1. خانه
  2. پوست و مو
  3. روش های پیشگیری از چین و چروک

روش های پیشگیری از چین و چروک

روش های پیشگیری از چین و چروک

روش های پیشگیری از چین و چروک

عوامل مختلفی در به وجود آمدن چین و چروک تأثیر دارند. به طور معمول بالا رفتن سن، تغذیه، شرایط محیطی و غیره باعث به وجود آمدن این چین و چروک ها می شوند. اصولا اولین چین و چروک ها بر روی صورت ظاهر می گردد و چون مستقیماً روی زیبایی فرد اثر می گذارند مهمتر و جدی تر تلقی می شوند.

روش های پیشگیری از چین و چروک
طبیعی است به دلیل تاثیرات منفی این عارضه بر جذابیت ظاهری، اکثر افراد از آن استقبال نکرده و به دنبال کاستن یا پیشگیری از آن باشند. شاید جالب باشد بدانید که سالانه میلیاردها دلار در سطح جهانی برای معالجه، از بین بردن یا به تأخیر انداختن چین و چروک هزینه می شود. در ادامه مطلب به دلایل شکل گیری این مشکل و راه های مختلف درمان و کاستن از آن پرداخته شده است.

علل چین و چروک

تابش مستقیم آفتاب، اعتیاد به سیگار، عدم نوشیدن آب به میزان کافی و رژیم غذایی ناسالم، برخی از داروها و عوامل محیطی و ژنتیکی در ایجاد چین و چروک و میزان آن موثر هستند. قابل ذکر است که در اغلب موارد چین و چروک ها در قسمت هایی از بدن ظاهر می شوند که بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب را دارند، به ویژه در صورت و گردن و نیز قسمت پشت دست و بازوها که پوستی لطیف و ظریف تر دارند.
بالا رفتن سن: شکل گیری این عارضه بخش طبیعی از روند پیری است. در واقع با پا به سن گذاشتن، پوست فرد حالتی نازک تر، خشک تر به خود گرفته و حالت الاستیک و ارتجاعی خود را به مرور از دست خواهد داد. به همین دلیل هست که در مقابل آسیب ها، توان محافظتی خود را از دست می دهد. این امر منجر به چین و چروک و خطوط روی پوست خواهد شد.

علل چین و چروک

قرار گرفتن در معرضUV : این عامل که در شکل گیری چین و چروک به صورت مستقیم دخالت دارد از طریق آفتاب گرفتن، برنزه کردن و ورزش در فضای باز احتمال ابتلا به چین و چروک را افزایش می دهد. در واقع باید گفت که اشعه ماوراء بنفش کلاژن و الاستین را در پوست تجزیه می کند و این به معنای از دست رفتن شادابی و سرحالی پوست است.
افرادی  هم که بیشتر در زیر نور آفتاب کار می کنند، احتمال ابتلا به چین و چروک زودرس را دارند. مشاغلی مانند ماهیگیری و کشاورزی ، ملوانان، گلف بازان و باغبان جز این دسته به شمار می روند.
سیگار کشیدن: اعتیاد به سیگار علاوه بر تأثیرات منفی بر روی سلامت، روند پیری پوست را تسریع می کند. این امر نیز به دلیل کاهش خون رسانی به پوست صورت می گیرد.
رژیم غذایی نامناسب: رژیم های عاری از مواد طبیعی چون ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر، افراد را در معرض این مشکل قرار می دهند. به ویژه اگر مواد استفاده شده شامل سبزیجات و میوه های آبدار که برای تأمین آب مورد نیاز پوست است، نباشند و خود فرد نیز در طول روز آب کافی را به بدن نرساند.
در واقع رطوبت و طراوت پوست دو همراه همیشگی هستند و با نبود آب باید دور طراوت پوست را نیز خط کشید. و انتظار خط و خطوط روی پوست را داشت.

درمان های پزشکی برای پیشگیری از چین و چروک

چین و چروک ها یا خیلی سطحی هستند یا شکلی عمیق به خود می گیرند. بیشتر درمان های دارویی مانند استفاده از رتینوئیدها و کرم های ضد چروک؛ اغلب بر کاهش چروک سطحی پوست تمرکز دارند. برای خطوط عمیق تر، روش های دیگری توصیه می گردد؛ از جمله:
لیزر درمانی: با استفاده از پرتودرمانی، لایه بیرونی پوست از بین می رود و باعث تحریک لایه های زیرین برای تولید کلاژن می گردد. پوست ارتجاعی تر شده و بعد از چندین جلسه درمان، طراوت لازم را باز می یابد.

درمان های پزشکی برای پیشگیری از چین و چروک

بوتاکس: سم بوتولینوم نوع A که اغلب با نام بوتاکس در بین عامه مردم شناخته می شود، در دوز کم به عضلات مشخصی تزریق می شود. این کار باعث می شود که عصب های عامل شکل گیری چروک، به صورت موقت غیر فعال شوند. تزریق بوتاکس می تواند خطوط پیشانی، خطوط اخم بین چشم ها و مواردی از این دست را کاهش دهد. البته اثر آن موقتی بوده و نیاز به تکرار دارد.
لیفت صورت: این عمل زیبایی متداول که با نام رایتیدکتومی نیز شناخته می شود، نوعی جراحی است که هدف آن جوان تر کردن ظاهر فرد با از بین بردن  پوست اضافی در محل چین و چروک ها است.
پرکننده های تزریقی: این مواد شامل ژل، اسید هیالورونیک و چربی  طبیعی بدن هستند. این مواد به محل دقیق چین و چروک ها تزریق می شوند تا پوست حالت مدنظر فرد را پیدا کند و مانند بوتاکس، برای نتایج ماندگار، تزریق باید هر چند ماه یکبار تکرار شود.

راه های مراقبت از پوست برای پشگیری از چین و چروک

۱- برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش، ضدآفتاب را فراموش نکنید. استفاده از ضد آفتاب هایی با SPF بین ۳۰ تا ۵۰  به صورت روزانه حتی در روزهای ابری نیز توصیه می شود.
۲- از کرم های و ژل های حاوی رتینوئید استفاده کنید. رتینوئیدها خود نیز حاوی میزان کافی ویتامین آ هستند که یک عامل بازدارنده و ضد پیری است. این مواد توانایی افزایش تولید کلاژن را دارند که پوست را شاداب و جوان می گرداند.

راه های مراقبت از پوست برای پشگیری از چین و چروک

۳- کرم های آبرسان و مرطوب کننده استفاده نمایید. مرطوب کننده ها به تغذیه و آبرسانی پوست کمک می کنند. این امر به ویژه با افزایش سن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
۴- نوشیدن آب برای سلامتی ضروری است. بدن شما ، به خصوص پوست تقریباً برای هر عملکرد خود به شکل بهینه و بهتر به آب احتیاج دارد.
۵- غذاهایی حاوی ویتامین های مختلف بخورید. احتمالاً این جمله را شنیده اید: “شما چیزی هستید که می خورید.” این سخن در مورد پوست شما نیز صادق است. در این راستا مصرف چای سبز، روغن زیتون، ماهی سالمون، آووکادو، انار، دانه های کتان، سبزیجات،هویج، کدو تنبل، فلفل دلمه و کلم بروکلی برای پیشگیری از چین و چروک توصیه می شود.
۶- طاق باز بخوابید: شاید جالب باشد بدانید که طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ ، وضعیت خواب شما می تواند در پیشگیری از چین و چروک موثر باشد. در این مطالعه مشخص شده، در افرادی که به پهلو و روی شکم می خوابند نیروهایی به بدن وارد خواهد شد که می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود.
۷- ترک سیگار و دخانیات: برای داشتن پوست سالم دخانیات را کنار بگذارید. ثابت شده که دود تنباکو به کلاژن و الاستین پوست آسیب می رساند. این دو به پوست شما خاصیت ارتجاعی و استحکام می بخشد. علاوه بر این نیکوتین موجود در سیگار، باعث انقباض عروق خونی شده و خون رسانی را به پوست کاهش خواهد داد. این امر رسیدن اکسیژن به پوست را مختل کرده و به مرور چین و چروک ظاهر خواهند شد.
۸- آرامش بخشیدن به پوست خود. حرکات مکرر مانند اخم کردن یا حالت خشم و خنده می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود. ممکن است به دنبال روش هایی برای آرامش دادن به پوست باشید.  برخی از روشهای مفید مدیریت حرکات صورت عبارتند از: تنفس عمیق،  یوگا و غیره.

نکته انتهایی:

راز جوانی و شادابی در یک عبارت خلاصه شده است: سبک زندگی سالم! عمل به این عبارت، علاوه بر پیشگیری از چین و چروک (Prevention of wrinkles) ظاهری، اثرات روحی و روانی فراوانی نیز خواهد داشت.
یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین، نوشیدن مقدار زیادی آب، محافظت از پوست در برابر آفتاب، کاهش مصرف سیگار و مدیریت استرس و حتی مواردی مانند نوع لباس و رنگ آن در فصول مختلف، در حفظ سلامت و جوانی پوست شما نقش اساسی دارد.
نکته آخر هم اینکه برای کاهش هر عارضه پوستی و به ویژه پیشگیری از چین و چروک حتماً به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و با پزشکی دارای تخصص مشورت نمایید.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code