تفاوت عمل لیپوماتیک و لیپولیز

حتی اگر با رژیم‌های غذایی متعدد و ورزش کردن نتوانسته‌اید به تناسب اندام برسید، از این پس با وجود جراحی‌های لاغری که در دنیا معرفی شده است، داشتن تناسب اندام یک آرزو نخواهد بود. دو مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین عمل‌‌ها برای فرم دادن به بدن، عمل لیپوماتیک و لیپولیز نام دارد. در نگاه اول دو تکنیک لیپوماتیک و لیپولیز شباهت‌های زیادی دارند و هدف هر دوی آن‌ها این است که چربی اضافی را از بدن حذف کرده و کمک کنند تا تناسب اندام خود را بازیابی کنیم. اما تفاوت این دو تکنیک، در نحوه رسیدن به این هدف است. در این مقاله به بررسی این دو روش و تفاوت‌های میان این دو خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک لیپوماتیک یا لیپولیز

لیپوساکشن با لیزر چگونه انجام می شود؟

لیپوساکشن با لیزر یا همان لیپولیز به صورت سرپایی انجام می‌شود و نسبت به سایر روش‌های لیپوساکشن، آسان‌تر و کم تهاجمی‌تر است. برای انجام لیپولیز نیازی به داروی بیهوشی عمومی نیست و تنها استفاده از داروی بی‌حسی موضعی کافی است. این تکنیک برای استفاده روی انواع پوست‌ها مناسب بوده و عوارض آن بسیار اندک و خفیف می‌باشد.

لیپوماتیک یا لیپولیز

برای اجرای این عمل، ابتدا یک سوراخ کوچک روی پوست ایجاد می‌شود و فیبر نوری لیزر که بسیار کوچک است زیر پوست و داخل بافت چربی جای‌گذاری می‌شود. سپس طول موج‌های نوری ساطع خواهند شد. در این زمان است که حرکات جلو و عقب فیبر آغاز شده و چربی شروع به خرد شدن می‌کند. در چنین شریطی می‌توان چربی را با نیروی مکش خارج نمود. لیپوساکشن با لیزر می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن انجام شود. این قسمت‌ها عبارت هستند از:

لیپوساکشن با لیزر چگونه انجام می شود؟

 1. شکم
 2. بازو‌ها
 3. بالای ران‌ها
 4. پهلو‌ها
 5. چانه

بعضی از دکتر‌ها توصیه می‌کنند که بعد از انجام لیپوساکشن با لیزر، چند روزی را از کار خود مرخصی بگیرید و تا حدود سه هفته از انجام فعالیت‌های شدید فیزیکی پرهیز کنید.

مطالب بیشتر: جراحی لاغری شکم و پهلو

لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟ برای این منظور ابتدا چند سوراخ در بافت چربی ایجاد شده، لوله کانولای دستگاه وارد آن می‌شود و با حرکات ارتعاشی و ساطع کردن امواج فراصوت، به خرد شدن چربی کمک می‌کند. در نتیجه امولسیون چربی با نیروی مکش از بدن خارج خواهد شد.
لیپولیز چگونه انجام می‌گیرد؟ در این روش نیز باید چند سوراخ در بافت چربی ایجاد شود. سپس فیبر نوری که در زیر پوست قرار گرفته، با  تابش امواج نوری باعث خرد شدن ‌چربی خواهد شد.
مقایسه لیپولیز با لیپوماتیک
 1. شدت زخم در لیپولیز کمتر است. بنابراین دوره نقاهت آن کوتاه خواهد بود.
 2.  همچنین در روش لیپولیز خبری از حرکت ارتعاشی نیست بنابراین احتمال آسیب بافتی به صفر می‌رسد.
 3.  چربی به دست آمده از لیپوماتیک را می‌توان برای تزریق چربی استفاده کرد چون در این روش از نیروی فیزیکی برای خرد کردن چربی استفاده می‌شود ولی در روش لیپولیز، حرارت این کار را انجام داده و سلول‌های چربی آسیب می‌بینند.

پیکرتراشی یا لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

لیپوماتیک با استفاده از دستگاه‌های وکیوم و لوله‌های باریک، چربی‌های اضافی را از بدن خارج می‌کند و علاوه بر آن، کمک می‌کند تا شکل بدن از نظر زیبایی شناختی، بهبود یابد. این عمل همراه با بیهوشی عمومی اجرا می‌شود. در برخی از کلینیک‌های معتبر برای کاهش کبودی و تورم ناشی از عمل، محلول‌های حاوی سالین همراه با داروی بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. مزیت مهم لیپوماتیک این است که با استفاده از دستگاه‌های ویبراتور و لرزاندن سلول‌های چربی، باعث می‌شود تا چربی بیشتری در هر جلسه استخراج شود و همچنین درد بعد از لیپوماتیک به حداقل میزان ممکن برسد. شما می‌توانید بعد از پایان عمل پیکرتراشی به خانه برگردید و نیازی به بستری شدن نخواهد بود.

پیکرتراشی یا همان لیپوماتیک عوارضی مانند آسیب رساندن به رگ‌های خونی، رشته‌های عصبی و یا بافت‌های عضلانی را نخواهد داشت. با کمک لوله‌های مخصوصی که برای استخراج چربی استفاده می‌شوند، لیپوماتیک می‌تواند چربی را از نواحی حساس که دسترسی به آن‌ها دشوار است، خارج کند. علاوه بر این‌ها، مزیت دیگر استفاده از پیکرتراشی این است که لطافت و طراوت پوست شما حفظ خواهد شد و هرگز دچار افتادگی پوست بعد از عمل نخواهید شد.

تفاوت‌ عمل لیپولیز و لیپوماتیک

 1. در لیپوماتیک که به آن پیکرتراشی هم می‌گویند، پزشک باید ابتدا سوراخ‌هایی در بافت چربی ایجاد کرده و سپس لوله کانولا را وارد آن می‌کند. حرکات ارتعاشی لوله و امواج فراصوت، منجر به خرد شدن بافت چربی شده و اکنون باید با مکش، این ذرات چربی را خارج نمود. اما در لیپولیز که به لیپوساکشن لیزری نیز معروف است از حرکات ارتعاشی شدید این لوله خبری نبوده و در نتیجه احتمال آسیب بافتی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
 2. با توجه به اینکه روش لیپولیز زخم کمتری به جا می‌گذارد لذا خطر بروز عفونت نیز کمتر خواهد شد.
 3. در روش پیکرتراشی، چربی از طریق ارتعاش و بدون افزایش دما، خرد خواهد شد لذا می‌توان از این چربی به دست آمده برای تزریق چربی به صورت جهت جوانسازی و یا فرم دادن سایر قسمت‌های بدن استفاده نمود اما در روش لیپولیز، چون دما افزایش پیدا می‌کند، چربی ذوب شده و در نتیجه بعد از استخراج، کارایی نخواهد داشت.

عمل لیپولیز چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انجام فرایند لیپوساکشن با لیزر، بستگی به این دارد که چند ناحیه از بدن تحت لیپولیز قرار می‌گیرند. به طور میانگین، برای هر یک از قسمت‌های بدن به زمانی حدود یک ساعت نیاز است. البته هر چه ناحیه وسیع‌تر باشد، زمان بیشتری لازم خواهد بود.

آیا یک جلسه لیپولیز کافی است؟

برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب و از بین رفتن چربی‌ها در ناحیه‌ مورد نظر، یک جلسه انجام لیپوساکشن با لیزر کافی است و شما بعد از گذشت حدود یک هفته نتایج اولیه را در بدن خود خواهید دید. البته لازم به ذکر است که در طول دو تا شش ماه آینده، تغییرات ادامه دارند و برای دیدن نتیجه‌ نهایی باید شکیبا باشید.

برای اطلاع از هزینه لیپوماتیک خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با لیپوماتیک و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

نتیجه ی لیپولیز تا چند وقت ماندگار است؟

به طور کلی ماندگاری نتیجه روش‌های مختلف استخراج چربی اضافه از بدن تا حد بسیار زیادی بستگی به خود شما دارد. در مرحله‌ اول، بعد از انجام عمل‌هایی مانند لیپوساکشن با لیزر شما بلافاصله شاهد تغییرات مثبت در بدن خود خواهید بود اما در مرحله‌ بعد و برای حفظ این نتیجه، شما باید سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا دوباره دچار افزایش و انباشته شدن چربی‌ها نشوید.

آیا لیپوماتیک برای بدن مضر است؟

آیا می شود با لیپوماتیک وزن کم کرد؟

هدف اصلی لیپوماتیک و پیکرتراشی کاهش وزن نیست و نمی‌شود از آن‌ها به عنوان روش‌های کاهش وزن نام برد بلکه این تکنیک‌ها برای از بین بردن ذخایر چربی در قسمت‌های مختلف بدن به کار ‌می‌روند. ناحیه‌هایی که چربی‌های انباشته در آن‌ها، در برابر ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند و به سختی می‌شود از شر چربی‌های آن‌ها خلاص شد، گزینه مناسبی برای عمل هستند. به همین دلیل باید از روش‌های تهاجمی مانند لیپوماتیک استفاده کرد تا تناسب اندام ‌ایده‌آل ایجاد شود اما تضمینی برای کاهش وزن وجود نخواهد داشت.

برای حفظ تناسب اندامی که با استفاده از عمل لیپوماتیک به دست آمده است، باید دست به کار شوید و ورزش و رژیم غذایی سالم و مقوی را برای خود انتخاب کنید. در این صورت می‌توانید تا همیشه از بدنی جذاب و متناسب لذت ببرید.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک زانو

مزایای لیپوماتیک برای از بین بردن چربی چیست؟

مهم‌ترین مزایای لیپوماتیک عبارتند از:

 1. آسیب نرساندن به بافت‌ها و کم‌ترین میزان تورم و کبودی
 2. آسیب ندیدن پوست و حفظ شادابی و خاصیت کشسانی پوست پس از عمل
 3. مدت زمان کوتاه‌تر عمل نسبت به روش‌های مشابه
 4. راحت و بدون درد بودن عمل
 5. دوران نقاهت کوتاه و بدون عوارض جدی

چه کسانی برای لیپولیز و چه کسانی برای لیپوماتیک مناسب هستند؟

اگر بدن شما چربی‌هایی دارد که از بین بردن آن‌ها با ورزش و یا رژیم غذایی بسیار سخت و دشوار است، می‌توانید از روش‌های تهاجمی‌تر مانند پیکرتراشی یا لیپوماتیک برای به دست آوردن تناسب اندام ‌ایده‌آل خود استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید تحت عمل جراحی و بیهوشی عمومی قرار بگیرید، تکنیک لیپولیز برای شما مناسب است البته به شرطی که اضافه وزن زیاد نداشته باشید و به وزن نرمال نزدیک باشید چرا که با استفاده از این روش میزان محدودی از چربی‌ها قابل استخراج هستند.

مطالب بیشتر: نتایج نهایی لیپوماتیک

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت لیپوماتیک خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code