1. خانه
 2. پوست و مو
 3. جراحی بینی
 4. آیا در صورت کم خونی می توانم جراحی بینی انجام دهم؟ (آپدیت ۱۴۰۱)

آیا در صورت کم خونی می توانم جراحی بینی انجام دهم؟ (آپدیت ۱۴۰۱)

ارتباط کم خونی و جراحی بینی

این روزها با توجه به مزایا و نتایج فوق‌العاده‌ای که عمل زیبایی بینی دارد افراد بسیاری نسبت به انجام آن راغب شده‌اند. اما قبل از مراجعه به پزشک به منظور انجام عمل زیبایی بینی بهتر است تا بررسی‌های لازم توسط پزشک متخصص انجام شود تا در صورت نیاز اقدامات لازم صورت بگیرد. یکی از موضوع‌های مهمی که ذهن افراد را در این باره به خود مشغول می‌کند این است که ایا کم خونی مانع عمل بینی می شود یا نه؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کم‌خونی می‌تواند در سلامت افراد تاثیرهای بسیار زیادی بگذارد. به خصوص اگر فرد مبتلا به کم خونی قصد انجام عمل‌های تهاجمی مثل عمل بینی را داشته باشد این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا در مورد ارتباط کم خونی و عمل بینی و هر آنچه که افراد کم خون قبل از اقدام به چنین کاری باید انجام دهند صحبت کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر کم خونی در عمل بینی می‌توانید با مشاوران ما در کلینیک زیبایی هلیا تماس گرفته و اطلاعات لازم را از آن‌ها دریافت کنید. با حضور دکتر خراسانی در این کلینیک تمامی خدمات زیبایی به بهترین شکل ممکن و با دقت و تخصص بالا انجام می‌شوند.

مطالب بیشتر: کم کاری تیروئید و عمل بینی

کم خونی و جراحی بینی ارتباطی با هم دارند؟

برای انجام جراحی بینی یک سری آزمایشات و جلسات مشاوره وجود دارد که ضروری هستند. این آزمایشات و مشاوره‌ها برای شناخت وضعیت جسمانی فرد و تشخیص میزان آمادگی او برای عمل بینی است تا از عوارض شدید و نتایج منفی جلوگیری گردد. یکی از این آزمایش‌ها که به طور قطع همه افراد باید انجام دهند، آزمایش خون است. با این آزمایش علاوه بر تشخیص بیماری‌های اثرگذار بر روی رینوپلاستی، کم‌خونی نیز مشخص می‌شود. شاید سؤال پیش بیاید که کم خونی چه اثری بر فرد و عمل بینی او دارد. در ادامه سعی شده این بیماری، انواع آن و اثری که بر جراحی زیبایی بینی دارد را توضیح دهیم.

کم خونی و جراحی بینی چه ارتباطی با هم دارند

کم خونی چیست؟

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که تعداد گلبول های قرمز خون سالم در بدن شما بسیار کم باشد. گلبول های قرمز خون اکسیژن را به تمام بافت های بدن منتقل می کند، بنابراین تعداد گلبول های قرمز خون پایین نشان می دهد که میزان اکسیژن خون شما پایین تر از حد متوسط ​​است.

هموگلوبین پروتئین اصلی سلولهای قرمز خون است. این ماده اکسیژن را حمل می کند و آن را به سراسر بدن شما تحویل می دهد. کم خونی بیش از ۱.۶ میلیارد نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد. زنان و مبتلایان به بیماریهای مزمن مانند سرطان بیشترین خطر ابتلا به کم خونی را دارند. این وضعیت بدنی به طور قطع می تواند در جراحی بینی و نتایج آن اثر داشته باشد.

علل اصلی کم خونی

آهن، رژیم غذایی و ویتامین  B۱۲ برای بالغ شدن گلبول‌های قرمز در بدن ضروری هستند. به طور معمول، هر روز ۰. ۸ تا ۱ درصد از گلبول‌های قرمز بدن جایگزین می‌شود و میانگین طول عمر سلول‌های قرمز ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز است. هر فرآیند که در این تعادل تأثیر منفی بین تولید گلبول‌های قرمز و تخریب داشته باشد، می‌تواند باعث کم خونی شود. علل کم خونی به طور کلی به مواردی مربوط می‌شود که باعث کاهش تولید گلبول‌های قرمز و از بین رفتن آن‌ها می‌شوند.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

نحوه تشخیص کم خونی پیش از جراحی بینی

کم خونی به عنوان کم بودن تعداد گلبول‌های قرمز تعریف شده است. در یک آزمایش خون معمولی، کم خونی تشخیص داده شده و با سنجش سطح هموگلوبین معین می‌گردد. اگر کم خونی داشته باشید، میزان هموگلوبین شما نیز پایین خواهد بود. اگر هموگلوبین شما بیش از اندازه کم باشد، ممکن است بافت یا اندام شما اکسیژن کافی دریافت نکند.

علائم کم خونی پیش از تصمیم برای جراحی بینی

همانگونه که گفته شد کم خونی با سطح پایین هموگلوبین مشخص می‌شود که این ماده وظیفه اکسیژن‌رسانی به اندام و بافت‌های بدن را برعهده دارد. چنانچه پیش از انجام جراحی زیبایی بینی هر کدام از این علائم را دارید حتماً برای آزمایش اقدام کنید. مهمترین علائم کم خونی عبارتند از:

 1. خستگی و کسالت به دلیل اینکه اعضای بدن شما میزان اکسیژنی که لازم دارند را دریافت نمی‌کنند.
 2. ضربان قلب سریع یا غیرمعمول
 3. سردرد
 4. درد در ناحیه استخوان، سینه، شکم و مفاصل
 5. مشکلات رشد برای کودکان و نوجوانان
 6. تنگی نفس
 7. پوستی کمرنگ یا زرد
 8. پا‌های سرد و خسته و ضعف

مطالب بیشتر: عمل بینی استخوانی

انواع کم خونی موثر در جراحی بینی

بیش از ۴۰۰ نوع کم خونی وجود دارد و به سه گروه تقسیم می‌شوند:

 1. کم خونی ناشی از از دست داد خون
 2. کم خونی ناشی از کاهش یا تولید گلبول قرمز
 3. کم خونی ناشی از تخریب گلبول‌های قرمز.

همه این موارد می‌توانند در طول جراحی بینی و بعد از آن در دوره بهبودی اثر‌گذار باشند.

 انواع کم خونی موثر در جراحی بینی

آیا شخص مبتلا به کم خونی قادر است جراحی بینی انجام دهد؟

افرادی که تصمیم خود را بنابر هر دلیلی اعم از رفع مشکلات جدی و یا زیبایی برای جراحی بینی گرفته‌اند، همانگونه که اشاره شد باید قبل از عمل، آزمایش خون بدهند. آزمایش مربوط به کم خونی چنانچه نشان دهد که فرد کم خون است، وی قبل از جراحی باید برای رفع مشکل خود اقدام کند. با این آزمایش‌ها سطح هموگلوبین مشخص می‌شود و اگر عدد آن کمتر از ۱۰ باشد، فرد آمادگی لازم برای رینوپلاستی را ندارد و افرادی که بالاتر از این عدد باشد در صورت داشتن دیگر شرایط، کاندید مناسبی برای عمل بینی به شمار ‌می‌روند. بهتر است برای روشن‌تر شدن موضوع و نوع مشکل، نتایج را به پزشک خود نشان دهید تا در مورد نحوه رفع آن و میزان اثرگذاری آن در فرآیند رینوپلاستی با شما صحبت کند.

کم خونی را چگونه می توان قبل از جراحی بینی درمان کرد؟

درمان کم خونی بستگی به عوامل شکل‌گیری آن دارد. کم خونی ناشی از مقادیر نامناسب آهن در رژیم غذایی، ویتامین  B۱۲ و فولات، با مکمل‌های غذایی درمان می‌شود. در بعضی موارد، تزریق  B۱۲ به دلیل عدم جذب صحیح آن توسط دستگاه گوارش لازم است. پزشک و متخصص تغذیه شما می‌توانند رژیمی را تجویز کنند که حاوی مقدار مناسب ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی باشد. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند به جلوگیری از عود مجدد این نوع کم خونی کمک کند.

در بعضی موارد، اگر کم خونی شدید باشد، پزشکان از تزریق اریتروپویتین برای افزایش تولید گلبول‌های قرمز در مغز استخوان استفاده می‌کنند. اگر خونریزی رخ دهد یا سطح هموگلوبین بسیار پایین باشد، ممکن است که انتقال خون لازم باشد. در بسیاری از موارد با کمک جراح و انتخاب یک راه درست می‌توان به سطح هموگلوبین استاندارد برای انجام رینوپلاستی دست یافت.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

خونریزی در حین جراحی بینی و بعد از آن باعث کم خونی می شود؟

یکی از سؤالات متداول در بین افرادی که تمایل به جراحی بینی دارند این است که آیا خونریزی در حین و بعد عمل باعث کم خونی می‌شود؟ در توضیح این نکته باید گفت که عمل بینی یک جراحی تهاجمی و همینطور دارای برش است که مقداری از این خونریزی کاملاً طبیعی است و به ویژه در جراحی‌های که برای اصلاح انحراف تیغه بینی است، این مقدار خونریزی ممکن است بیشتر باشد که دلیل آن کوچک کردن رگ‌ها در حین عمل برای کاهش خونریزی است که بعد از آن به حالت عادی بازگشته و ممکن است باعث خونریزی شود. به همین دلایل است که توصیه می‌شود از دارو‌ها یا خوراکی و نوشیدنی‌هایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود قبل و بعد از عمل تا مدتی دوری کنید تا شاهد خونریزی نباشید. کمی خونریزی طبیعی است و باعث کم خونی نخواهد شد. چنانچه این خونریزی شدید بوده و قابل کنترل نباشد حتماً باید به جراح خود مراجعه کنید.

سخن انتهایی کم خونی در جراحی بینی

بسیاری از عوامل جانبی و بیماری‌هایی هستند که در ظاهر شاید کم اهمیت باشند اما در نتایج جراحی بینی اثر منفی از خود به جای می‌گذارند و گاه سلامت فرد را به خطر می‌اندازند به همین دلیل توصیه می‌شود یک چکاپ کامل قبل از هر نوع جراحی پلاستیک به عمل آید تا فرد دوران بهبودی بدون خطری را پشت سر بگذارد. کم خونی هم مشکلی نیست که نتوان آن را رفع کرد، اگر به این مشکل خود واقف هستید، سعی کنید با راه‌حل درست به درمان آن پیش از جراحی بینی بپردازید.

مطالب بیشتر: بهترین دکتر جراح بینی

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed