1. خانه
  2. پوست و مو
  3. مراقبت از مو و نحوه ی شستشوی آن

مراقبت از مو و نحوه ی شستشوی آن

مراقبت از مو و نحوه ی شستشوی آن

از آنجایی که تراکم، سلامت و کیفیت مو یکی از فاکتورهای مهم جذابیت ظاهری و نیز آراستگی محسوب می شود؛ مواردی چون شستشوی مو، مراقبت از آن و انتخاب محصولات مناسب با ساختار مو دارای اهمیت خاص و ویژه ای است.

شاید ژنتیک، عدم تعادل هورمون ها، عادات غذایی و سبک زندگی در کیفیت و سلامت مو اثر بگذارد اما بخش مهمی از این اتفاق در گرو مراقبت و شستشوی صحیح است. اولین و ابتدایی ترین نکته ای که با توجه به آن می توان ظاهری زیباتر و آراسته تر از همیشه داشت.

اهمیت مراقبت از مو و نحوه ی شستشوی آن

این روزها متأسفانه، نگرانی های زیادی در مورد ریزش مو وجود دارد. گذشته از احساس شرمساری که بسیاری از افراد در مواجهه با این مشکل دارند. اهمیت دادن به وضعیت سلامت، شستشوی مو و مراقبت از آن از این جهت که وضعیت موهای شما بازتاب کاملی از سلامت کلی شما است نیز مهم است.
فقط متخصصان مو یا متخصصان تغذیه نیستند که باید از اهمیت مو‌های سالم آگاه باشند. خود شما نیز باید به این امر اشراف داشته باشید. برای اطمینان از تراکم و سر زندگی موهای شما اقدامات بسیاری وجود دارد که باید انجام داد. اولین و مهمترین اقدام شستشوی مو، آن هم به شیوه ای درست و مناسب است.
اهمیت مراقبت از مو و نحوه ی شستشوی آن
موهای زیبا اعتماد به نفس کلی را افزایش می دهد و در ارتباطات نیز بسیار موثر خواهد بود. به همین دلیل است که در ادامه راه های آسان و نکات ریز اما دارای اهمیت ویژه ذکر شده است تا با رعایت آن از طراوت موهای خود و تأثیر آن در چهره لذت ببرید. راه ها و نکاتی که شاید زمان زیادی برای توجه به آنها نیاز نباشد اما یک عمر تأثیرات آن را خواهید دید.

نحوه صحیح شستشوی مو

قبل از شستشوی مو بسیار مهم است که با دو نوع متداول جنس مو آشنا شوید تا نحوه صحیح مراقبت از مو خود و شستن صحیح آن را بدانید . این دو نوع عبارت هستند از:
موهای چرب: اگر پوست و موهایتان بیش از حد چرب هستند، این نکته نشان می دهد که شما نیاز به ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی دارید. غذاهای سالم و کامل بخورید و سعی کنید از تماس بیش از حد دست با موهایتان خودداری کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که در طول هفته حدود سه بار به شستشوی مو نیاز دارید.
نحوه صحیح شستشوی مو
موهای خشک:  در مواردی که مو خشک یا شکننده است این قضیه کاملاً عکس می شود. به جای افزایش تعداد دفعات شستشوی مو درهفته، ممکن است به نفع شما باشد که جلسات شستشوی مو را کاهش دهید تا روند تولید چربی طبیعی توسط فولیکول های مو دوباره احیا شود. این کار باعث تقویت موهای شما نیز می شود و احتمال شکستن آن نیز کمتر می کند.

  1. برای شستشوی مو، قبل از استفاده از شامپو، مطمئن شوید حداقل یک دقیقه موها به درستی خیس شده اند. این مورد می تواند به باز شدن منافذ پوست شما کمک کند و پاکسازی کامل آن را امکان پذیر کند.
  2. از آنجا که شرط داشتن موهای سالم، پوست سر سالم است، هنگام شستن از ناخن های خود استفاده نکنید و پوست سر را بیش از حد ماساژ ندهید و فشار کمتری اعمال کنید.
  3. دو دور شامپو بزنید و هر بار یک الی دو دقیقه ماساژ دهید. ماساژ باعث افزایش جریان خون به پوست سر می شود که می تواند به تحریک رشد مو کمک کند. در واقع شستشوی اول کثیفی مو را از بین می برد، در حالی که شستشو دوم می تواند به تمیز کردن عمیق مو کمک کند.
  4. نکته آخر اینکه گاهی برای بهتر شدن روند شستشوی مو و غنی سازی شامپو و تقویت اثر آن، می توانید عسل، یا چند قطره روغن زیتون، بادام، جوجوبا یا نارگیل به آن اضافه کنید و متوجه خواهید شد که با هر شستشو موهای شما بیشتر نرم می شود.

نکات مهم در  شستشوی مو

نکاتی وجود دارد که شاید در هنگام شستشوی مو به چشم بسیاری از افراد مهم نباشد و همین عدم توجه به آن در طول زمان مشکلات عدیده را برای موها رقم بزند. برای همین بهتر است موارد مهم و کلی را برای شستشو در نظر بگیرد تا موهایی از همیشه زیباتر و جذاب تر داشته باشید.

  1. یکی از نکات اساسی در شستشوی مو به شکل صحیح استفاده از آب ولرم به جای آب داغ یا سرد است. آب داغ باعث تخریب فولیکول های مو و چربی طبیعی آن می شود و دوش بسیار سرد رگ های خونی را منقبض می کند، انتقال جریان خون و اکسیژن مناسب به فولیکول های مو را بسیار دشوار می کند. به همین دلیل ایده آل است که موها را با آب گرم بشویید. آخرین آبکشی باید با آب ولرم انجام شود. رعایت این نکته باعث می شود موهای شما بسیار روشن تر و قوی تر به نظر برسند.
  2. سعی کنید به طور مرتب شامپو خود را عوض کنید تا موهای شما به آن عادت نکنند. در صورت عادت کردن مو به فرمول شامپو، نسبت به آن مقاومت می کند و به این ترتیب نتایج مطلوبی از شستشوی مو حاصل نمی شود.
  3. مراحل شستشوی مو فقط به حمام خلاصه نمی شود و بعد از آن نیز باید نکاتی از جمله خشک کردن صحیح آنها را رعایت کنید. موهای خود را هنگام خشک کردن آن با حوله به صورت محکم مالش ندهید. این مورد به موهای شما آسیب می رساند. موهای خود را در حوله بپیچید تا رطوبت آنها جذب شود.
  4. برای مراقبت از مو (care for hair)، از شانه زدن آن در حمام به طور جدی پرهیز کنید در واقع این کار باید زمانی انجام شود که مو کاملاً خشک باشد در غیر این صورت آسیب جدی به آنها وارد می شود.

محصولات مناسب برای شستشوی مو

در شستشوی مو نمی توان از نقش مهم شامپوها غافل شد. شاید به این دلیل که شامپو به مدت طولانی در موهای شما نمی ماند نسبت به انتخاب آن وسواس به خرج ندهید. اما باید گفت که این کار اشتباه است. مهم است که از چه نوع شوینده استفاده می کنید.
محصولات مناسب برای شستشوی مو
برای شناسایی و خرید محصولات مناسب برای مو، شناخت نوع موها و انتخاب فرمول مناسب بکار رفته در شوینده ها یکی از نکات اساسی است. اگر موهای چربی دارید ، یک شامپو قوی تر و با فرمولاسیون قدرتمندتر نیاز دارید. در مقابل اگر موهای شما خشک است، باید شامپوها آبرسان و با فرمولاسیون مخصوص استفاده کنید. در این حالت استفاده از شامپویی که رطوبت مناسب را به موهایتان برساند باعث تقویت آنها خواهد شد. این نکته برای شستشوی مو رنگ شده نیز باید رعایت شود.
استفاده از ماسک های مرطوب کننده، آبرسان و غیره نیز بعد از شستشوی مو می تواند تمیزی، بهداشت و رشد مو را به همراه داشته باشد.
همچنین با توجه به جنسیت خود دست به خرید محصولات شوینده و ماسک ها بزنید. زیرا میزان ضخامت و مقاومت موها در مرد و زن متفاوت است و برای همین باید از محصولات خاص برای هر دسته استفاده شود و شستشوی مو برای هر کدام نیز باید متفاوت باشد.
بسیاری نیز هستند که در شناخت محصولات مناسب و البته نوع موی خود به مشکل برمی خورند این افراد بهتر است که با مراجعه به یک کلینیک زیبایی و متخصص پوست و مو مشاوره های لازم را دریافت کنند تا بتوانند به بهترین نحو مراقبت و شستشوی مو را انجام دهند. این مشاوره ها بهترین راه حل هستند زیرا شرایط خاص هر فرد در نظر گرفته شده و با توجه به آن راه حل هایی ارائه می شود.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed