1. خانه
  2. پوست و مو
  3. لیزر تراپی مو در مردان و زنان – درمان ریزش مو با لیزر: آیا موثر است؟

لیزر تراپی مو در مردان و زنان – درمان ریزش مو با لیزر: آیا موثر است؟

لیزر تراپی مو چیست؟

ویژگی‌های ظاهری هر شخصی گویای چیزهای زیادی در مورد اوست. آراستگی، حفظ ظاهر، توجه به سلامت پوست و مو نشان می‌دهد تا چه حد برای خود احترام قائلید. زمانی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهید، روحیه‌ی بهتری برای سایر فعالیت‌ها در زندگی خواهید داشت. حال همه‌ی ما موظفیم سلامت پوست و مو را جدی‌تر بگیریم و در صورت پیش‌آمد هرمشکلی نسبت به رفع آن به موقع اقدام کنیم. امروزه به لطف پیشرفت‌های گسترده در روش‌های درمان پوست و مو، مشکلی نیست که نتوان چاره‌ای برای آن یافت. روش‌های درمان مشکلات ریزش مو بسیار است. در این مطلب به طور گسترده به بررسی روش لیزر تراپی مو پرداخته می‌شود. لیزر تراپی مو در کلینیک پوست و مو هلیا، تحت نظر متخصصان برتر کشوری انجام می‌شود.

لیزر تراپی مو چیست؟

پیش از معرفی روش لیزر تراپی مو، ابتدا لازم است با لیزرتراپی آشنا شوید. لیزر تراپی یکی از روش‌های درمانی است که با استفاده از تابش پرتوی متمرکز عمل می‌کند. نور لیزر قابل تنظیم در طول موج‌های مختلفی است که امکان درمان نواحی گسترده‌تری را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد. اگرچه لیزر درمانی روش گران‌قیمت است، اما درد، تورم و جراحت کمتری در مقایسه با دیگر روش‌های جراحی خواهد داشت. با توجه به تاثیراتی که این روش در درمان‌های مختلف داشته است، استفاده از آن برای درمان مشکلات مو نیز بررسی شده است. نتایج لیزر تراپی مو، همانند درمان‌های مشابه، موفقیت آمیز بود. لیزر تراپی مو یا (Low level laser therapy (LLLT با تابش فوتون‌های نور به صورت متمرکز بر سطح پوست سر، منجر به درمان ریزش مو می‌شود. این روش غالبا برای افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک استفاده می شود.

لیزر تراپی مو چیست؟

آیا لیزر تراپی مو به رشد مجدد موها کمک می کند؟

لیزر تراپی فرآیندی شبیه به آبیاری گل و گیاه است؛ حال چطور؟ این روش نور ایمنی را به پوست شما منتقل می‌کند. نور تابیده شده همانند آب و مواد مغذی که منجر به رشد گیاه می‌شود، به فولیکول‌های مو می‌رسد؛ انرژی این پرتوها توسط فولیکول‌های مو جذب شده و میکروسیرکولاسیون (گردش بهتر جریان خون) افزایش می‌یابد. چرخه‌ی مو شامل سه مرحله‌ی رشد (فاز آناژن)، استراحت (تلوژن) و ریزش (کاتاژن) است؛ زمانی که مو در مرحله استراحت است، ریزش و کم پشت شدن موها رخ می‌دهد. نقش لیزر درمانی این است که با افزایش گردش خون در پوست سر منجر به تحریک متابولیسم موهایی ‌شود که در مراحل کاتاژن یا تلوژن هستند. این فرآیند موجب می‌شود فولیکول‌های مو وارد فاز آناژن شوند.
در نتیجه‌ی گردش بیشتر جریان خون فولیکول‌های مو مواد مغذی بیشتری دریافت می‌کنند. با این تفاسیر می‌توان از تاثیر مفید لیزرتراپی مو در رشد مو یاد کرد.

مکانیزم عملکرد لیزر برای درمان مو چیست؟

اگر کمی تخصصی‌تر به این موضوع بپردازیم؛ تاثیر لیزر در رشد مو را می‌توانیم این چنین بیان کنیم؛ فوتون های نور بر روی اکسیداز سیتوکروم C عمل می‌کنند که منجر به تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) می‌شود. این ماده در سلول‌های فولیکول مو به AMP حلقوی تبدیل می شود. این ماده‌ی جدیدAMP منجر به آزاد شدن انرژی و تحریک فرآیندهای متابولیکی لازم برای رشد مو می شود. اگرچه همچنان تحقیقات و بررسی‌ها در خصوص تاثیر لیزر درمانی در رشد مو ادامه دارد، اما نتایجی که تا بحال بدست آمده، بسیار مفید و امیدوار کننده است.

مکانیزم عملکرد لیزر تراپی مو

مزایای روش ریزرتراپی مو

از مهم‌ترین برتری‌های روش لیزر درمانی برای مو می‌توان موارد زیر را نام برد:
• تحریک فولیکول‌ها برای رشد مجدد مو
• توقف ریزش بیشتر مو
• افزایش تراکم مو
• بدون درد
• غیرتهاجمی
• بدون عوارض جانبی شایع
• قابل استفاده در خانم‌ها و آقایان با هر بلندی مو
تمامی مزایای فوق مبتنی بر مطالعات بالینی است که در مقالات معتبر منتشر شده است. همچنین تجربه بسیاری از بیماران این نتایج را تصدیق می‌کند. بنابراین تکیه بر اظهار نظرهای شخصی دلیلی بر نتیجه‌گیری‌های منفی شما نیست. برای کسب اطلاعات کامل‌تری در این مورد می‌توانید با همکاران ما در کلینیک تخصصی هلیا مشورت کنید.

آیا لیزرتراپی مو عوارض خاصی دارد؟

روشی که درباره آن صحبت می‌کنیم، با فوتون‌های نور سروکار دارد. این روش با استفاده از تابش پرتو به فولیکول‌های مو و در کل لایه‌ی درم پوست، منجر به گردش خون بهتر و تحریک سلول‌های مو برای رشد می‌شوند. اما بر اساس تحقیقاتی که تا کنون صورت گرفته است، به طور قطع نمی‌توان این روش را برای همه مفید دانست. بنابراین توصیه می‌شود، پیش از اقدام ابتدا با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. برخلاف تصور عموم در خصوص عوارض لیزر تراپی مو نمی‌توان به طور قطع نظر داد. انجام این روش بر روی بسیاری از افراد با رضایت خاطر و بدون هیچ عوارضی گزارش شده است. لیزر تراپی مو کم توان یا لیزر تراپی سرد حتی برای پوست سر هم هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین می‌توانید به آن به عنوان یک روش امن و بی‌خطر اطمینان کنید.

مراقبت های بعد از لیزر درمانی مو

رعایت نکات مراقبتی پس از تابش لیزر در نواحی پوست سر شما منجر به دریافت نتایج عالی‌تری خواهد شد. لذا تذکراتی که عموما توسط پزشک اعلام می‌شود را نادیده نگیرید. در این بخش مختصر نکاتی که غالبا توسط توسط متخصصان ذکر می‌شود؛ لیست شده‌اند:
• تا ۴۸ ساعت از حضور در اماکنی نظیر استخر، سونا، جکوزی خودداری کنید.
• به هیچ عنوان در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. گرم شدن سطح پوست سر، تاثیرات لیزر را از بین می‌برد.
• دارو و پمادهایی که توسط پزشک تجویز شده‌ است را خریداری و به موقع مصرف کنید.
• ژل‌های مرطوب کننده و آنتی بیوتیک ها را طبق نظر پزشک خود مصرف کنید.
• در این مدت از کشیدن سیگار خودداری کنید.

مراقبت های بعد از لیرزتراپی مو

لیزر درمانی مو برای چه افرادی مناسب است؟

با توجه به مکانیزم عملکرد لیزر، به طور حتم نمی‌توان گفت این روش برای درمان تمام ریزش‌های مو موثر واقع می‌شود. بنابراین پیش از صرف وقت و هزینه‌ی خود، ابتدا از احتمال موفقیت آن در اطمینان حاصل کنید. نتایج گزارش شده نشان می‌دهد لیزر درمانی مو برای افرادی که ریزش موی ناشی از مشکلات ژنتیکی دارند، بازدهی بهتری دارد. بنابراین افرادی که دچار مشکلاتی نظیر آلوپسی آندروژنیک یا بیماری‌های ارثی هستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. مردان و زنانی که در اثر بیماری‌های ارثی در نواحی پیشانی ریزش مو پیدا کرده‌اند، لیزر درمانی روش مناسبی است. اگر زمانی که در مراحل اولیه‌ی ریزش مو هستید، اقدام به لیزر درمانی مو کنید، نتایج بهتری دریافت می‌کنید. به بیان واضح‌تر، اگر به موقع متوجه ریزش موهای خود شوید، درمان راحت‌تری و سریع‌تری با لیزر تراپی مو خواهید داشت.

هزینه لیزر تراپی مو در کلینیک هلیا

لیزر تراپی مو از آن دسته روش‌های درمانی پرهزینه است. عوامل متعددی در این گرانی دخیل هستند؛ از جمله هزینه‌ی خریداری دستگاه لیزر تراپی سرد (LLLT)، حساسیت‌های موجود در این روش و نیاز به مهارت بالای اوپراتور در تنظیم شدت نور لیزر در قیمت این روش موثرند. هزینه هر جلسه لیزر تراپی مو طبق مصوبات مربوط به خدمات سلامت و زیبایی تعیین می‌شود. اما امکانات، تخصص و تجربه‌ی کادر هر کلینیک نیز منجر به تغییرات این هزینه‌ها خواهد شد. با توجه به حساسیت‌های موجود در انجام روش لیزر تراپی مو، لازم است ابتدا نسبت به یافتن یک مرکز معتبر تحقیق کنید. کلینیک تخصصی هلیا از جمله مراکز معتبر و با تجربه در زمینه لیزر تراپی مو در تهران فعالیت دارد. لذا عزیزانی که در این مورد ابهامات و سوالاتی دارند، می‌توانند جهت مشاوره با همکاران ما در تماس باشند. کلینیک لیزر ترابی مو هلیا در خدمت شما همراهان گرامی می‌باشد.

منابع:

https://www.hairclub.com

https://dermnetnz.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code