علت سفیدی مو چیست؟

علت سفیدی مو چیست ؟

عارضه سفیدی مو تقریباً در هر زمان از زندگی ممکن است ظاهر شود و رخ دهد. حتی نوجوانان و افراد زیادی در سنین کم ممکن است متوجه رشته های سفیدی در سر شوند.

علت سفیدی مو چیست؟

برای بسیاری این امر طبیعی است زیرا با گذشت زمان، فولیکول های مو سلول های رنگدانه را از دست می دهند و در نتیجه رنگ موی سفید ایجاد می شود. در این مقاله، برخی از دلایل رایج موهای سفید زودرس به همراه راه هایی برای کند کردن روند سفیدی مو یا جلوگیری از آن را بررسی شده است.

آیا سفید شدن مو طبیعی است؟

این که شاهد سفید شدن موهای خود هستید، غیر معمول نیست. طبیعی است که با افزایش سن، رنگ مو تغییر کند و شاهد سفیدی مو باشید؛ اما شاید به عنوان یک فرد جوان تر، سر شما کامل موهای قهوه ای، سیاه، قرمز یا بلوند داشته باشید.
اکنون که کمی سنتان بالاتر رفته، ممکن است متوجه نازک شدن موها در قسمت های خاصی از سر خود شوید، یا ممکن است موهای شما از رنگ اصلی آن به خاکستری یا سفید تغییر کند. همان گونه که گفته شد بدن شما دارای فولیکول های مو است.

آیا سفید شدن مو طبیعی است؟

فولیکول های مو دارای سلولهای رنگدانه ای به نام ملانین هستند. این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند؛ اما با گذشت زمان، فولیکول های مو می توانند رنگدانه را از دست دهند و در نتیجه شاهد سفیدی مو خواهید بود.

چه عواملی باعث ایجاد سفید شدن مو در سنین جوانی می شود؟

سفیدی مو در افرادی که رنگ مو تیره تری دارند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. اگرچه موهای سفید مشخصه پیر شدن است، رشته های موهای بی رنگ می توانند در هر سنی ظاهر شوند.

چه عواملی باعث ایجاد سفید شدن مو در سنین جوانی می شود؟

اگر یک نوجوان هستید یا در دهه ۲۰ خود هستید، ممکن است یک یا چند رشته مو سفید پیدا کنید. راه هایی برای ترمیم رنگدانه وجود دارد، اما این امر به علت آن بستگی دارد. در اینجا دلایل عمده سفیدی مو را بررسی می کنیم:

  1. ژنتیک

اگر در سنین پایین متوجه سفید شدن مو شده اید، به احتمال زیاد والدین یا مادربزرگ و پدربزرگ و اجدادتان در سنین پایین نیز موهای خاکستری یا سفید داشته اند. شما نمی توانید ژنتیک را تغییر دهید؛ اما اگر موهای خاکستری خود را دوست ندارید، همیشه می توانید موهای خود را رنگ کنید.

  1. استرس

استرس پیامدهای زیادی دارد شامل: مشکلات خواب،  تغییر در اشتها، فشار خون بالا و غیره. استرس همچنین می تواند روی موهای شما تأثیر بگذارد؛ بنابراین اگر متوجه افزایش تعداد رشته سفید موی خود شده اید، ممکن است استرس بیش از حد در محیط کاری و زندگی مقصر باشد.

  1. بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی همچنین می تواند باعث سفیدی موی زودرس شود. در این شرایطی است که سیستم ایمنی بدن به سلولهای خود حمله می کند. در مورد آلوپسی و ویتیلیگو  سیستم ایمنی بدن می تواند به مو حمله کند و باعث از بین رفتن رنگدانه شود.

  1. اختلال تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از مشکل تیروئید – مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید – نیز ممکن است مسئول سفیدی مو زودرس باشد.

  1. کمبود ویتامین B12

سفیدی مو در سنین پایین می توانند ناشی کمبود ویتامین B12 باشد. این ویتامین نقش مهمی در بدن شما دارد. علاوه بر رشد سالم، به بهبود رنگ مو و کاهش سفیدی مو کمک می کند.

  1. سیگار کشیدن

همچنین بین سفیدی مو و سیگار کشیدن ارتباط وجود دارد. کاملاً مشهور است که مصرف دخانیات خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این وجود اثرات طولانی مدت می تواند فراتر از قلب و ریه ها باشد و روی مو تأثیر بگذارد؛ زیرا جریان خون را در رگ ها محدود می کند که می تواند جریان خون به فولیکول های مو را نیز کاهش داده و باعث ریزش مو می شود.

آیا می توان رنگ موهای سفید را برگرداند؟

جلوگیری از سفیدی مو و روند معکوس دادن به آن، به علت درک علت این عارضه بستگی دارد. اگر دلیل اصلی ظاهر شدن موهای سفید ژنتیک است، نمی توان کار خاصی انجام داد تا از تغییر رنگ جلوگیری کنید یا روند آن را معکوس نمایید. اگر به سلامت خود شک دارید، با پزشک مشورت کنید تا ببینید که آیا بیماری زمینه ای برای موی سفید را دارید یا خیر.

آیا می توان رنگ موهای سفید را برگرداند؟

اگر مشکل اساسی سلامت را درمان کنید، ممکن است رنگدانه برگردد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. طبق یک منبع مطالعه معتبر، اگر مشکل تیروئید باعث ایجاد سفیدی مو شود، ممکن است پس از هورمون درمانی دوباره رنگدانه فعال شده و رنگ موها به حالت قبل برگردد.
مصرف قرص ویتامین B12 برای رفع نقص سفیدی مو نیز ممکن است سلامت فولیکول های مو را بهبود بخشد و رنگ طبیعی موهای شما را برگرداند. اگر موهای سفید به دلیل استرس یا مصرف دخانیات زیاد شده باشد، هیچ مدرکی علمی برای اثبات بازگشت رنگدانه بعد از ترک سیگار وجود ندارد؛ اما با این کار می توان روند سفید شدن مو را کندتر کرد و یا جلوی آن را گرفت.

چگونه می توان از سفیدی مو پیشگیری کرد؟

رژیم غذایی فرد در جلوگیری از سفیدی مو نقش  مهی را بر عهده دارد. یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها می تواند اکسیداتیو را کاهش دهد. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان عبارتند از: میوه و سبزیجات تازه، چای سبز، روغن زیتون و ماهی
اگر موهای سفید ناشی از کمبود ویتامین داشته باشد، باید غذاهای بیشتری را که دارای ویتامین است، مصرف کنید. به عنوان مثال، غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت منبع خوبی از ویتامین B12 هستند و شیر، ماهی قزل آلا و پنیر منابع عالی ویتامین D هستند. مکمل های ویتامین نیز در دسترس هستند که با تجویز پزشک می توان مصرف نمود و قادر هستند نواقص را برطرف کنند.

چگونه می توان از سفیدی مو پیشگیری کرد؟

محققان پیوندی بین عادت آرایشی و ریزش رنگدانه های مو پیدا کرده اند. رنگ موهای زیادی در بازار وجود دارد که موهای سفید را می پوشاند، اما بسیاری از آنها به خاکستری شدن زودرس مو کمک می کند و ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و نامطلوب شود.
داروهای طبیعی راه حل مناسبی برای کاهش سرعت این روند ارائه می دهند. به طور مثال برگ های کاری؛ مصرف دارویی برگ های کاری به قرنها  قبل بر می گردد. هنگامی که با روغن برگ مو ترکیب و به پوست سر بمالید، برگ های کاری می توانند روند سفید شدن مو زودرس را کند کنند و حتی در  برخی موارد متوقف و معکوس شد.
دوری از استرس هم به جلوگیری از سفیدی مو (white hair) کمک می کند و بهتر است از شرایط استرس زا دوری کنید یا به فعالیت هایی که تنش را از ذهن و روان شما جدا می کند روی بیاورید.

نتیجه گیری:

همانگونه که اشاره شد کمبود ویتامین می تواند باعث شود شکل گیری معضل سفیدی مو شوند. همچنین مصرف دخانیات به مدت طولانی و شرایط کاری و زندگی پر استرس نیز در این امر دخیل هستند.
با وجود تمام مواردی که گفته شد در برخی موارد، روند افزایش رشته های موی سفید غیرقابل برگشت است. استفاده منظم از داروهای طبیعی و شیمیایی ممکن است کند شود و احتمالاً این روند را معکوس کند؛ اما سرانجام موهای همه شروع به سفید شدن می کنند و فرد مجبور است تصمیم بگیرد که با این سفیدی کنار بیاید یا با بهبود شرایط زندگی سعی کند روند پیری و سفیدی مو را کمی عقب تر نگه دارد.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed