کاشت مو طبیعی با نتایج شگفت انگیز و باورنکردنی

کاشت مو در کلینیک بین المللی هلیا

کاشت موی طبیعی روشی است که در طول آن موهای طبیعی از بخش‌های پر موی سر به بخش‌هایی که موی کمتری دارند توسط پزشک متخصص کاشت مو با تراکم بالا در کنار تیم پزشکی تخصصی انتقال می‌‌یابند. در طول این عمل، پزشک اغلب موهای سر را از قسمت پشت سر یا اطراف سر به بخش جلویی یا بالای سر انتقال می‌دهد. عمل پیوند طبیعی مو در کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

انجام این عمل نسبت به گذشته، رشد چشمگیر و قابل توجهی داشته است. متدهای جدیدتر برای انجام این کار، شرایط را برای افراد تسهیل کرده‌اند و در نتیجه کاشت مو طبیعی، به فرآیندی ساده‌تر، محبوب‌تر و نتیجه بخش‌تر از گذشته تبدیل شده است. دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند تهدیدی برای موها تلقی شوند. آمارها نشان می‌دهد مسئله ریزش مو، امروزه افراد زیادی را با خودش درگیر کرده است.

اینفوگرافیک راهنمای کامل کاشت مو
اینفوگرافیک راهنمای کامل کاشت موی طبیعی در کلینیک هلیا

درمان قطعی ریزش مو در کلینیک هلیا

امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر در حوزه ایمپلنت مو می‌توان به نتایجی طبیعی دست یافت چنانکه اکثر جراحان موهای سالم را چند بار می‌توانند پیوند بزنند. این متد نیاز به کلاه گیس‌های غیرطبیعی را که مردان و زنان در دهه‌های اخیر استفاده می‌کردند را از مرتفع می‌کند. کلینیک کاشت مو هلیا با بهره‌گیری از جدیدترین متدهای کاشت مو تضمینی جهان آماده ارائه خدمات به شما زیباجویان عزیز است.

ما برای انجام روش تکه‌های کوچک گرافت‌های مودار از ناحیه اهداکننده یا بانک موی شما برمی‌داریم و آن‌ها را به ناحیه طاس یا نازک‌شده سرتان انتقال می‌دهیم. کلینیک ما با داشتن تیم‌های پزشکی متخصص، باتجربه، متعهد و حرفه‌ای می‌توانند نتایجی از پیوند مو به نمایش بگذارند که آنقدر طبیعی به نظر برسد که یک آرایشگر یا فرد معمولی نتواند متوجه شود که شما چنین کاری را انجام داده‌اید. شعار نیست! درمان قطعی ریزش مویتان را می‌توانید از ما بخواهید.

نمونه عکس کاشت مو

مراحل کاشت مو با تراکم بالا در سال ۱۴۰۱ (۲۰۲۳)

 • مشاوره قبل از کاشت مو: در طول مشاوره با دکتر خراسانی قبل از کاشت مو مواردی همچون سلامت عمومی زیباجو ارزیابی خواهد شد پزشک تعیین خواهد کرد که آیا فرد مناسبی برای کاشت موی طبیعی هستید یا خیر. در طول جلسه مشاوره نگرانی‌ها و سوالات زیباجو به دقت مورد بررسی و بحث قرار گرفته و به آن‌ها پاسخ داده می‌شود. به عنوان مثال در جلسه مشاوره داروهایی که بیمار مصرف می‌کند مورد بررسی قرار می‌گیرد. مصرف برخی از داروها قبل و بعد از کاشت مو باید کنترل شود که در جلسه مشاوره به آن پرداخته خواهد شد. همچنین زیباجو، شرح حال کلی از وضعیت سلامتی خود به پزشک ارائه می‌دهد و پزشک با توجه به شرح حال مراجع، نتیجه بخش بودن پیوند را برای وی بیان می‌کند.
 • معاینه مو:پزشک قبل از صدور اجازه کاشت باید ضخامت مو، تعداد فولیکول‌های سالم روی سر، رنگ موها و پوست سر را با دقت معاینه کند تا متوجه شود که آیا پیوند مو برای فرد نتیجه بخش خواهد بود یا خیر. مو از چندین بخش تشکیل شده است که لایه میانی آن کورتکس نام دارد. استحکام و قابلیت کشسانی مو به این بخش از مو بستگی دارد. فولیکول مو که ریشه مو را احاطه می‌کند؛ در بخش تونل مانند اپیدرم قرار گرفته است. هر فولیکول در طول عمر شخص می‌تواند نزدیک به ۲۰ بار مو بسازد؛ با افزایش سن تعداد فولیکول‌های موساز کاهش پیدا می‌کند. در معاینه مو پزشک این موارد را به دقت بررسی می‌کند تا بهترین نتیجه از کاشت مو تضمینی به دست آید.

مطالب بیشتر: کاشت مو در زنان 

قبل و بعد از کاشت مو

 • انتخاب روش کاشت موی مناسب شما:پس از معاینه دقیق ویژگی‌های مو و بررسی نواحی مناسب برای برداشت فولیکول، پزشک با در نظر گرفتن درخواست زیباجو اقدام به انتخاب بهترین روش کاشت مو که با کمترین عوارض و بیشترین بازدهی همراه باشد، می نماید. الگوی کاشت مو نیز در تعیین روش کاشت بی‌تاثیر نیست. به همین سبب پزشک در طی این جلسه، الگوی کاشت مو را نیز طبق سلیقه و خواست زیباجو طراحی می‌کند. تراکم مورد انتظار فرد مراجع از دیگر پارامترهای موثر در تعیین روش کاشت مو محسوب می‌شود. برخی از روش‌های کاشت مو باعث تراکم بیشتری می‌شوند؛ اگر تراکم برای زیباجو مهم باشد و فولیکول‌های محل برداشت از ضخامت و تعداد خوبی برخوردار باشند؛ پزشک روش مناسبی را برای زیباجو تعیین خواهد کرد.
 • آزمایشات لازم قبل از کاشت مو فوق تراکم:پس از انتخاب متد کاشت مو پزشک از زیباجو می‌خواهد که از لحاظ چند فاکتور مهم و موثر در فرایند کاشت مو بررسی شود. عواملی همچون کم خونی، فشار خون بالا، دیابت، کمبود آهن یا اکسیژن خون، وجود مشکلات انعقادی خون و … مواردی هستند که به شدت روی کیفیت پروسه ایمپلنت مو تاثیر می‌گذارند. بنابراین فرد باید قبل از کاشت مو فول تراکم از بابت فاکتورهای مذکور مورد بررسی آزمایشگاهی قرار بگیرد و جواب آزمایش خود را تحت اختیار پرسنل و کادر پزشکی قرار دهد. پزشک برای امنیت زیباجو و تیم پزشکی، این آزمایشات را تجویز می‌کند.

مطالب بیشتر: سوالات قبل از کاشت مو

نمونه کاشت مو در مردان

 • آماده سازی بیمار:به منظور آماده سازی زیباجو، ابتدا باید با وی صحبت شود و اگر استرس یا نگرانی دارد رفع شود. اگر فرد مضطرب باشد ممکن است فشار و یا قند خونش افت کند و وی را در معرض غش قرار دهد، بنابراین اولین قدم رفع استرس و نگرانی کاندید کاشت مو است. سپس پزشک یک خط مو بر روی سر زیباجو می‌کشد و پس از تایید نظر وی، عملیات بی‌حسی موضعی و ضد عفونی کردن بانک مو و ناحیه کاشت آغاز می‌شود.
 • برداشت مو:در این مرحله پزشک از بانک مویی که از قبل تعیین نموده است اقدام به استخراج فولیکول‌های مو به تعداد مورد نیاز خود می‌کند. با توجه به روش تعیین شده کاشت مو فول تراکم در مراحل قبل، پزشک به کمک تجهیزات خاصی گرافت‌های سالم را از بانک مو استخراج می‌کند. گرافت‌های سالم استخراج شده، بعد از مرحله آماده سازی و قرار گرفتن در مرحله رشد برای کاشت آماده می‌شوند.
 • انجام کاشت مو:موها پس از تبدیل به گرافت‌های چندتایی در ناحیه طاسی سر با فواصل معین کاشته می‌شوند.

کلینیک معتبر کاشت مو از نگاه مجید واشقانی بازیگر محبوب سینما و تلوزیون

در پیوند مو طبیعی، از موی سر یا بدن شما برداشت شده و در محل طاس سر قرار می‌دهند، در این عمل به طور کلی، عوارضی چون پس زدگی پیوند رخ نمی‌دهد چرا که فولیکول‌های کاشته شده از سر یا بدن خود شخص برداشته شده و کاشته می‌شود. کاشت طبیعی مو دارای روش‌های متفاوتی است، که هر یک معایب و مزایای خود را دارند؛ و این پزشک متخصص در کلینیک هلیا است که تشخیص می‌دهد کدام روش برای شما مناسب است.
اساسا سبک زندگی آدم‌ها، شرایطی را به وجود آورده که ریزش مو ساده‌تر از قبل اتفاق می‌افتد اما افرادی که پس از مواجه شدن با این اتفاق به سراغ کاشت طبیعی مو می‌روند، از امتیاز داشتن نتایجی طبیعی برخوردار خواهند شد.

عکس قبل و بعد از کاشت مو طبیعی

برای مواجهه با ریزش مو، راهکارهای موقت زیادی وجود دارد اما کاشت موی نچرال، یک راه کار همیشگی به شمار می‌رود و می‌تواند نتایج دلخواه را برای همیشه روی سر افراد، حفظ کند. عوارض خاصی را نیز به دنبال نخواهد داشت و سلامتی فرد متقاضی را در معرض آسیب‌های مختلف قرار نخواهد داد. همه چیز در این عمل، ظرف چند ساعت اتفاق می‌افتد و پس از آن، انتظار برای روبرو شدن با فاز نهایی نتایج کاشت مو آغاز می‌شود.

پس از کامل شدن نتایج، شما دوباره صاحب موهایی جذاب و طبیعی خواهید شد. موهایی که حتی نسبت به موهای اولیه شما نیز، مستحکم‌‌تر و پردوام‌تر محسوب می‌شوند.

مطالب بیشتر: کاشت مو بدون جراحی

عکس واقعی کاشت مو
عکس بهترین روش کاشت مو در کلینیک هلیا

برای اطلاع از هزینه کاشت مو برای موهای سر خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

شما کاربران گرامی می‌توانید این مقاله را به صورت فایل صوتی گوش نمایید.

عکس پیوند موی تخصصی در کلینیک بین الملی هلیا

کاشت موی طبیعی چگونه انجام می شود؟

این روزها برای از بین بردن مشکلات طاسی و کم پشتی مو که در اثر ریزش مو وابسته به عوامل مختلفی حاصل می‌شود از روش‌های کاشت مو فول تراکم استفاده می‌کنند. برای آسودگی خاطر و دقت در مورد بایدها و نبایدها بهتر است قبل از اقدام در مورد همه چیز راجع به کاشت مو مطلع شوید.

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

استفاده از هر یک از این روش‌ها با صلاح‌دید پزشک و انجام بررسی‌های لازم انتخاب می‌شود. همان طور که گفته شد برای تصمیم‌گیری نهایی بهتر است در مورد مهم‌ترین نکات در مورد پیوند مو تحقیقات لازم را انجام دهید. ما نیز به نوبه خود سعی داریم شما همراهان همیشگی کلینیک زیبایی هلیا را با همه چیز درباره کاشت مو تضمینی آگاه سازیم.

کاشت مو فوق تراکم در کلینیک هلیا

چرا کاشت مو ؟

متاسفانه ریزش مو ممکن است در اثر عوامل مختلف همچون بالا رفتن سن ایجاد شود و این احتمال برای اکثر مردان یا رسیدن به یک سن مشخص وجود دارد. خبر خوب در این رابطه این است که روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توان در رابطه با طاسی و ریزش مو آن‌ها را در نظر گرفت، یکی از راه های درمان ریزش مو، عمل کاشت مو می‌باشد. کاشت مو روشی است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است و روشی ایمن محسوب می‌شود. روش‌های نوین کاشت مو، بدون عارضه هستند و فرد در مدت زمان کوتاهی به نتیجه‌ای مطلوب می‌رسد.

این روش امتحان شده است و در حال حاضر بسیاری از سلبریتی‌ها، پزشکان و عموم مردم از این روش استفاده می‌کنند. افرادی که در اثر عوامل ژنتیکی و محیطی فولیکول‌های بخشی از پوست سر خود را از دست داده‌اند؛ در حال حاضر تنها از این روش نتیجه خواهند گرفت.

چرا کاشت مو

بهترین روش کاشت مو در ایران

تجربه کاشت مو نشان داده که نمی‌توان یک روش را به عنوان بهترین روش کاشت مو معرفی کرد و آن را برای همه افراد تعمیم داد. بهترین متد کاشت مو همیشه با توجه به شرایط و ویژگی‌های زیباجو انتخاب می‌شود و یک روش برای همه مناسب نیست؛ از همین جهت یافتن یک کلینیک معتبر که از جدیدترین تکنولوژی‌های موجود کمک می‌گیرد و روش‌های مختلفی را برای پیوند مو انجام می‌دهد بسیار حائز اهمیت است.

به طور کلی روش‌های اتوماتیک و دستگاهی همچون کاشت مو به روش میکروگرافت، کاشت مو تضمینی اس یو تی و برخی متدهای دیگر در حال حاضر روی بورس هستند و از آنجایی که سرعت فرایند را افزایش می‌دهند و خطای انسانی طی آن‌ها کمتر است بسیار محبوب شده‌اند. توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی ابتدا با یک پزشک کاشت مو مشورت کنید تا پس از معاینه موها و سر شما و شنیدن توقعات و انتظاراتتان، به شما بگوید که چه نوع روشی برای شما بهتر است و به آنچه که می‌خواهید می‌رساندتان.

بهترین روش کاشت مو در ایران در کلینیک بین المللی هلیا

کاشت طبیعی مو روشی است که در آن فولیکول‌های مو از بخشی از بدن که از آن به عنوان ( مکان منبع ) یاد می‌شود گرفته شده و به بخشی از بدن که به طاسی مبتلا شده است و مکان دریافت کننده نامیده می‌شود انتقال می‌یابد. بیشتر مردان از این روش طبیعی پیوند مو استفاده می‌کنند. به طوری که در سال ۲۰۱۳ گزارش شد بیش از ۷۱% افرادی که این عمل را دریافت نموده‌اند مرد می‌باشند.

واضح است که سایر عمل‌های کاشت نیز، به زنان اختصاص دارد. در گذشته بیشتر زنان ترجیح می‌دادند پس از ریزش مو، به سراغ استفاده از موهای مصنوعی و کلاه گیس‌ها بروند. پیوند موی طبیعی در مرکز تخصصی  هلیا شما را به خواسته معقول خود، نزدیک خواهد کرد. این موضوع شاید برای چند ساعت مشکلات آن‌ها را حل می‌کرد اما همواره دردسرهای زیادی را نیز به وجود می‌آورد. رفته رفته روش‌های دائمی مثل پیوند طبیعی مو ، جای روش‌های موقت برای مقابله با ریزش مو را گرفتند. افرادی که این روش را انجام می‌دهند، به کمک نتایج طبیعی این فرآیند، حتی پس از مدتی فراموش می‌کنند که چنین تجربه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند. دیگران نیز در برخوردهای اولیه، متوجه چنین اتفاقی در ظاهر افراد نخواهند شد.

تصویر قبل و بعد پیوند طبیعی مو از نزدیک

اگر چه مشکلات ریزش مو و طاسی سر، بیشتر از زنان، مردان را تهدید می‌کند اما بسیاری از زنانی که با این چالش‌ها روبرو می‌شوند نیز، به سراغ کاشت مو می‌روند. شاید تراشیدن همه یا درصد زیادی از موهای سر پیش از انجام پیوند مو برای زنان دشوار باشد اما نتایج نهایی کار، آن‌ها را کاملا راضی خواهد کرد.

کاشت مو در کف سر

الگوی طاسی سر در بین افراد متفاوت است. بعضی از افراد از ناحیه جلوی سر دچار ریزش مو می‌شوند؛ برخی از کناره‌های سر و برخی دیگر طاسی کف سر را تجربه می‌کنند. در گروه سوم اگر چه قسمت پشتی و جلویی سر از تراکم موی بسیار خوبی برخوردار است اما فرد در کف سر خود، طاسی و کم پشتی سر را مشاهده می‌کند و به همین دلیل به فکر پیوند مو در کف سر است. هیچ محدودیتی برای این دسته از افراد وجود ندارد. یعنی اگر شما دچار طاسی در قسمت وسط سر خود شده باشید، می‌توانید همانند افراد دیگر، برای کاشت مو اقدام نمایید. اما متخصصان در انجام پیوند موی طبیعی، اولویت‌بندی می‌کنند.

یعنی اگر متوجه شوند که قسمت جلویی و یا کناره‌های سر شما به کاشت مو نیاز دارند تا تراکم موی این قسمت‌ها بالاتر برود و از طرف دیگر اگر قدرت بانک موی شما کافی نباشد، متخصص ترجیح می‌دهد ابتدا کاشت مو برای قسمت جلوی سر که در معرض دید قرار دارد و زیبایی چهره را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، انجام دهد و پس از آن به سراغ پیوند مو در کف سر می‌رود.

معجزه کاشت مو

اگر شما مدت‌ها است که با مشکل کم پشتی یا طاسی سر دست و پنجه نرم می‌کنید و با روش‌هایی همانند دارو درمانی و مزوتراپی نتوانسته‌اید مشکل طاسی را حل کنید، قطعاً اگر کاشت مو را انجام دهید، بعد از گذشت ۶ ماه معجزه پیوند مو را شاهد خواهید بود. مو‌های پیوندی با قدرت بسیار عالی رشد می‌کنند و شما می‌توانید همان مو‌های بلند و خوش حالت سابق خود را به دست بیاورید. همین مسأله بر روی زیبایی چهره شما و اعتماد به نفس شما تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. کم پشتی و طاسی سر باعث می‌شود سن انسان بسیار بالا به نظر رسیده و موجب پیری زودرس در چهره انسان ‌شود.

به همین دلیل است که گفته می‌شود مهم‌ترین معجزه ایمپلنت موی طبیعی بحث زیباتر شدن و شاداب‌تر شدن چهره افراد است. متأسفانه اغلب افرادی که دچار مشکل طاسی و کم پشتی سر می‌شوند، به دلیل هزینه زیادی که باید پرداخت کنند، از انجام این عمل منصرف می‌شوند. ولی اکنون که متوجه معجزه پیوند موی طبیعی شدید و به این نتیجه رسید که با کمک کاشت مو در عرض ۶ تا ۹ ماه می‌توانید مو‌های زیبا با تراکم بالا به دست بیاورید، اصلاً نباید نگران هزینه‌ها باشید. باید یک کلینیک معتبر و متخصص حرفه‌ای را پیدا کنید تا هر چه زودتر پیوند مو را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام داده و بتوانید تراکم مو‌های خود را به حالت قبل بازگردانید.

عکس قبل و بعد کاشت مو در کلینیک هلیا

پس از کاشتتغییرات ناحیه کاشت موتغییرات ناحیه اهدا کننده مو
یک روز بعد از کاشتدلمه‌هایی که در اثر کاشت گرافت‌ها به وجود آمده را باید با شامپو مخصوصی که پزشک توصیه کرده، با احتیاط شستشو دادعلائم احتمالی: احساس درد، لمسی و سوزش
دو الی سه روز بعد از کاشتبهبود نسبی جای دلمه‌ها، ایجاد علائمی مانند التهاب و تورم نسبتا خفیف پوست سرتسکین درد و کاهش نسبی بی حسی پوست سر نسبت به روز قبل
بعد از گذشت یک هفتهرفع حداکثری علائم التهاب، شروع به رشد کردن فولیکول‌های کاشته شده، زبر شدن پوست سر در اثر رشد کم فولیکول‌هادر بیشتر افراد درد این ناحیه کاملا از بین می‌رود، همچنین غالبا بی حسی را دیگر تجربه نخواهند کرد.
بعد از گذشت دو هفتهشوک! موهای کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند، اما ریشه (گرافت) آن‌ها در جای خود باقی هستند. بنابراین نباید نگران شداگر روش FUT انجام شده باشد، بخیه‌های ناحیه اهدا کننده شروع به جذب شدن می‌نمایند.
پس از گذشت یک ماهدر ظاهر فرد به دوران قبل از کاشت خود می‌رسد و ناحیه کاشت دوباره خالی به نظر خواهد رسید. به این مرحله فاز استراحت می‌گویند. رنگ و اصلاح مو در این مرحله امکان پذیر است.ملتهب و حساس بودن ناحیه اهدا کننده هنوز ادامه دارد و نیازمند مراقبت دقیق و شدید می‌باشد.
پس از گذشت ۵ ماهرشد ضعیف موهای تازه کاشته شده به صورت تارهای نازک و کم جانرفع حداکثری علائم سابق
پس از گذشت حدود ۹ ماهادامه ضخیم شدن تارهای مو، امکان اصلاح مو وجود داردبهبود کامل منطقه اهدا کننده مو و عادی شدن وضعیت حساسیت سر
پس از گذشت ۱۰ ماهانجام اولین معاینه توسط پزشک و تصمیم گیری در مورد نیاز یا عدم نیاز به جلسه دوم کاشت موبررسی همه جانبه ناحیه اهدا کننده توسط پزشک
پس از گذشت ۱ سالرشد موها و پر شدن ناحیه کاشتبدون علامت غیر طبیعی
بعد از گذشت ۲ سالتراکم حداکثری حجم موی طبیعیبدون علامت غیر طبیعی

دلایل ریزش قبل از کاشت مو ؟

آلوپسی یا ریزش موی ارثی وضعیتی است که می‌تواند روی موهای سر یا کل بدن خانم‌ها و آقایان تأثیر بگذارد. رایج است که ریزش مو را در افراد مسن ببینیم اما شرایطی نیز وجود دارد که منجر به ریزش مو در جوانان، نوجوانان و حتی کودکان می‌شوند و از جمله این موارد می‌توان به آلوپسی آره اتا، تریکوتیلومانیا و آلوپسی آندرژنتیک اشاره کرد. مرکز کاشت مو هلیا روزانه خانم‌ها و آقایان جوان زیادی را در سنین مختلف می‌پذیرد که به هریک از موارد ذکر شده مبتلا شده‌اند و حالا به منظور مقابله با ریزش موی خود قصد ایمپلنت مو دارند.

 1. رژیم غذایی یکی از دلایل مهم ریزش مو به شمار می‌رود. افرادی که به جای استفاده از ویتامین‌ها و مواد مغذی دائما به سراغ فست فودها، غذاهای سرشار از نمک و روغن و خوراکی‌های فاقد ارزش غذایی می‌روند، زمینه را برای ریزش مو فراهم می‌کنند. گاهی این افراد نمی‌دانند که خوردن غذاهای مضر، تا چه اندازه سلامتی موها را در خطر قرار می‌دهد.
 2. استرس یکی دیگر از دلایلی است که موجب ریزش مو می‌شود. هورمون‌های ترشح شده در شرایط استرس، روی کیفیت و حجم موهای سر تاثیر منفی دارند. استرس در واقع شاه‌راه ورود بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات به بدن است و ریزش مو، یکی از مشکلاتی به شمار می‌رود که پس از استرس گریبان‌گیر افراد می‌شود.
 3. بیماری‌های مختلفی ممکن است ریزش مو را به همراه بیاورند. بعضی از آلرژی‌ها نیز می‌توانند منجر به ریزش موهای سر شوند؛ لذا پزشک متخصص در کلینیک هلیا قبل از پیوند مو، آزمایشاتی را از بیمار می‌گیرد.
 4. عدم تعادل هورمون‌های بدن، تهدیدی جدی برای سلامتی موها به شمار می‌رود. به همین خاطر است که بعضی از افراد پس از سپری کردن دوره بارداری، دچار ریزش مو می‌شوند. چرا که در این مرحله، سطح استروژن به شدت در بدن آن‌ها افت می‌کند. با این وجود ریزش موی ناشی از عدم تعادل هورمون‌های بدن، معمولا موقت است و به مرور زمان رفع می‌شود. به همین خاطر این افراد در بیشتر موارد نیازی به پیوند طبیعی مو ندارند.
 5. داروهای مصرفی مثل داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضد بارداری، لوپید برای کاهش کلسترول و همچنین برخی از داروها برای از بین بردن جوش و آکنه، می‌توانند موجب ریزش مو پس از پیوند مو شوند.
 6. رادیوتراپی و شیمی درمانی، به خاطر اشعه‌های خاص خود، ریزش مو را به همراه می‌آورند. این ریزش اما معمولا موقت به نظر می‌رسد و پس از پایان شیمی درمانی، موهای فرد دوباره شروع به رشد می‌کنند.
 7. بالا رفتن سن و سال، یکی دیگر از عوامل مهم ریزش مو محسوب می‌شود. با افزایش سن، پروتئین‌های مسئول تولید و تقویت مو در بدن تضعیف می‌شوند و در نتیجه موها، ضخامت و قدرت اولیه را از دست می‌دهند و به تدریج، کم و کم تر می‌شوند.

 8. دلایل ارثی و ژنتیکی نیز، نقش مهمی در ریزش مو دارند. بسیاری از پدر و مادرها این ژن را به فرزند خود منتقل می‌کنند.

 9. استفاده دائمی از بعضی از مدل‌های مو، سشوار کشیدن مداوم و استفاده از ترکیب‌های شیمیایی برای محکم نگه داشتن موها، می‌توانند دلایل مهم دیگری برای ریزش مو تلقی شوند.

علت ریزش مو

اساسا برای جلوگیری از ریزش مو، راه‌ها‌ی زیادی همچون کاشت طبیعی مو وجود دارد. انتخاب یک رژیم غذایی مناسب، حفظ سلامت بدن، فاصله گرفتن از عوامل بیماری زا، مراقبت از موها، استفاده از شامپوهای استاندارد، جلوگیری از تابش اشعه مداوم خورشید و دوری از سیگار و دخانیات، روشی برای جلوگیری از ریزش مو هستند؛ اما در نهایت پیوند موی طبیعی روشی عالی برای جایگزینی موهای از دست رفته است.

عکس بهترین نتیجه کاشت مو توسط دکتر خراسانی

حتی با رعایت این روش‌ها نیز، افراد زیادی ریزش مو را در طول زندگی تجربه خواهند کرد. با این حال ریزش مو، هرگز نباید به معنای از دست رفتن امید و انگیزه باشد. چرا که امروزه به کمک این عمل، می‌توان این مرحله از زندگی را تغییر داد و دوباره صاحب موهایی طبیعی شد که این بار دیگر به سادگی از دست نمی‌روند، با پیوند مو در کلینیک تخصصی هلیا آسوده خاطر باشید.

کاشت مو به روش میکروگرافت توسط دکتر خراسانی

کاشت مو برای چه افرادی مناسب خواهد بود ؟

کاندید مناسب برای کاشت مو چه افرادی هستند؟ در صورتی که خواهان کاشت مو با تراکم بالا هستید، باید واجد شرایط خاصی باشید تا به هدفتان برسید. کاندیدهای مناسب برای کاشت مو عبارت هستند از:

 1. زنان و مردانی که بیش از پنج سال است که موهای خود را به دلیل الگوی طاسی زنانه یا مردانه از دست داده‌اند یا در مقیاس نوروود به کلاس ۳ طاسی یا بالاتر رسیده باشند.
 2. افرادی که انتظارات واقع بینانه دارند و می‌دانند که ریزش موی آن‌ها ممکن است پس از کاشت نیز همچنان ادامه داشته باشد (حتی اگر داروهای تجویزی برای متوقف کردن این پیشرفت مصرف کنند). برخی از افراد مجبورند این داروها را بعد از ایمپلنت ادامه دهند تا تا حد امکان موهای خود را حفظ نمایند.
 3. کسانی که سال‌هاست طاسی دارند، الگوی ریزششان تثبیت شده است و علاقه‌مند به افزودن مقداری مو برای ایجاد ظاهری جوان‌تر هستند.
 4. افرادی که بر اثر سوختگی یا آسیب به سر مقداری از موهای خود را از دست داده‌اند. (در صورتی که محل مورد نظر برای پیوند طبیعی مو خونرسانی مناسب و کافی داشته باشد). افرادی که بانک موی قدرتمندی دارند و می‌توانند از این نقطه برای قسمت‌های میانی و جلویی سر نیز استفاده کنند. هرچند این عمل برای بسیاری از افراد مناسب می‌باشد اما برخی از افراد با شرایط خاص نمی‌توانند از این عمل بهره ببرند. پس بهتر است قبل از تصمیم گیری در رابطه با این عمل به اطلاعات کافی در مورد این عمل جراحی دست یابید.
 5. مردان و زنانی که به دلیل سایر عمل های زیبایی مانند لیفت صورت دچار ریزش مو شده‌اند.
 6. کسانی که پس از درمان‌هایی مانند شیمی درمانی موهایشان کامل درنیامده است.

متقاضی مناسب کاشت مو

پیش از انجام کاشت مو، حتما آزمایش‌هایی بر روی فرد صورت خواهد گرفت تا وضعیت دقیق موهای او و شرایط جسمی اش کاملا بررسی شود. افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند کاشت موی تراکم بالا را پشت سر بگذارند، از سوی پزشک برای چنین کاری منع خواهند شد. این عمل برای بیشتر افراد، نتیجه بخش به نظر می‌رسد اما ممکن است مثل هر عمل زیبایی دیگری، مناسب گروه دیگری از افراد نباشد. برای آن که بدانید مناسب  پیوند مو هستید یا نه، حتما باید جلسه‌های مشاوره اولیه و آزمایش‌های لازم را پشت سر بگذارید. نظر نهایی در این مورد، از سوی پزشک برای شما مطرح خواهد شد.

تجربه پیوند مو توسط دکتر خراسانی

کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست ؟

 1. افرادی که بانک مو مناسبی ندارند که جراحان بتوانند از موهای آن مکان جهت انجام پیوند مو استفاده کنند.
 2. افرادی که اغلب پس از عمل جراحی یا آسیب دیدگی زخم‌های شدید روی پوست آ‌ن‌ها ایجاد می‌شود.
 3. افرادی که به دلیل استفاده از داروهایی همچون شیمی درمانی موهای خود را از دست داده‌اند.
 4. افرادی که شرایط سنی قابل قبولی ندارند، ممکن است به نتایج خوبی از این عمل دست پیدا نکنند. برای یک کاشت موی موفقیت آمیز، فرد نباید بیش از حد جوان و یا بیش از حد مسن باشد. معمولا کاندیداهای ایده آل کاشت مو بالای ۱۸ سال سن دارند.
 5. افرادی که از سلامتی عمومی برخوردار نیستند، نباید این عمل انجام بدهند. مشکلات سیستم ایمنی بدن، بیماری‌های خونی و عصبی و بعضی از آلرژی‌ها، بر سر انجام عمل پیوند مو در فرد، مانع ایجاد می‌کنند.

به همین دلیل است که متخصصان در کلینیک هلیا قبل از آزمایشاتی را تعیین می‌کنند.

عکس کاشت مو توسط دکتر حمیدرضا خراسانی

روش های کاشت مو با نهایت تراکم

پس از انجام هماهنگی‌های لازم با کلینیک تخصصی و پزشک متخصص روش و زمان کاشت موی طبیعی برای شما مشخص می‌شود. دو روش رایج برای بدست آوردن فولیکول‌ها جهت انجام عمل پیوند طبیعی مو، روش‌های FUT, FIT می‌باشند. که این روش‌ها در طول زمان به روز تر و پیشرفته‌تر شده‌اند که در حال حاضر با عنوان‌هایی همچون SUT و MICRO GRAFT در حال انجام می‌باشند.

طبیعتا هر چقدر که علم پیشرفت کند و هر چقدر که تکنولوژی قدم‌‌های رو به جلوی بیشتر بردارد، فرآیند پیوند موی طبیعی نیز مدرن‌تر و امروزی‌تر خواهد شد. بهبود شرایط کاشت طبیعی مو از چند جهت قابل بررسی به نظر می‌رسد. اول اینکه با این پیشرفت‌ها، نتایج نهایی کار بهتر و طبیعی‌تر از آب در می‌آیند و دوم اینکه با این پیشرفت‌ها، عوارض جانبی بسیار کمی برای افراد اتفاق می‌افتد. هر اندازه که نتایج نهایی طبیعی‌تر باشد و هر اندازه که عوارض جانبی کم‌تر ظاهر شوند، عمل پیوند طبیعی موی سر نیز موفق‌تر بوده است. در مرکز تخصصی کاشت موی هلیا، پیوند مو به طبیعی‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود.

عکس قبل و بعد پرتراکم ترین روش کاشت مو در ایران

کاشت مو با جدیدترین روش کاشت با عنوان میکرو گرافت ( MICRO GRAFT)

پیوند مو باعث می‌‌گردد ظاهر شما بهتر به نظر برسد و در نتیجه اعتماد به نفس خود را دوباره باز خواهید یافت. (کاشت موی غیر جراحی با دستگاه اتوماتیک در کلیه مراحل اعم از برداشت مو و کاشت مو ). در جدیدترین شیوه‌ی کاشت موی طبیعی با عنوان میکرو کاشت یا کاشت مو به روش میکروگرافت MICRO GRAFT که در حال حاضر به صورت انحصاری در کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا انجام می‌پذیرد.

کاشت مو میکروگرافت کلینیک هلیا

جدای از اجرای مراحل برداشت در کاشت میکروگرافت در مرحله کاشت نیز از دستگاه اتوماتیک استفاده شده که ظرافت کاشت طبیعی مو تا حد میکرو را دارد و تراکمی تا چند برابر سایر روش‌ها به دست می‌دهد. به دلیل استفاده از دستگاه ایمپلنتر در سایز میکرو می‌توان تعداد گرافت بیشتری در یک سانتی متر مربع کاشت که این امر تراکم چند برابری را نسبت به سایر روش‌ها در پی دارد و ظرافت کاشت مو را تا حد زیادی بالا می‌برد به طوری که موهای کاشته شده به طور کاملا طبیعی رشد می‌کنند. در این روش از پیوند موی سر نه فقط بخشی از فرآیند، بلکه همه این کار توسط دستگاه‌ها انجام می‌شود.

در نتیجه این روش را تنها می‌توانید در یک کلینیک مجهز به آخرین تکنولوژی‌ها، همچون کلینیک تخصصی هلیا پیدا کنید. پیوند موی طبیعی با این متد، یک پیشرفت بزرگ در زمینه کاشت موها به وجود آورده است. زمان کم‌تر برای کاشت و طبیعی‌ترین نتایج ممکن، با کمک متد میکروگرفت شکل می‌گیرند.

عکس نمونه کاشت مو میکروگرافت

کاشت مو به روش SUT ( کاشت موی غیر جراحی با پانچ اتوماتیک در مرحله برداشت مو )

در روش پیوند مو SUT از پانچ اتوماتیک برای برداشت گرافت‌ها از پشت سر استفاده می‌گردد که این امر آسیب کمتری را به فولیکول مو نسبت به سایر روش‌های کاشت موی طبیعی در پی دارد و در ادامه مراحل کاشت به مانند کاشت موی FIT عمل می‌شود. از آن جایی که تجهیزات بیشتری در انجام این متد دخیل هستید، خط رشد موها در آن بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. در این متد نیز جای زخمی روی سر فرد باقی نمی‌ماند و موهای جدید، کاملا متراکم به نظر می‌رسند.

در کاشت مو با این شیوه، به جراحی و حتی بی حسی نیاز نخواهد بود. با این متد کاشت ۱۴ هزار تار مو ممکن می‌شود که سه برابر متدهای سنتی کاشت طبیعی مو به شمار می‌رود. این روش در کلینیک پوست و مو هلیا انجام می‌شود.

تصویر قبل و بعد کاشت مو اس یو تی

خونریزی و درد نیز با این روش شامل حال فرد نخواهد شد. با این وجود اهمیت زیادی دارد که این متد پیشرفته، حتما از سوی یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. پس از کاشت طبیعی موی سر به این روش، تا دو هفته انجام ورزش سنگین توصیه نمی‌شود و شستشوی مو نیز باید کاملا نرم و آرام صورت بگیرد. لازم به ذکر است به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب کاشت مو به روش SUT، باید با نظر متخصص پیوند مو انتخاب و اعمال شود.

نمونه واقعی کاشت مو هلیا کلینیک

کاشت مو به روش FUT (جراحی )

بعد از انجام امور مرتبط با بی حسی موضعی برای کاشت مو طبیعی، یک نوار کوچک از پشت سر با عنوان فلپ برداشته شده و محل آن بخیه زده می‌شود. طول فلپ در این روش چند اینچ می‌باشد. در مرحله بعد پزشک متخصص فلپ برداشته شده را با کمک میکروسکوپ‌های پیشرفته و لوازم جراحی به واحد‌های فولیکولی ( گرافت مو ) تقسیم می‌کند و این واحدها بعد از ایجاد روزنه‌هایی، در سطح طاسی سر کاشته می‌شوند.

کاشت مو اف یو تی

در این روش از پیوند مو ، بانک مو معمولا ناحیه پشت سر است. برداشتن یک نوار از پشت سر برای کاشت آن در قسمت‌های میانی و جلویی، موجب می‌شد که این فرآیند با سرعت بیشتری انجام شود و اساسا کم تر از متد‌های سنتی دیگر، زمان لازم داشته باشد. در این روش معمولا مویی کاملا متراکم و نتیجه‌ای کاملا دلچسب را برای افراد به دنبال دارد. هر چند که از مشکلات این روش  می‌توان به بخیه و باقی ماندن جای زخم روی سر برای مدتی اشاره کرد، در کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا سعی بر این است تا این جای زخم‌ها به حداقل برسد. دو هفته پس از پایان عمل کاشت طبیعی موی سر با این متد، بخیه‌ها باز می‌شوند اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا آثار و نشانه‌های زخم از روی سر محو شوند.

عکس بلافاصله بعد از عمل کاشت مو
عکس بلافاصله بعد از عمل کاشت مو در کلینیک هلیا توسط دکتر خراسانی

کاشت مو به روش FIT یا کاشت FUE (غیر جراحی )

در روش جداسازی بخش‌های فولیکولی ( FIT ) گرافت‌های مو به طور جداگانه و پراکنده از بانک مو توسط پانچ مخصوص جداسازی شده، به طوری که هیچ‌گونه اسکار و زخمی برجای نمی‌گذارد. این گرافت‌ها به طور مستقیم در محل طاسی سر کاشته می‌شوند.

پیوند مو به روش FIT یا کاشت FUE

این روش نسبت به تکنیک FUT کمی مدرن‌تر است و اساسا به جراحی نیز نیاز ندارد. برای بسیاری از افرادی که کاشت مو را تجربه می‌کنند، باقی نماندن جای اسکار پس از عمل اهمیت زیادی دارد و این متد، هیچ جای زخمی روی سر آن‌ها باقی نمی‌گذارد. به همین خاطر سپری کردن دوران ریکاوری در این فرآیند نیز ساده‌تر و کوتاه‌تر خواهد بود. در این روش برای کاشتن گرافت‌ها، از سوزنی بسیار نازک و ریز استفاده می‌شود. نتایج پیوند موی حاصل از این متد، طبیعی و ماندگار هستند و از آن جایی که این عمل زخمی از خود باقی نمی‌گذارد، فرد می‌تواند پس از رشد موها، آن‌ها را تا هر اندازه‌ای که می‌خواهد کوتاه کند. در مرکز تخصصی ، این روش به خوبی انجام می‌شود. زمان کاشت طبیعی مو به این روش، کمی بیشتر از زمان مورد نیاز برای کاشت مو به روش FUT است. چرا که فولیکول‌ها نه به صورت یک نوار، بلکه به صورت جداگانه برداشت و کاشته می‌شوند.

نتیجه کاشت مو طبیعی در کلینیک هلیا

نواحی قابل برداشت مو در کاشت مو

تعداد زیادی از شواهد علمی وجود دارند که نشان می‌دهند کیفیت فولیکول و سلول‌های مو با افزایش سن کاهش می‌یابند؛ از این رو یافتن یک منطقه مناسب برای برداشت مو دچار چالش می‌شود. دانشمندان بعد از تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیدند که مناطقی همچون پشت سر و بدن به ندرت دچار ریزش مو (حتی با عوامل ژنتیکی) می‌شوند و این یک دستاورد ارزنده به ویژه برای کسانی بود که قصد کاشت مو داشتند. به طور معمول برای ایمپلنت مو از فولیکول‌های پشت سر استفاده می‌شود اما اگر کسی به اندازه کافی مو در این منطقه نداشته باشد می‌تواند از موی بدن خود بهره ببرد که به این کار کاشت مو به روش BHT می‌گویند.

در واقع پزشک باید موهای مناطق مختلف سر و بدن را بررسی کند و تشخیص دهد که کدام ناحیه برای انتخاب به عنوان بانک مو جهت استخراج فولیکول مناسب است. در حالت کلی انتخاب یک منطقه مناسب به عنوان بانک مو بسیار مهم است زیرا کیفیت موهای برداشت شده مستقیما بر کیفیت نتایج تاثیر خواهد گذاشت.

تجربه کاشت مو در کلینیک هلیا

نکاتی در رابطه با انجام عمل کاشت مو با تراکم بالا

تعداد تار مو کاشته شده بستگی به عواملی همچون توانایی پزشک و تیم تخصصی کاشت، بانک موی فرد و روش پیوند مو دارد. انتخاب یک پزشک خوب و مجرب، تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به نتیجه عالی دارد. افرادی که این کار را بدون تخصص و تجربه لازم انجام می‌هند، ممکن است سلامتی فرد را با مشکل مواجه کنند. بعد از پیوند مو با استفاده از گاز استریل یا باند پوست سر شما را برای چند روز می‌پوشاند. یک عمل کاشت موی طبیعی ممکن است چهار ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد. که این امر به عواملی همچون روش کاشت و تراکم مورد نیاز بستگی دارد.

هر چه تعداد گرافت‌های برداشته شده از سر بیشتر باشد، طبیعتا عمل پیوند موی طبیعی نیز به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. البته انتخاب متد این عمل نیز، برای تعیین زمان نهایی موثر خواهد بود.

پیوند موی vip در کلینیک بین المللی هلیا

قبل از انجام این عمل بهتر است در رابطه با نتیجه مورد نظر خود با پزشک متخصص به بحث و گفتگو بپردازید تا از نتایج حقیقی آگاه شده و انتظارات واقعی داشته باشید. برای افرادی که علاقه‌مند به این نوع جراحی هستند لازم است تا اطلاعاتی کامل در رابطه با مراقبت‌های قبل و پس از عمل و کارهایی که باید انجام دهند کسب نمایند. در کلینیک تخصصی هلیا تمام نکات لازم به بیماران گفته می‌شود. برخی از کارهایی که پس از عمل پیوند طبیعی مو انجام می‌دهید ممکن است به کاهش طول دوره درمان و بازگشت به کارهای روزانه کمک قابل توجهی کنند.

همچنین انجام برخی از این کارها است که می‌تواند موفقیت یک عمل کاشت مو فول تراکم را تضمین کند. در ادامه توصیه‌ای مهم و حیاتی را که قبل از عملپیوند طبیعی مو و از نخستین لحظه پس از عمل، باید رعایت شوند برای شما ارائه خواهیم داد. بهتر است برای بدست آوردن نتیجه مطلوب در پیوند مو این شرایط را تا دو هفته پس از انجام عمل جراحی رعایت نمایید.

عکس کاشت مو از بالا

مراقبت های قبل از عمل کاشت مو

به منظور کسب نتایج رضایت بخش از ایمپلنت مو در نظر گرفتن برخی نکات قبل از کاشت بسیار مهم است. عمل کردن به قوانین بطور قابل ملاحظه‌ای بر روند بهبودی و کاهش عوارض جانبی موثر هستند و زیباجویان را در مسیر رسیدن به ظاهر ایده‌آل خود یاری می‌کند. مهم‌ترین نکاتی که قبل از انجام کاشت مو باید مورد توجه قرار بگیرند عبارت هستند از:

 1. حدود یک هفته قبل از ایمپلنت مو از مصرف مشروبات الکلی اکیدا پرهیز نمایید. چراکه موجب رقیق شدن خون شده و حین ایمپلنت مو می‌تواند باعث خونریزی گسترده شوند.
 2. حداقل تا یک هفته قبل از کاشت مو فول تراکم از مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان دوری کنید زیرا مواد شیمیایی و سمی موجود در آن‌ها در بهبود زخم‌‌ها اختلال ایجاد کرده و آن را به تاخیر می‌اندازد؛ هرچقدر زخم‌ها دیرتر جوش بخورند احتمال بروز عوارض جانبی نیز افزایش خواهد داشت.
 3. یادتان باشد که اگر دارویی مصرف می‌کنید (هرچند داروهای ساده) حتما پزشکتان را در جریان بگذارید. حدود ۷الی ۱۰ روز قبل از کاشت مو از شما خواسته می‌شود تا از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین و ویتامین E، داروهای متوقف کننده ریزش مو، داروهای کدئین‌دار و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید.
 4. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید پزشکتان را مطلع نمایید تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری شود. این مشکلات می‌توانند شامل بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری‌های هورمونی به خصوص در زنان، عفونت‌های مکرر و … باشد.
 5. بهتر است از چند روز قبل از کاشت هر روز به حمام رفته و موهای خود را بشویید تا مطمئن شوید که مواد شیمیایی، رنگ و یا مواد اضافه تقویتی بر روی موهایتان باقی نمانده است.

قبل از عمل پیوند مو برای چکاپ نیاز به انجام آزمایش خون و بررسی آن توسط پزشک می‌باشد، که این نکته توسط پزشک متخصص در کلینیک تخصصی هلیا، درخواست می‌شود. مصرف داروهای مسکن و موادی که از انعقاد خون جلوگیری می‌کنند مانند بروفن، آسپرین، ویتامین E، دارو وارفارین، سیگار، مشروبات الکلی و سیر ۱۰ روز قبل از عمل کاشت مو مطلقا ممنوع می‌باشد.

 1. مصرف استامینوفن بلامانع است.
 2. قبل از عمل حتما استحمام کنید و موهای خود را به خوبی بشویید.
 3. روز قبل از عمل وعده غذایی سنگین نخورید و از نوشیدن مایعات زیادی بپرهیزید.
 4. چند وعده غذای سبک و مقوی میل کنید.

نکات مراقبتی قبل از کاشت مو

قبل از عمل کاشت طبیعی موی سر حتما پزشک معالج خود در کلینیک را نسبت به وجود بیماری خاص یا مصرف هرگونه دارویی مطلع گردانید، چرا که برخی از بیماری‌ها یا داروها در روند رشد موها تداخل ایجاد می‌نمایند. یک روز قبل از عمل پیوند مو در صورتی که موهای روشنی دارید آنها را با رنگی تیره رنگ نمایید. در صورت تمایل شما بهتر است قبل از عمل موهای سر تراشیده شود چرا که کیفیت کاشت مو را افزایش داده و باعث سهولت در انجام مراقبت‌های بعد از عمل می‌گردد. البته این موضوع به متد انتخابی شما نیز بستگی دارد.

در برخی از متدهای کاشت طبیعی مو، تراشیدن همه موهای سر الزامی نیست اما به طور معمول تراشیدن موها به پزشک کمک خواهد کرد که کار راحت‌تری برای برداشت فولیکول‌ها داشته باشد. حتما برای روز عمل لباس راحت بپوشید و استفاده از پیراهن در روز عمل الزامی است.

در روزهای منتهی به عمل کاشت مو، به هیچ وجه الکل و سیگار مصرف نکنید. چرا که این کار پیچیدگی زیادی به عمل شما اضافه خواهد کرد. در روز انجام عمل، به هیچ وجه قهوه نخورید و از دمنوش‌های گیاهی نیز استفاده نکنید. این نوشیدنی‌ها تاثیر مخربی بر جریان عمل کاشت مو خواهند داشت.

عکس قبل و بعد کاشت مو تازه

مراقبت های پس از عمل کاشت مو

پس از به پایان رسیدن عمل جراحی کاشت موی سر بهتر است از بقیه بخواهید تا شما را به منزل ببرند. اثر استفاده از داروهای آرامبخش در طول عمل جراحی جهت کاهش درد تا مدت زمانی کوتاهی پس از عمل نیز باقی خواهد ماند و احتمال اینکه این اثرات بلافاصله پس از به پایان رسیدن عمل جراحی کاشت طبیعی مو رفع شوند بسیار اندک است، بنابراین رانندگی در شرایطی که اثر این داروها هنوز باقی مانده است توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است خود و دیگران را به خطر بیاندازید.

تمامی دستورالعمل‌های گفته شده توسط پزشک متخصص کلینیک تخصصی هلیا، که پس از عمل پیوند مو باید رعایت شوند را به خاطر داشته باشید. هرچند رهنمودهای کلی برای تمامی عمل‌های کاشت مو وجود دارد، اما بهتر است از رهنمودهای پزشکی که این عمل را روی شما انجام داده است پیروی کنید.

مراقبت بعد از کاشت مو

زیرا آن شخص بهتر می‌داند که کدام مراقبت‌های پس از عمل کاشت طبیعی مو برای شما بهتر خواهد بود. شماره تلفن کلینیک مورد نظر را در تلفن همراه خود ذخیره نمایید زیرا در این صورت در موارد اضطراری یا مشاهده عوارض جانبی نامطلوب شما و خانواده محترم، می‌توانید به راحتی به پزشک خود دسترسی پیدا کنید. پوست سر خود را به ویژه در نخستین روز پس از عمل، خشک نگاه دارید و اجازه دهید تا پوست شما تسکین یابد.

نواحی اطراف پوست سر خود را در طول دوره درمان کاملاً تمیز نگاه دارید. جراح متخصص در مرکز تخصصی کاشت مو هلیا، توصیه می‌کند حتی اگر در ناحیه تحت عمل جراحی قرار گرفته احساس سوزش یا بی حسی کردید، از قراردادن هرگونه ماده‌ای روی پوست سر خود خودداری نمایید. زیرا این کار تنها باعث ایجاد عوارض جانبی منفی روی پوست سر شما می‌گردد.

نمونه کاشت مو با تراکم خیلی زیاد

بعد از جراحی از جای زخم روی پوست سر خود به خوبی مراقبت نمایید. همانند هر عمل جراحی، انجام عمل کاشت طبیعی مو نیز باعث ایجاد خارش یا زخم در ناحیه مورد نظر می‌شود، در این مورد می‌توانید از کرم موضعی آنتی‌بیوتیک که پزشک شما تجویز نموده است استفاده نمایید تا ازعفونت پیشگیری کرده و سوزش و تورم پوست سر را کاهش دهید. جهت استفاده از هرگونه دارو جهت کاهش سوزش و تورم پوست سر پس از عمل جراحی کاشت طبیعی مو بهتر است با پزشک خود در کلینیک مشورت نمایید.

در صورتی که ۳ تا ۴ ساعت پس از عمل جراحی احساس درد و ناراحتی داشتید داروی مسکن مصرف نمایید. در طول این مدت اثر داروهای بی حسی از خواهد رفت و ممکن است سوزش یا تورم خیلی خفیف را تجربه نمایید. توصیه می‌شود پس از پیوند موی طبیعی به یک طرف بخوابید و همچنین از چندین بالش استفاده نمایید تا سر شما اندکی از سطح زمین فاصله داشته باشد.

این کار را برای دو شب پس از عمل جراحی انجام دهید. خوابیدن در این موقعیت از تورم پوست سر شما پیشگیری خواهد کرد. همچنین توصیه می‌شود در صورتی که می توانید روی صندلی راحتی بخوابید. گر عمل کاشت مو یک روزه را برای بخش‌های پایین سر خود انجام داده‌اید یا روی پوست سر شما زخم‌هایی وجود دارند، باید دو شب اول پس از پیوند مو به یک طرف بخوابید تا مانع رشد موها نشوید زیرا وقتی موهای کاشته شده با بالشت شما تماس پیدا می‌کنند به راحتی می‌ریزند. برای پیوند مو دو روز پس از عمل کاشت مو فول تراکم جهت تعویض باندهای استفاده شده روی پوست سر خود به نزد پزشک و کلینیک  خود بروید تا پانسمان شما را تعویض نمایند.

عکس کاشت مو بعد از چند ماه

یک روز پس از شستشوی اولیه موهای خود در کلینیک پوست و مو بهتر است موهای خود را بشویید و شامپو بزنید تا پوست‌های مرده رفع شده و زخم‌های اطراف کاشت طبیعی مو شده تمیز شوند. تمیز کردن زخم‌ها از آسیب دیدن فولیکول‌های مو و ریزش آن‌ها پیشگیری می‌کند. از پزشک خود در مرکز تخصصی کاشت موی هلیا بپرسید که کدام شامپو برای شما مناسب می‌باشد؛ و روز بعد از آن روی موهای کاشته شده و بخش‌هایی از پوست سر که تحت عمل جراحی قرار گرفته است استفاده نمایید.

دو روز اول پس از عمل به جای گرفتن سر زیر دوش بهتر است موهای خود را با دست‌های خود بشویید. چهار روز پس از پیوند موی طبیعی می‌توانید یک دوش با فشار کم آب بگیرید. این عمل باعث می‌شود زخم‌ها بهبود یابند و طول دوره درمان کاهش یابد و در نهایت علایم عمل جراحی تا حد قابل توجهی کاهش خواهند یافت.

در هفته اول جهت کاهش خونریزی یا تورم از بسته یخ استفاده نمایید. اگرچه بهتر است از قرار دادن بسته یخ مستقیماً روی نواحی تحت عمل کاشت مو قرار گرفته خودداری نمایید. بسته یخ را روی پیشانی یا در پشت سر قرار دهید.

عکس کاشت طبیعی موها با متد روز
کاشت مو یک روزه

کارهایی که پس از عمل کاشت مو نباید انجام گیرند

تا چند روز پس از عمل جراحی، به ویژه اگر پوست سر شما تورم دارد بهتر است در مسیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. اگر بیرون رفتن در طول روز اجتناب ناپذیر باشد بهتر است از کلاه استفاده کنید. از لمس ناحیه‌ای که به تازگی تحت عمل پیوند طبیعی مو قرار گرفته خودداری کنید.

خارش و سوزش اندک عوارض جانبی پیوند مو هستند که متخصص شما در کلینیک به شما خواهد گفت، بنابراین لمس پوست سر که سوزش دارد ممکن است باعث شود موهای کاشته شده قبل از اینکه شانسی برای رشد یافتن داشته باشند بریزند. تا پنج روز پس ازکاشت مو از نوشیدن الکل خودداری نمایید زیرا برای منبع خون موجود در سر مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

تعریق سر بعد از کاشت مو

متقاضیان پیوند مو باید بدانند که تعریق سر بعد از کاشت مو یک روزه به چند دلیل، بسیار مضر است:

 1. وقتی سر شما عرق می‌کند، رطوبت تشکیل شده بر روی سر زمینه را برای جذب گرد و غبار، آلودگی‌ها و میکروب‌هایی که در هوا وجود دارد فراهم کرده و همین موضوع باعث می‌شود زخم‌ها و فولیکول‌ها دچار آلودگی و عفونت شوند. در چنین شرایطی خطر از دست رفتن نتیجه پیوند مو، بسیار بالا است.
 2. از طرف دیگر سر زمانی عرق می‌کند که یا شما در محیط گرم حضور داشته باشید و یا اینکه فعالیت‌های بدنی شما افزایش یافته باشد. در واقع در حال ورزش کردن یا پیاده‌روی سریع هستید. افزایش دما باعث از بین رفتن فولیکول‌ها می‌شود چون فولیکول‌های پیوندی هنوز در پوست سر به طور کامل استقرار پیدا نکرده‌اند که با قدرت بتوانند گرما را تحمل کنند. بنابراین با گرمای زیاد از بین می‌روند.
 3. وقتی شما فعالیت‌های ورزشی را انجام می‌دهید، به دلیل اینکه هم دمای بدن بالا رفته و هم فشار خون افزایش پیدا می‌کند، در واقع در حال آسیب زدن به فولیکول‌های پیوندی هستید.

✔️ برای جلوگیری از تعریق سر بعد از ایمپلنت مو، چند توصیه برای شما عزیزان داریم:

 1. باید انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی که با افزایش تعریق بدن همراه هستند را تا مدت توصیه شده توسط متخصص کنار بگذارید.
 2. در هوای گرم پیاده‌روی نکنید و اگر می‌خواهید از خانه بیرون بروید، کلاه مخصوص پیوند را بر روی سر خود قرار دهید تا هوای گرم با پوست سر تماس نداشته باشد.
 3. باید تا زمانی که متخصص توصیه کرده است، رفتن به سونا، حمام بخار و هر نوع مکان گرم را به طور کامل کنار بگذارید. حتی باید از حمام آفتاب نیز پرهیز نمایید.
 4. به هیچ عنوان عرقی که بر روی سر ایجاد می‌شود را با دستمال پاک نکنید چون این فشاری که به سر وارد می‌شود فولیکول‌ها را از بین خواهد برد.

اما حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که تعریق سر بعد از پیوند مو تا چه زمانی می‌تواند خطرساز باشد؟ به طور کلی بهتر است در یک تا دو هفته اول بعد از ایمپلنت مو، کلیه اقداماتی که منجر به تعریق سر بعد از کاشت مو می‌شوند را کنار بگذارید. پس از آن باید متخصص وضعیت فولیکول‌ها را بررسی کند. در صورتی که خطر وجود نداشته باشد، از این پس از تعریق سر مشکل‌ساز نخواهد شد.

کارهای ممنوعه بعد از کاشت مو

حداقل تا دو روز پس از کاشت مو، طبق گفته پزشک خود در کلینیک، از انجام فعالیت‌های سنگین فیزیکی خودداری کنید. برای شستشوی سر پس از انجام کاشت طبیعی مو، حداقل باید ۴۸ ساعت صبر کنید. از روز سوم می‌توانید به آرامی شستن سر را آغاز کنید. یک شستشوی آرام و ساده، لطمه‌ای به فولیکول‌های کاشته شده روی سر شما نخواهد زد.

فشار دوش و درجه حرارت آن به هیچ وجه نباید زیاد باشد. حتی توصیه می‌شود بعد از کاشت مو ، به جای رفتن زیر دوش، از یک لیوان آب برای شستن سر خود بهره ببرید. معمولا در چند هفته اول پیوند مو، باید از شامپوی مخصوصی استفاده کنید که توسط پزشک برای شما تجویز شده است. پس از مدتی اما، می‌توانید به سراغ شامپوهای همیشگی خود بروید و بدون هیچ مشکلی از آن‌ها استفاده کنید.

پانسمان بعد از کاشت مو یک روزه

زمانی که پیوند مو به اتمام می‌رسد، متخصص از یک باند یک اینچی برای پانسمان کردن زخم‌های ایجاد شده در بانک مو و همچنین محل پیوند استفاده می‌کند. لازم است بدانید که این باند هیچگونه فشاری به زخم‌ها وارد نخواهد کرد. بنابراین اصلاً نگران سلامتی فولیکول‌ها نباشید. هدف از پانسمان بعد از پیوند مو، جلوگیری از خونریزی زخم‌ها است به خصوص اگر متخصص از روش اف یو تی برای شما استفاده کرده باشد. تا ۲۴ ساعت باید این باند بر روی پوست سر قرار داشته باشد و بعد از آن می‌توانید آن را از روی سر برداشته و اجازه دهید که زخم‌ها در معرض جریان هوا قرار گیرند تا هر چه زودتر التیام پیدا کنند. اما اگر دچار خونریزی شدید باید حتماً این موضوع را به متخصص اطلاع دهید.

عوارض مختلف کاشت مو طبیعی

عوارض پیوند مو اغلب بسیار جزئی هستند و چند روز پس از کاشت مو طبیعی به راحتی رفع خواهند شد. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تورم پوست سر
 2. سوزش و خارش پوست سر و اطراف چشم‌ها
 3. بی حسی یا کرخت شدن منطقه‌ای از پوست سر
 4. تورم فولیکول‌های مو که به فولیکولیت مشهور هستند.
 5. رشد موهای غیر طبیعی

نمونه کار قبل و بعد پیوند مو آقایان

نتیجه نهایی کاشت مو طبیعی

پس از کاشت موی طبیعی ، پزشک متخصص شما در کلینیک، برای شما آنتی بیوتیک و همچنین داروهای ضد تورم تجویز خواهد کرد. بیشتر افراد چند روز پس از کاشت طبیعی مو ، به موقعیت شغلی خود برمی‌گردند و فعالیت‌های روزمره را از سر می‌گیرند. حدود دو تا سه هفته پس از انجام عمل، موهای کاشته شده خواهند ریخت.

این بخشی از روند طبیعی کار است و هیچ دلیلی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد. پس از چند ماه، شما شاهد رشد موهای جدید خود خواهید بود. نتایج پیوند مو کاملا دائمی است و موهای جدید در ادامه سال‌های زندگی، همواره همراه شما خواهند بود. با این وجود انتخاب یک سبک زندگی سالم، برای جلوگیری از مشکلات در این موها، بسیار مهم به نظر می‌رسد.

قیمت کاشت مو در کلینیک پوست و مو هلیا

قیمت  پیوند مو تا حدود زیادی بستگی به میزان طاسی سر فرد دارد، از دیگر عوامل موثر در قیمت کاشت موی طبیعی می‌توان روش کاشت، میزان تراکم مورد نیاز و تخصص تیم پزشکی نام برد.

هزینه کاشت مو در تهران

درصد موفقیت کاشت مو یک روزه در کلینیک هلیا

هدف از کاشت مو بازگرداندن رشد مو به مناطقی از پوست سر است که دچار کاهش و محدودیت رشد مو یا طاسی شده است. این متد درمانی موثر برای بسیاری از انواع ریزش مو است اما نمی‌تواند ریزش مو در آینده را متوقف کند. نکته مهم این است که کاشت مو برای همه مناسب نیست! اگر به طور طبیعی دچار طاسی یا نازکی مو شده‌اید یا به دلیل آسیب دیدگی موهایتان را از دست داده‌اید کاندیدای مناسبی برای پیوند مو می‌باشید. با این حال افرادی وجود دارند که کاندید مناسبی به حساب نمی‌آیند و به سختی می‌توانند از کاشت مو نتیجه رضایت بخش کسب کنند. میزان موفقیت جراحی کاشت مو به عوامل زیادی از جمله مهارت و تجربه جراح و ضخامت موهای ناحیه اهداکننده بستگی دارد.

سوالات خود را در خصوص پیوند مو طبیعی را در بخش نظرات بپرسید، مشاورین ما در اسرع وقت پاسخ گوی شما خواهند بود. همچنین اگر تجربه ای در خصوص کاشت و ایمپلنت مو در کلینیک هلیا را دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 ❤️ انتقاد و پیشنهاد شما یاری گر ما در ارائه ی هر چه بهتر خدمات است ❤️

بالاترین درصد موفقیت در پیوند موی هلیا کلینیک

با افتخار اعلام می‌کنیم که درصد موفقیت کاشت مو بالای ۹۰% است و برای اطمینان از این خبر می‌توانید به کلینیک ما مراجعه حضوری داشته باشید و با زیباجویانمان گفتگو داشته باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

همینطور می‌توانید به اینستاگرام مراجعه کرده و از کلیپ‌های تخصصی ما دیدن کنید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می‌گیرد.

سوالات متدوال

کاشت مو به صورت اقساطی امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه پرداخت هزینه‌ی کامل کاشت مو برای همه‌ی افراد مقدور نیست. کلینیک تخصصی پوست و موی هلیا با فراهم نمودن امکان پرداخت قسطی، این شرایط را برای متقاضیان کاشت مو با هر سطح از توان مالی فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

آیا کاشت مو شامل بیمه می شود ؟

هزینه‌هایی که برای کاشت مو در نظر گرفته می‌شود، ممکن است برای بسیاری از متقاضیان بالا باشد. پرداخت همه یا بخشی از هزینه‌ی کاشت مو به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شرکت‌های بیمه عمل‌های زیبایی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. مگر در صورتی که عمل زیبایی دارای شرایط خاصی باشد.

به روزترین متُد کاشت مو در ایران کدام است؟

با توجه به بازدهی متفاوت روش‌های کاشت مو در هر شخص، به طور قطع نمی‌توان از بین روش‌های موجود یک مورد را به عنوان بهترین معرفی کرد. اما می‌توان تشخیص داد چه روشی برای شما مناسب‌تر است و نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت. مشاوره با متخصصان کلینیک ما به شما کمک می‌کند به روز ترین متد کاشت مو را برای خود بیابید.

برای پیوند مو چند جلسه زمان نیاز دارد ؟

کاشت مو با استفاده از روش‌های پیشین به جلسات متعدد و طولانی‌تری نیاز داشت. اما امروزه با توسعه‌ی تکنولوژی و پیشرفت روش‌های کاشت، این جلسات کمتر و سریع‌تر انجام می‌شود. روش‌های نوین کاشت مو حداکثر با یک یا دو جلسه کاملا انجام می‌شوند. افراد با استفاده از روش‌های نوین می‌توانند بین ۲ تا ۵ روز استراحت کنند و سپس به روال عادی زندگی خود برگردند.

۱۴۷ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام من شنیدم بعد از کاشت باید حتما از مزوتراپی استفاده بشه تا نتیجه خوب و عالی رو داشته باشه لطفا بگید که فاصله زمانی بین کاشت و مزو چقدره هزینه هر کدام چقدره و برای مزو از چه برندی استفاده می کنید ؟ و یک سوال دیگه داشتم اینکه مزو طی چند جلسه انجام میشه ؟ چون میخوام از شهرستان بیام و یک تایمی رو برنامه ریزی کنم. ممنون میشم پاسخ سوالات بنده رو بدین

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ۳ ماه بعد از کاشت میتوانید اقدام به مزوتراپی موی سر کنید. بسته به تشخیص پزشک ۴ تا ۶ جلسه به فاصله یک هفته مزوتراپی انجام خواهد شد. برای اطلاع دقیق از هزینه ها با مشاورین مجموعه از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

   پاسخ
 • سلام من جلو موهام کم پشت شده و شقیقه هام کلا از اول خالی بوده دوس دارم خط رویش موهام رو کلا تغییر بدم و شقیقه هامو مو بکارم.هزینش چقدر میشه حدودا؟

  پاسخ
 • سلام برای ما که بانک مو نداریم میکروگرافت جواب میده؟

  پاسخ
 • با عرض سلام
  ۲۲ سالمه و الگوی طاسی من مشخص شده میخوام از بانک مو و ریش و مو های سینم به روش میکروگرفت کاشت کنم آیا میشه یا نع؟
  واین که میخوام حداکثر پر پر بشه یعنی تراکم پشت سرم عین تراکم خط رویشم باشه میشه؟

  پاسخ
 • با سلام
  به جز موهای پشت سر و ریش،برای تراکم می توان از قسمت های مختلف بدن مو برداشت؟

  پاسخ
 • سلام ایا ضمانت نامه مادام العمر دارین؟؟ کاشت کامل بالای سر در یک جلسه انجام میشه و یک سوال دیگه عکس بفرستم میتونین تشخیص بدین بانک موم خوبه یا نه و اینکه تا کجای سرم میتونین بکارین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز بله ضمانت مادام العمر کاشت مو داریم، در روش های جدید پیوند موی شما در یک جلسه انجام خواهد شد و هم چنین می توانید عکس سرتون رو به شماره واتس اپ ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ ارسال کنید تا مشاورین زیبایی ما شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ
 • سلام من کاشت انجام دادم تو سرم بی حسی زدن که تا ی هفته صورتم ورم داشت تا دو هفته هم باید تو خونه استراحت داشته باشید از خونه بیرون نرید و شستو شوی سر رو هم مرتب انجام بدین . مراقبت بعد از کاشت خیلی مهمه خیلی سخت بود ولی با همه ی این حرفها ارزشش رو داشت احساس میکنم خوب شده .ممنون از کادر با حوصله ی کلینیک هلیا

  پاسخ
 • کسی که میگرن داشته باشه وکاشت انجام بده میگرنش تشدید نمیشه؟؟

  پاسخ
 • سلام من قند خون و فشار خون دارم شنیدم که قند خون که داشته باشی نمیتونی کاشت مو انجام بدی درسته ؟!!

  پاسخ
 • باید بگم که فقط سوزنای بی حسی یکم درد داشت کلا ۵ دقیقه شد موقع برداشت و موقع کاشت واقعا دستتون درد نکنه

  پاسخ
 • بعد چند وقت موهای کاشته شده رو میشه ماشین کرد

  پاسخ
 • روش میکرو گرفت کاشتش با دستگاهه یا دستی

  پاسخ
 • من به تاریخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ در کلینیک هلیا کاشت موهام انجام شد.

  نقاط قوت هلیا:
  ۱- خط رویش موهام توسط خانم دکتری که نمیشناختم طراحی شد و البته دکتر خراسانی هم چک و تأیید کردند. که به نظرم کار طراحیشون خوب و حرفه ای بود.
  ۲- تکنیسین های عزیز ، خانمها سمیه، هانا و مبینا بسیار حرفه ای و خوش اخلاق و مهربون بودن و زمان با صحبت کردن با هم و خندیدیدن با هم، بسیار خوب و خوش گذشت.
  ۳- دستگاه اسکنر که باعث میشه کیفیت کاشت بالاتر بره
  ۴- پشتیبانی خوب بعد از کاشت

  نقاط ضعف هلیا:
  دو روز قبل از عمل کسی که با من تماس گرفت از هلیا، به من نگفت که قرص خاصی رو مصرف کنم تا از خونریزی روز عمل کم بشه و به همین دلیل خونریزی زیاد بود و کار سخت تر و عمل طولانی تر شد. روز کاشت وقتی تکنیسین ها متوجه خونریزی زیاد شدن ازم پرسیدن که چنین قرصی مصرف کردم یا نه و من گفتم خیر و گفتن که باید بهت میگفتن سه روز قبل عمل.

  نتیجه:
  الان یک ماه گذشته و زوده برای قضاوت در مورد نتیجه کار اما حتما نظرمو بعد از دیدن نتیجه کار آپدیت می کنم.

  پاسخ
 • سلام دکتر خودش کاشت مو انجام میده ؟

  پاسخ
 • دکتر جان من موهای سرم خیلی چربه طوری که هر روز باید دوش بگیرم برای من کاشت مو جواب میده اصلا ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed