1. خانه
 2. پوست و مو
 3. تزریق ژل
 4. عوارض جانبی رایج و جدی تزریق ژل – ۸ عارضه احتمالی پس از تزریق فیلر چیست؟

عوارض جانبی رایج و جدی تزریق ژل – ۸ عارضه احتمالی پس از تزریق فیلر چیست؟

عوارض تزریق ژل

وقتی صحبت از عوارض و معایب تزریق ژل می‌شود، باید به این موضوع توجه کنید که همه فعالیت‌های زیبایی، آثار جانبی دارند. در حقیقت شما نمی توانید هیچ فعالیتی در زمینه زیبایی پیدا کنید که کوچک ترین عارضه ای به دنبال نداشته باشد. با این وجود گاهی تبلیغاتی بسیار منفی و غیرواقعی در مورد فعالیت‌های زیبایی به گوش می رسند. آن چه گاهی از سوی افراد غیر کارشناس در خصوص عوارض تزریق ژل گفته می‌شود، به هیچ وجه حقیقت ندارد. چرا که این فرآیند اساسا آثار جانبی بسیار کمی را برای شما به وجود خواهد آورد. با ما در این بخش از بلاگ تخصصی کلینیک پوست و مو هلیا با عنوان عوارض تزریق ژل همراه باشید.

اینفوگرافیک عوارض تزریق ژل

ژل های تزریقی به بدن چند نوع هستند؟

ژل‌های تزریقی، موادی هستند که پس از ورود به بدن، برای از بین بردن چین و چروک‌ها، افزایش حجم و همچنین بازگرداندن طراوت از دست رفته به پوست، موثر خواهند بود. این فیلر‌ها به صورت شما ظاهری یک دست می‌بخشند و همچنین در تزریق ژل گونه، لب‌ها، سینه و باسن موجب افزایش قابل توجه حجم می‌شوند. فیلر‌هایی بهبود دهنده کیفیت و بافت پوست را می‌توان در ۴ دسته مختلف قرار داد:

 1. ژل‌های تزریقی از جنس کلاژن که به تحریک تولید کلاژن بیشتر در پوست منجر می‌شوند.
 2. ژل‌های هیالورونیک اسید که ماده به کار رفته در تولید آن‌ها به صورت طبیعی در بدن وجود دارد.
 3. ژل‌های کلسیم هیدروکسی‌لاپاتیت که از ماده اصلی تشکیل دهنده استخوان‌ها ساخته می‌شوند.
 4. ژل‌های پلی‌ال‌لاکتیک اسید که از مواد زیست سازگار و ترکیب‌های مصنوعی به وجود می‌آیند.

آیا عوارض جانبی شدید تزریق ژل صحت دارند؟

گاهی در مورد تزریق ژل، عوارض جانبی شدیدی مثل عفونت زیاد، تورم شدید، آسیب رگ‌های خونی و آسیب به بافت، شنیده می‌شوند. این عوارض تنها در صورتی رخ خواهند داد که این تزریق را به جای یک کلینیک معتبر، در یک کلینیک غیرمجاز انجام بدهید. اگر فردی که این تزریق را برای شما انجام می‌دهد، فاقد تخصص و مهارت کافی باشد، در صورتی که تکنیک درستی در انجام تزریق به کار نرود و همچنین اگر میزان ژل برای تزریق به درستی انتخاب نشود، ممکن است عارضه‌های جانبی زیادی برای شما به وجود بیایند.

یکی از نگرانی‌های افراد در مورد تزریق ژل، امکان جابجایی ژل تزریق شده پس از پایان فرآیند است. حقیقت این است که این تجربه در شرایط عادی، هرگز اتفاق نمی‌افتد. اگر ژل در شرایط استاندارد تزریق شده باشد، تنها در صورتی در ظاهر شما جابجا خواهد شد که مراقبت‌های اصولی لازم را از آن به عمل نیاورید و فشار بسیار زیادی به ناحیه انجام تزریق وارد کنید.

عوارض جانبی متداول تزریق ژل

افرادی که تزریق ژل را پشت سر گذاشته‌اند، با برخی از عوارض تزریق ژل روبرو می‌شوند. این آثار جانبی معمولا برای همه افراد رقم می‌خورند اما دوران ماندگاری آن‌ها در بدن بسیار کوتاه است. اگر این تزریق در شرایط مطلوب صورت بگیرد، آثار جانبی به هیچ‌وجه شدید و جدی نخواهند بود. عوارض احتمالی تزریق فیلر شامل موارد زیر هستند:

 1. قرمزی پوست در ناحیه انجام تزریق ژل
 2. احساس تورم در ناحیه تزریق
 3. درد حداقلی در پوست
 4. کبودی در ناحیه انجام تزریق
 5. احساس خارش در ناحیه انجام تزریق

همه این عارضه‌ها نهایتا تا یک هفته در ظاهر شما دوام می‌آورند و پس از آن، کاملا محو می‌شوند. این عارضه‌ها حداقلی هستند و تحمل آن‌ها اصلا دشوار به نظر نمی‌رسد. در نتیجه آنچه به عنوان عوارض جانبی تزریق ژل گفته می‌شود، نهایتا شامل همین موارد خواهند بود. اگر به هر دلیلی این عوارض تزریق ژل در بدن شما بیشتر از یک هفته دوام آوردند، باید برای انجام معاینه‌های بعدی به پزشک مراجعه کنید. این اتفاق البته به ندرت دیده می‌شود و برای بسیاری از افراد اتفاق نمی‌افتد.

مطالب بیشتر: آیا تزریق ژل لب درد دارد؟

التهابات پوستی بعد از تزریق ژل

یکی از عوارض جانبی تزریق ژل ایجاد التهابات پوستی در بافت‌های تزریق شده است، هر چند این احتمال در صورت انتخاب یک پزشک با تجربه بسیار کاهش می‌یابد ولی امکان بروز آن نیز وجود دارد. در این شرایط  بر روی نواحی از صورت شما که تزریق ژل صورت گرفته است، التهابات بسیاری مانند تاول‌های ریز و درشت دیده می‌شود که بایستی هر چه سریعتر در پی برطرف کردن آن باشید. چرا که در صورت بی‌توجهی به این موضوع، امکان بروز عفونت پس از تزریق ژل وجود دارد که خود می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد، پس در صورت مشاهده التهابات پوستی بعد از تزریق ژل بهتر است هر چه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید.

عدم تقارن بعد از تزریق ژل

عدم تقارن بعد از تزریق ژل یکی از مشکلاتی است که معمولا در اثر بی‌دقتی پزشک در تزریق حاصل می‌شود. یکی دیگر از دلایل عدم تقارن حرکت ژل از محل تزریق به سایر نواحی است که می‌توان با انتخاب یک پزشک باتجربه و مهارت بالا و نیز انجام درست مراقبت‌های پس از تزریق از بروز هر کدام از مشکلات پیشگیری کرد.

برای اطلاع از هزینه تزریق ژل خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق ژل و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

مهمترین عوارض تزریق فیلر
 1. قرمزی و التهاب پوست در ناحیه هدف
 2. تورم پوستی
 3. درد جزئی بعد از پایان تزریق
 4. احساس خارش در ناحیه پوست
شدت عوارض بعد از تزریق فیلرعمده این عوارض کاملاً طبیعی بوده و بعد از چند روز به طور کامل برطرف خواهند شد. برای مثال درد، ورم، التهاب و کبودی نهایتاً یک هفته باقی خواهند ماند.
خطرات ناشی از تزریق ژلعفونت، عدم تقارن صورت و آسیب بافتی از جمله خطراتی است که به ندرت اتفاق افتاده و ناشی از خطای پزشکی یا عدم مراقبت در دوره نقاهت هستند.

جا به جایی ژل در ناحیه تزریقی

جابجایی ژل در ناحیه تزریقی از محل تزریق به ناحیه دیگری از بدن امکانپذیر است ولی یک عارضه نادری است که  با انتخاب یک تزریق کننده واجد شرایط می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. اگرچه حرکت پرکننده پوستی بسیار غیرمعمول است، اما احتمال آن زمانی که ژل توسط یک تزریق کننده بی‌تجربه یا فاقد صلاحیت انجام می‌شود افزایش می‌یابد. دلایلی زیادی برای حرکت ژل  از محل تزریق وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

استفاده مازاد از ژل یا پرکننده

تزریق  بیش از حد فیلر به یکباره ممکن است برای لب‌ها یا هر نقطه از صورت بسیار زیاد و غیر قابل تحمل برای پوست باشد، و در نهایت می‌تواند از لب بالایی به سمت بالا خارج شود و ظاهری مانند “لب اردک” ایجاد کند.

فاصله کم بین دو تزریق

یک پزشک فاقد صلاحیت ممکن است فاصله بین تزریق فیلر شما را به درستی رعایت نکند، که به طور بالقوه باعث پر شدن زیاد یا سریع مناطقی از پوست می‌شود.

دستکاری بیش از حد محل تزریق

ماساژ بیش از حد به فاصله خیلی اندک پس از تزریق ممکن است باعث شود فیلر کمی از جای خود جابجا شود. لمس مکرر پوست بلافاصله پس از تزریق نیز می‌تواند باکتری‌ها را به نقاط ورودی کوچکی که توسط سوزن باقی مانده است وارد کند. این نقاط ورودی به سرعت بهبود می‌یابند، اما باید تا روز بعد از درمان از لمس آنها خودداری کنید.

استفاده از ژل اشتباه

همه فیلرها یکسان ساخته نمی‌شوند، و درک اینکه کدام فیلرها باید برای درمان مشکلات مختلف پوست استفاده شوند، یک علم است که تنها پزشک متبحر از آن اطلاع دارد.

تکنیک تزریق ضعیف

مهم است که پزشک شما فیلر شما را به شیوه‌ای کنترل شده و تدریجی به محل تزریق کند. تزریق سریع فیلر می‌تواند فشار زیادی را بر ناحیه درمان وارد کند و احتمال حرکت آن را افزایش دهد. همچنین بسیار مهم است که پزشک شما درک کاملی از آناتومی انسان داشته باشد و بداند که پرکننده شما را تا چه حد عمیق بایستی تزریق کند. برای فیلرهای پوستی، عمق تزریق به حجم و کاهش چربی در یک ناحیه خاص و همچنین نوع فیلر بستگی دارد. فیلرهای مختلف باید در اعماق مختلف داخل پوست تزریق شوند و فیلر نامناسب ممکن است ماه‌ها بعد مشکلاتی ایجاد کند.

عوارض تزریق ژل

پاسخ ایمنی

در حالی که مقداری تورم پس از دریافت فیلر طبیعی است، ولی همین تورم می‌تواند گاهی اوقات باعث حرکت جزئی فیلر شود.

عوارض تزریق ژل در کلینیک های نامعتبر

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، در صورت انتخاب کلینیک نامعتبر ممکن است در کنار برخی عوارض جانبی ناچیز که معمولا پس از تزریق به وجود می‌آیند خسارات جبران ناپذیری را به پوست خود وارد کنید. در صورت انتخاب فیلر نامتناسب با هدف تزریق شما، تزریق حجم کم یا بیش از حد ژل، انتخاب محل اشتباه برای تزریق، استفاده از تکنیک‌های ضعیف برای تزریق ممکن است برخی مشکلات جانبی را برای متقاضی فراهم آورد که از جمله آنها می‌توان به بروز عفونت، التهابات پوستی، ضربه به دیواره عروق و یا اعصاب، جابجایی ژل از محل تزریق و … را اشاره کرد.

اهمیت انتخاب کلینیک معتبر در کاهش عوارض تزریق فیلر

در درجه اول بهتر است بدانید که با یک سرچ کوتاه در بازار متوجه خواهید شد که برندهای متنوعی از ژل و انواع فیلرهای پوستی در بازار وجود دارند که هر کدام در کیفیت‌های مختلف تولید شده و نیز برای اهداف مختلفی چون رفع چین و ‌چروک، جوانسازی، حجم‌دهی به نقاط مختلف صورت استفاده می‌شوند. در صورتی که یک کلینیک معتبر را برای عمل تزریق خود انتخاب کنید خیالتان  از بابت کیفیت و برند محصول تزریقی راحت خواهد بود چرا که به طور قطع از برندهای استاندارد و شناخته شده در کلینیک خود استفاده خواهند کرد.

از طرفی تمامی پزشکان معتبر و باتجربه و با مهارت بالا در کلینیک‌های شناخته شده و مجهز مشغول به فعالیت هستند بنابراین در کنار کیفیت خوب محصول مورد استفاده شما، خیالتان از بابت تزریق ژل صحیح، اندازه و در محل درست نیز راحت خواهد بود و بدین ترتیب میزان عوارض جانبی ناشی از تزریق ژل در شما به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

اهمیت انتخاب برند فیلر در کاهش میزان عوارض ژل

پرکننده‌های پوستی برای اهداف زیبایی استفاده می‌شوند و به منظور حجم دادن و پر شدن پوست نواحی از صورت که چربی زیر پوست آنها کاهش یافته است به کار می‌روند. هنگامی که این محصولات به درستی استفاده شوند، رایج ترین علائم پیری مانند چین و چروک صورت و چین‌های پوست را کاهش می‌دهند. اکثر خانم‌ها از این محصولات برای جوان‌تر به نظر رسیدن استفاده می‌کنند ولی گاها در اثر انتخاب اشتباه برند فیلر خود متناسب با اهداف زیباییشان نتیجه مطلوب دریافت نمی‌کنند.

کیفیت و برند ژل از جمله نکاتی است که بایستی قبل از انتخاب روش تزریق ژل برای زیبا و جوانسازی خود مورد توجه قرار دهید. پس بهتر است با انتخاب یک متخصص زیبایی شناخته شده کار تعیین برند و انتخاب فیلر متناسب با پوست و هدف شما از تزریق را به پزشک سپرده و نتایج مطلوب حاصل از آن را شاهد باشید.

فاکتور های ریسک پذیر در تزریق ژل

آیا عوارض تزریق ژل قابل درمان است ؟

پاسخ به این سوال مثبت است. در اکثر مواقع بسیاری از عوارض جانبی تزریق ژل با گذشت زمان، به مرور و با رعایت دستوالعمل‌های پزشک متخصص برطرف می‌شود. ولی گاها بنا به دلایلی چون انتخاب برند اشتباه، بی‌دقتی پزشک، تزریق نادرست و بسیاری از عوامل دیگر، برخی عوارض جانبی چون عفونت، عدم تقارن، گلوله گلوله شدن ژل زیر پوست، نکروز بافتی و … ایجاد می‌شود و به همین دلایل متقاضی درخواست تخلیه ژل و بهبود عوارض ناشی از آن را می‌نماید.

تخلیه ژل بسته به میزان ژل تزریقی، نوع ژل، مدت زمانی که از تزریق ژل گذشته است متغیر است. در صورتی که بلافاصله پس از تزریق فرد درخواست تخلیه ژل نماید ممکن است به دلیل تورم محل تزریق پزشک به درستی مکان‌های مورد نیاز برای تخلیه ژل را تشخیص ندهد و باعث بروز عوارض جانبی شدیدتر گردد. برای از بین بردن اثر برخی ژل‌ها مثل هیالورونیک اسید نیز از آنزیم‌های حل‌کننده ژل مثل هیالورونیداز استفاده می‌کنند.

در کل بهتر است از همان ابتدا کار تزریق ژل را به یک پزشک معتبر بسپارید تا از بروز عوارض جانبی نیز تا حدود زیادی کاسته و نیازی به تخلیه ژل نیز نداشته باشید.

عوارض تزریق ژل در دراز مدت

استفاده از ژل یا پرکننده‌های پوستی در صورت تزریق صحیح بی‌خطر هستند، یافتن پزشک مناسب برای انجام تزریق فیلر پوستی برای استفاده طولانی مدت و بدون عواقب منفی ضروری است. ولی بهتر است بدانید در صورت استفاده مکرر از ژل آن هم به سرعت با گذشت زمان ممکن است منجر به ضعف عضلات صورت، سر و گردن شود. این عوارض جانبی در دراز مدت می‌تواند عواقب نامطلوبی در عملکرد تارهای صوتی و حرکات چشم، از جمله دوبینی داشته باشد.

فاکتور های ریسک پذیر در تزریق ژل

قبل از تزریق ژل، باید فاکتور‌های ریسک‌پذیر را نیز در این زمینه در نظر بگیرید. در حقیقت اگر در شرایطی خاص قرار دارید، نباید به سراغ این فعالیت بروید چرا که در این صورت، عوارض جانبی زیادی برای شما ایجاد خواهد شد:

 1. اگر پوست شما به هر دلیلی دچار تورم زیاد شده است، بهتر است به سراغ تزریق ژل نروید. زخم، آکنه‌های فعال و مسائلی از این دست می‌توانند در ایجاد تورم در پوست اثر داشته باشند.
 2. اگر دچار آلرژی‌های حاد هستید و ممکن است به هر کدام از ترکیب‌های به کار رفته در ژل واکنش آلرژیک داشته باشید، نباید به سراغ تزریقِ فیلر بروید.
 3. در صورتی که دچار اختلال خونریزی زیاد هستید، بهتر است روش دیگری را برای جوانسازی پوست استفاده کنید.
 4. اگر باردار هستید، در دوران شیردهی به سر می‌برید و یا زیر ۱۸ سال سن دارید، نباید تزریق ژل انجام بدهید.
 5. اگر پوست شما بیش از حد مستعد زخم به نظر می‌رسد، تزریق ژل عوارض جانبی بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

مطالب بیشتر: آیا امکان بازگشت ژل تزریقی وجود دارد؟

چگونه ایمنی تزریق ژل را بالا ببریم؟

برای سپری کردن تزریق ژل با کم‌ترین عوارض جانبی و بیشترین ایمنی، راهکار‌های ساده و مهمی وجود دارد که عمل کردن به آن‌ها، برای شما بسیار موثر خواهد بود:

 1. تزریق ژل را تحت نظر یک پزشک متخصص، ماهر، باتجربه و معتبر انجام بدهید. در غیر این صورت، باید منتظر بروز عارضه‌های جانبی بسیار زیاد در ظاهر خود باشید.
 2. مطمئن شوید که این فعالیت برای شما در یک کلینیک تزریق ژل معتبر با تجهیزات کافی و به روز صورت می‌گیرد. به هیچ‌وجه این تزریق را در خانه و یا آرایشگاه انجام ندهید. این کار خطرات زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.
 3. قبل از انجام تزریق، اطمینان حاصل کنید که از یک فیلر باکیفیت برای شما استفاده خواهد شد. مارک فیلر و جنس آن را بپرسید و تحقیق لازم را در این زمینه انجام بدهید. استفاده از یک ژل بی‌کیفیت، عوارض تزریق ژل را تقویت می‌کند و نتایج‌ ایده‌آل این فرآیند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 4. به صورت آنلاین به سراغ خرید فیلر‌ها نروید و این کار را به متخصصان کلینیک تزریق ژل واگذار کنید. آن‌ها هم کیفیت فیلر را بهتر تشخیص می‌دهند و هم راه‌های بهتری برای خرید ژل می‌شناسند. شما باید حتما از فیلر‌های معتبر و تایید شده برای انجام این فعالیت بهره ببرید.
 5. قبل از انجام کار، همه ریسک‌ها و عوارض جانبی احتمالی را با مشورت پزشک شناسایی کنید تا در هیچ زمینه‌ای غافلگیر نشوید.
 6. از پزشک بخواهید که قبل از تزریق فیلر، یک تست آلرژی با همان فیلر برای شما انجام بدهد تا مطمئن شوید که خبری از واکنش‌های آلرژیک در بدن شما نخواهد بود.
 7. سوابق دارویی و درمانی مربوط به گذشته خود را به طور کامل با پزشک در میان بگذارید. گاهی ممکن است حتی چند ماه پس از مصرف یک دارو، نتایج مصرف آن هنوز در بدن شما باشند. این موضوع می‌تواند پیچیدگی‌هایی برای تزریق ژل به وجود بیاورد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

همانطور که متوجه شدیم تزریق ژل دارای برخی عوارض جانبی است که در اکثر مواقع با برخی داروهای تجویزی پزشک و یا حتی بدون انجام هیچ کار خاصی به مرور زمان برطرف می‌شوند ولی اگر چنانچه متوجه علائم عفونت شدید (تب، چرک یا پوست بسیار داغ و ملتهب) شدید که همچنان پس از گذشت چند روز و حتی با رعایت دستورالعمل‌های پزشک بهبود نیافتند بایستی حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر پس از تزریق ژل دچار برخی مشکلات بینایی یا تنفسی شدید یا درد قابل توجهی داشتید که تسکین نمی‌یابد یا علائم دیگری را تجربه کردید که باعث ناراحتی یا نگرانی شما شد، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی و مراجعه به پزشک خود باشید.

عوارض جانبی متداول تزریق ژل

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از هزینه تزریق ژل خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

۲ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed