عوارض احتمالی ناشی از عمل بلفاروپلاستی

از جمله تکنیک‌های زیبایی که برای درمان افتادگی‌ پلک و چربی های اضافی پلک انجام می‌شود بلفاروپلاستی نام دارد. در واقع این نوع از جراحی علاوه بر اینکه برای ایجاد زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند کاربرد‌های درمانی نیز داشته باشد. در واقع بلفاروپلاستی می‌تواند با هدف‌های متفاوتی انجام شود اما نهایتاٌ برداشتن پوست اضافی، به بهبود بینایی نیز کمک خواهد کرد. اما یکی از نگرانی‌های متقاضیان عمل پلک، عوارض بلفاروپلاستی است. آن‌ها می‌ترسند که این جراحی، به چشم‌ها آسیب وارد کند به همین دلیل برخی از افراد از انجام کار منصرف خواهند شد.

ما در این مقاله پیرامون عوارض عمل پلک صحبت خواهیم کرد تا ذهنیت درستی از این موضوع داشته و بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

اینفوگرافی عوارض بلفاروپلاستی
اینفوگرافی عوارض بلفاروپلاستی

در اکثر مواقع افتادگی‌های پلک بر اثر افزایش سن و تجمع چربی در بافت‌های پلک ایجاد می‌شود. در برخی از موارد نیز مشکلات و معضلاتی در چشم اتفاق می‌افتد که افتادگی‌های پلک را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل برای اینکه بتوانید این معضل را از بین ببرید لازم است جراحی پلک را انجام دهید. این عمل می‌تواند در پلک‌های بالای چشم و قسمت‌های پایین چشم انجام شود.

عوارض عمل بلفاروپلاستی
عوارض عمل بلفاروپلاستی

در واقع بلفاروپلاستی دارای مراحلی است که در طی آن در ابتدا پوست‌های افتاده و کشیده چشم و بعد از آن چربی‌هایی که در این نواحی تجمع پیدا کرده‌اند توسط جراحی و یا به روش غیرجراحی برداشته می‌شوند. در حین جراحی پلک می‌توانید مطمئن باشید که هیچگونه دردی را حس نمی‌کنید زیرا قبل از بلفاروپلاستی، اعمال بی‌حسی بر روی پلک‌ها صورت می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که این عمل به صورت سرپایی انجام شود.

آشنایی با عوارض عمل بلفاروپلاستی

عوارض جانبی و خطرات ناشی از بلفاروپلاستی چیست؟

از آنجایی که عمل جراحی بلفاروپلاستی یکی از عمل‌هایی است که غالباٌ با جراحی انجام می‌شود، ممکن است شما بعد از آن دچار عوارضی شوید که در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی و مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی، این عوارض می‌توانند باعث بروز مشکلات و خطراتی برای شما شوند. می‌توانیم نمونه‌ای از این عوارض بعد از بلفاروپلاستی که ممکن است به آن دچار شوید را برای شما عنوان کنیم:

 1. یکی از شایع‌ترین عوارض پس از جراحی پلک، ایجاد عفونت و خونریزی در پوست است. بعد از عمل ممکن است در محل بخیه‌هایی که در پوست پلک شما ایجاد شده است این عارضه ایجاد شود که در صورت استفاده نکردن از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند عفونت‌های داخلی چشمی را به دنبال داشته باشد.
 2. خشک شدن چشم‌ها و تحریک‌پذیری بالایی که بعد از بلفاروپلاستی ایجاد می‌شود، از دیگر عارضه‌ها است به همین دلیل برای از بین بردن این عارضه پزشک به شما استفاده از قطره‌های چشمی مناسب را توصیه خواهد کرد.
 3. به دلیل ایجاد بخیه در چشم‌ها ممکن است در بستن آن‌ها دچار مشکل شوید.
 4. بعد از برداشتن نخ بخیه ممکن است علامت زخم بر روی پلک شما باقی بماند.
 5. پوست اطراف چشم ممکن است دچار تغییرات رنگی شود.
 6. احتمال دارد در طی عمل جراحی پلک، عضلات زیر چشم در هنگام برداشتن چربی‌های اضافی دچار آسیب‌دیدگی شوند. به همین دلیل پزشک مربوطه باید در هنگام انجام بلفاروپلاستی نهایت دقت و توجه را داشته باشد.
 7. در صورت آسیب رسیدن به عصب‌های چشمی ممکن است بینایی فرد دچار اختلال شود.
 8. هنگام بلفاروپلاستی، احتمال خطراتی نظیر لخته شدن خون در زیر پوست و یا واکنش به بیهوشی در افراد وجود دارد.
 9. ماده بیهوشی ممکن است در برخی از افراد حساسیت ایجاد کند و مشکلات تنفسی شدیدی را برای آنان منجر شود.

برای اینکه بتوانید عوارض ناشی از بلفاروپلاستی را به حداقل برسانید نیاز است این کار را زیر نظر پزشکی انجام دهید که علاوه بر داشتن مدارک علمی معتبر، دارای تجربه و مهارت بالا در بلفاروپلاستی باشد تا آسیب‌های چشمی به حداقل برسد.

برای اطلاع از هزینه بلفاروپلاستی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملاٌ رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس آپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با بلفاروپلاستی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

آیا عوارض جانبی بلفاروپلاستی خطرناک و دائمی است؟

برخی از عوارض ایجاد شده در اثر بلفاروپلاستی می‌توانند در مدت زمان کمی از بین بروند. در واقع ایجاد کبودی زخم و ورم، در هفته اول بعد از جراحی پلک از بین می‌رود و جایی برای نگرانی از این بابت نخواهد بود اما در برخی از مواقع آسیب‌ها ممکن است جدی‌تر باشد و یا در اثر جراحی نادرست اختلالات چشمی در افراد ایجاد شود. این‌گونه از عوارض، ممکن است خطرات دائمی و یا موقت باشند.

آیا عوارض جانبی بلفاروپلاستی خطرناک و دائمی است؟

این عوارض بستگی به میزان و عمق آسیب‌هایی دارد که به چشم وارد می‌کنند. در واقع هر علامت خطرناکی، در صورت تشخیص به موقع می‌تواند تا حدود زیادی بهبود یابد. اما در اکثر مواقع آسیب‌هایی که به رشته‌های عصبی و ماهیچه‌های چشمی وارد می‌شود می‌تواند تا آخر عمر باقی بمانند. به همین دلیل برای اینکه اینگونه عمل‌های زیبایی را انجام دهید باید به پزشک متخصص در زمینه عمل بلفاروپلاستی مراجعه کنید تا این گونه خطرات به حداقل برسد.

مطالب بیشتر: بلفاروپلاستی پلک پایین

احتمال وقوع عوارض بلفاروپلاستی چقدر است؟

با توجه به اینکه بلفاروپلاستی نوعی از عمل زیبایی است که هدف عملکردی نیز دارد باید در انجام آن نهایت دقت را به خرج داد. از آنجایی که چشم عضو حساسی است، برای اینکه نتیجه مورد نظر بعد از جراحی پلک به درستی حاصل شود و این عمل بتواند اختلالات بینایی را از بین ببرد، باید در مورد نحوه انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

احتمال وقوع عوارض بلفاروپلاستی چقدر است؟

به خاطر داشته باشید که عوارض ایجاد شده در اثر بلفاروپلاستی تا حدود بسیار کمی ممکن است شما را دچار آسیب‌های چشمی کند. لذا باید در انتخاب متخصص بسیار دقت داشت تا شدت عوارض عمل پلک، بسیار کم شود. البته رعایت توصیه های قبل و بعد از بلفاروپلاستی نیز نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض جراحی پلک دارد.

پیشگیری و درمان عوارض جانبی ناشی از بلفاروپلاستی

برای اینکه بتوانید عوارض ناشی از بلفاروپلاستی را به حداقل برسانید و یا از ایجاد آن جلوگیری کنید، نیاز است که به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی پلک توجه کنید و آن‌ها را به درستی انجام دهید تا دچار عوارض خطرناک و نتایج ناگواری نشوید. در ادامه مقاله در مورد آمادگی های قبل از بلفاروپلاستی و مراقبت های بعد از عمل پلک صحبت خواهیم کرد:

پیشگیری و درمان عوارض جانبی ناشی از بلفاروپلاستی

اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی

 1. در ابتدا با یک پزشک متخصص چشم و یک پزشک جراحی پلاستیک مربوط به ضایعات چشمی ملاقات کنید تا در مورد سوالات متداولی که در عمل جراحی پلک ممکن است برای شما ایجاد شود اطلاعات کافی را به دست ‌آورید. این سوالات می‌تواند در مورد نحوه انجام عمل جراحی پلک، عوارض احتمالی، نحوه درمان و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی، مشکلات و بیماری‌های مراجعه‌کننده و بسیاری دیگر از مسائل مختلفی باشند که پزشک باید در مورد آن‌ها صحبت کند.
 2. معاینه فرد باید به طور دقیق توسط پزشک انجام شود تا در صورت مشکلات بینایی، بلفاروپلاستی انجام نشود.
 3. قبل از بلفاروپلاستی باید مصرف دارو‌هایی مانند ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن سدیم و یا سایر دارو‌هایی که باعث افزایش جریان خون می‌شوند را قطع کنید.
 4. از کشیدن سیگار قبل از جراحی پلک باید جلوگیری شود چرا که نیکوتین، منجر به کاهش اکسیژن‌رسانی در خون شده و ترمیم زخم‌ها به تاخیر خواهد افتاد.
 5. همچنین تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند، مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید چون الکل نیز خون را رقیق می‌کند.

مطالب بیشتر: بلفاروپلاستی پلک بالا

اقدامات بعد از بلفاروپلاستی

 1. از دارو‌های آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده شود.
 2. استراحت و رژیم غذایی سالم می‌تواند روند بهبودی را سریع‌تر کند.
 3. از پماد‌های مخصوص بخیه بر روی این نواحی استفاده شود.
 4. استفاده از عینک‌ آفتابی بعد از عمل بلفاروپلاستی، ضرروی است.
 5. تا زمانی که متخصص اجازه نداده است، لنز استفاده نکنید.
 6. از قطره‌های مرطوب‌کننده چشم برای جلوگیری از خشک شدن چشم‌ها استفاده شود.
 7. همچنان تا مدتی باید مصرف الکل و دخانیات را کنار بگذارید.
عوارضمراقبت‌های قبلمراقبت‌های بعدکاندید مناسب
 1. عفونت
 2. خونریزی
 3. احتمال خشک شدن و حساس شدن چشم‌ها
 4. ایجاد زخم‌های ناشی از برش در پلک‌ها
 5. مشکل در باز و بسته کردن چشم‌ها به دلیل فشار روی پلک
 6. احتمال آسیب دیدن عضلات زیر چشم در اثر تخلیه چربی اضافی پلک
 7. ایجاد مشکلات بینایی
 8. تفییر رنگ در پوست اطراف چشم
 9. ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی در اثر واکنش به بیهوشی
 1. مشاوره توسط متخصص چشم و متخصص زیبایی جهت بررسی شرایط جسمی مانند نداشتن مشکلات بینایی و انجام معاینات قبل از انجام بلفاروپلاستی
 2. عدم استعمال سیگار قبل از بلفاروپلاستی به دلیل ممانعت اکسیژن رسانی و ترمیم دیرتر زخم‌ها
 3. عدم استفاده از مشروبات الکلی
 1. استفاده به موقع از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی پزشک جهت جلوگیری از عفونت
 2. استراحت کافی
 3. استفاده از عینک آفتابی هنگام بیرون رفتن
 4. استفاده از پماد برای بهبود سریع‌تر بخیه‌ها
 5. استفاده از قطره مرطوب کننده چشم برای جلوگیری از خشکی چشم
 6. عدم استفاده از لنزهای چشمی
 7. عدم آرایش چشم‌ها بعد از عمل
 8. عدم استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی
 1. افراد بالای  ۳۵ سال
 2. افرادی دارای افتادگی پلک
 3. نداشتن بیماری‌های زمینه‌ای و سیستمی مانند دیابت، فشار خون، اختلال در انعقاد خون
 4. افرادی که دارای بیماری‌های چشمی زمینه‌ای مانند خشکی چشم، گلوکوم و … نیستند.

 

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی نیستند؟

با دانستن اینکه آیا کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی هستید یا نه، می‌توان از خطرات و عوارض احتمالی پیشگیری کرد:

 1. طبق نظر پزشکان، بهترین کاندیدای جراحی پلک می‌بایست حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند چرا که با بالا رفتن سن، پلک‌ها افتاده‌تر و شل و آویزان می‌شوند و فرد پس از این عمل، تغییرات چشمگیری می‌بیند. البته ممکن است بعضی از جوانان هم که کمتر از ۳۵ سال سن دارند به دلایل خاص همانند مادرزادی، این عمل را انجام دهند.
 2. برای انجام این جراحی لازم است شخص به طور کلی سالم بوده و بیماری خاصی نداشته باشد.
 3. همچنین افرادی که خشکی چشم دارند یا مبتلا به بیماری چشمی گلوکوم هستند که باعث آسیب عصب بینایی شده، شاید پس از عمل جراحی، ریسک بالاتری از بروز عوارض جانبی درمان داشته باشند و ممکن است در صورتی که شرایط ذکر شده را داشته باشید جراح انجام این جراحی را به شما توصیه نکند.
 4. همچنین در صورتی که تجربه مشکلات بهبود زخم پس از درمان‌های جراحی را دارید و یا اینکه پوست شما مستعد زخم‌های کلوئیدی است، یا اگر دچار بیماری‌های چشمی مثل جدا شدگی یا پارگی شبکیه، بیماری‌گریو (بیماری خودایمنی ناشی از تحریک بیش از حد تیروئید به وسیله سیستم ایمنی)، یا بیماری‌های دیگر هستید که در بینایی شما تاثیر گذاشته‌اند، باید قبل از جراحی پلک از چشم پزشک خود تأییدیه بگیرید.
 5. اگر بیماری‌های سیستمی مثل بیماری تیروئید، فشار خون بالا، اختلالات در انعقاد خون، یا مرض قند دارید باید به پزشک معالج‌ اطلاع دهید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی هستند؟

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند و مطمئن بشوند که آیا کاندیدای مناسبی برای این عمل هستند یا خیر. به طور کلی اگر از سلامت عمومی برخوردار هستید و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از عمل جراحی افتادگی پلک داشته باشید، دلایل کمی برای منع شما از این عمل وجود خواهد داشت. به طور کلی کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم بوده، سن آن‌ها از ۳۵ سال بالاتر است، بیماری خاصی ندارند یا دارو مصرف نمی‌کنند می‌توانند عمل پلک را انجام دهند.

درد چشم بعد از جراحی پلک

آیا عمل جراحی پلک چشم با درد زیادی همراه است؟

بعضی از افراد نگران درد ناشی از عمل هستند و ممکن است دچار استرس و اضطراب شده و یا از عمل منصرف شوند. لازم به ذکر است این عمل با درد همراه نیست و ممکن است بعد از برطرف شدن بی‌حس‌کننده‌ها کمی با احساس سوزش همراه باشد که با استفاده از مُسکن‌ها، فرد احساس آرامش بهتری پیدا می‌کند. در واقع حدود ۷۰ درصد تورم و کبودی پس از یک هفته از بین می‌رود. حدود ۹۰ درصد تورم و کبودی پس از گذشت ۲ هفته برطرف می‌شود. پس از این مدت، تشخیص اینکه فرد عمل پلک انجام داده سخت است.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت بلفاروپلاستی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed