ساختمان مو به چه شکل است؟

برای همه ی مردم و به دور از جنسیت یکی از فاکتورهای زیبایی ظاهری، داشتن موهای پرپشت و زیبا می باشد. علاوه بر زیبایی که موهای سر برای افراد به وجود می آورد، موهای نواحی قسمت های مختلف بدن هر یک وظیفه ای به عهده داشته و به محافظت از بدن کمک می نمایند به طور مثال موهای سر علاوه بر زیبایی، از پوست سر در برابر اشعه نور خورشید محافظت کرده تا پوست آسیب نبیند.

ساختمان مو به چه شکل است؟

موهای موجود در گوش و بینی از ورود میکروب و باکتری ها به داخل بدن جلوگیری کرده و مژه ها و ابروها نیز از چشم ها در برابر ورود گرد و غبار و عرق محافظت می نمایند. حتی موهای زائد موجود در نواحی مختلف بدن نیز برای برقراری و کنترل دمای بدن  می باشند. اما در این مقاله درباره ساختمان و اجزای مو، مطالبی ارائه شده است.

ساختمان مو

هر تار مو از اجزای مختلفی تشکیل شده و به دور هم گرد آمده اند تا یک تار مو به خوبی رشد کرده و مراحل رشد خود را طی نماید برخی از این اجزای موها مانند ساقه مو قابل مشاهده بوده و بدون استفاده از چشم مسلح قابل دید می باشند اما برخی دیگر از اجزای مو مانند ریشه موها در داخل پوست سر بوده و در لایه های عمیقی از پوست قرار گرفته اند. در داخل پوست، مو توسط فولیکول مو احاطه شده که خود به غده ای متصل است.
هر یک از فولیکول های مو به عضله ای متصل بوده که موجب بلند شدن و ایستادن موها در مواقع ضروری می شوند. این اعصاب حتی کوچکترین حرکت موها را نیز احساس می نمایند.

ساختمان مو

  • پیاز مو یا Hair bulb

هر یک از موهای شما هنگام خروج از پوست از فولیکول موها جدا شده و فرو می ریزند. پیاز موها در پایه فولیکول ها قرار دارند. در این قسمت سلول های رشد یافته ای وجود دارند که به هنگام رشد مو، بطور مداوم و دائم تقسیم شده و به سمت بالا فشار وارد می کنند.
زمانی که تقسیم های متوالی موجب شد که سلول ها به قسمت بالایی پیاز مو برسند، در ۶ لایه قرار می گیرند. این ۶ لایه به ۳ لایه بیرونی و ۳ لایه درونی تقسیم می شوند.
۳ لایه درونی از قسمت های کوتیکول، قشر و مدولا تشکیل شده و ۳ لایه بیرونی به لایه فولیکول تبدیل می شوند البته لازم به ذکر است که مدولا در  تمامی موها وجود ندارد بخصوص در موهایی که دارای قطر نازک می باشند.
آنچه عامل رنگ دار شدن موها می باشد، رنگدانه ای به نام ملانین مو است که در سلول های خاصی در پیاز مو قرار دارند. شاید برای شما سوال باشد که چرا موی تمامی افراد داری شکل و استایل یکسان نیست و چه چیزی موجب بروز این تفاوت میشود؟
در جواب به این سوال باید گفت که شکل فولیکول موها تعیین کننده شکل کلی موهای شما می باشد. اینکه موهایی صاف، موجی و یا کاملا فرفری دارید، نشان از شکل فولیکول موهای شما می باشد.

  • ساقه مو یا Hair shaft

همانطور که ذکر شد قسمتی از موها که از پوست سر خارج است و قابل مشاهده می باشد، ساقه مو نام دارد. در این قسمت از مو پروتئینی به نام کراتین وجود دارد که به یکدیگر فشرده شده و ذوب می شوند. کراتین علاوه بر ساقه مو در اندام های دیگر بدن از جمله ناخن ها نیز یافت می شود.
کراتین پروتئینی است که اگر در اندامی وجود داشته باشد، از آن اندام در برابر پارگی و آسیب محافظت کرده و اجازه نمی دهد که اندام مورد نظر دچار از هم گسیختگی شود. این پروتئین توسط دو نوع پیوند در کنار یکدیگر جمع شده و از پارگی جلوگیری می نمایند.

  1. پیوندهای دی سولفید
  2. پیوندهای هیدروژن

پیوندهای دی سولفید بسیار با دوام و ماندگار می باشند. اگر شما موهای خود را به شکل دلخواه بسته و هر زمان که اراده کنید می توانید موهای خود را به سلیقه خود در آورید، به دلیل نوع پیوند های دی سولفید می باشد.

برای اطلاع از خدمات زیبایی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۰۶۸۷۷۳۸ تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

زمانی که شما موهای خود را به استایل دلخواه خود در می آورید، پیوندهای دی سولفید شکسته شده و از نو به شکل استایل جدید شما به یکدیگر متصل می شوند. این عامل باعث می شود که بتوانید در هر لحظه موهای خود به استایل های مختلف شکل دهید.
اگرچه تعداد پیوندهای هیدروژن بسیار بیشتر از پیوندهای دی سولفید می باشند اما ضعیف تر می باشند. این پیوندها بسیار انعطاف پذیر تر از پیوندهای دی سولفید بوده و همین امر موجب شده که پس از خیس شدن موها به راحتی با گرما و باد خشک شده و به شکل اولیه خود بازگردند.
همانطور که میدانید ساقه مو از ۳ بخش و لایه تشکیل می شود که در ادامه درباره هر یک به صورت جداگانه توضیح داده شده است.
۱. کوتیکول
آنچه که موجب درخشش و  حفاظت از لایه های داخلی موهای شما می شود، کوتیکول مو است. این لایه از سلول های همپوشانی تشکیل شده است که رو به پایین قرار دارند همانند فلس ماهی. بعلاوه موجب به حداقل رسیدن حرکت رطوبت در داخل و خارج از قشر زیرین می شود بنابراین موجب می شود تا موهای شما تعادل و انعطاف داشته باشند.
۲. قشر
رنگدانه اصلی موهای شما از قشر تامین می شود. قشر شامل رشته های طویل کراتین است که این رشته ها توسط پیوندهای دی سولفید و هیدروژن در کنار یکدیگر مستحکم شده اند. از آنجایی که لایه کوتیکول نقش محافظت کننده ایفا می نماید، اگر کوتیکول خدشه دار شده و یا آسیب ببیند، قشر نیز دچار آسیب خواهد شد.
۳. مدولا
مدولا در موهای ضخیم یافت می شود و از طبیعی ترین اجزای مو و لایه های آن بشمار می رود. این لایه متشکل از سلول های نازک و شفاف بوده که همراه با هوا این لایه را شکل می دهند.
تا اینجا درباره ساختمان و اجزای مو (Hair structure) که تشکیل دهنده آن هستند، بحث شد. از این پس توضیحاتی درباره نحوه رشد موها آمده است.

چرخه رشد مو

مو شامل چندین چرخه است که با اتمام این چرخه موهای جدید شروع به رشد می نمایند. هر تار از موها این مراحل را می پیماید.
تا زمانی که سلول های جدید در داخل ریشه موها رشد می کنند، موها رشد کرده و به اندازه و طول آنها اضافه خواهد شد. به این مرحله، مرحله آناژن گفته می شود که تقریبا ۹۰% رشد موها در این مرحله اتفاق می افتد.

چرخه رشد مو

رشد موها با توجه به اندام مورد نظر متفاوت است بطور مثال رشد موهای موجود بر سر ممکن است تا چندین سال به طول انجامد و طول آنها به بیش از یک متر برسد این در حالی است که رشد مژه و ابروها تنها حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ روز طول خواهد کشید.
پس از اینکه رشد به پایان رسید، ریشه مو از پاپیلا جدا می شود. با جدا شدن ریشه از پاپیلا، مرحله کاتاژن آغاز می شود به مدت ۲ الی ۴ هفته ادامه دار است.
پس از آنکه موها بطور کامل از پاپیلا جدا شوند، جریان خون قطع شده و مرحله استراحت آغاز می شود که نام دیگر این مرحله تلوژن است. با آغاز این مرحله مو از پوست سر خارج شده  و فرو میریزد. این مرحله ممکن است چند ماه طول کشیده تا موهای جدیدی شروع به رشد نماید.
سلول های موهای جدید از مکان و فضاهای خالی شروع به رشد و نمو کرده و موی جدید مراحل رشد مو را مجددا آغاز می نماید.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed