نکات علمی لیزر موهای زائد و فواید آن

نکات علمی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد ” برای صورت و بدن انجام می گیرد و بسته به این که شرایط پوست و موی فرد چگونه باشد، مدل های مختلفی از این دستگاه ها را می توان مورد استفاده قرا داد.

تکنولوژی لیزر به نحوی خاص عمل می کند و دارای کارایی بالایی برای کاهش موهای زائد است. دانستن نکات علمی لیزر موهای زائد بسیار مهم و حیاتی ست.

لیزر موهای زائد ” بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد ” و از جمله مواردی است که می تواند به فرد کمک کند تا هر چه سریع تر و مؤثرتر موهای موجود بر روی قسمت های مختلف بدن و صورت خود را برای همیشه یا مدتی طولانی از بین ببرد.

لیزر به دستگاهی گفته می شود که اشعه ای خاص و در طول موجی معین تولید می کند که سبب می شود تا این اشعه توسط رنگدانه های مو جذب شود و فولیکول های مو را از بین ببرد.

 

نکات علمی در رابطه با لیزر موهای زائد

شما کاربران گرامی می توانید این مقاله را به صورت فایل صوتی گوش نمایید

 

لیزر موها باعث از بین رفتن موها می شود اما این روش تضمینی نیست بخصوص برای افرادی که به بیماری خاصی مثل هیرسوتیسم یا پرمویی مبتلا هستند این بیماری در اثر ابتلا به بیماری های مختلف یا مصرف بعضی مواد ایجاد می شود به طوری که تقریباً 10٪ از زنان بین 18 تا 35 سال را درگیر می کند.

در بیشتر موارد دلیل مشخصی وجود ندارد. هیرسوتیسم نیز ممکن است از ویژگی های یائسگی باشد و همچنین ممکن است برخی از بیماران اختلال هورمونی داشته باشند. به علاوه موهای ناخواسته برای افراد دارای تراجنسی و ترنس وستیت یک مشکل اساسی است. بنابراین لازم است قبل از لیزر موهای خود با پزشک مشورت کنند.

پس به ویژه اگر چنین بیماری هایی دارید به دنبال بهترین راه حل برای نتیجه مطلوب باشید.

 

اشعه لیزر موهای زائد و نحوه عملکرد آن

لیزر به این صورت کار می کند که اشعه ی ایجاد شده توسط یک منبع نوری را درون خود متمرکز می کند و به نقطه ای که مورد هدف قرار گرفته است ارسال می کند.

این اشعه دارای قدرت بالایی است و هر چه میزان تمرکز آن بیشتر باشد، قدرت آن نیز افزایش می یابد.

 

این اشعه دارای طول موج مشخصی است که در حدی تنظیم می شود تا بتواند به درون پوست نفوذ کند و اثر درمانی خود را بر بخش های مختلف یا بر فولیکول های مو بگذارد.

این امر به این دلیل است که لیزر ریشه های مو را هدف قرار می دهد، موها به طور موقت با اپیلاسیون از بین می رود پس همانطور که گفتیم استفاده از اپیلاسیون و یا موم ها، چیدن و الکترولیز یا بند انداختن را فراموش  کنید.

همچنین باید شش هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث می شود که لیزر موهای زائد تاثیر کمی داشته باشد و عوارض بعد از درمان را بیشتر کند.

از این رو طول موج باید به صورت انتخاب شود که بر روی بافت های طبیعی پوست تاثیر منفی نگذارد.

  مزیت لیزر موهای زائد صورت مردان در مقایسه با تیغ

هنگامی که اشعه به پوست تابیده می شود، این اشعه توسط رنگدانه های موجود در پوست و مو جذب می شود و افزایش دما و طول موج به علت جذب این اشعه توسط رنگدانه های موجود در فولیکول های مو سبب می شود تا این قسمت تحت تاثیر اشعه لیزر، دچار تغییراتی شود.

و اگر در فاز رشد باشد فولیکول قدرت رشد و تغذیه مو را از دست داده و مو از بین می رود.

 

اشعه لیزر موهای زائد و نحوه عملکرد آن

باید به این نکته توجه داشت که موهای تیره بیشتر نور لیزر را جذب می کند بنابراین رنگ موها، رنگ پوست، سن، قومیت، دارو، سطح هورمون میزان بلندی و ضخامت موهای بدن به نوبه خود بر نتایج هر نوع درمان زیبایی لیزر تأثیر می گذارد.

 

انواع لیزر موهای زائد و کارایی آن ها

برای حذف موهای زائد به کمک تکنولوژی لیزر در دستگاه های مختلف از چندین طول موج از نور مرئی تا اشعه مادون قرمز استفاده می شود.

این لیزرها بر اساس طول موج آن ها در واحد نانومتر تفاوت هایی با هم دارند.

  1. لیزر آرگون: طول موج آن بین 488 تا 514 نانومتر است و مدت هاست که دیگر از آن استفاده نمی شود و محصولات جدیدتر و بهینه تر جایگزین این مدل لیزر شده اند.
  2. لیزر رابی: 694 نانومتر طول موج دارد و برای موهای روشن مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. الکساندریت: دارای 755 نانومتر طول موج است و برای تمام پوست ها مناسب است.
  4. لیزر Nd:YAG: دارای طول موج 1064 نانومتر است و برای پوست های تیره می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

طول موج یا پهنای پالس از مهم ترین ملاحظاتی است که در لیزر به آن پرداخته می شود.

برای اطلاع از هزینه لیزر موهای زائد خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122819418 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با لیزر موهای زائد و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

لیزر موهای زائد باید در طول موجی مشخص انجام گیرد تا به بافت پوستی آسیب نرسد و در عین حال موهای زائد نیز رفع شوند.

هدف اصلی برای از بین بردن فولیکول مو، سلول های زاینده است که در آن وجود دارند.

انرژی نورانی توسط ملانین موجود در داخل مو جذب می شود و ایجاد حرارت می کند.

این گرما به سلول های زاینده منتقل می شود و باید تا مدت زمان خاصی دمای مورد نظر حفظ شود تا بتواند فولیکول های مو را از بین ببرد.

دستگاههای سبک الكساندریت و پالس نباید روی انواع پوست های تیره یا افراد برنزه استفاده شود. لیزرهای دیود و لیزر Nd: YAG ممکن است برای این نوع پوست ها استفاده شود. پزشک شما پس از ارزیابی خاص رنگ و ویژگی های موی پوست، گزینه ای را انتخاب می کند که برای وضعیت خاص شما مناسب تر باشد.

اگر درمان VPL دارید: 1-2 روز قبل از درمان خود را اصلاح کنید – 2 میلی متر از موهای قابل مشاهده برای درمان کافی است. اگر تحت درمان دیود هستید: قبل از درمان بدن را اصلاح کنید بین تمام درمان ها شما می توانید بدن را اصلاح کنید، اما توجه کنید که از روش هایی مثل اپیلاسیون استفاده نکنید.

  آیا لیزر موهای زائد زیر بغل ضرر دارد؟

 

عوامل مؤثر بر تاثیر دستگاه لیزر موهای زائد

یکی دیگر از عواملی که بر روی لیزر موهای زائد تاثیر دارد، اندازه نقطه یا عرض پرتو لیزر است.

این عامل به صورت مستقیم بر عمق نفوذ انرژی نور به علت اثرات پراکندگی در لایه پوست تاثیر می گذارد.

قطر پرتوهای بزرگ تر و یا آن دسته از دستگاه هایی که دارای اسکن خطی هستند باعث انقباض عمیق تر انرژی می شود و بدین صورت می تواند دماهای بالاتر را در فولیکول های عمیق تر ایجاد کند.

دستگاه لیزر موهای زائد به اندازه ی یک نقطه تا سر یک انگشت می توانند قطر پرتو داشته باشند؛ یعنی بین 3 تا 18 میلی متر قطر دارند.

یکی دیگر از عوامل مهم بر روی تاثیر دستگاه لیزر موهای زائد بر روی حذف مو، چگالی پراکنش یا انرژی است. این فاکتور در هر ژول بر سانتی متر مربع اندازه گیری می شود.

این مساله بسیار مهم است که در تنظیمات بالا به اندازه کافی فولیکول ها تحت درمان قرار گیرند تا بتواند از رشد مو و فعالیت این فولیکول ها جلوگیری شود.

هنگامی که فولیکول های مو از بین بروند، مو نمی تواند تغذیه شود و به نوعی می توان گفت مو مرده است و دچار ریزش می شود.

 

عوامل مؤثر بر تاثیر دستگاه لیزر موهای زائد

جراح شما بسته به نوع پوست، ضخامت و رنگ مو، اندازه و محل قرارگیری در منطقه و زمان درمان، ممکن است از یک یا ترکیبی از دستگاه های لیزر که قبلا به آن اشاره کردیم استفاده کند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

چرا موها پس از لیزر موهای زائد در چند مرحله ریزش دارند ؟

یکی دیگر از نکات علمی لیزر موهای زائد مراحل ریزش موها است.

مراحل رشد مو به سه مرحله تقسیم بندی می شود؛ مرحله ی آناژن، تلوژن، کاتاژن، مرحله ی آناژن زمانی است که مو ر فاز رشد است و فولیکول مو فعال است. در این زمان اگر لیزر موهای زائد انجام گیرد، این موها شروع به ریزش می کنند.

از این رو موهایی که در فازهای تلوژن و کاتاژن هستند دچار تغییر خاصی نمی شوند. لیزر موهای زائد به همین علت در چندین مرحله ممکن است جواب دهد.

افرادی که دارای موهای تیره تر و ضخیم تر هستند و پوستی روشن دارند بهترین گزینه برای انجام لیزر موهای زائد هستند و در جلسات کمتری نتیجه می گیرند.

به طور کلی گزارش های اولیه درباره لیزر موهای زائد بسیار امیدوارکننده بود و برخی تحقیقات تا آنجا پیش رفتند که ادعا می کردند که ممکن است نتایج دائمی باشد، اما به طور کلی چنین نیست. تعدادی از بیماران به هیچ وجه با درمان با لیزر به نتیجه مطلوب نخواهند رسید اگرچه بسیاری از آنها نتایج خوبی خواهند داشت.

پس از لیزر رشد مجدد موها کمتر شده و تراکم کمتری دارد. در افراد ایده آل، با موهای تیره و پوست کمرنگ، موها معمولاً به مدت دو تا سه ماه از بین می روند و سپس به آرامی دوباره می رویند. معمولا برای گرفتن نتیجه مطلوب این درمان باید در چند مرحله تکرار شود تا همان طور که گفتیم موها را در سه مرحله آناژن، تلوژن و کاتاژن تحت تاثیر قرار دهد.

 

چرا افرادی که دارای پوست تیره هستند در لیزر موهای زائد باید محتاط تر باشند ؟

همانطور که گفته شد، لیزر و اشعه ای که از آن به سمت پوست و مو ارسال می شود، توسط رنگدانه و ملانین های موجود در پوست جذب می شود.

  قبل از لیزر موهای زائد چه کارهایی را نباید انجام دهیم ؟

افرادی که دارای پوست های تیره هستند، مقدار ملانین بیشتری نسبت به دیگر افراد در پوست خود دارند و همین عامل سبب شده تا پوست آن ها تیره تر باشد.

از این رو جذب این اشعه ها توسط پوست به بافت آن آسیب می زند. علاوه بر این هنگامی که پوست تیره است، مقدار کمتری از اشعه توسط رنگدانه مو جذب می شود زیرا مقداری از آن به پوست سرایت می کند. از این رو با یک مشکل دو طرفه مواجه خواهند شد.

 

چرا افرادی که دارای پوست تیره هستند در لیزر موهای زائد باید محتاط تر باشند ؟

 

این افراد دیرتر موهای زائد خود را از دست می دهند و از طرف دیگر پوست آن ها نیز دچار آسیب می شود.

باید دقت داشته باشید که فرقی نمی کند دلیل تیره بودن پوست به عوامل ژنتیکی برمی گردد یا فرد به روش های دیگر خود اقدام به برنزه کردن پوست کرده است.

در هر صورت باید قبل از استفاده از روش لیزر موهای زائد با پزشک یا تکنسین متخصص در این زمینه مشورت کنند تا یک دستگاه مناسب به کمک تکنولوژی لیزر برای آن ها در نظر بگیرد.

باید دقت داشته باشید که افراد با پوست تیره با دستگاه های خاصی باید لیزر شوند و در حین انجام لیزر و پس از این که لیزر انجام شد و قبل از شروع آن از خنک کننده های مختلفی که در این خصوص وجود دارند بر روی پوست اعمال شود.

برخی از افراد ترجیح می دهند از کرم بی حس کننده موضعی استفاده کنند تا ابتدا منطقه را بی حس کنند. ژل آلوئه ورا نیز ممکن است در طول یا بعد از درمان برای اثر خنک کننده آن استفاده شود.

بعضی از لیزرها دارای سیستم خنک کننده ای هستند که باعث کاهش ناراحتی در درمان می شوند. بعد از درمان، منطقه تحت درمان ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد. این احساس بعد از چند ساعت ادامه پیدا می کند، اما در معدود بیماران، به ویژه در افرادی که پوست تیره دارند، تاول و پوسته پوسته شدن پوست گاهی پس از انجام لیزر رخ می دهد.

قرمزی پوست امری طبیعی است و ممکن است از چند دقیقه تا 24 ساعت دوام داشته باشد و ممکن است کمی مانند آفتاب سوختگی ملایم یا وزش باد باشد. در صورت لزوم می توانید کمپرس سرد روی ناجیه مد نظر بگذارید و به توصیه پزشکان روزانه از ضد آفتاب SPF30 استفاده کنید.

این خنک کننده ها می توانند دمای پوست را که در حین حذف موهای اضافه بالا و پایین آورند و اثرات لیزر را بر روی پوست به مقدار زیادی کاهش دهند.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت لیزر موهای زائد خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122819418 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)