جراحی بینی

ورزش بعد از عمل جراحی بینی مجاز است؟

یکی از رایج ترین سوال هایی که افراد غالبا می پرسند این است که آیا ورزش بعد از عمل جراحی بینی بلامانع است؟ در مورد این موضوع نظریات مختلفی وجود دارد که چه موقع و چه ورزشی را میتوان بعد از عمل زیبایی بینی انجام داد که در این مقاله نکات لازمی که بیماران باید در مورد ورزش بعد از عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی بدانند را بررسی خواهیم کرد اینکه بعد از عمل بینی چه ممنوعیت‌هایی برای فرد وجود دارد و چه فعالیت هایی را مجاز است انجام دهد؟

ورزش بعد از عمل جراحی بینی

با توجه به اینکه عمل جراحی بینی در ایران بسیار رایج است و بسیاری از ورزشکاران حرفه ای هم به دلایل زیبایی یا ترمیم بینی خود به این عمل روی آورده اند، پس میتوان نتیجه گرفت عمل زیبایی بینی در حال گسترش است و حال با توجه به فراگیر بودنِ این عمل جراحی، جواب این سوال می تواند برای بدنسازان یا ورزشکاران حرفه ای بسیار ضروری باشد.

پیاده روی

به عنوان یک قاعده کلی بیماران بعد از هر نوع عمل جراحی و به ویژه جراحی بینی باید تا 48 ساعت در حد ممکن بدون فعالیت باشند. اگرچه طبق گفته دانشگاه ویسکانسین سلامت، پیاده روی یک روز بعد از عمل مجاز است.

از طرفی بسیاری از پزشکان، حتی پیاده روی آهسته را تشویق می کنند تا از ایجاد لخته های خون بعد از عمل جراحی جلوگیری کنند. در نظر داشته باشید پیاده روی سریع و یا دویدن تا هفته اول ممنوع است. اگر بخواهیم یک برنامه هفتگی برای پیاده روی داشته باشیم به این صورت باید عمل کنید.

برنامه پیاده روی برای چند هفته اول بعد از جراحی بینی:

  1. هفته اول: هر روز سه بار و هر بار 5 دقیقه پیاده روی
  2. هفته دوم: هر روز سه بار و هر بار 10 دقیقه پیاده روی بلامانع است.
  3. هفته سوم: هر روز سه بار و هر بار 15 دقیقه پیاده روی بلامانع است.
  4. هفته چهارم: هر روز چهار بار و هر بار 15 دقیقه پیاده روی کنید، در این مرحله با جراح خود صحبت کنید تا ببینید آیا می توانید سطح فعالیت خود را افزایش دهید یا خیر.

برنامه ورزشی مجاز در چند ماه اول بعد از جراحی بینی:

  1. ماه اول: فعالیت های کششی سبک مثل یوگا بلامانع است.
  2. ماه دوم: شروع برداشتن اجسام سنگین و همچنین راه رفتن بر روی تردمیل بعد از عمل بینی، طناب زدن بعد از عمل بینی و حلقه زدن و شنا بدون شیرجه بعد از عمل بینی پس از گذشت 60 روز بلامانع می باشد.
  3. ماه سوم: شروع ورزش هایی مثل بسکتبال، فوتبال،…بلامانع است.
  4. شش ماه: حداقل تا شش ماه اول از ورزش هایی مثل کشتی پرهیز کنید.
  5. یک سال: حداقل تا یک سال از ورزش هایی که امکان ضربه به صورت را دارد مانند بوکس به شدت خودداری کنید.

در ادامه چند فعالیت و ورزش های رایجی که بیماران، نگران انجام آنها پس از عمل جراحی بینی هستند را بررسی خواهیم کرد

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

دراز نشست و خم‌شدن

شما باید حداقل در هفته اول از هر ورزشی که نیاز به خم‌شدن دارد به شدت خودداری کنید. در واقع حرکات کرانچ، رساندنِ دست‌ها به پاها، وزنه‌زدن و دراز نشست در زمانی که جراحی بینی داشته اید به بدن شما آسیب میزند.

شما باید حداقل یک هفته بعد از عمل جراحی بینی استراحت داشته باشید و نباید وزنه های سنگین را بلند کنید و این نکته برای خانم ها و مادران قابل توجه است که در این مدت نباید کودکان خود را بلند کنند، در واقع در این دوره زمانی بلند کردن هر وزنه ای بیشتر از دو کیلو گرم مجاز نیست، چرا که با بلند کردن اجسام سنگین یا کودکان به بدنتان فشار آورده و این امر در روند بهبودی شما تاثیر منفی دارد.

ایروبیک و رقص ورزش هوازی

هر فعالیت و ورزشی که شما را به نفس نفس می اندازد را حداقل تا دو ماه فراموش کنید، به این دلیل که استخوان بینی شما در حال شکل گیری است و برای ترمیم نیاز به استراحت دارد و و تورم بینی مانع تنفس صحیح و راحت می شود از طرفی فعالیت های هوازی و ورزش ایروبیک نه تنها نیاز به اکسیژن زیادی دارد بلکه ضربان قلب را بالا برده و باعث آسیب های جبران ناپذیری به بدنتان خواهد شد.

پزشکان حتی رابطه جنسی را در حداقل در هفته اول بعد از عمل جراحی بینی اصلا مجاز نمی دانند. پس کاملا بدیهی است که رقص هم می تواند بر تورم بعد از عمل بینی تاثیر منفی داشته باشد به ویژه رقص هایی مثل ترکی، هیپ هاپ، زومبا و … که میزان ضربان قلب را افزایش داده و مانند مواردی است که در بالا برای ورزش های هوازی متذکر شدیم.

پاراگلایدر و پرواز کردن

ورزش هایی مثل پاراگلایدر یا بانجی جامپینگ و دیگر فعالیت های ورزشی شبیه به این موارد را حداقل تا دو ماه فراموش کنید؛ زیرا اختلاف فشار و ارتفاع باعث پارگی رگ های خونی و خونریزی می شود.

حتی پزشکان توصیه می کنند افرادی که عمل رینوپلاستی انجام داده اند تا یک هفته از سفر های هوایی هم خودداری کنند چرا که نه تنها باعث خونریزی رگ های بینی می شود بلکه خشکی هوا هم نگرانی دیگری است که بیمارانی که جراحی بینی انجام داده اند با آن در طول پرواز مواجه می شوند.

شنا/سونا و استخر

پزشکان و به ویژه جراحان رینوپلاستی توصیه میکنند که به مدت چهار تا شش هفته پس از جراحی بینی از شنا کردن بپرهیزید چرا که در این مدت باید مراقب زخم های روی بینی خود باشید و ممکن است باعث عفونت شود.

شنا، سونا و استخر

در واقع باکتری های موجود در اتاق بخار، سونا، استخر و جکوزی احتمال عفونت را بالا می برد همچنین به دلیل هوای گرم احتمال خونریزی بینی نیز وجود دارد. هرگونه فشاری می تواند باعث تورم در اطراف بینی شود که همین امر روند بهبودی را به تعویق می‌اندازد.

به همین دلیل بهتر است که به خودتان فرصت دهید و بعد از بهبودی کامل به برنامه‌های روزمره و روتین های ورزشی خود بازگردید. بعد از مدتی که پزشک برای استراحت شما تعیین کرده، میتوانید به برنامه‌ها و کارهای دلخواهتان بپردازید.

چرا که همانطور که قبلا اشاره کردیم انجام ورزش شدید جریان خون را در بینی شما افزایش میدهد و ممکن است سبب خونریزی در بینی شما شود و بهبودی بینی شما را به تاخیر بیندازد؛ بنابراین در هنگام ورزش به دریافت اکسیژن کافی و کم بودن شدت تمرینات ورزشی خود دقت کنید.

وزنه برداری بعد از عمل بینی

در مورد افراد ورزشکاری که می خواهند پس از جراحی بینی وزنه برداری های سنگین انجام دهند و یا با دستگاه هایی کار کنند که به شدت عضلات آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، باید بدانند که می بایست تا چهار الی شش هفته از زدن وزنه سنگین خودداری کنند؛

اما می توانند در طول این مدت وزنه های سبک تری را با دفعات کمتر و با وزن کمتر بزنند؛ اما به طور کلی افرادی که بینی خود را عمل می کنند، می بایست در درجه اول بر روی بهبود بینی خود تمرکز کنند.

ورزش ساحلی در زیر نور آفتاب

پزشکان به بیماران خود که به تازگی رینوپلاستی داشته اند توصیه میکنند که از فعالیت های زیر نور مستقیم خورشید به شدت خودداری کنند، حال اگر این فعالیت ها ورزش ساحلی باشد که خطر را دو چندان کرده و نه تنها باعث آفتاب سوختگی پوست حساس بینی شما می شود بلکه احتمال فشار به رگ ها و خون دماغ شدن بسیار زیاد است، پس بیمارانی که به تازگی جراحی بینی داشته اند باید به این مورد توجه کنند که حداقل تا یک ماه از چنین ورزش هایی دوری کنند و حتی پیاده روی با تحرک کم را هم زیر نور مستقیم آفتاب انجام ندهند.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *