1. خانه
  2. پوست و مو
  3. آیا میکروپیگمنتیشن باعث رشد مو می شود؟ قبل و بعد، فواید، عوارض جانبی

آیا میکروپیگمنتیشن باعث رشد مو می شود؟ قبل و بعد، فواید، عوارض جانبی

میکروپیگمنتیشن مو

در کنار روش‌های متنوعی که برای کاشت موی طبیعی و بازیابی موهای از دست رفته ابداع شده است، روش‌هایی نیز برمیکروپیگمنتیشن مو یکی از روش‌های نوین غیرتهاجمی برای درمان طاسی سر است. در این فرآیند دقیق از سوزن‌های میکرومتری تزریق رنگدانه در پوست سر استفاده می‌شود. آنچه در نهایت مشاهده می‌شود، طیف یکنواختی از ریشه‌های مو در سر است.

ممکن است تصور کنید این روش همان تتو است؛ اما لازم است مطلع باشید که رنگدانه‌ی مورد استفاده برخلاف جوهر تتو حاوی مواد افزودنی نیست و در طولانی مدت تغییر رنگ نمی‌دهد. از طرفی روش کار و مواد مورد استفاده در این فرآیند کمترین عوارض و حساسیت‌ها را به دنبال خواهد داشت. شاید این روش برای بسیاری از مخاطبان غریب و نا آشنا باشد. بنابراین کلینیک تخصصی هلیا با معرفی نحوه میکروپیگمنتیشن مو و مسائلی نظیر عوارض احتمالی میکروپیگمنتیشن مو جزئیات بیشتری در این خصوص مطرح می‌کند.

نحوه اجرای میکروپیگمنتیشن مو

میکروپیگمنتیشن مو تکنولوژی نوینی برای پر پشت نشان دادن پوست سر و پوشاندن نواحی خالی آن که با کمک تزریق رنگدانه‌ها به لایه‌ی درم پوست صورت می‌پذیرد. چندین روز پس از نخستین جلسه میکروپیگمنتیشن پوست سر ، رنگدانه‌ها روشن‌ می‌شوند که کاملا طبیعی است. در جلسات دوم و سوم ، تراکم بیشتری اضافه می‌شود تا نمای کامل تری ایجاد شود. عمر رنگدانه ها برای هر فرد متفاوت است و برای برخی ممکن است زودتر یا دیرتر از دیگران کمرنگ شوند.

شاید روش کار میکروپیگمنتیشن مو مشابه با خالکوبی باشد، اما در این پروسه از تجهیزات متفاوت‌تری استفاده می‌شود. سوزن‌های تزریقی و دستگاه مورد استفاده صرفا برای اجرای میکروپیگمنتیشن تعبیه شده است. لذا افرادی که درخواست اعمال این روش را دارند، باید از اصل بودن تجهیزات مورد استفاده اطمینان حاصل کنند. برای افرادی که میکروپیشگنتیشن را با خالکوبی یکسان می‌دانند باید عنوان کنیم، این روش سه تفاوت فاحش با تتو دارد:

  • در این فرآیند رنگدانه‌ها تا عمق ۲ میلیمتر از پوست و در ناحیه درم تزریق می‌شوند.
  • روش میکروپیگمنتیشن بر مبنای ایجاد نقاط بسیار ریز به شکل فولیکول‌هاست. برخلاف خالکوبی که در آن ترسیم خطوط، سایه زنی و نقاشی انجام می‌شود.
  • در این روش تنها رنگدانه‌های سیاه (یا هر رنگ دیگری) استفاده می‌شود که بسیار رقیق‌تر از جوهر خالکوبی است. به همین دلیل رنگ تزریق شده به مرور به رنگ‌های دیگر تجذیه نمی‌شود و تغییر رنگ نمی‌دهد.

آیا روش میکروپیگمنتیشن دائمی است؟

میکروپیگمنتیشن، کاشت مو نیست و به عنوان روشی درمانی شناخته نمی‌شود. بلکه در گروه پروسه‌های زیبایی است که عمدتا برای پوشش جای زخم و طاسی‌های موضعی کاربرد دارد. روشی برای ایجاد ظاهری بهتر و متفاوت در نواحی طاس سر است. این فرآیند با هزینه‌ی بسیار کمتر از کاشت مو انجام می‌شود و پوست سر را به خوبی پوشش می‌دهد. معمولا بسته به درجه‌ی ریزش مو، میکروپیگمنتیشن در ۴ جلسه انجام می‌شود که هرجلسه بین ۲ تا ۴ ساعت زمان می‌برد.

در خصوص ماندگاری اثر میکروپیگمنتیشن نظرات متفاوت است. مسلما رنگدانه‌ها برای همیشه دائمی نیستند و فرد به مرور متوجه محو شدن دانه‌ها می‌شود. در این حالت یک جلسه ترمیمی برای اصلاح رنگدانه‌های پاک شده کافی است. استفاده از رنگدانه‌های استاندارد و مورد تایید سازمان‌های بهداشت و سلامت مسئله‌ی مهمی است. از این رو در این روش باید از رنگدانه‌های ارگانیک استفاده شود.

آیا میکروپیگمنتیشن مو دائمی است؟

از میکروپیگمنتیشن مو برای چه افرادی می توان استفاده کرد؟

محدودیتی در انجام روش میکروپیگمنتیشن برای افراد وجود ندارد. تفاوت چندانی ندارد که رنگ پوست تیره یا روشن باشد؛ در این روش رنگدانه‌های مورد استفاده را می‌توان با طیف گسترده‌ای از رنگ‌های پوست مطابقت داد. در مواردی که خط پیشانی به مرور در حال عقب نشینی است، یا تراکم فولیکول‌ها در پوست سر در حال کاهش است، می‌توان از این روش برای پوشاندن پوست سر استفاده کرد.

از میکروپیگمنتیشن مو برای چه افرادی می توان استفاده کرد

مراقبت های پس از میکروپیگمنتیشن

در این بخش مختصر نکاتی که پس از انجام میکروپیگمنتیشن باید توسط زیباجو رعایت شود، اشاره شده است:

  • معمولا توصیه می‌شود به مدت ۴ تا ۵ روز پس از انجام میکروپیگمنتیشن مو حرکت ورزشی انجام ندهید. تعریق در روزهای اول پس از تزریق نتیجه‌ی کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • از شستشوی مو و ماساژ پوست و اصلاح سر ۵ الی ۱۰ روز پس از میکروپیگمنتیشن پوست خودداری کنید.
  • تا ۱ ماه پس از جلسه‌ی نهایی از وارد شدن به استخر، حمام بخار و تخت‌های برنزه ممنوع است.
  • همچنین از قرار گرفتن در هوای آزاد و زیر تابش مستقیم آفتاب به مدت ۱ ماه پرهیز کنید.

برتری‌ها و کاستی های روش میکروپیگمنتیشن موی سر

میکروپیگمنتیشن مو همچون بسیاری از روش‌های ترمیم موی سر همراه با مزایا و معایبی است. برای آنکه تصمیم بهتری در خصوص انجام این روش بگیرید، باید آگاهی کاملی از مزایا، معایب و عوارض این روش داشته باشید:

مزایای میکروپیگمنتیشن موی سر

اگرچه روش میکروپیگمنتیشن مو ماندگاری نسبتا خوبی دارد، اما در صورت عدم رضایت مشتری می‌توان آن را حذف نمود. از طرفی افرادی که به دلایل متفاوت قادر به کاشت موی طبیعی نیستند، می‌توانند با کمک این روش نواحی خالی سر را پوشاند و زیبایی را به چهره برگرداند. همچنین میکروپیگمنتیشن قادر است جای هرگونه زخم، بخیه و جراحت را در سر بپوشاند. موهای نواحی از سر  که در اثر آلوپسی، ریزش موی کششی و … دچار ریزش شده‌اند، با انجام این روش پرتراکم‌تر نشان داده می‌شوند. ایجاد یک تراکم طبیعی از جمله مزایای این فرآیند است.

معایب روش میکروپیگمنتیشن مو

از کاستی‌های روش میکروپیگمنتیشن مو موقتی بودن آن است. افرادی اقدام به اجرای این روش در پوست سر خود می‌کنند، پس از گذشت یک دوره‌ی چندماهه نیاز به ترمیم مجدد آن دارند. طبیعتا هر جلسه‌ی ترمیم مو با صرف هزینه و زمان همراه خواهد بود که این امر میکروپیگمنتیشن را روشی پر هزینه ساخته است. ایجاد خط طبیعی مو نیازمند تجربه و مهارت بالایی در کار است و عدم تجربه‌ی اوپراتور ممکن است منجر به ایجاد ظاهری ناخوشایند در فرد شود. انتخاب مرکز معتمد برای انجام میکروپیگمنتیشن مهم‌ترین بخش کار است.

چرا که به دلیل وفور رنگ‌های غیراستاندارد در بازار، امکان استفاده از آنها در این مراکز وجود دارد. این سبب می‌شود بدن در مواجهه با این ترکیبات شیمیایی واکنش نشان دهد و برخی عوارض ظهور پیدا کند.

عوارض میکروپیگمنتیشن موی سر

میکروپیگمنتیشن روشی استادانه و بسیار ظریف برای ایجاد زیبایی در نواحی پوست سر، ابرو و مژه‌هاست. با توجه به تجهیزات نوین و حساسیت‌های حین کار، احتمال بروز عوارض چندانی پیشبینی نمی‌شود. مسئله‌ی مهم و جدی در این فرآیند، رعایت استانداردهاست. زمانی که عمل تزریق رنگدانه‌ها در محیطی غیر بهداشتی یا با سوزن‌های استریل نشده انجام شود، طبیعی است که باید انتظار عفونت در پوست و عوارض پس از آن را داشته باشیم. همچنین با استفاده از رنگ‌های تایید نشده، مواد شیمیایی ناشناخته‌ای وارد بدن خود می‌کنید که همراه با بروز حساسیت و واکنش بدن خواهد بود. در این خصوص باید به مراکز معتبر و شناخته شده‌ی زیبایی مراجعه کنید تا از هرگونه عوارض احتمالی در امان باشید.

میکروپیگمنتیشن مو در کلینیک هلیا

کلینیک هلیا از جمله مراکز معتبر در زمینه خدمات زیبایی در سطح تهران است که در زمینه‌های ترمیم پوست و مو و خدمات زیبایی فعال است. بهره‌مندی از تجهیزات نوین روز دنیا و افتخار حضور پزشک متخصص دکتر خراسانی به این مرکز اعتبار بخشیده است. از جمله فعالیت‌های ارائه شده برای زیباجویان عزیز، خدمات میکروپیگمنتیشن مو، ابرو و مژه است. چنانچه در خصوص هریک از خدمات این مرکز سوال یا ابهامی داشته باشید، می‌توانید با همکاران ما در مرکز مشاوره در تماس باشید. خدمات مشاوره کلینیک پوست و مو هلیا برای کلیه‌ی مراجعه کنندگان گرامی کاملا رایگان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code