1. خانه
 2. پوست و مو
 3. کاشت مو
 4. نتیجه کاشت مو بعد از سه و شش ماه + جدول مراحل ریزش و رشد موها

نتیجه کاشت مو بعد از سه و شش ماه + جدول مراحل ریزش و رشد موها

نتیجه کاشت مو بعد از بازه زمانی 3 و 6 ماه

امروزه کاشت مو در سراسر جهان با استقبال بی‌نظیری از سمت مردم اعم از زن و مرد مواجه شده است. بسیاری از افراد فارغ از جنسیت، ممکن است در اثر عوامل مختلفی همچون ژنتیک، استرس، سوختگی در سانحه، قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد و یا مواد شیمیایی و همچنین مصرف برخی از داروها، موهای خود را از دست بدهند. گاهی ممکن است با حذف عامل ریزش مو (به جز تاثیر ژنتیک)، ریزش موها متوقف شده و حجم آن‌ها بازگردد. اما در بیشتر مواقع این امر میسر نخواهد بود. به این ترتیب روش‌های متنوعی از کاشت موی طبیعی به دنیا معرفی شدند.

با قطعیت می‌توان گفت که این روش کاملا موثر است و جواب می‌دهد. با این حال پس از کاشت، بانک مو و ناحیه تحت درمان نیاز به مراقبت دارند. با مراقبت مناسب و دقیق از این نواحی، نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه تا حدودی قابل مشاهده خواهد بود. در ادامه این مطلب به نتایج نهایی ایمپلنت مو خواهیم پرداخت؛ همچنین به سوال پرتکرار ” ایا امکان دارد موهای کاشته شده رشد نکنند” پاسخ منطقی خواهیم داد. با ما تا انتهای محتوا همراه باشید.

اینفوگرافی نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه
اینفوگرافی نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه

در واقع بهترین نتیجه در کسانی دیده می‌شود که طی زمان بهبودی و نقاهت خود، بهترین مراقبت را انجام داده باشند. کلینیک فوق تخصصی هلیا با حضور پزشک ارزشمند جناب آقای دکتر حمیدرضا خراسانی آماده انجام تمامی روش‌های مدرن و نوین کاشت مو منطبق بر استانداردهای جهانی با بیشترین تراکم و کم‌ترین ریزش می‌باشد. در این مقاله به بررسی وضعیت نتایج کاشت مو پس از گذشت سه ماه می‌پردازیم.

توضیحات تصویری نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه

زمان مورد نیاز جهت مشاهده نتیجه کاشت مو

این خیلی طبیعی است که فرد انتظار داشته باشد خیلی زود بعد از انجام عمل کاشت مو، نتایج آن را ببیند اما کاشت مو نیز مانند هر عمل دیگری دارای زمان مشخص است تا بتواند نتایج خود را نشان دهد. در واقع عوامل و فاکتور‌های بسیاری می‌توانند در کاشت مو تاثیر‌گذار باشند. می‌توان گفت که کاشت مو در اکثر افراد بعد از ۶ تا ۹ ماه می‌تواند دارای نتیجه رضایت بخش باشد. در برخی از افراد ممکن است این زمان به ۱۲ ماه نیز برسد. در واقع با بررسی سلامتی فرد و نوع پوستی که دارد، همچنین تعداد گرافت‌های مویی که مورد پیوند قرار گرفته است، می‌توان به خوبی مشخص کرد که پیوند مو تا چه زمانی دارای نتایج دائمی خواهد بود.

بعد از کاشت طبیعی از هفته دوم تا هفته هشتم، مو‌های کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند. علت ریزش مو در این مرحله، شوک ناشی از عمل جراحی و تغییر جریان خون محلی مو است. از آنجایی که ما به صورت فیزیکی بافت فولیکار را از ناحیه‌ دهنده جدا کرده‌ایم، پیاز مو دچار کمبود اکسیژن می‌شود که به آن هایپوکسیا می‌گویند و منجر به جدایی مو از فولیکول می‌شود و این اتفاق برای ۹۰ درصد از مو‌های کاشته شده رخ می‌دهد.

بسیاری از افراد از ایجاد ریزش در مو‌های کاشته شده خود احساس نگرانی می‌کنند و در تصور این هستند که کاشت موی آن‌ها دچار مشکل شده و یا به درستی توسط پزشک صورت نگرفته است. باید عنوان کنیم که ریزش مو در این دوران کاملا امری طبیعی است و می‌تواند خبر بسیار خوبی باشد زیرا با ریزش مو‌های کاشته شده می‌توانید مطمئن باشید که کاشت موی شما با موفقیت انجام شده است زیرا فولیکول‌های جدید و طبیعی شما به حالت استراحت قرار گرفته‌اند تا بعد از ریزش کامل مو‌های کاشته شده، به رشد طبیعی خود ادامه دهند. دوره‌ استراحت، معمولاً تا سه ماه طول می‌کشد.

40 روز بعد از کاشت مو
۴۰ روز بعد از کاشت مو

زمان رویش مو بعد از کاشت چه وقتی اتفاق می‌افتد؟ در ماه سوم مو‌های کاشته شده شما به نازک‌ترین حالت ممکن خود می‌رسند. بعد از ماه سوم مو‌ها به صورت کامل دچار ریزش شده‌اند. بعد از این دوره، مو‌های طبیعی شما شروع به رویش مجدد می‌کنند. البته سرعت رشد مو‌ها در ابتدا بسیار کم است. تا ماه نهم مو‌های کامل خود را می‌توانید با ضخامت و پرپشتی قابل ملاحظه‌ای مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که هر فولیکول سیکل رشدی مخصوص و سرعت رشد متفاوتی دارد پس ممکن است در مراحل اولیه‌ رشد، طول مو‌ها نابرابر باشد و ظاهر ناخوشایندی به فرد بدهد که با گذشت زمان برطرف می‌شود.

لازم به ذکر است که مصرف دارو‌های ریزش مو مانند فیناستراید یا مینوکسیدیل ممکن است به ثبات مو‌ها کمک کند و مقدار ریزش مو را کاهش دهد. همچنین یک جراح ماهر نیز می‌تواند در حین عمل کاشت مو اقدامات خاصی انجام دهد تا این موضوع را به حداقل برساند.

نتیجه کاشت مو بعد از یک هفته

پس از پایان جلسه پیوند موی طبیعی حدود ۷ تا ۱۰ روز طول خواهد کشید تا گرافت‌ها به طور کامل در موقعیت جدید خود مستقر و ثابت شوند. تا زمانی که پیوندها به این ماندگاری نرسند باید از دستکاری یا فشرده سازی آن‌ها خودداری شود. در این مدت ممکن است از دیدن دلمه‌ها و خون‌مردگی‌های کوچک احساس بدی داشته باشید و دائما وسوسه شوید تا آن‌ها را بکنید. برای مقابله با این حس و به خطر انداختن نتیجه کاشت موی خود سعی کنید کمتر رو به روی آینه بایستید و به سرتان دست نزنید.

اجازه بدهید داروهایی را که پزشکتان تجویز کرده به آرامی روند بهبود پوست سر را پیش ببرد تا در هفته‌های آینده اولین نتیجه پیوند موی خود را ببینید. البته باید بدانید که این موها ماندگار نیستند و برای دیدن موهای دائمی باید تا سه ماه بعد از کاشت مو صبر کنید.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

نتیجه کاشت مو بعد از یک ماه

در طول ماه اول تقریباً تمام موهای کاشته شده که به دلیل جابه جایی آسیب دیده‌اند، همانطور که انتظار می رود دچار ریزش می‌شوند و به این مرحله اصطلاحا ریزش شوک (“shock loss”) می‌گویند. در واقع شما طی یک هفته اول شاهد رویش موهایی خواهید بود که از ناحیه بانک مو به سرتان پیوند شده است؛ همیشه این رویش موقتی می‌باشد. اما نتیجه کاشت مو پس از ۱-۴ هفته شامل توقف رشد ساقه‌های مو می‌باشد! همزمان با ریزش تارهای مو دلمه‌ها نیز شروع به ریزش می‌کنند و پوست سر شما در کمال ناامیدی همانند ظاهر خود قبل از کاشت می‌شود. ما انتظار داریم که موهای کاشته شده بعد از سه ماه مجددا شروع به رویش کنند و به تدریج بر ضخامت خود بیفزایند.

بررسی نتیجه کاشت مو بعد از یک ماه

نتیجه نهایی کاشت مو بعد از سه ماه

اگر می‌خواهید موی زیبا، پرپشت، خوش‌حالت و با دوام داشته باشید و دنبال راه چاره‌ای برای رشد مجدد مو‌های خود هستید، می‌توانید با کاشت مو به نتایج ماندگاری برسید. افرادی که از کم‌پشتی مو‌های خود رنج می‌برند و به دنبال راهکار‌هایی به روز برای داشتن مو‌هایی دائمی هستند، می‌توانند از طریق پیوند مو، به آرزوی خود برسند. برای اینکه بتوانید نتایج کاشت مو را در خود مشاهده کنید باید اندکی صبور باشد چرا که اولین نتایج پیوند طبیعی مو بعد از سه ماه قابل رویت است.

نتیجه پیوند مو بعد از سه ماه
بررسی نتیجه پیوند مو بعد از سه ماه

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

ابتدا توضیح مختصری در مورد فرآیند کاشت مو می‌دهیم. در این عمل زیبایی، پزشک متخصص فولیکول‌های موی فعلی شما را به مناطق بدون مو یا کم موی سر منتقل کرده و پیوند می‌‎دهد. عمل کاشت مو از سال ۱۹۵۰ در آمریکا آغاز شد که البته تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است. دو روش اصلی برای کاشت مو داریم:

 1. جراحی نوار واحد فولیکار (FUT)
 2. استخراج واحد فولیکولی (FUE)

اگرچه نحوه‌ کاشت موی طبیعی در این دو روش باهم متفاوت است اما با این حال روند بهبودی بعد از عمل، در آن‌ها شباهت زیادی بهم دارند.

از آنجایی که بعد از کاشت مو، دچار ریزش در نواحی تحت پیوند مو می‌شوید، باید تا مدت یک سال منتظر بمانید تا نتایج دائمی کاشت مو در شما ماندگار شود. با پیوند مو می‌توانید مطمئن باشید که برای همیشه از طاسی سر که به آن دچار بوده‌اید، خلاص شده‌ و ریزش مو‌های شما متوقف شده است.

پزشکی که کاشت مو را انجام می‌دهد می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن و با استفاده از روش‌ها و متد‌های پیشرفته و به روز، این کار را انجام دهد. در واقع با استفاده از روش‌های جدید می‌توان عوارض ناشی از پیوند طبیعی را به حداقل رسانید. روش‌های قدیمی‌تر، با برش‌هایی در بانک موی افراد همراه بود. همین امر امکان ایجاد عفونت‌ را در افراد بیشتر می‌کرد. عفونت می‌تواند یکی از عوامل مهمی باشد که نتایج کاشت مو را با مشکلات متعددی روبرو می‌کند. برای این منظور بعد از پیوند مو باید به نکات مهمی توجه کرد تا بتوان بعد از گذشت چند ماه تا یک سال اثرات پیوند مو را به خوبی مشاهده کرد.

انتظارات پس از کاشت موتغییرات ناحیه کاشت موتغییرات ناحیه بانک مو
۱ ماه پس از انجام کاشت مو پس از گذشت یک ماه از کاشت مو، دلمه‌ها و التهابات این ناحیه از بین می‌روند و فولیکول‌های کاشت شده وارد فاز استراحت می‌شوند. در این مرحله که به آن "شوک فولیکولی" نیز گفته می‌شود، هیچ مویی در نواحی کاشت شده وجود نخواهد داشت. این اتفاق طبیعی است و با گذشت زمان شاهد رویش موها خواهیم بود.با گذشت یک ماه، فرد هیچ درد یا سوزش یا تورمی در این ناحیه نخواهد داشت؛ همچنین در صورت انجام روش FUT، بخیه‌های این ناحیه جذب خواهند شد. هنوز لازم است که به بهداشت این منطقه به خوبی رسیدگی شود تا عفونت بروز نکند.
۳ ماه بعد از انجام کاشت مو برای این که بتوانید نتایج کاشت مو را در خود مشاهده کنید باید اندکی صبور باشد چرا که اولین نتایج پیوند طبیعی مو بعد از سه ماه قابل رویت است. در این زمان موهای تازه کاشته شده، هرچند نازک و کم رنگ، شروع به رشد می‌کنند و باعث تیغ تیغی شدن کف سر می‌شوند.بهبودی حداکثری ناحیه بانک مو و رفع احتمال بروز عفونت در اثر استخراج فولیکول.
۹ ماه بعد از انجام کاشت موموها شروع به ضخیم شدن می‌کنند و رنگ آن‌ها به موهای دیگر شبیه تر می‌شود.بهبود کامل منطقه بانک مو از لحاظ ظاهری
۱ سال بعد از انجام کاشت مو در این مدت باید حداقل ۲ مرتبه به جراح خود جهت بررسی منطقه کاشت مو مراجعه داشت. با گذشت ۱ سال از کاشت مو، حجم پر تراکم و طبیعی از مو قابل مشاهده خواهد بود.بهبود کامل ناحیه بانک مو (به ویژه در متد FUT)

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fut

نتایج کاشت مو بعد از سه ماه چگونه خواهد بود؟

همانطور که به آن اشاره کردیم نتایج بعد از کاشت مو می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است در برخی از افراد ریزش بعد از پیوند مو در مدت زمان کوتاه‌تری اتفاق بیفتد یا ممکن است ریزش مو بعد از کاشت مو در مقادیر بسیار اندکی صورت گیرد. آن چیزی که به طور قطع اتفاق می‌افتد، ریزش مو‌های کاشته شده بعد از پیوند مو است. این اتفاق امری اجتناب‌ناپذیر است به همین دلیل می‌توان گفت که ریزش بعد از ایمپلنت مو نشانه خوبی است. با این حال شروع ریزش مو‌های کاشته شده از هفته دوم بعد از کاشت طبیعی مو اتفاق می‌افتد و تا سه ماه ریزش‌ها ادامه دارد. در ماه سوم تار‌های موی کاشته شده بسیار نازک و حتی نازک‌تر از موهای پیوند نشده می‌شوند.

نتایج کاشت مو بعد از سه ماه چگونه خواهد بود؟بعد از ریزش کلی مو‌های کاشته شده، فرآیند رشد مجدد مو‌ها آغاز می‌شود. مو‌هایی که به طور طبیعی رشد می‌کنند، می‌توانند دارای ضخامت و ماندگاری بالایی باشند. این مو‌ها بعد از کاشت دارای ماندگاری دائمی هستند و ریزش در آن‌ها بسیار کم اتفاق می‌افتد. به همین دلیل برای اینکه بتوانید نتایج ماندگار پیوند مو را مشاهده کنید باید حداکثر تا یک سال منتظر بمانید تا مو‌های طبیعی شما رشد خود را انجام دهند. این مو‌ها می‌توانند ظاهری زیبا به شما ببخشند و حتی محکم‌تر و ضخیم‌تر از مو‌های اصلی شما باشند.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

سیکل رشد موهای کاشته شده بعد از سه ماه چگونه است؟

در واقع باید گفت که نتیجه کاشت مو بعد از سه ماه رویت می‌گردد چون رشد موها بعد از پیوند مو از ماه سوم شروع می‌شود. در ابتدا موها با سرعت بسیار کم شروع به رویش می‌کنند. بعد از گذشت مدتی، موها با ضخامت بیشتر به رشد خود ادامه می‌دهند. البته به کمک ویتامین‌های A ،B و C و مصرف آهن، روی و پروتئین می‌توان ضخامت آن‌ها را افزایش داد و کمک کرد نتیجه پیوند مو بعد از سه ماه با سرعت بیشتری حاصل شود. در این دوره باید مراقبت‌های ویژه‌ای انجام دهید تا در روند رشد موهای جدید بعد از پیوند مو مشکلی ایجاد نشود.

سیکل رشد موهای کاشته شده بعد از سه ماه چگونه است؟

به همین دلیل می‌توان گفت که پروسه رشد موهای طبیعی شما از ماه سوم شروع و تا ماه نهم ادامه دارد. در این مدت موهای جدید شما به طور کامل رشد کرده و بسیار قوی‌تر از قبل دیده می‌شوند. بنابراین کاشت مو می‌تواند در این مدت دارای اثرات ماندگاری باشد و به زیبایی ظاهر شما بسیار کمک کند.

عکس موی کاشته شده در کلینیک هلیا
عکس موی کاشته شده در کلینیک هلیا

نتیجه کاشت مو بعد از ۶ و ۹ ماه

نتیجه کاشت مو بعد از ۴ ماه در مرحله جدیدی از رشد با سرعت کم قرار خواهد گرفت. طی این مرحله که عموما به آن مرحله جوجه اردک زشت نیز می‌گوییم، موهای سر با ضخامت بسیار کم و با فاصله زیاد نسبت به یکدیگر رشد می‌کنند و ظاهری نه چندان زیبا را ایجاد می‌کنند. در ابتدا موهای در حال رشد ممکن است مانند موهای بدن نازک و مجعد باشند اما نگران نباشید! با بلند شدن موها، ضخامتشان نیز بیشتر و شکلشان صاف‌تر خواهد شد. با توجه به تجربه، نتیجه و مقدار رشد مو با گذشت ۶ ماه از فرد به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد با این حال زیباجو باید شاهد رشد حداقل ۵۰ درصدی نسبت به قبل باشد؛ با توجه به اینکه موها در زمان‌های مختلف رشد می‌کنند، ممکن است ناحیه پیوند در طی ۶ ماه بازهم کم تراکم یا طاس به نظر برسد. مهم‌ترین کاری که در این دوران می‌توانید انجام دهید صبر و شکیبایی و عمل به نکات و دستورالعمل‌های پزشکتان است.

نتیجه پیوند موی طبیعی بعد از ۹ ماه
نتیجه پیوند موی طبیعی بعد از ۹ ماه

مدت زمان محکم شدن گرافت مو چقدر است؟ مراجعان گرامی کلینیک زیبایی هلیا توجه داشته باشند که حداقل ۱۲ ماه را باید سپری کنند تا شاهد موهای ضخیم و پرتراکم باشند. پس از ۹ ماه محسوس‌ترین جهش رشد و ضخیم شدن موها رخ می‌دهد و از این زمان به بعد موهای جدید شما به طور طبیعی حدود ۱-۲ سانتی متر در ماه رشد می‌کنند و این افزایش ضخامت تا چند ماه آینده ادامه خواهد داشت.

راهکارهایی جهت ماندگاری نتایج کاشت مو بعد از سه ‌ماهه اول

برای اینکه بعد از کاشت مو کمتر دچار ریزش مو شوید و بتوانید از داشتن موهای خود لذت ببرید، باید به توصیه‌های پزشک مورد نظر خود به خوبی عمل کنید تا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی به مراتب کمتر شود:

راهکارهایی جهت ماندگاری نتایج کاشت مو بعد از سه ‌ماهه اول

 • بعد از پیوند مو ممکن است در نواحی که مو استخراج و پیوند شده است دچار تورم و قرمزی شوید. به همین دلیل باید برای از بین بردن این تورم از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنید. ممکن است عفونت بعد از Hair Transplant در این محل‌ها دیده شود. آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌کنند این عفونت‌ها از بین بروند.
 • برای کاهش تورم پوست، با زاویه ۴۵ درجه بخوابید. فشار به موهای کاشته شده موجب ریزش می‌شود.
 • ماساژ دادن نواحی سر که پیوند مو در آنجا صورت گرفته است، منجر به ریزش مو خواهد شد. در واقع هر نوع حرکتی در این نواحی و یا دستکاری، می‌تواند باعث ریزش مو می‌شود.
 • بعد از کاشت مو تا حد امکان از دوش آب داغ و سونا استفاده نکنید. گرما می‌تواند محل پیوند مو را ضعیف کند. در نتیجه این امر می‌تواند منجر به ریزش مو شود.
 • حتی‌الامکان در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. عمل کاشت مو، باعث حساس شدن پوست سر به اشعه‌ نور خورشید و احساس خارش و آفتاب سوختگی می‌شود. این مورد در هفته‌های اول بعد از کاشت شایع است.
 • در هفته‌های اول بعد از پیوند، سعی کنید بیشتر به پشت بخوابید و سر نسبت به بدن بالاتر قرار داشته باشد. خوابیدن در این وضعیت باعث می‌شود که نواحی حساس سر برخورد کمتری با بالشت داشته باشند که نه تنها درد را کاهش می‌دهد بلکه خطر آلودگی محل جراحی را نیز می‌کاهد. در صورتی که خوابیدن در این وضعیت برای شما ممکن نیست، همیشه از ملافه‌های تمیز استفاده کنید تا مانع از انتقال آلودگی شوید. خوابیدن در رختخواب باعث تعرق بدن می‌شود که امکان رشد میکروب‌ها را در الیاف ملافه افزایش می‌دهد.
 • مصرف ویتامین‌ها را فراموش نکنید. برای تسریع فرآیند بهبودی، یک رژیم متعادل سرشار از میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید. رژیم غنی از پروبیوتیک‌ها، پروتئین، ویتامین C، D و A، اسید چرب امگا ۳، بهترین رژیم برای تسریع رشد مو هستند. ماهی، گوشت، میوه و سبزی و ماست کم چرب از بهترین گزینه‌های غذایی در این شرایط به حساب می‌آیند.
 • به هیچ عنوان نباید استرس و اضطراب داشته باشید.
 • مصرف الکل و غذاهای مضر و فست فودها، رشد موها را کُند می‌کند.
عکس موی کاشته شده
عکس موی کاشته شده

عوامل مؤثر بر نتیجه ی کاشت مو

فاکتورهای زیادی بر نتیجه‌ کاشت طبیعی مو و ظاهر نهایی فرد تاثیرگذار هستند که در ادامه به توضیح چند مورد از آن‌ها به صورت خلاصه‌‌وار می‌پردازیم:

 1. انتخاب درست پزشک متخصص و کلینیک مورد اعتماد، بر نتیجه عمل زیبایی تاثیر مستقیم دارد.
 2. به هر میزان که بانک موی فرد بیشتر باشد نتیجه عمل زیبایی اثر بخش‌تر خواهد بود و برعکس هر چقدر میزان طاسی سر نسبت به بانک مو بیشتر باشد نتیجه مورد رضایت نخواهد بود.
 3.  واحد شمارش مو، گرافت است. در هر گرافت، یک تا چهار تار مو وجود دارد. این تار موها در ریشه بهم متصل‌ هستند. در کاشت مو، از بانک مو یک گرافت برداشته می‌شود و به قسمتی از سر که دچار طاسی یا کم‌مویی شده است پیوند داده می‌شود. به هر نسبت که تعداد تار مو در این گرافت‌ها بیشتر باشد نتیجه‌ کاشت مو پرپشت تر به نظر می‌رسد.

ریزش مو بعد از کاشت تا کی ادامه دارد؟

ریزش مو به عنوان یک عملکرد طبیعی بدن در نظر گرفته می‌شود و ریزش بین ۵۰ تا ۱۰۰ مو در روز بسیار رایج است. با این حال، مهم است که به وضوح بین ریزش طبیعی و ریزش پیوند موی پیوند شده پس از عمل تمایز قائل شویم. زیباجویان اغلب در ۱ ماهه اول پس از انجام عمل کاشت مو ریزش مو را گزارش می‌کنند. توجه به این نکته ضروری است که ریزش مو پس از ایمپلنت یک اتفاق طبیعی است و روشی است که بدن به آسیبی که در طول کاشت مو دریافت نموده است پاسخ دهد. این اتفاق افلوویوم (effluvium) نامیده می‌شود و گاهی اوقات تحت عنوان “شوک ریزش” نیز شناخته می‌شود.

زمان ریزش موهای کاشته شده حدودا ۱ ماه است و ریزش گرافت‌های مو در هر نقطه بین ۱ تا ۵ هفته پس از پسوند مو قابل مشاهده است. با این حال چند ماه پس از عمل زیباجویان هنوز هم از ادامه ریزش مو ابراز نگرانی می‌کنند. آن‌ها باید مطمئن باشند که موهای جدیدشان در نهایت دوباره رشد خواهند کرد و به خاطر داشته باشند که “ریزش شوک” بخشی طبیعی از روند ترمیم مو است و نشان دهنده آسیب دائمی روی مو نمی‌باشد. اگرچه این اتفاق اجتناب ناپذیر است اما موقتی می‌باشد و باید دانست که بلوغ موهای جدید به زمان نیاز دارد و با سرعت‌های متفاوتی رشد خواهد نمود.

مدت زمان ریزش مو بعد از کاشت مو

جدول ریزش موهای کاشته شده در بازه زمانی یک، سه و شش ماه

بازه زمانی بعد از کاشت مومراحل کاشت و ریزش موهای کاشت شده
۱ ماهبهبودی کامل هر گونه زخم و عارضه جانبی بعد از کاشت مو و اتمام دوره نقاهت
۳ ماهمواجه شدن با شوک ریزشی در فولیکول‌های تازه کاشته شده و رشد دوباره آن‌ها به صورت نامنظم و ناهماهنگ
۶ ماهرشد منظم موها و ایجاد حالتی طبیعی و پرتراکم در موهای تازه کاشته شده، بعد از این بازه زمانی افراد می‌توانند موهایی کاملا طبیعی داشته و همانند موهای قبلی خود اقدام به اصلاح، فرم دهی و رنگ کردن آن بکنند

علت ریزش موهای کاشته شده از ریش چیست؟

یکی از دلایل عمده ریزش کاشت مو از ریش، ضخامت بیشتر و موج‌دار بودن مو‌های ریش نسبت به مو‌های سر است. این ضخامت مو‌های ریش باعث می‌شود که کار با ابزار‌های کاشت مو کمی مشکل‌تر شود. همچنین پزشکان جهت دریافت مو از ریش ناچار هستند که برش‌های بزرگتری ایجاد کنند و در این صورت احتمال گیرایی پیوند کاهش می‌یابد.

اینفوگرافی ریزش موهای کاشت شده از ریش

روش کار پزشک نیز عامل مهمی در ریزش پیوند مو از ریش است. اگر پزشک هنگام کاشت مو این مهارت را داشته باشد که فولیکول‌های گرفته شده از ریش را با فولیکول‌های پوست سایر نواحی مودار بدن ترکیب کند، موفقیت کاشت مو بسیار بالاتر می‌رود. بنابراین انتخاب پزشک با تخصص و مهارت بالای کاشت مو از دلایل مهم پیشگیری از ریزش پیوند مو از ریش است.

همچنین پزشک باید دقت کند که مو‌های ریش نباید در خط مو کاشته شوند زیرا خط مو به مو‌های نازک‌تری جهت پیوند مو نیاز دارد. بنابراین بهتر است در این نواحی از مو‌های بدن استفاده شود.

همچنین داشتن ریش کافی نیز عامل مهمی برای جلوگیری از ریزش مو‌های کاشته شده با ریش است. اگر فرد ریش‌های کافی داشته باشد، پزشک می‌تواند هنگام کاشت مو به مقدار بیشتری از فولیکول‌های ریش استفاده کند.

علت ریزش موهای کاشته شده از ریش چیست؟
استفاده بیشتر و پیوند موی بیشتر در نواحی سر احتمال ریزش مو‌های کاشته شده با موی ریش را به حداقل می‌رساند. در افرادی که دارای ریش‌های رنگی هستند باید نکاتی را مورد توجه قرار داد. در این افراد بهتر است که از تراکم کمتری از مو‌های ریش استفاده شود. معمولا انتخاب کمتر از ۲۰ پیوند از ریش در این افراد مناسب‌تر است. سپس جهت افزایش تراکم، فولیکول‌های گرفته شده از ریش با فولیکول‌های پوست سر یا سایر بدن ترکیب شوند. این کار علاوه بر اینکه گیرایی پیوند مو را بالا می‌برد، باعث می‌شود که رنگ مو‌های ریش در پوست سر مشخص نشده و مو‌ها رنگی رشد نکنند. استفاده از ریش به عنوان بانک مو باعث می‌شود، بانک حیاتی موی سر برای کچلی‌ها و طاسی‌های آینده ذخیره شود. مثل یک حساب پس‌انداز برای روز مبادا!

مراقبت و کنترل ریزش موهای کاشته شده

مو‌های کاشته از ریش نسبت به مو‌های کاشته شده از پوست سر نیازمند مراقبت‌های بسیار بیشتری است. جهت جلوگیری از ریزش پیوند مو از ریش لازم است مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

۱- بعد از کاشت مو، سر خود را با زاویه ۴۵ درجه روی بالش گذاشته و به مدت سه شب به این شکل بخوابید. استفاده از بالش‌های گردنی برای هفته‌ اول پیشنهاد می‌شود.

۲- مصرف نوشیدنی‌های الکلی را از دو هفته مانده به روز کاشت موی طبیعی تا حداقل دو هفته بعد از آن متوقف کنید.

۳- انجام ورزش‌های سنگین را تا مدتی محدود کنید. از ۱۰ تا ۱۴ روز از بلند کردن وزنه‌های سنگین خودداری نمایید.

۴- به طور کلی هرگونه فعالیت اعم از کار سنگین، ورزش یا ارتباط جنسی که منجر به تعریق می‌شود را حداقل برای هفته‌ اول محدود کنید.

۵- سعی کنید از حمام آب گرم یا قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید. استفاده از سشوار و اتوی مو نیز در هفته‌ اول بعد از جراحی ممنوع است.

مراقبت و کنترل ریزش موهای کاشته شده

۶- حداقل سه روز بعد از جراحی می‌توانید برای بار اول حمام کنید. اما نباید موی خود را موقع شستشو چنگ بزنید. تنها با نوک انگشتان دست، پوست سر را آرام ماساژ دهید.

۷- در چند روز اول بعد از جراحی، مو‌ها نباید به هیچ‌عنوان پوشیده شوند. فقط باید از همان کلاهی که توسط دکتر تجویز شده است استفاده شود.

۸- سه ماه بعد از پیوند مو، این اجازه را دارید که موی خود را با قیچی کوتاه کنید. برای استفاده از تیغ و دستگاه موزر باید حداقل ۶ ماه صبر کنید.

۹- سعی کنید حداقل تا دو ماه بعد از پیوند مو از ریش، با مو‌های خود با ملایمت رفتار کنید. هنگام ‌شانه کردن مو‌های خود از برس‌های نرم استفاده کنید تا محل کاشت مو آسیب نبیند.

۱۰- برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مراقبت و کنترل ریزش پیوند مو از ریش، از پزشک متخصص خود مشورت بگیرید.

آیا می توانیم کاری کنیم که فرایند رشد مو را تسریع کنیم؟

فرآیند ترمیم یک مسیر طولانی است و شما نتایج کار را یک شبه نخواهید دید. برای کمک به بهبود سریع‌تر زخم‌ها و ترویج رشد موهای جدید لازم است که از توصیه‌های تیم درمانی به خوبی پیروی کنید. کلینیک پوست و مو هلیا، هر چیزی که شما بعد از پیوند در طول مراحل اولیه‌ بهبود به آن نیاز داشته باشید را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین دستورالعمل‌های لازم برای شستشوی مو و مصرف دارو نیز به شما داده می‌شود. مراقبت صحیح برای موهای پیوند داده شده به شما شانس خوبی برای رسیدن به نتایج مطلوب می‌دهد.

یک روش جدید به نام لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) وجود دارد که بعد از جراحی انجام می‌شود و نه تنها به ترمیم پوست کمک می‌کند بلکه چرخش و جریان خون به نواحی پیوند داده شده را نیز افزایش می‌دهد. در نتیجه فولیکول‌ها از فاز شوک خارج می‌شوند و رشد موها سرعت پیدا می‌کند.

سوالات متدوال

چه زمانی می توانم موهای کاشته شده را حالت دهم؟

پس از پایان یافتن فاز استراحت موهای کاشته شده می توانید موهای خود را براحتی حالت داده، رنگ کنید و یا کوتاه نمایید.

میزان درصد موفقیت کاشت مو با استفاده از موی ریش چقدر است؟

اگر طی ۸ یا ۹ ماه بعد از ایمپلنت مو با بهره ‌گیری از فولیکول‌های ریش، موها به طور کامل و سالم رشد کرده باشند می‌توان به جرات گفت که کاشت مو از ریش موفقیت آمیز بوده است و در این زمان می‌توانید طوری رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی در ناحیه ریشتان نیفتاده و شما همیشه مو روی سرتان داشته‌اید. هر دو متد متداول برای پیوند مو از نتایج طبیعی ایجاد می‌کنند با این حال مو‌هایی که با متد FUE کاشته می‌شوند جای زخم و اسکاری را روی ناحیه ریش بر جای نمی‌گذارند. در حالت کلی شکست در کاشت مو با استفاده از فولیکول ریش نادر است و معمولاً در نتیجه برداشت نادرست فولیکول از ناحیه اهداکننده توسط یک اپراتور کم تجربه است.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

منابع :

wegrowhair

hrbr

theprivateclinic

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • علی خوشمرام
  تیر ۱, ۱۴۰۱ ۱:۱۳ ق٫ظ

  علت نازک شدن موهای کاشته شده چیه ؟ یکی از دوستان جایی کاشت کردن گفتن چون موهات نازک بوده الان نازک شده موهایی ک رویش داشته می خواستم بدونم صحت داره ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code