کاشت مو

بررسی ریزش موهای کاشت شده از ریش

0
(0)

کاشت مو روشی بسیار موثر و کارآمد در درمان ریزش مو و برطرف کردن مشکلات ناشی از آن نظیر کم‌پشتی و طاسی سر است. البته در برخی از مردان ریزش مو به قدری شدید و جدی بوده که بانک موی ضعیفی دارند و پزشک نمی‌تواند با دست باز روش کاشت مو را انتخاب کرده و آن‌ها را به ظاهر دلخواه خود برساند. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های جدید و موثری برای این دسته از افراد روی کار آمده است. در این روش‌ها می‌توان از سایر نقاط بدن به غیر از پشت سر به عنوان بانک مو استفاده کرد. یکی از این بخش‌ها استفاده از موهای ریش و سینه در مردان است. حال سوالی که ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند این است که آیا موهای کاشته شده ریزش دارند یا خیر؟

در حالت کلی ریزش موهای کاشته شده از ریش و یا سایر نواحی بدن خیلی جزئی است و به شرط رعایت نکات مربوط به مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت و انتخاب پزشک و کلینیک مناسب کاندیدهای کاشت مو متوجه چنین مشکلی نخواهد شد. البته راهکارهای متعددی برای تقویت و جلوگیری از ریزش موی کاشته شده وجود دارند که انجام آن‌ها ضرر چندانی نداشته و تا حد زیادی مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته‌اند. در صورتی که نگران ریختن موهای کاشته شده خود هستید شما را به خواندن مطالب این مقاله دعوت می‌کنیم. همراه ما باشید تا با هر آنچه که لازم است در این زمینه بدانید آشنا شوید.

بررسی ریزش موهای کاشت شده از ریش

افراد زیادی در طول عمر خود با ریزش مو مواجه می شوند؛ و قطعا بهترین راه درمان برای این افراد ” کاشت مو ” است. پزشکان در کلینیک های زیبایی و پیوند مو معمولا از فولیکول های سر که دچار ریزش نشده اند جهت کاشت مو در مناطقی که مو ریزش کرده است استفاده می کنند.

 

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

بررسی ریزش موهای کاشت شده از ریش

اما همیشه افرادی وجود دارند که ریزش مو آن ها بسیار گسترده و شدید است. در نتیجه پزشکان نمی توانند جهت کاشت مو در این افراد از فولیکول های پوست سر استفاده کنند؛ بنابراین در این افراد که دچار ریزش مو شدید شده اند از فولیکول های موهای بدن یا ریش جهت کاشت مو استفاده می شود. معمولا موهای ریش مردان به دلیل محکم تر بودن جهت کاشت مو در مردان مورد استفاده قرار می گیرد. کاشت موی سر از ریش نیز مانند هر روشی مزایا و معایب خودش را دارد که در ادامه به صورت خلاصه‌وار بیان می‌کنیم:

مزایا: ضخامت موهای ریش نسبت به موی سر بیشتر است که باعث می‌شود موها ظاهر پرپشت‌تری داشته باشند. شما با پیوند موی ریش به سر در واقع خودتان را از شر اصلاح وقت گیر صورت هم خلاص می‌کنید چون موی ریش از نظر بسیاری از مردان جزو موهای زائد محسوب می شود حتی در مردانی که به ریش بلند علاقه دارند نیز موهای زیر گردن به نوعی همیشه دردسری برای اصلاح هستند.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو سلول بنیادی

معایب: گرافت مو در ریش نسبت به سر تُنک‌تر است، این به معنی است که تراکم گرافت های آن کم تر است و در هر گرافت آن تنها یک تار و فولیکول مو وجود دارد، حال آنکه در هر گرافت سر، یک تا چهار تار مو وجود دارد. که در نتیجه منجر به پوشش دهی کمتر در پیوند مو از ریش به سر می‎شود. کاشت مو با استفاده از موی صورت یک جراحی نسبتاً دشوار است زیرا پوست در نواحی مشخصی از صورت به شدت متحرک است و نسبت به پوست سر چربی کمتری دارد و در نتیجه تثبیت پوست برای جدا کردن گرافت را بسیار سخت تر می‌کند. ضمن اینکه در بسیاری از افراد رنگ مو و ریش یکسان نیست.

اما بهتر است بدانیم که در پیوند فولیکولی مو از ریش، موهای ریش نسبت به موهای سر تفاوت هایی دارد. موهای ریش از نظر طول، رنگ، چرخه رشد و سایر فاکتورها با موهای سر تفاوت دارد؛ بنابراین دور از انتظار نیست که کاشت مو با استفاده از فولیکول های ریش نسبت به پیوند مو با استفاده از فولیکول های سر دارای نتایج کمی متفاوت باشد. درصد کمی از بیماران بعد از کاشت مو با استفاده از فولیکول های ریش، دچار ریزش موهای کاشته شده، شده اند. در ادامه علت ریزش کاشت مو از ریش را بررسی می کنیم.

علت ریزش موهای کاشته شده از ریش چیست؟

یکی از دلایل عمده ریزش کاشت مو از ریش، ضخامت بیشتر و موج دار بودن موهای ریش نسبت به موهای سر است. این ضخامت موهای ریش باعث می شود که کار با ابزارهای کاشت مو کمی مشکل تر شود. همچنین پزشکان جهت دریافت مو از ریش ناچارند که برش های بزرگتری ایجاد کنند که پیوند این برش های بزرگ به پوست سر، احتمال گیرایی پیوند را کاهش می دهد.

علت ریزش موهای کاشته شده از ریش چیست؟

روش کار پزشک نیز عامل مهمی در ریزش پیوند مو از ریش است. اگر پزشک هنگام کاشت مو این مهارت را داشته باشد که فولیکول های گرفته شده از ریش را با فولیکول های پوست سایر نواحی مودار بدن ترکیب کند، گیرایی کاشت مو بسیار بالاتر می شود؛ بنابراین انتخاب پزشک با تخصص و مهارت بالای کاشت مو از دلایل مهم پیشگیری از ریزش پیوند مو از ریش است.

همچنین پزشک باید دقت کند که موهای ریش نباید در خط مو کاشته شوند زیرا خط مو به موهای نازک تری جهت پیوند مو نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است در این نواحی از موهای بدن استفاده شود. همچنین داشتن ریش کافی نیز عامل مهمی در عدم ریزش موهای کاشته شده از ریزش است. اگر بیمار ریش های کافی داشته باشد، پزشک می تواند هنگام کاشت مو مقدار بیشتری از فولیکول های ریش استفاده کند.

استفاده بیشتر و پیوند مو بیشتر در نواحی سر احتمال ریزش موهای کاشته شده از ریزش را به حداقل می رساند. در افرادی که دارای ریش های رنگی هستند باید نکاتی را مورد جهت گیرایی بیشتر کاشت مو انجام داد. در این افراد بهتر است که از تراکم کمتری از موهای ریش استفاده شود. معمولا استفاده از کمتر از 20 پیوند از ریش در این افراد مناسب تر است. سپس جهت افزایش تراکم، فولیکول های گرفته شده از ریش با فولیکول های پوست سر یا سایر بدن ترکیب شوند. این کار علاوه بر اینکه گیرایی پیوند مو را بالا می برد، باعث می شود که رنگ موهای ریش در پوست سر مشخص نشده و موها رنگی رشد نکنند. استفاده از ریش به عنوان بانک مو باعث می‌شود، بانک حیاتی موی سر برای کچلی‌ ها و طاسی های آینده ذخیره شود. مثل یک حساب پس‌انداز برای روز مبادا!

 

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

مراقبت و کنترل ریزش موهای کاشته شده

موهای کاشته از ریش نسبت به موهای کاشته شده از پوست سر نیازمند مراقبت های بسیار بیشتری است.

جهت جلوگیری از ریزش پیوند مو از ریش لازم است مراقبت های زیر را انجام دهید:

  • بعد از کاشت مو سر خود را با زاویه 45 درجه روی بالش گذاشته و به مدت سه شب به این شکل بخوابید. استفاده از بالش‌های گردنی برای هفته ی اول پیشنهاد می‌شود.
  • اگر دچار ریزش مو بعد از پیوند، مصرف نوشیدنی های الکلی را متوقف کنید.
  • در صورت مشاهده ریزش مو بعد از کاشت مو انجام ورزش های سنگین را تا مدتی محدود کنید. تا 10 تا 14 روز از بلند کردن وزنه‌های سنگین خودداری کنید.
  • به طور کلی از هرگونه فعالیت اعم از کار سنگین، ورزش یا ارتباط جنسی که منجر به تعریق می‌شود را حداقل برای هفته‌ی اول محدود کنید.
  • سعی کنید از حمام آب گرم یا قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید. استفاده از سشوار و اتوی مو نیز در هفته ی اول بعد از جراحی ممنوع است.
  • حداقل سه روز بعد از جراحی می‌توانید برای بار اول حمام کنید. اما نباید موی خود را موقع شستشو چنگ بزنید. تنها با نوک انگشتان دست آرام ماساژ دهید.
  • در چند روز اول بعد از جراحی، موها نباید به هیچ عنوان پوشیده شود. فقط باید از همان کلاهی که توسط دکتر تجویز شده استفاده شود.
  • سه ماه بعد از جراحی شما این اجازه را دارید که موی خود را با قیچی کوتاه کنید. برای استفاده از تیغ و دستگاه موزر باید حداقل 6 ماه صبر کنید.
  • سعی کنید حداقل تا دو ماه بعد از پیوند مو از ریش، با موهای خود با ملایمت رفتار کنید. هنگام شانه کردن موهای خود از برس های با شانه نرم استفاده کنید تا محل کاشت مو آسیب نبیند.
  • برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مراقبت و کنترل ریزش پیوند مو از ریش، از پزشک متخصص خود مشورت بگیرید.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو میکروگرافت

مراقبت و کنترل ریزش موهای کاشته شده

آیا ریزش موهای کاشته شده از ریش طبیعی است؟

ریزش مو بعد از پیوند مو از ریش کاملا طبیعی است و به این معنی نیست که کاشت مو با موفقیت نبوده است. در واقع علت ریزش مو بعد از عمل پیوند، جابه‌جایی مو از مکان اصلی و تغییر مدل جریان خون به پیاز مو است. اما اگر ریزش موهای کاشته از ریش بیشتر از هشت هفته بعد از کاشت مو همچنان ادامه داشته باشد، این ریزش ممکن است طبیعی نباشد؛ بنابراین اگر ریزش پیوند مو از ریش همچنان ادامه داشت لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت این ریزش پیوند مو از ریش را بررسی کند. پزشک با بررسی سر و پیدا کردن علت ریزش مو می تواند خیلی سریع تر از اینکه تمام موهای کاشته شده ریزش پیدا کنند، جلوی این ریزش مو را بگیرد.

آیا ریزش موهای کاشته شده از ریش طبیعی است؟

سیکل رشد تارهای مو بعد از کاشت مو از ریش

موهای ریش نسبت به موهای سر از سیکل متفاوتی برخوردار است. سیکل رشد موهای ریش شامل سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن است.

مرحله آناژن

این مرحله، مرحله رشد است که می تواند از چند ماه تا یک سال ادامه پیدا کند؛ اما این مرحله در موهای سر تا چند سال طول می کشد. در این فاز است که طول موی ریش شما مشخص می‌شود. با افزایش سن، فاز آناژن موی ریش کاهش یافته و به استحکام آن اضافه می‌شود.

موهای آندروژنی با این روند بسیار کوتاه تر می شوند. در مرحله آناژن، موها در هر ماه تقریبا یک سانتی متر رشد می کنند؛ و رشد حداکثر موها در این مرحله به 12 سانتی متر می رسد.

سیکل رشد تارهای مو بعد از کاشت مو از ریش

مرحله کاتاژن

مرحله کاتاژن دو هفته قبل از شروع مرحله تلوژن بوده و درواقع مرحله استراحت است. این مرحله که بعد از مرحله‌ی آناژن رخ می‌دهد، مرحله‌ای است که بدن شما دست از کار می‌کشد تا شاهکاری که در فاز آناژن خلق کرده است را ستایش کند. در این مرحله که موها در حال رشد نیستند، جریان خون به آنها قطع شده و مو آماده‌ی فاز تلوژن یا ریزش طبیعی می‌شود.

مرحله تلوژن

در مرحله تلوژن نیز مانند مرحله کاتاژن، هیچ رشد مویی رخ نمی دهد. در این مرحله فولیکول های قدیمی جای خود را به فولیکول های جدید داده و چرخه دوباره تکرار می شود. هر چرخه حدودا 4 ماه طول می کشد. در این مرحله، موها کاملاً غیرفعال شده و آماده‌ی جایگزین شدن با موهای جدید هستند. همیشه چیزی در حدود 6 تا 8 درصد از موهای ریش در فاز تلوژن هستند و به همین خاطر است که شما موقع شانه کشیدن یا خارش موی سر، شاهد ریزش مو هستید.

مطالب بیشتر: ریزش مو سکه ای

تفاوت فاز رشد موی سر و موی ریش

در موهای ریش، فاز آناژن کوتاه‌تر و فاز کاتاژن و تلوژن طولانی‌تر است. این بدین معناست که فولیکول‌های موی ریش زمان کمتری در فاز رشد طی می‌کنند در حالی که بیشتر در فاز تلوژن یا استراحت می‌مانند.

در مورد موی سر طی شدن این سه مرحله سالها طول می‌کشد در حالی که در مورد موی ریش این سه مرحله در عرض چند ماه به پایان می‌رسد.  همین موضوع باعث کاهش پوشش دهی می‌شود. چون در شرایطی که موهای اصلی به رشد خود ادامه می‎دهند برخی از موهای کاشته شده در ریش در فاز استراحت یا ریزش هستند. از همه جالب تر اینکه رشد ریش تحت تاثیر هورمون تستوسترون است و افزایش این هورمون منجر به رشد بیشتر ریش می‌شود اما در مورد موی سر نتیجه ی معکوس می‌دهد. به هر میزان که تستوسترون بیشتر باشد موی سر بیشتر به موی نرم و پرز تبدیل می‌شود که کچلی را به همراه خواهد داشت. تاثیر متفاوت این هورمون بر رشد موی این دو ناحیه منجر به کاهش تراکم مو می‌شود

راهکارهایی جهت جلوگیری از ریزش موهای کاشته شده از ریش

جلوگیری از ریزش موهای کاشته شده کمی سخت و تقریبا غیر ممکن است؛ زیرا ریزش مو بعد از کاشت تا حدودی طبیعی است؛ اما برخی از راهکارهای زیر می تواند به جلوگیری از ریزش کاشت مو از ریش کمک کند: مصرف داروهای ریزش مو مانند فیناستراید یا مینوکسیدیل ممکن است به کنترل ریزش موهای کاشته شده کمک کند؛ اما بهتر است مصرف این داروها تحت نظر پزشک انجام شود.

داروی دیگری به نام روگائین نیز وجود دارد که به طور ویژه برای مصرف افراد زیر 30 سال و کسانی که کمتر از 5 سال هستند تجویز می‌شود. با وجود اینکه بدن روگائین را خوب تحمل می‌کند اما مصرف این دارو با عوارضی همچون خارش چشم، خارش یا قرمزی محل تزریق، و رشد ناخواسته‌ی مو در سایر نقاط بدن همراه است. گزینه‌‌ی دیگر، مصرف مکمل آهن است. کمبود آهن خود یکی از دلایل ریزش موست. این موضوع بیشتر در زنان و افراد گیاه خوار رخ می‌دهد. تشخیص اینکه آیا شما کمبود آهن دارید یا خیر و تجویز مکمل به عهده‌ی پزشک متخصص شما است.

بعد از hair transplant حداقل تا 6 روز موهای خود را زیاد لمس نکنید. جهت جلوگیری از ریزش موهای کاشته شده بهتر است که موهای خود را در بیشتر مواقع مرطوب نگه دارید. جهت این کار می توانید از اسپری های مرطوب کننده مخصوص  این کار استفاده کنید. این کار باید به صورت منظم به ویژه در چند روز اول بعد از جراحی انجام شود. به طور کلی توصیه می کنیم که اگر با وجود انجام تمام مراقبت ها و راهکارهایی که جهت جلوگیری از ریزش موهای کاشته شده گفته شد، همچنان موهای کاشته شده شما ریزش دارد. لازم است که در این صورت حتما با کلینیک تماس گرفته و پزشک خود را ملاقات کنید.

ممکن است ریزش از ریش به شیوه پیوند مو توسط پزشک برگردد؛ بنابراین در ابتدا حتما قبل از کاشت مو در مورد مهارت های پزشک خود تحقیق کنید؛ و در صورت ادامه یافتن ریزش کاشت مو از ریش، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122819418 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

آیا این مطلب مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)