کاشت مو

فولیکول مو – عملکرد و چگونگی تقویت آن

1
(1)

برای آشنایی با مفهوم فولیکول در سلول‌های بدن و تعاریف پزشکی لازم است بدانیم معنی این واژه در ریشه‌ی لاتین به معنای محفظه یا بسته است، در بدن این فولیکول کاربردهای مختلفی دارد مثلا زمانی که از فولیکول مو حرف می‌زنیم، منظور واحدهایی در پوست است که در آن مو قرار دارد؛ لذا در ادامه مطلب نکاتی درباره‌ فولیکول موی سر و تقویت فولیکول مو بیان خواهیم کرد، با ما همراه باشید:

 

فولیکول مو چیست؟

 

فولیکول مو چیست؟

این بخش یعنی فولیکول مو تعیین کننده‌ی وضعیت رشد و فرم موهای سر یا بدن است، تفاوت در فولیکول مو باعث می‌شود افرادی با انواع رنگ مو از تیره تا روشن یا فرم‌های متفاوت مو، از فر تا موی لخت وجود داشته باشد، هر واحد فولیکول از دو قسمت با نام‌های اپیتلیال و مزانشیمال ساخته شده است؛ در قسمتی که اپیتلیال نام دارد، سلول‌ها تکثیر می‌شوند و در حقیقت قسمت واضح و رونده‌ی مو را تشکیل می‌دهند، ناحیه‌ی مزانشیمال به پیاز مو ختم می‌شود و درواقع قسمت اساسی در ساختار مو را تشکیل می‌دهد، ناحیه‌ی مزانشیمال شامل ملانوسیت‌ها نیز می‌شود که مسئول تعیین رنگ مو هستند.

درخواست مشاوره رایگان کاشت مو

عملکرد فولیکول مو

در سلول‌های پوستی این واحدهای فولیکولی هستند که پیاز مو را ایجاد می‌کنند، سپس از این قسمت ریشه‌ی مو را به وجود می‌آورند؛ در محل هر ریشه‌ی مو نواحی برآمده‌ای دیده می‌شود که پستانک نام دارند و مواد مغذی را از مویرگ‌های خونی گرفته و به موها جهت رشد می‌رسانند؛ در حقیقت در همه‌ی افراد این واحدهای فولیکولی دیده می‌شوند و می‌توان گفت که محل زایش مو در پوست هستند. رسیدگی به تغذیه فولیکول موی سر از آن‌جایی اهمیت دارد که در اثر نرسیدن مواد مغذی و ضعف در ساختار فولیکول، موها دچار ریزش شده و در نتیجه حجم زیادی از مو از دست خواهد رفت، این واحدها در حقیقت محل زایش و رشد مو هستند، پس مراقبت از آن به روند رشد موهای بهتر و بیشتر کمک می‌کند.

 

مراحل عملکرد فولیکول مو

در این بخش مراحل عملکرد فولیکول مو را برای شما بیان کرده و درباره‌ی هر یک توضیح مختصری بیان کرده‌ایم تا بیشتر با اهمیت فولیکول موی سر آشنا شده و در نتیجه جهت حفاظت و تقویت آن به صورت اصولی عمل کنید:

1. مرحله آناژن 

مرحله آناژن مرحله تکثیر است، و هنگامی رخ می‌دهد که فولیکول مو یک غلاف موی جدید را شکل می‌دهد، مدت زمان این محله متفاوت است؛ برای مو در بخش سر، مرحله رشد می‌تواند تا  6 سال نیز  طول بکشد، در حالی که برای ابروها و مژه ها، ممکن است تا چند ماه طول بکشد تا مو رشد کند. برای تشخیص شروع مرحله آناژن، پاپیلای پوست به سلول‌های بنیادی اپیتلیال پیامی می‌فرستد؛ هنگامی که این سلول‌های بنیادی تحریک می‌شوند، بخش زیر فولیکول مو می‌تواند به سمت پایین رشد کند و پیازی در اطراف پاپیلای پوستی ایجاد کند؛ اکنون، پاپیلای پوستی می‌تواند به سلول‌های ماتریکس داخل پیاز برای تکثیر، تمایز و رشد به سمت بالا علامت پیامی بفرستند تا یک موی جدید تشکیل شود.

2. مرحله کاتاژن 

مرحله کاتاژن به عنوان مرحله پسرفت شناخته شده است، همچنین کوتاه‌ترین مرحله از سه مرحله است و تنها چندین هفته زمان می‌برد، در این مرحله، تقسیم سلولی در ماتریکس متوقف می‌شود، و بخش زیر فولیکول مو شروع به پسرفت می‌کند؛ در نهایت، بخش زیر فولیکول دیگر وجود ندارد و پاپیلای پوستی به سمت بالا حرکت می‌کند تا یک بار دیگر به برآمدگی متصل شود.

3. مرحله تلوژن

در هنگام تولد، تمام موها در اواسط مرحله آناژن قرار دارند، پوست سر انسان حاوی بیش از صد هزار مو است، در هر نقطه‌ای از پوست سر، بیشتر موها معمولا در فاز آناژن قرار دارند، این موها می‌توانند حدود 1 سانتیمتر در هر ماه رشد کنند، در عین حال، ریزش مو مستمر است و افراد به طور متوسط حدود 100 مو در روز از دست می‌دهند.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو برای موهای سر خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

چگونه فولیکول مو را تقویت کنیم

 

چگونه فولیکول مو را تقویت کنیم؟

در یافته‌های تجربی وعملی برای تقویت فولیکول مو ثابت شده است برخی ترکیبات در طییعت توانسته تاثیر خوبی در رشد مو و تقویت آن‌ها داشته باشد؛ در این‌جا به هر یک اشاره می‌کنیم.

  • آب پیاز

بر اساس شواهدی که بر اثر تجربه دیده شده‌اند، خواص آب پیاز برای تقویت فولیکول‌های مو بسیار قوی عمل کرده و این به سبب ترکیبات وخواص عصاره‌ی این ماده است، شیوه‌ی استفاده از آن به این صورت است که باید آن را با انگشتان دست روی سر بگذارید و سپس آن را روی پوست سر ماساژ دهید؛ زمانی که این کار را با روش ماساژ انجام می‌دهید، در واقع باعث گرم شدن آن قسمت و تحریک فولیکول‌ موی سر می‌شوید؛ پس از آن بهتر است اجازه دهید این ترکیب روی پوست شما از سی تا شصت دقیقه بماند، برای شست و شو پس از آن از شامپو استفاده کنید؛ توصیه شده این روش باید حداقل سه بار درهفته تکرار شود تا نتایج آن را ببینید.

  • روغن رزماری و روغن نعنا

استفاده از روغن نیز با گرم کردن و افزایش جریان خون زیر پوست سبب رشد غیرمستقیم مو می‌شود، در این روش نیز توصیه شده است که برای رشد مو لازم است از هر روغن مناسب به علاوه‌ی میزان یکسان از این دو نوع روغن را استفاده کنید؛ یعنی در ترکیب آن از هر دو یا سه روغن گیاهی با نسبت یکسان استفاده شود.  بهتر است مانند روش قبل این روغن ترکیبی را به شکل دوار با استفاده از نوک انگشتان به مدت حداقل 5 دقیقه روی پوست سر ماساژ دهید، سپس برای جذب بهتر توسط پوست سر بهتر است آن را با یک پلاستیک یا کلاه رنگ بپوشانید؛ برای جذب مواد توسط فولیکول مو دو ساعت زمان مناسبی است، پس از آن می‌توانید چربی‌های روغن روی مو را با شامپو شست و شو کنید.

 

تقویت فولیکول مو با روش های طبیعی

تحقیقات نشان داده است به طور متوسط موها طی چند ماه و در شرایط ایده‌آل با تغذیه مناسب، به میزان دو و نیم سانتی‌متر رشد می‌کنند که در سال چیزی معادل پانزده سانتی‌متر است، این سرعت رشد مو در همه‌ی افراد یکسان نیست و ممکن است تحت تاثیر عواملی مانند استرس، کمبود مواد مغذی وعارضه‌های متفاوتی این عدد تغییر کند، اما در همه‌ی افراد فرآیند رشد موها به سه مرحله تقسیم می‌شود. این مراحل شامل رشد واقعی، استراحت پس از رشد و ریزش مو دیده می‌شود. تحقیقات پزشکی ثابت کرده‌اند، می‌توان با تقویت فولیکول‌ موی سر در روند رشد مو تغییر ایجاد کرد که این تغییر می‌تواند مثبت یا منفی باشد، با رساندن مواد مغذی لازم با استفاده از مواد شیمیایی و حتی مواد طبیعی ثابت شده می‌توان انتظار رشد موهایی با استحکام و کیفیت را داشت؛ پس لازم است حالا که واحدهای اصلی سازنده‌ی تار مو را شناختیم، به عواملی که به تقویت فولیکول مو کمک می‌کنند، اشاره کنیم.

 

روش هایی برای رسیدگی به مو

  1. برای این که موهای سالم و بدون موخوره داشته باشید بد نیست هر از چندی به موهای خود قیچی بزنید، این کار می‌تواند تمام موهای ضعیف و گره خورده را از سر حذف کند تا فضا برای رشد موهای سالم بیشتر شود.
  2. برای این که مواد مناسب موی خود مانند شامپو را انتخاب کنید لازم است وقت بگذارید تا از نوع موهای خود آگاه شوید.
  3. اگر بتوانید در شناخت موهای خود خوب عمل کنید، در حقیقت می‌توانید محصولات مناسب پوست و موی خود را شناسایی کنید، با رعایت نکات و مراقبت‌های لازم می‌توان از ریزش مو تا حد زیادی جلوگیری کرد.
  4. برای تقویت فولیکول مو و رشد مو لازم است تا علاوه بر رعایت نکات فوق برای افزایش خون رسانی و کاهش استرس برای ماساژ پوست قسمت مورد نظر وقت بگذارید.

از مهم‌ترین عوامل موثر در کاهش ضخامت و ریزش موها می‌توان به کمبود مواد معدنی در بدن اشاره کرد، چرا که فولیکول‌ها از سلول‌های خون تغذیه می‌کنند؛ برای داشتن موهای سالم امروزه مکمل‌های زیادی وجود دارند که با برنامه‌ و استفاده‌ی منظم از آن‌ها می‌توانید رشد و رویش طبیعی مو را تجربه کنید. ‌عوارضی که نشان می‌دهند از کمبود ویتامین برخوردار هستید، به شکل نازک شدن تارمو، تغییر رنگ، گره در موها و ریزش مو در مقدار زیاد نشان داده می‌شوند، برای پیشگیری از این اتفاقات بهتر است تا زمانی که عوارض شدیدتر نشده است اقدام به تقویت فولیکول مو کرد.

امروزه توصیه می‌شود برای داشتن موهای سالم و شاداب باید از استرس و ناراحتی‌های عصبی به دور بود، همچنین لازم است تا از مواد مغذی به شکل مکمل و ویتامین‌ها طبق قاعده‌ی مشخصی استفاده کرد؛ برای این کار حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و پس از بررسی نتایج توسط پزشک، به میزان معین و در زمان مناسبی از آن‌ها استفاده کنید. برای خرید محصولات شوینده و بهداشتی دقت بیشتر به خرج دهید تا نوع مناسب خود را پیدا کنید، در این صورت گام مهمی را برای مراقبت از موی خود برداشته‌اید.

برای تغذیه فولیکول مو از راه پوست بهتر است به لطافت موهای خود توجه کنید، اگر موها چربی کافی را نداشته باشند دچار خشکی و شکنندگی می‌شوند، استفاده از روغن‌های گیاهی نه تنها می‌توانند نرمی و شادبی مو را حفظ کنند، سبب جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی خواهند شد، در این میان روغن هسته‌ی خرما نیز بسیار توصیه شده است؛ زیرا روند جذب آن بسیار سریع بوده و می‌تواند مواد مغذی را به خوبی به ریشه منتقل کند.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید. همینطور می‌توانید به اینستاگرام هلیا مراجعه کرده و از کلیپ‌های تخصصی ما دیدن کنید. کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می‌گیرد.

آیا این مطلب مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین امتیاز 1 / 5. 1

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)