مدت بی حسی بعد از کاشت مو طبیعی چقدر است ؟

مدت بی حسی بعد از کاشت مو طبیعی چقدر است ؟

در دنیای امروزی داشتن موهای پر پشت جزئی از زیبایی های هر فردی محسوب می شود و یکی از معیار های زیبایی و جذابیت در دنیا محسوب می شود. همین دلایل سبب شده است که افرادی که فاقد ویژگی پر پشتی در موهای سر خود هستند به سراغ روش های زیبایی هم چون کاشت مو روی بیاورند.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

 

مدت بی حسی بعد از کاشت مو طبیعی چقدر است

 

محبوبیت کاشت مو در جهان هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود. شاید در گذشته، تردیدهای زیادی در این مورد وجود داشت اما امروزه این تردیدها تا حدود بسیار زیادی برطرف شده‌اند.

چرا که بر خلاف گذشته، کاشت مو دیگر یک پدیده پیچیده و پرریسک به شمار نمی‌رود و پیشرفت علم، شکل ساده‌تر و کارآمدتری به آن بخشیده است تا حق انتخاب بیشتری در اختیار متقاضیان کاشت مو قرار بگیرد.

شاید تا چندین سال قبل، ریزش مو یک معضل نگران‌کننده برای بعضی از افراد به شمار می‌رفت اما حالا برخورد با این پدیده، دیگر مثل گذشته نیست و کاشت مو، مورد استفاده افراد بسیار زیادی قرار می‌گیرد.

کاشت مو سابقه چندین ساله دارد و به واسطه پیشرفت علم پزشکی و همچنین تکنولوژی روز دنیا در این اقدام زیبایی چندین نوع متد و روش متفاوت ابداع شده است که هر یک از آن در موارد جزئی با یکدیگر تفاوت دارند؛ اما در برخی مراحل مانند بی حس کردن هیچ تفاوتی در بین متد های مختلف ترمیم مو وجود ندارد.

 

 

آیا کاشت مو طبیعی با استفاده از بی حسی انجام خواهد شد؟

همان طور که ذکر شد امروزه در دنیا چندین نوع متد برای پیوند مو وجود دارد که در برخی جزئیات با یکدیگر تفاوت دارند؛ اما به طور کلی فرایند و روند کاشت مو در همه روش های آن یکسان می باشد و تفاوت آنچنانی با یکدیگر ندارند.

به عنوان مثال همه متد های مختلف ترمیم مو شامل مراحل برداشت فولیکول ها از بانک مو، آماده سازی فولیکول ها برای کاشت و کاشت فولیکول های مو می باشد. از جمله دیگر مواردی که در همه متد های انجام پیوند مو با یکدیگر یکسان و مشابه هستند، بی حس کردن ناحیه های هدف در سر می باشد.

 

آیا کاشت مو طبیعی با استفاده از بی حسی انجام خواهد شد؟

 

پزشک متخصص قبل از انجام هر اقدامی برای کاشت مو ابتدا باید دو ناحیه از سر با تزریق داروی بی حسی موضعی، بی حس کند؛ زیرا در مرحله ابتدایی پیوند مو یعنی برداشت فولیکول های مو از ناحیه بانک مو درد زیادی برای بیمار به وجود می آورد که سبب ناراحتی بیمار می شود.

همچنین در مرحله آخر یعنی کاشت فولیکول های مو در ناحیه کم پشت سر، پزشک برای جای گذاری و کاشت فولیکول ها نیاز به ایجاد سوراخ های کوچکی دارد که با استفاده از ابزار مخصوص خود این کار را انجام می دهد. لذا برای این که بیمار بتواند درد ناشی از ایجاد سوراخ ها را تحمل کند باید یک بی حسی موضعی تزریق شود.

  روش های جدید ترمیم مو

به طور کلی می توان با قاطعیت گفت که انجام کاشت مو برای هر فردی بدون تزریق بی حس کننده بسیار سخت و ناراحت کننده می باشد و نمی توان به راحتی این عمل را انجام داد. لذا استفاده از دارو های بی حس کننده جزء موارد ضروری در پیوند مو محسوب می شود.تقریبا هیچ دلیلی برای ترس و نگرانی در مورد عمل کاشت مو وجود ندارد. مسئله بی‌حسی نیز یک اتفاق ویژه و غافلگیرکننده نیست، بلکه یک مرحله از روند درمانی است که اتفاقا در طول عمل، به فرد کمک می‌کند.

این بی‌حسی برای همه افرادی که کاشت مو انجام می‌دهند اتفاق می‌افتد و تنها میزان آن بسته به ویژگی‌های خود فرد، کم یا زیاد می‌شود. بی‌حسی بعد از عمل، در واقع یک اثر جانبی «موقت» برای افرادی است که موی جدید می‌کارند. ممکن است این بی‌حسی در بانک مو، در محل جدید رشد مو و یا در هر دو نقطه اتفاق بیافتد.

اوایل دوران نقاهت نیز این حس کم وبیش وجود خواهد داشت اما به تدریج کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر خواهد شد. بی‌حسی به مرور زمان از بین می‌روند و همه حس‌ها درست همان‌طور که از قبل بودند، دوباره به نقاط مختلف سر برمی‌گردند.

تا چه مدت بعد از کاشت مو بی حسی باقی خواهد ماند ؟

همان گونه که در قسمت بالایی توضیح داده شد استفاده از بی حس کننده های موضعی برای انجام پیوند ابرو امری ضروری می باشد؛ اما برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که تا چه مدت پس از کاشت مو تاثیرات داروی بی حس کننده موضعی بر روی ناحیه هدف باقی خواهد ماند.

 

تا چه مدت بعد از کاشت مو بی حسی باقی خواهد ماند؟

 

با توجه به تحقیقاتی که پزشکان و دانشمندان در سال های اخیر انجام داده اند استفاده از داروی بی حس کننده موضعی برای بدن انسان دارای عوارض جانبی بوده و به طور کلی برای بدن مضر محسوب می شود و همین باعث نگرانی برخی افراد در این موضوع می شود؛ اما باید بدانید که این عارضه ها تنها چند روز در بدن باقی می مانند و بدن به مرور خود را با شرایط وقف می دهد و عارضه ها را بر طرف می کند.

پس از تزریق داروی بی حس کننده به ناحیه هدف توسط پزشک قبل از ترمیم مو، داروی بی حس کننده به طور کامل نواحی هدف را بی حس کرده و بیمار هیچ گونه احساسی در این نواحی نخواهد داشت تا انجام مراحل کاشت مو به خوبی انجام پذیرد.

اما میزان مدت باقی ماندن احساس بی حسی در نواحی هدف کمی طولانی می باشد و ممکن است این حتی تا دو هفته پس از کاشت مو نیز باقی بماند.

این احساس بی حسی برای چندین روز در ناحیه هدف باقی خواهد ماند و بیمار در هنگام شستشو نیز این موضوع را احساس خواهد کرد؛ اما جای نگرانی ندارد و پس از گذشت مدت زمان ذکر شده به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت.

زمان باقی‌ماندن بی‌حسی در سر، به طور کلی به میزان مراقبت صحیح و اصولی از منطقه کاشت مو نیز بستگی خواهد داشت. در واقع هر چقدر که دستورالعمل‌ها دقیق‌تر و بی‌نقص‌تر رعایت شوند، به احتمال بسیار زیاد دوران بی‌حسی سر نیز کوتاه‌تر خواهد بود.

  کاشت مو با تراکم بالا

البته که برای هر کس که کاشت مو انجام می‌دهد، روند ریکاوری و بهبود منحصر به ‌فرد خواهد بود. چرا که افراد در ویژگی‌های جسمی، تفاوت‌های بزرگی با هم دارند. این یک موضوع انکارناپذیر در کاشت مو به شمار می‌رود.

اساسا در علم پزشکی، هیچ «تضمینی» در مورد نتیجه عمل‌های مختلف وجود ندارد. چرا که ممکن است در هر لحظه، یک اتفاق متفاوت رخ بدهد اما حداقل در کاشت مو، امکان باقی‌ماندن طولانی ‌مدت بی‌حسی و از بین نرفته این پدیده، بسیار کم تلقی می‌شود.

با این وجود هر فردی که قصد دارد عمل کاشت مو انجام بدهد، باید ریسک‌ این کار را نیز بپذیرد. ریسکی که البته چندان زیاد و سنگین نیست اما به هر حال وجود دارد. این یک تصمیم مهم و کلیدی در زندگی محسوب می‌شود و ممکن است برای چند لحظه در طول عمل، احساس ناخوشایندی در فرد ایجاد کند اما در یک نگاه کلی، کاشت مو یک عمل سنگین و دردسرساز نیست و امکان به وجود آمدن مشکلات در آن بر اساس نتیجه عمل‌هایی که هر سال در نقاط مختلف دنیا انجام می‌شود، بسیار پایین است.

با این حال هر فردی که به سراغ این کار می‌رود، باید نقاط مثبت و منفی آن را در یک تراز منطقی قرار بدهد و به بهترین نتیجه ممکن برای خودش دست پیدا کند. نقاط مثبت پرشماری در کاشت مو وجود دارد اما این نباید به معنای نادیده گرفتن مطلق عوارض چنین عملی باشد.

آیا برای کاشت مو از بیهوشی نیز استفاده خواهند کرد ؟

در بین متد های مختلف کاشت مو طبیعی که امروزه در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و مورد تایید پزشکان نیز می باشد تنها یک نوع روش کاشت مو طبیعی به نام FUT وجود دارد که برای انجام آن می توان از داروی بیهوشی استفاده کرد. البته استفاده از داروی بیهوشی در این متد ضروری نیست اما در صورت نیاز و درخواست بیمار می توان انجام داد.

 

آیا برای کاشت مو از بیهوشی نیز استفاده خواهند کرد؟

 

در سایر متد های پیوند مو نیازی به استفاده از داروی بیهوشی نیست زیرا ترمیم مو یک عمل کم تهاجم محسوب می شود و تزریق یک بی حس کننده برای انجام ترمیم مو کفایت می کند.

در کاشت مو به روش FUT به دلیل این که برای برداشت فولیکول های مو، یک قطعا نواری از پوست سر را با تیغ برداشت می کنند و آن ناحیه را با بخیه یه هم متصل می کنند، ممکن است نیاز به تزریق داروی بیهوشی باشد. البته می توان بدون بی هوش کردن بیمار نیز این اقدام را انجام داد اما اگر خود بیمار نیز درخواست کند می توان از استفاده کرد.

مثل عمل‌های زیبایی دیگر، بیمار در صورت مصرف داروی بیهوشی، خیلی زود حسی شبیه به خواب‌رفتن پیدا می‌کند و در نهایت ساعاتی بعد از عمل، به هوش می‌آید. در واقع در این روش، کوچک‌ترین دردی در حین عمل، متوجه فرد نخواهد شد.

البته لازم به ذکر است که استفاده از داروی بیهوشی نیز دارای برخی عوارض خاص می باشد که تا چندین هفته در بدن بیمار باقی می ماند و به همین علت استفاده غیر ضروری از آن در کاشت مو طبیعی برای بیماران توصیه نمی شود.

در همه جراحی‌ها، این احتمال وجود دارد که بیهوشی برای گروهی از بیماران، دردسرساز باشد. با این حال یک پزشک متخصص و ماهر پیش از انجام کاشت مو به شیوه بخیه و بیهوشی، همه اطلاعات فرد را جمع‌آوری می‌کند و آزمایش‌های لازم را برای او انجام می‌دهد تا هر خطری را به حداقل برساند.

  کاشت مو بدون تراشیدن سر به چه صورت است؟

به طور کلی، بیشتر متقاضیان کاشت مو، ترجیح می‌دهند بدون استفاده از بیهوشی و با خیال راحت‌تر، این عمل را انجام بدهند و خودشان را در معرض نتایج احتمالی بیهوشی قرار ندهند.  چرا که بی‌حسی موضعی در شرایط عادی، انتخاب کم‌ ریسک‌تر و مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

 

دستورالعمل های مورد نیاز برای بهبود بی حسی بعد از کاشت مو

قطعا هر بیماری پس از انجام پیوند ابرو احساس بی حسی و مورمور شدن در نواحی بانک مو و همچنین ناحیه کاشت شده را خواهد کرد که ممکن است برای برخی از افراد این احساس ناخوش آیند باشد و بخواهد که با انجام کار هایی این حساس را از بین ببرد.

احساس بی حسی در ناحیه های هدف حداکثر تا دو هفته پس از کاشت مو طبیعی (hair transplantation) یعنی تا زمانی که موهای کاشت شده شروع به ریزش کنند باقی خواهد ماند و بیمار این حس را به ویژه در هنگام شستشو سر خود بیشتر احساس خواهد کرد.

 

دستورالعمل های مورد نیاز برای بهبود بی حسی بعد از کاشت مو

 

اما برای از بین بردن بی حسی ناحیه های هدف نمی توان راه حلی قطعی را برای بیماران پیشنهاد کرد و به نوعی هیچ راهی برای از بین بردن آن وجود ندارد و بیمار باید در این مدت صبر و شکیبایی از خود به خرج دهد.

البته تحمل این احساس بی حسی در ناحیه هدف سخت نیست و حتی ممکن است برای عده ای جالب باشد؛ اما برای دسته دیگر افراد تنها راه این که کمتر احساس ناراحتی کند این است که کمی بیخیال باشد و سعی کند به موضوعات دیگری سرگرم شود تا به نوعی این حس را فراموش کند.

اگر به این موضوع به شکل یک بحران بزرگ و غیرقابل ‌حل نگاه کنید، کار بسیار سختی برای مقابله با آن خواهید داشت. همه افرادی که عمل کاشت مو را پشت سر می‌گذارند، باید بپذیرند که این اتفاق هم بخشی از پروسه عمل و سپس بخشی از روندهای رسیدن به بهبودی کامل است.

اگر همه مرحله‌های ریکاوری به درستی سپری نشود، فرد در مجموع به نتیجه دلخواه‌ش از کاشت مو نخواهد رسید. تجربه نشان می‌دهد هر چقدر که افراد ساده‌تر با این موضوع کنار بیایند، در مجموع کاشت موی موفق‌تری خواهند داشت.

ممکن است در روزهای پس از عمل، حس تازه‌ و تا حدودی ناشناخته‌ از بی‌حسی، نوعی استرس و اضطراب در فرد به وجود بیاورد و اگر این استرس کنترال نشود، در نهایت به فرد لطمه خواهد زد. در بعضی از موارد، مشورت اطرافیان ناوارد نیز دردرساز است اما بیماری که دائما با پزشک متخصص در ارتباط باشد و از توصیه‌های او استفاده کند، تجربه ایده‌آل‌تری از کاشت مو خواهد داشت.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122819418 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

کاشت مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button