جراحی بینی از ابتدا تا انتها

جراحی بینی از ابتدا تا انتها

جراحی بینی چیست و چه کاربردی دارد ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی از عمل های بسیار پرطرفدار است که امروزه به وفور انجام می گیرد و متقاضیان زیادی دارد. در این عمل شکل بینی، اندازه ی آن و … ممکن است دچار تغییر شود و بهبود یابد.

البته برخی مواقع برای درمان مشکلات تنفسی از این عمل استفاده می شود. عمل جراحی بینی ممکن است برای تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو صورت گیرد.

بینی معمولاً در اکثر افراد دارای مشکلات زیبایی است و آمار بیشترین جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده است.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122819418 در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

 

جراحی بینی چیست و جه کاربردی دارد ؟

شما کاربران گرامی می توانید این مقاله را به صورت فایل صوتی گوش نمایید

 

جراحی بینی چگونه انجام می گیرد ؟

عمل جراحی بینی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی است که به وفور انجام می گیرد. این عمل باعث می شود تا فرد بتواند ظاهر بینی و چهره ی خود را دچار تغییر کند. عمل زیبایی بینی به دلایل مختلفی صورت می گیرد.

برخی افراد از اندازه ی بزرگ بینی خود مشکل دارند و به کمک این عمل بینی زیباتر و کوچکتری را بر روی صورت خود ایجاد می کنند.

 

 

برخی افراد نیز با شکل بینی خود مشکل دارند. معمولاً افرادی که دارای بینی عقابی هستند و استخوان بینی شان حالت حلالی دارد به سمت این نوع عمل های زیبایی می روند.

همچنین بهبود نسبت بینی و صورت نیز می تواند تحت درمان قرار گیرد و باعث شود تا بتوان از این روش صورتی متقارن تر و زیباتر داشت. این مشکلات به دلایلی مانند نقص مادرزادی، شکستگی بینی، حالت ژنتیکی بینی و … صورت گیرد.

 

جراحی بینی چگونه انجام می گیرد ؟

 

تعدادی از افراد نیز برای بهبود مشکلات تنفسی به سمت رینوپلاستی گرایش پیدا می کنند و این عمل برای آن ها بیشتر جنبه ی درمانی دارد.

افرادی که دارای مشکل انحراف بینی هستند از این جمله اند و با بهبود وضعیت مجاری بینی مشکلات تنفسی آن ها و گاهی اوقات شکل آن تغییر می کند.

در واقع جراحی بینی هم می تواند در از بین بردن نقص ها بسیار موثر باشد و هم می تواند شکل دلخواه بینی را برای افراد مختلف به وجود بیاورد.

این عمل در گذشته، ریسک های زیادی برای افراد به وجود می آورد و دوران بهبودی آن نیز بسیار دشوار طی می شد اما امروزه این کار بسیار کم ریسک تر از گذشته شده و به همین خاطر است که هر روز افراد زیادی در سراسر دنیا، بینی خود را به تیغ جراحان می سپارند.

برای رسیدن به نتایج مطلوب از جراحی چند موضوع اهمیت بسیار زیادی دارند که مهمترین آن ها، انتخاب درست پزشک و رسیدن به هماهنگی لازم با او هستند.

به طور کلی بهتر است عمل بینی را با نظر خودتان و به انتخاب خودتان و نه برای الگو گرفتن از دیگران و تقلید از آنان انجام دهید. در این صورت از نتیجه نهایی عمل بینی، راضی تر خواهید بود.

جراحی بینی در دو نوع باز و بسته انجام می شود که در جراحی باز، بینی کاملاً باز شده و در نوع بسته از سوراخ های بینی برای عمل استفاده می شود. این که از کدام نوع جراحی استفاده شود طبق نظر پزشک و بر اساس شرایط بینی شما تعیین می شود.

 

جراحی بینی استخوانی 

جراحی بینی استخوانی برای بینی هایی است که پوست نازک تر و استخوانی محکم تر دارند. معمولاً این بینی ها دارای قوز هستند و غضروف آن ها نیز ممکن است محکم باشد.

تفاوت مهم بین بینی های استخوانی و گوشتی، در پوست آن ها خلاصه می شود. بینی های گوشتی، پوست به مراتب ضخیم تری دارند و این موضوع، روی فرآیند های جراحی در این دو نوع بینی تفاوت به وجود می آورد. بینی های استخوانی برای کوچک کردن و شکل دادن، مناسب تر از بینی های گوشتی هستند.

تأثیری که جراحی بر روی بینی استخوانی دارد معمولاً بسیار زیاد است. این بینی ها دارای اساس محکم تری است و خطری مانند تغییر شکل های ناخواسته را ندارد.

ممکن است درد بعد از جراحی این نوع بینی بیشتر باشد زیرا استخوان ها دستخوش تغییر می شوند. بعد از جراحی فرد می تواند چند ساعت بعد ترخیص شود و بینی برای عدم تغییر شکل آن گچ گرفته می شود.

تورم را پس از انجام جراحی شاهد هستید که بعد از مدتی کاهش می یابد. معمولاً برای بینی استخوانی از عمل زیبایی بینی باز استفاده می شود تا دسترسی به قسمت انتهایی بینی بهتر انجام شود.

 

جراحی بینی استخوانی

 

جراحی بینی گوشتی

برخی از بینی ها دارای ساختاری متفاوت هستند و پوست آن ها ضخیم تر است. این بینی ها دارای غضروفی نرم تر هستند. ممکن فکر کنید جراحی این بینی به علت بافت نرم تر آن راحت تر از بینی استخوانی است.

در این مدل از بینی، معمولا سر بینی رو به پایین است و دو طرف بینی، باز و ضخیم به نظر می رسند. به دلیل ترشح هورمون جنسی خاص مردانه و البته پوست چرب مردان، این نوع بینی بیشتر در مرد ها دیده می شود.

هر چند در بینی استخوانی بافت محکم تر است اما همین عامل سبب می شود تا استحکام آن نیز بیشتر باشد. معمولاً شکل دادن به بینی گوشتی سخت تر است و ممکن است نتوان به راحتی هر طرحی را روی آن اجرا کرد.

افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، حتما باید با انتظاری کاملا معقول به سراغ عمل بینی بروند.

البته که ممکن است نتیجه نهایی برای آن ها رضایت بخش باشد اما در طراحی شکل نهایی، گاهی پیچیدگی هایی به وجود می آید. در گذشته برای انجام عمل جراحی روی بینی های گوشتی، بخشی از غضروف این بینی ها برداشته می شد اما امروز روش های مدرن تری برای این کار وجود دارد.

همچنین مراقبت های بعد از عمل برای این نوع بینی بیشتر است و زمان درمان آن نیز بیشتر طول می کشد.

 

جراحی بینی گوشتی

خیلی ها نگران این هستند که فرم بینی های گوشتی پس از عمل، دوباره پس از مدتی به حالت قبل از عمل برگردد اما اگر مراقبت ها به درستی صورت بگیرند، این اتفاق به هیچ وجه رخ نخواهد داد و بینی جدید همواره فرم خود را حفظ خواهد کرد.

افرادی که صاحب بینی های گوشتی هستند، باید حداقل یک سال صبر کنید تا بینی آن ها پس از عمل، ثبات کامل را به دست بیاورد. پس از آن دیگر هیچ تغییری در شکل بینی ایجاد نخواهد شد.

 

مراقبت های قبل از جراحی بینی

قبل از عمل رینوپلاستی باید یک سری مراقبت ها انجام شود و آزمایشاتی نیز برای شما تجویز می شود. در جلسات مشاوره که قبل از عمل برگزار می شود، تصمیم گیری در مورد شکل نهایی بینی انجام می گیرد.

پزشک باید وضعیت سلامتی شما را کاملا بررسی کنید تا مطمئن شود که فرد  مناسبی برای انجام این کار هستید. در غیر این صورت به شما توصیه خواهد شد که در مورد جراحی بینی، تصمیم دیگری بگیرید.

هیچکدام از فعالیت های مربوط به زیبایی، نباید در شرایطی انجام شوند که بدن شما آمادگی چنین فعالیتی را نداشته باشد. چرا که سلامتی شما همواره مهم ترین اولویت به شمار می رود.

همچنین سابقه ی پزشکی و آزمایشات شما مورد بررسی قرار می گیرد. معمولاً یک سری عکس هم باید از بینی خود در جهت های مختلف ثبت کنید تا بر روی پرونده ی شما قرار داده شود.

همچنین برخی از پزشکان عکس های کامپیوتری از بینی احتمالی شما نشان می دهند که باعث می شود تا برای انتخاب تصمیم بگیرید.بهتر است یک نفر را برای روز عمل و بعد از آن همراه داشته باشید.

دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و … اجتناب کنید زیرا مصرف این داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید، باید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید همچنین انواع مکمل ها و داروهای گیاهی را هم در زمان قبل از عمل کنار بگذارید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که بر روی عمل زیبایی بینی و نتیجه آن تأثیر داشته باشند.

اگر سیگاری هستید، هفته قبل و حداقل یک هفته پس از عمل سیگار نکشید. استعمال دخانیات باعث می شود تا بینی شما مستعد عفونت شود و زخم های آن دیرتر بهبود یابد.

 

مراقبت های قبل از جراحی بینی

سیگار ممکن است روی رقیق کنندگی خون نیز تاثیر داشته باشد. در فاصله یک هفته تا انجام عمل، باید مصرف الکل را نیز کنار بگذارید.

بسیار مهم است که بدن شما در زمان جراحی بینی، در صحت و سلامت کامل قرار داشته باشد. در این صورت، دوران ریکاوری نیز با سرعت بیشتری طی خواهد شد و شما در زمان کوتاه تری به نتایج دلخواه خواهید رسید.

شما باید بدون آرایش صورت، لاک ناخن و یا جواهرات، به اتاق جراحی بینی بروید. در روز انجام عمل، نباید آرایشی روی صورت خود داشته باشید و برای موها نیز نباید از محصولات شیمیایی استفاده کرده باشید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

جراحی بینی بر اساس این که شما چه انتظاراتی دارید و وضعیت بینی شما چگونه است، زمان متفاوتی دارد و بین دو تا 4 ساعت متغیر است. برای اطلاعات بیشتر به موارد زیر توجه کنید:

1- بعد از عمل باید چند ساعت در بیمارستان بمانید و اگر حال عمومی شما مساعد بود می توانید ترخیص شوید.

2- سپس به منزل می روید ولی باید یک همراه داشته باشید و روز اول استراحت کنید. به طور کلی دوران حضور شما در کلینیک و بیمارستان پس از عمل بینی اصلا طولانی نخواهد شد.

در شرایط عادی و استاندارد، شما بلافاصله مرخص می شوید و به خانه برمی گردید اما برای انجام فعالیت های کاملا عادی و روزمره، باید کمی صبر داشته باشید.

3- احتمال خونریزی و تورم وجود دارد و باید سرتان را بالاتر از سینه خود نگه دارید و در زمان خواب بالش بزرگ تری را زیر سرتان بگذارید. خوابیدن در روزهایی بعد از عمل، تاثیر بسیار شگرفی بر نتایج کار شما خواهد داشت. اگر دستورالعمل های پزشک را رعایت نکنید، عملا نتیجه جراحی بینی را با خطر روبرو کرده اید.

بسیار مهم است که سرتان را همان طور که گفته شد، بالاتر از سایر اعضای بدن نگه دارید. در زمان خواب هم به ویژه در شب های اول، از بالشت های اضافه استفاده کنید تا مطمئن شوید که وضعیت سر شما تغییر نخواهد کرد. برای مدتی، شما حتما باید رو به بالا بخوابید و در زمان خوابیدن فشاری به بینی خود وارد نکنید.

4- روزهای اول به کمک گچ گرفتگی و در روزهای بعد با پانسمان محکم از بینی محافظت می شود.

5- برخی داروها و قطره و پمادهای بینی نیز توسط پزشک تجویز می شود که باید طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

6- برای جلوگیری از یبوست بعد از عمل باید از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید تا مشکلات گوارشی باعث فشار به ناحیه ی عمل نشود.

7- ممکن است یک یا دوبار پس از جراحی بینی نیاز باشد به پزشکتان مراجعه کنید تا وضعیت بینی شما هم از نظر ظاهری هم از نظر نحوه تنفس تان بررسی شود.

8- همچنین بر اساس نوع بینی خود تا زمانی که پزشک تعیین می کند، از لبخند زدن و حرکات شدید چهره خودداری کنید. اگر احساس کردید که عطسه شدیدی دارید، این کار را حتما با دهان باز انجام دهید. عطسه ممکن است فشار زیادی به بینی شما وارد کند.

9- یکی از عواملی که ممکن است به بینی پس از عمل آسیب بزند، سرماخوردگی است؛ از این رو باید تمام تلاش خود را کنید که در روزهای پس از عمل رینوپلاستی سرما نخورید.

10- باید دقت کنید که یک سری فعالیت ها مانند مسواک زدن، پوشیدن لباس، لبخند زدن، تمیز کردن بینی و …باعث نشود که بینی تان آسیب ببیند و تغییراتی در آن به وجود آید.

11- سعی کنید زیر آفتاب از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید زیرا ممکن است تغییر رنگ دائمی در پوست شما ایجاد شود.

12- ممکن است تورم بینی حتی تا یک سال نیز نتیجه ی کامل را نشان ندهد. از این رو سریع به فکر ترمیم نیفتید و اعتراض به نتیجه ی عمل نیفتید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

13- بخیه های باقی مانده روی بینی شما، هفت روز بعد از عمل باز خواهند شد. برای باز کردن این بخیه ها حتما باید به همان پزشکی مراجعه کنید که جراحی بینی شما را انجام داده است. چرا که او بهتر از هر کسی با شرایط بینی شما، آشنایی دارد.

14- برای جلوگیری از چرب شدن بینی، صورت خود را دو بار در طول روز بشویید. البته فشار آب و یا حرارت زیاد آن ممکن است به بینی شما لطمه بزند.

15- حداقل برای دو هفته، از انجام همه فعالیت های سنگین بدنی خودداری کنید. در این دو هفته غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند، به شما توصیه نمی شوند.

16- حداقل  برای دو هفته، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین خودداری کنید. این کار ممکن است علائم خونریزی شما را تقویت و آشکار کند.

17- ترجیحا تا دو هفته بعد از انجام عمل، به سراغ فعالیت هایی مثل رانندگی نروید.

 

غذا خوردن پس از جراحی بینی

یکی از دغدغه های افراد پس از پشت سر گذاشتن عمل بینی، به غذا خوردن مربوط می شود. بعضی ها در این بازه زمانی، اشتهای کمی برای غذا خوردن دارند و در مدت یک هفته پس از عمل بینی، وزن زیادی را از دست می دهند.

با این حال نباید فراموش کرد که بدن شما به کالری نیاز دارد تا دوران بهبود را به خوبی سپری کند. خوردن غذاهای مغذی پس از انجام عمل بینی، احتمال عفونت را در بدن شما کاهش می دهد و همچنین می تواند به بهبودی کامل شما، سرعت ببخشد.

در روزهای بعد از عمل، خوردن سوپ مفیدترین وعده غذایی برای شما خواهد بود. چرا که هنوز قادر نیستید از غذاهایی جویدنی استفاده کنید. سوپ و مایعات در اولین روزهای بعد از عمل، کاملا حیاتی به نظر می رسد. پس از آن، باید به سراغ مواد غذایی غنی از فیبر رفت. این کار پیچیدگی های پس از عمل را کاهش خواهد داد.

مصرف پروتئین نیز در بازسازی بافت های بدن تاثیر زیادی دارد. پروتئین همچنین به شما قدرت و انرژی بیشتری می بخشد. بهتر است در اولین روزهای بعد از عمل از غذاهای خشک، غذاهای فرآوری شده، پنیر و لبنیات، گوشت قرمز و شیرینی استفاده نکنید.

 

اطلاعاتی که متقاضیان رینوپلاستی باید بدانند

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی به روش های مختلفی انجام می گیرد و بر اساس این که چه نوع بینی داشته باشید پزشک تشخیص می دهد که از کدام نوع استفاده کند.

هزینه، عوارض و سوالات متداول در مورد این عمل در این مطلب گردآوری شده تا بتوانید برنامه ریزی بهتری برای اقدام به جراحی داشته باشید.

جراحی بینی از عمل هایی است که سالانه به خصوص در کشور ما متقاضیان زیادی دارد و روز به روز بر تعداد افرادی که به سمت این عمل گرایش پیدا می کنند افزوده می شود.

هدف اصلی از عمل بینی در اکثر موارد زیبایی و متناسب کردن آن با دیگر اجزای صورت است. با توجه به این که بینی افراد تفاوت هایی با هم دارد، نوع عمل های زیبایی بینی نیز متفاوت هستند و هر کدام به نحوی خاص انجام می گیرد.

 

انواع جراحی بینی

جراحی بینی با توجه به شرایط بینی هر فرد ممکن است تغییر کند. از این رو تکنیک هایی که برای این عمل مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است بسته به آناتومی و تغییراتی که مورد نظر بیمار است متفاوت باشد.

از این رو چندین روش برای عمل زیبایی بینی وجود دارد و هر کدام نیز می تواند در جای خود مفید واقع شود؛ با موارد زیر آشنا شوید:

1. جراحی بینی باز

در این روش یک برش کوچک در بخش زیرین نوک بینی زده می شود. این روش به جراح زیبایی اجازه دسترسی کامل به بخش های داخلی و ساختار بینی را می دهد. بخش هایی مثل استخوان و غضروف در این متد، کاملا در دسترس خواهند بود.

از این رو می تواند بینی را به راحتی دچار تغییرات مورد نظر کند و برای کسانی که به تغییر شکل های گسترده نیاز دارند مناسب است. زخم های ایجاد شده در بخش های کانونی بینی پنهان می شوند و حتی در اکثر اوقات غیر قابل تشخیص هستند.

2. جراحی بینی بسته

در این روش برش ها درون سوراخ بینی زده می شود و برای کسانی که کار جزئی تری بر روی بینی آن ها باید انجام گیرد مناسب است. مزیت این روش عدم وجود زخم پس از درمان است؛ اما این روش برای افرادی که نیاز به تغییرات زیاد و روش های گسترده تر رینوپلاستی هستند مناسب نیست.

در واقع با این متد، هیچ اثر زخمی روی بینی فرد پیدا نخواهد بود. با این وجود به طور کلی این دو متد تفاوت بسیار زیادی با هم ندارند اما اینکه فرد دقیقا به دنبال چه نتیجه ای برای عمل بینی خود می گردد، در انتخاب متد و روش انجام کار موثر خواهد بود.

3. Tiplasty

این روش در اصل به منطقه ی تغییر شکل اشاره دارد نه به تکنیک های برش هایی که بر روی بینی ایجاد می شود. این روش شامل تغییرات شکل نوک بینی بدون تأثیر بر ساختار آن می شود. جراح بینی از روش های باز یا بسته ممکن است برای تیپ پلاستی استفاده کنند.

 

انواع جراحی بینی

تمرکز در این متد، در درجه اول بر روی نوک بینی فرد قرار دارد و در سایر قسمت ها، تغییر چندانی برای فرد به وجود نمی آید. این فرآیند نسبت به متد های دیگر جراحی بینی، دوران بهبودی سریع تر و کوتاه تری خواهد داشت.

ریسک و ها و حساسیت های مربوط به آن نیز پایین تر خواهند بود. این متد برای افرادی مناسب به نظر می رسد که صاحب یک بینی بی نقص هستند و تنها نوک بینی آن ها مشکلاتی دارد. علاوه بر این افرادی که پس از یک جراحی بینی از شکل نوک بینی خود راضی نیستند نیز می توانند این فرآیند را پشت سر بگذارند.

 

جراحی بینی چه مزایایی برای فرد دارد ؟

زیبایی مهم ترین مزیتی است که فرد برای آن اقدام به عمل بینی می کند؛ اما برخی اوقات به علت مشکلات تنفسی که انحراف تیغه ی بینی ایجاد کرده است، عمل بینی انجام می شود.

با رفع انحراف بینی، نه تنها مشکلاتی مانند تنفس سخت رفع می شود بلکه تا حد زیادی بر روی زیبایی هم تأثیر می گذارد.

ما در طول زندگی هیچ کاری را بیشتر از نفس کشیدن انجام نمی دهیم و اهمیت زیادی دارد که در نفس کشیدن، با هیچ مشکل و دردسری روبرو نباشیم. جراحی بینی در مواردی می تواند نفس کشیدن را تسهیل کند و این یکی از امتیازهای مهم این کار به شمار می رود.

در جراحی زیبایی بینی می توان قسمت پل بینی را که به صورت برجسته است صاف کرد و تا حالت عقابی آن را از بین برد. همچنین نوک بینی و حالت حفره های آن تصحیح شده و مشکلاتی که موجود است رفع می شود.

همچنین مشکلاتی مانند بزرگ بودن بینی را می توان به کمک این روش تصحیح کرد و تناسب بین اجزای صورت و بینی ایجاد کرد. از این رو تأثیر زیادی بر زیبایی چهره فرد دارد.

تغییر دادن شکل بینی به وضعیت دلخواه فرد، اعتماد به نفس او را به شکل واضحی افزایش خواهد داد. طبیعتا فردی که توانسته شکل مطلوب بینی خود را به دست بیاورد، احساس بهتری نسبت به خودش خواهد داشت. این موضوع بر روابط شخصی و اجتماعی نیز او تاثیر می گذارد و احساس رضایت را در او تقویت می کند.

عمل بینی می تواند شرایط دائمی به وجود بیاورد که در آن، فرد دیگر در زمان خوابیدن خروپف را تجربه نکند. شاید بسیاری از افراد مشکلی با این موضوع ندارند با آن کنار می آیند اما خروپف از یک سو ممکن است مشکلاتی برای خواب فرد به وجود بیاورد و از سوی دیگر، برخی از اطرافیان او را آزار بدهد.

این یکی دیگر از مزیت های جراحی بینی است که می تواند خروپف را برای همیشه از بین ببرد و خواب آسوده تری به خود فرد و اطرافیان او ببخشد.

 

جراحی بینی چه عوارضی دارد ؟

عوارض عمل بینی زیبایی مانند هر عمل دیگری می توانند شامل خونریزی، درد و … باشد؛ اما برای جلوگیری از این عوارض داروهایی توسط پزشک تجویز می شود.

برخی اوقات در صورتی که جراحی به خوبی انجام نشود، ممکن است تنفس به راحتی صورت نگیرد ولی اگر پزشک خود را با دقت انتخاب کنید احتمال این عوارض کم می شود.

 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند ؟

معمولاً افرادی که متقاضی عمل بینی هستند جلسات مشاوره ای با پزشک خود خواهند داشت. از این رو مشکلات حین عمل یا نرسیدن به نتیجه ای که مد نظر فرد است نیز برای او مورد بررسی قرار می گیرد و در این مورد با بیمار صحبت می شود.

به طور کلی کسانی که با ظاهر بینی خود مشکل دارند یا دچار پولیپ در بینی هستند می توانند از این روش بهره ببرد. البته باید دقت داشته باشید که در سنین پایین انجام عمل بینی توصیه نمی شود.

بینی باید رشد خود را کامل کرده باشد سپس در سنین بالای 18 سال فرد برای عمل جراحی اقدام کند؛ زیرا ممکن است در صورت عمل در سنین پایین، بینی باز هم رشد کرده و نتیجه عمل را دستخوش تغییر قرار دهد.

البته نباید از یاد برد که سن رشد بینی در افراد مختلف، کاملا متفاوت است. برای مثال یک نفر ممکن است در سن 14 سالگی، رشد کامل بینی را پشت سر گذاشته باشد اما یک نفر دیگر تا 19 سالگی، شاهد رشد کامل بینی نباشد. با محاسبه های بین قد فرد با قد پدر و مادر او، می شود «تقریبا» به این نتیجه رسید که چه میزان از فرآیند رشد او سپری شده است.

بسیاری از جوان ها در سن و سال کم، به خاطر شکل ظاهری بینی خود اعتماد به نفس پایینی دارند اما آن ها به هیچ وجه نباید برای جراحی عجله به خرج دهند و باید به اندازه کافی صبر کنند تا زمان درست انجام این کار از راه برسد.

به طور کلی افرادی که در وضعیت سلامتی قابل قبولی قرار دارند، با انواع مختلفی از بیماری ها و آلرژی ها دست و پنجه نرم نمی کنند، بدن آن ها در معرض واکنش نشان دادن به بیهوشی و داروهای مصرفی پس از عمل بینی نیست و مشکلات خونی و عصبی ندارند، کاندیداهای خوبی برای این جراحی به شمار می روند.

بهترین گزینه ها برای عمل بینی، افرادی هستند که می خواهند ظاهرشان را ارتقا بدهند. نه آنهایی که قصد دارند کاملا شبیه یک فرد دیگر شوند.

 

هزینه ی جراحی بینی چقدر است ؟

عمل زیبایی بینی دارای تنوع زیادی در هزینه است. هر پزشک برای خود تعرفه ی خاصی دارد که ممکن است در کلینیک یا مطب پزشک دیگری هزینه بسیار متفاوت باشد.

از این رو جزو هزینه هایی است که نمی توان بر روی آن قضاوت کرد. معمولاً پزشک یا کلینیک هایی که بیماران بیشتری دارند و توانسته اند خود را در بازار جراحان زیبایی بالا بکشند، هزینه های بیشتری را برای دستمزد خود دریافت می کنند.

همچنین خدماتی که کلینیک ارائه می دهد می تواند بر این تعرفه تأثیر داشته باشد؛ اما به طور کلی زمانی که پزشک هنر خود را در طراحی یک بینی زیبا نشان دهد، افراد بیشتری نیز متقاضی عمل زیر دست وی می شوند.

علاوه بر این بسته به نوع عمل زیبایی بینی و وضعیت بینی بیمار ممکن است تغییراتی اندک در هزینه هر عمل ایجاد شود.

 

سوالات متداول در مورد جراحی بینی

1- تفاوت بین جراحی بینی و سپتوپلاستی در چیست؟

جراحی بینی بیشتر در مورد تغییر شکل بینی و زیبایی به کار می رود. هر چند ممکن است در برخی مواقع به عنوان یک جراحی برای بهبود تنفس نیز به کار رود؛ اما سپتوپلاستی در اصل برای بهبود تنفس یا صاف کردن دیواره های داخلی بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولاً همراه عمل زیبایی بینی، سپتوپلاستی نیز انجام می گیرد.

2- آیا بعد از جراحی بینی نفس کشیدن راحت است؟

بعد از عمل زیبایی بینی با گچ بسته می شود ولی در قسمت سوراخ های بینی پین هایی نرم قرار داده می شود که فرد بتواند راحت نفس بکشد. البته ممکن است چند روز اول کمی با مشکل تنفس عادی به علت بانداژ و بسته بودن اطراف بینی مواجه شوید.

3- آیا می توان نتیجه عمل را قبل از عمل بررسی کرد؟

بله. معمولاً پزشک با توجه به عکس های شما یک سری فتوشاپ از صورت تان با بینی که ایجاد می شود، تهیه کرده و در جلسات مشاوره به شما نشان داده می شود. از این رو می توانید تقریباً حدس بزنید که بینی تان پس از عمل به چه صورتی خواهد شد و در صورت تان چه وضعیتی پیش می آید.

4- مدت زمان بهبودی پس از عمل زیبایی بینی چقدر است؟

اگر می خواهید برای بهبودی پس از عمل مرخصی بگیرید، اگر بتوانید یک هفته مرخصی بگیرید تا بهبودی کامل داشته باشید بهتر است اما می توانید سه تا چهار روز بعد از عمل هم به سر کار برگردید.

در روزهای اول تورم ممکن است زیاد باشد و باید به خوبی استراحت کنید تا دچار خونریزی و تورم بیشتر در ناحیه ی بینی نشوید. از این رو بهتر است یک هفته برای برگشتن به فعالیت های عادی خود زمان بگذارید.

 

سوالات متداول جراحی بینی

 

5- درد و کبودی بعد از جراحی بینی چه مدت طول می کشد تا از بین رود؟

کبودی جزئی بر روی بینی و ناحیه اطراف آن ممکن است یک هفته یا بیشتر به طول انجامد. معمولاً درد نیز یکی یا دو روز بعد از بین می رود. البته باید متوجه باشید که اگر مراقبت های پس از عمل را به درستی انجام ندهید، این مشکلات ممکن است طولانی تر شوند.

6- آیا جراحی بینی، صدا را تغییر خواهد داد؟

اینکه جراحی بینی صدای شما را تغییر دهد، یک مورد بسیار نادر است با این وجود احتمال یک تغییر بسیار کوچک وجود دارد. اگر ساختار بینی شما تغییر کند، این احتمال وجود دارد که از تاثیر بینی به روی صدا شما کاسته شود.

جالب است بدانید که بعضی از خواننده های حرفه ای نه تنها تغییر کوچک در صدا پس از جراحی بینی را اتفاق بدی نمی دانند، بلکه از آن به عنوان یک تغییر مثبت یاد می کنند. چرا که این کار حتی ممکن است کمک بزرگی برای نفس گیری بهتر آن ها باشد. به طور کلی جراحی بینی، تغییر محسوسی در صدای شما به وجود نمی آورد و اگر هم تغییری در کار باشد، آنقدر کوچک است که چندان به چشم نیاید.

7- آیا می توان در دوره بارداری، جراحی بینی انجام داد؟

شما به هیچ وجه نباید در دوره بارداری، به سراغ جراحی بینی بروید. چرا که بیهوشی ناشی از جراحی بینی، سلامتی فرزند شما را با خطر روبرو می کند. هیچ پزشک متعهدی جراحی بینی را برای یک فرد باردار انجام نخواهد داد. چرا که هیچ مسئله ای در پزشکی مهم تر از سلامتی وجود ندارد.

8- آیا می توان بدون جراحی، شکل ظاهری بینی را عوض کرد؟

امروزه بسیاری از افراد، به روش های زیبایی بدون انجام جراحی، علاقه زیادی پیدا کرده اند. تزریق فیلرها یکی از همین روش ها به شمار می رود. فیلرها می توانند شکل ظاهری بهتری به بینی ببخشند و تغییراتی در آن به وجود بیاورند اما در مورد آن ها باید به دو مسئله مهم توجه کرد.

اول اینکه فیلر نمی تواند ساختار بینی را عوض کرد و دوم این که تزریق فیلر، یک روش موقتی برای بینی به شمار می رود و تاثیر آن به مرور زمان از بین خواهد رفت. علاوه بر این تزریق فیلر به بینی، نسبت به سایر بخش های صورت، ریسک های بیشتری به همراه دارد.

9- حس بویایی چه مدتی پس از عمل بینی برمی گردد؟

با توجه به ورم بافت های داخلی بینی پس از انجام عمل، حس بویایی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این تاثیر البته تنها به صورت موقت اتفاق می افتد. پس از چند هفته که نشانه های تورم در بافت های داخلی بینی شما از بین رفتن، حس بویایی دوباره مثل سابق برای شما شکل می گیرد.

از آن جایی که بین حس بویایی و چشایی رابطه مستقیمی وجود دارد، در روزهای بعد از عمل ممکن است حس چشایی شما نیز مشکلاتی داشته باشد اما این وضعیت خیلی زود برطرف خواهد شد.

10- نتایج عمل بینی، چقدر ماندگاری دارد؟

برتری مهم عمل بینی نسبت به روش های دیگر زیبایی این بخش از بدن، به ماندگاری آن مربوط می شود. نتایج عمل بینی در ادامه سال های زندگی همراه شما خواهند بود. از آن جایی که در این روش ساختار بینی تغییر کرده، این ساختار دیگر به وضعیت اولیه برنمی گردد و همه چیز در همین وضعیت حفظ می شود.

البته افرادی که از نتیجه کار صد در صد راضی نیستند، می توانند یک عمل جراحی دیگر را نیز برای بینی خود پشت سر بگذارند.

11- دومین عمل جراحی بینی چگونه است؟

در همین دوره یک سال، ممکن است تغییراتی در بینی شما به وجود بیاید و همان نتایجی که برای شما رضایت بخش نبودند، به تدریج ظاهر دلچسبی پیدا کنند.

با این وجود اگر چنین اتفاقی رخ نداد، عمل دوم می تواند آخرین ضعف های باقی مانده را برطرف کند. عمل جراحی دوم بینی همچنین ممکن است برای افرادی که به بینی عمل شده خود صدمه وارد کرده اند نیز صورت بگیرد.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122819418 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)