1. خانه
  2. پوست و مو
  3. آیا ورزش بر لاغری تأثیر دارد؟

آیا ورزش بر لاغری تأثیر دارد؟

آیا ورزش بر لاغری تأثیر دارد؟

آیا ورزش بر لاغری تأثیر دارد؟

کاهش وزن و لاغر شدن یکی از ایده آل ترین اتفاقاتی است که هر فرد برای داشتن ظاهر زیباتر و اندام جذاب تر به دنبال آن می باشد و سالانه هزینه های گزافی نیز برای این امر می شود. بسیاری از افراد برای رسیدن به این هدف خود به ورزش می روند.
به همین دلیل در ماه های پایانی سال شاهد افزایش عضویت در باشگاه ها هستیم؛ اما آیا فقط با ورزش می توانید وزن کم کنید؟ تحقیقات در مورد این موضوع متفاوت است و برای همین نمی توان مطلقاً بر روی یک جنبه از لاغری با ورزش تکیه کرد.

آیا ورزش بر لاغری تأثیر دارد؟

حقیقت این است که برای کاهش وزن، باید کالری بیشتری را از آنچه مصرف می کنید بسوزانید. ورزش با سوزاندن کالری اضافی می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند. با این حال، برخی افراد ادعا می کنند که ورزش به تنهایی برای کاهش وزن و لاغری مؤثر نیست.
این نکته ممکن است به این دلیل باشد که ورزش در بعضی افراد باعث افزایش گرسنگی می شود و باعث می شود کالری بیشتری نسبت به آنچه در طول تمرین سوزانده اند، مصرف کنند. در ادامه به تأثیرات مثبت و منفی ورزش در کاهش وزن می پردازیم.

لاغری و دیگر مزایای ورزش کردن

ورزش دارای مزایای بسیاری زیادی جهت سلامت روح و جسم است. نمی توان انکار کرد که ورزش واقعاً برای سلامتی شما و لاغری یک گزینه انتخابی عالی نیست. علاوه بر آن، می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، دیابت، چاقی، پوکی استخوان و برخی سرطان ها را کاهش دهد.
در حقیقت، طی مطالعات علمی و بالینی فراوان ثابت شده است که افرادی به برنامه ورزشی منظم و مدام تا ۵۰٪ خطر مرگ کمتری در بسیاری از این بیماری ها را که ذکر شد، دارند. ورزش همچنین برای سلامت روان شما فوق العاده خوب است و می تواند به شما در مدیریت استرس و آرام کردن کمک کند. این نکته را در نظر داشته باشید که تأثیرات ورزش را در نظر بگیرید.

لاغری و دیگر مزایای ورزش کردن
حتی اگر برای کاهش وزن و لاغری مؤثر نباشد، باز هم فواید دیگری دارد که به همان اندازه مهم هستند و نباید از آنها چشم پوشی کرد؛ بنابراین هدف اولیه خود از ورزش را سلامت قرار دهید و در کنار آن به لاغر شدن نیز فکر کنید.
یک متخصص تغذیه و یک مربی حرفه ای به شما کمک می کند تا روشی درست را برای لاغری اتخاذ کنید تا بیشترین فایده برای بدن و کمترین ضرر را به همراه داشته باشد.

برای اطلاع از خدمات زیبایی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۰۶۸۷۷۳۸ تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

ضرورت انجام ورزش برای لاغری و کاهش وزن

در واقع فواید ورزش بیشتر از کاهش وزن است. این فواید مختلف و قدرتمند برای بدن و مغز شما ضروری است. اغلب انجام ورزش برای لاغری توصیه می شود، اما افراد باید هدف واقعی خود را از دست دادن چربی را بگیرند. اگر به راحتی و بدون ورزش کالری خود را برای کاهش وزن از دست می دهید، این را بدانید که احتمالاً ماهیچه و چربی آنها را نیز از دست خواهید داد.
در واقع، تخمین زده می شود که وقتی افرادی که بدون ورزش وزن کم می کنند، حدوداً یک چهارم وزن که از دست می دهند، ماهیچه است. وقتی کالری مصرفی خود را کم می کنید، بدن شما مجبور می شود منابع سوخت دیگری پیدا کند.

ضرورت انجام ورزش برای لاغری و کاهش وزن
متأسفانه، این به معنی سوزاندن پروتئین ماهیچه به همراه خود است. داشتن یک برنامه ورزشی در کنار رژیم غذایی شما می تواند میزان عضله از دست رفته را کاهش دهد. به نظر می رسد بیشتر فواید ورزش ناشی از تغییر در ترکیب بدن، تناسب اندام کلی و سلامت متابولیک است، نه فقط لاغری.
اگر می خواهید هنگام کاهش وزن و لاغری، شاهد از دست دادن ماهیچه نباشید و تنها چربی از بین بروند ورزش بدون شک اثرگذار است. در راستای این امر کاردیو به شما در سوزاندن کالری و چربی بدن کمک می کند.
یکی از محبوب ترین انواع ورزش برای کاهش وزن، ورزش هوازی است که با نام کاردیو نیز شناخته می شود. این فعالیت شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا است. خوشبختانه ورزش هوازی تأثیر عمده ای بر توده عضلانی شما ندارد.

ورزش همیشه به لاغری منجر نمی شود

تحقیقات علمی در آزمایشگاه در مورد لاغری با ورزش مانند آنچه در دنیای واقعی اتفاق می افتد نیست، بنابراین، هیچ تضمین صد درصدی برای کاهش وزن با ورزش ندارید. علاوه بر ورزش  که می تواند بر میزان وزنی که از دست می دهید تأثیر بگذارد عوامل دیگری مانند جنسیت، اندازه بدن، نوع ورزش، ژنتیک و تغییرات متابولیک نیز بر لاغری اثر دارند.
برای لاغری با ورزش در اصطلاح عامیانه باید به آن بچسبید، همانطوری که در مورد رژیم غذایی نیز صادق است. رعایت این نکته همیشه در دنیای مدرن آسان نیست.

ورزش همیشه به لاغری منجر نمی شود

در بیشتر روز ما به غذاهای پرکالری و همچنین ماشین ها  آسانسورها و تلویزیون و غیره دسترسی آسان داریم تا ما را بی تحرک نگه دارند. برای لاغری با ورزش، شما علاوه بر فعالیت مداوم در حد متوسط ​​یا شدید باید از این عوامل هم دوری کنید که با توجه به سبک زندگی شهری کمی سخت و در برخی موارد نشدنی است.
به این دلیل مداومت و شدت بالا در ورزش برای کاهش وزن تأکید می شود که از یک تمرین و ورزش فقط ۳۰ تا ۴۰ دقیقه تلاش واقعی را شامل می شود. حتی اگر چنین باشد این خطر وجود دارد که شما را با کمی سهل انگاری در مصرف کالری مانند، خوردن یک شیرینی یا کمی شکلات یا نوشیدن قهوه با شکر اثرات آن را خنثی کنید.
به همین دلیل است که مدام توصیه می شود اگر به دنبال کاهش وزن واقعی هستید از ترکیب ورزش و محدودیت در رژیم غذایی در کنار هم استفاده کنید. این دو در کنار هم منجر به این امر می شود که در عین حال کالری بیشتری بسوزانید و میزان مصرف خود را نیز کاهش می دهید؛ بنابراین باید روی رژیم و ورزش با یکدیگر تمرکز کنید تا نتایج بهتری را ببینید. در واقع این دو مورد، دو روی یک سکه هستند.

نکته انتهایی

تأثیرات ورزش برای لاغری (effect of exercise on slimming) در هیچ تحقیقی نقض نشده است اما در مورد کیفیت و میزان اثربخشی آن دیدگاه ها متفاوت است. جالب است  بدانید که مطالعات بر روی افرادی که وزن زیادی را از دست داده اند و سالهاست که آن را حفظ کرده اند، انجام شده که نشان می دهد این افراد تمایل دارند تا حداکثر یک ساعت در روز ورزش کنند و رژیم غذایی سالمی نیز دارند؛ بنابراین بهتر است یک نوع فعالیت بدنی را که از آن لذت می برید پیدا کنید.
همچنین باید توجه کنید که نوع ورزش به راحتی با سبک زندگی شما هماهنگ باشد تا مجبور نباشید که مدتی بعد آن را رها نمایید. به این ترتیب شانس بهتری برای کاهش وزن و  حفظ آن دارید.
همانگونه که گفته شد اغلب افرادی که وزن خود را با موفقیت کاهش داده و آن را ثابت نگه داشته اند، تمایل دارند تا حداکثر یک ساعت در روز ورزش کنند و غذاهای سالمی بخورند؛ بنابراین اتخاذ یک رژیم غذایی سالم نیز مهم است.
ورزش می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و به شما در کاهش وزن کمک کند، اما داشتن یک رژیم غذایی سالم نیز بسیار مهم است. در آخر اینکه مداومت و خسته نشدن، صبور بودن و انتظار اثرات معجزه وار نداشتن شرط اثربخشی لاغری با ورزش خواهد بود.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code