1. خانه
 2. پوست و مو
 3. علت ریزش مو در کودکان و درمان آن

علت ریزش مو در کودکان و درمان آن

علت ریزش مو در کودکان و درمان آن

علت ریزش مو در کودکان و درمان آن

علت ریزش مو در کودکان و درمان آن

رخداد ریزش مو در بزرگسالی و سنین بالا امری شایع بوده زیرا کم حجمی و ریزش موها در این سنین عادی می باشد اما این اتفاق در کودکانی که به سن طاسی مو نرسیده اند ممکن است کمی غیر قابل باور بوده و شوک بزرگی برای خانواده کودک به همراه داشته باشد.
 
علت ریزش مو در کودکان و درمان آن
 
اگرچه ریزش مو در کودکان شایع نبوده و بسیاری از کودکان در سنین کم موهایی پرپشت دارند اما طبق مطالعات انجام شده در این افراد علل ریزش مو متفاوت از علل طاسی در بزرگسالان می باشد. بیشتر این کودکان دچار بیماری های پوستی شده و همین امر موجب می شود تا فولیکول ها ضعیف شده و موها شروع به ریزش کنند.
بیماری پوستی که کودکان به آن مبتلا شده و موجب از دست دادن موهای کودک می شود، تهدید کننده زندگی فرد نبوده و از نظر سلامتی برای کودکان مشکلی به وجود نخواهد آورد اما ریزش و از دست دادن موها حتی در بزرگسالی نیز سخت بوده و مشاهده اینکه حجم موها هر روز کمتر می شود دشوار است.
از آنجایی که این بیماری می تواند بر روان و اعتماد به نفس کودک لطمه وارد نماید، حتما جدی گرفته و برای درمان این بیماری سریعا اقدام نمایید.

چه عواملی می تواند باعث ریزش مو در کودک شود؟

ریزش مو در کودکان اغلب ریشه در مشکلات و بیماری های پوستی و یا عفونت دارد. در ادامه برخی از دلایل ایجاد طاسی سر در کودکان و روش های درمان آنها بازگو شده است.

 1. تیپی کاستن

تیپی کاستن نوعی عفونت پوست سر بوده که ناشی از قارچ است و بر اثر استفاده از وسایل شخصی بروز می یابد. زمانی که کودکان برخی از لوازم مانند شانه و کلاه یکدیگر را تعویض کرده و بر سر خود قرار دهند، امکان انتقال این بیماری افزایش یافته و کودک مبتلا می گردد.
می توانید تورم، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست سر را در کودکانی که به تیپی کاستن مبتلا می باشند، به راحتی مشاهده نمایید. از دیگر علائمی که تیپی کاستن با خود به همراه دارد، تب و غدد تورم می باشد.
 
چه عواملی می تواند باعث ریزش مو در کودک شود؟
 
تشخیص این بیماری با معاینه پزشک ممکن می باشد البته در شرایطی ممکن است پزشک قطعه ای از پوست سر را برداشته و برای اطمینان از نوع بیماری به آزمایشگاه بفرستد.
برای درمان این بیماری پزشک یک دارو ضد قارچ به همراه شامپو ضد قارچ تجویز کرده تا بیماری پوستی به وجود آمده درمان شده و امکان انتقال آن به سایر کودکان وجود نداشته باشد. این دارو موضعی نبوده و خوراکی می باشد و باید به مدت ۶ هفته مصرف گردد. با از بین رفتن بیماری امکان ابتلای کودکان دیگر نیز کاهش می یابد.

 1. آلوپسی آرتاها

زمانی که بدن به یک بیماری خود ایمنی مبتلا می گردد، به گونه ای است که سلول های خود بدن علیه فرد عمل می نمایند. آلوپسی آرتاها نیز نوعی از بیماری های خود ایمنی است که طی آن فولیکول ها مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند.
طی نتایج حاصله از مطالعات انجام شده تقریبا از هر ۱۰۰۰ کودک، ۱ نفر به آن دچار می گردد. ریزش مو چه در کودکان و چه در افراد بزرگسال دارای الگویی خاص می باشد. به همین خاطر با توجه به الگوی ریزش مو افراد، این بیماری به اشکال مختلف به وجود می آید.

 • alopecia areata: موهای کودک به صورت تکه تکه دچار ریزش می شود.
 • alopecia totalis: تمامی موهای کودک دچار ریزش شده و از بین می روند.
 • alopecia universalis: موهای موجود بر بدن کودک از بین می رود.

بنابراین آلوپسی آرتاها در تمامی افراد به یک شکل نبوده و دارای اشکال متفاوت است اما برای تشخیص آن مشکلی نبوده و پزشکان به راحتی آن را تشخیص می دهند. همچنین ممکن است تعدادی از تارهای مو برای معاینه بیشتر در زیر میکروسکوپ قرار داده شوند.
اگرچه این بیماری پوستی شناخته شده و تشخیص آن ممکن است اما تا کنون درمان مشخصی برای آن ارائه نشده است اما تعدادی از داروها می توانند به رشد مجدد موهای از بین رفته کمک نمایند.

 • لوسیون، کرم و یا پماد کورتیکواستروئید
 • ماینوکسیدیل
 • آنترالین

پزشک نحوه مصرف این داروها را آموزش خواهد داد. با مصرف صحیح از این داروها پس از گذشت تقریبا ۱ سال شاهد رشد مجدد موهای فرزند خود خواهید بود.

برای اطلاع از خدمات زیبایی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۰۶۸۷۷۳۸ تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

 1. تریکوتیلومانیا

این بیماری نوعی اختلال و وسواس بوده که خود کودک موهای خود را کشیده و موجب ریزش موها می شود. معمولا هنگامی که کودک در حال کشیدن موهای خود است، دیگران متوجه نخواهند شد. بسیاری از کودکان موهای کنده شده را خورده و موجب می شوند گلوله های بزرگی از مو در بدن آن ها تجمع یابند.
ریزش موی ناشی از تریکوتیلومانیا درمانی توسط دارو نداشته و باید از طریق رفتار درمانی شناختی جلوی وقوع این اتفاق را گرفت. کودک باید بیاموزد که این کار برای وی مناسب نبوده تا دست از کشیدن و کندن موهای خود بردارد. به این ترتیب زمانی که کشیدن موها توسط کودک پایان یابد، موها مجددا شروع به رشد می کنند.

 1. تلوژن اگزولوویوم

همانطور که میدانید چرخه طبیعی رشد موها دارای چند مرحله و دوره است. تلوژن یکی از این مراحل است که تقریبا ۱۰ الی ۱۵ درصد از فولیکول های موی سر در این مرحله قرار خواهند گرفت. در این مرحله، رشد موها متوقف شده و در استراحت به سر می برند.
با این کار موهای قدیمی تر از بین رفته و موهای جدید امکان رشد و نمو پیدا می کنند؛ اما در کودکانی که دچار تلوژن اگزولوویوم می شوند، بیشتر از ۱۵ درصد موها در این مرحله قرار گرفته و قسمت های بیشتری از سر دچار ریزش مو می شوند.
در این شرایط به جای از دست دادن ۱۰۰ تار مو در طول روز ممکن است ۳۰۰ تار مو از بین رود به همین دلیل رفته رفته تعداد موهای موجود بر سر کاهش یافته طاسی شکل می گیرد.
این بیماری عموما زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار یک رویداد و شوک شود. تب بسیار بالا، عمل جراحی و یا حتی از دست دادن یک دوست و عزیز می تواند عامل بروز تلوژن اگزولویوم شود. پس از اینکه شرایط فرد به حالت عادی بازگردد، رشد موها آغاز خواهد شد.

 1. کمبود تغذیه

یکی از دلایل ریزش مو در بزرگسالان و کودکان کمبود ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشد. کمبود مواد مغذی نظیر آهن، روی، نیاسین، بیوتین، پروتئین و اسیدهای آمینه بر این مشکل دامن می زنند. این مشکل بیشتر زمانی به وجود می آید که کودک از یک رژیم غذایی گیاهی با میزان دریافت پروتئین کم مواجه می شود.
 
کمبود تغذیه
 
علاوه بر این مصرف بیش از حد ویتامین A نیز می تواند عاملی برای ریزش مو باشد به همین خاطر باید در مصرف مواد مغذی و ویتامین ها نیز دقت نمود.

 1. کم کاری تیروئید

تیروئید غده ای در گردن بوده که وظیفه آن آزادسازی هورمونی برای کنترل سوخت و ساز بدن است؛ اما زمانی که فرد دچار کم کاری تیروئید می شود، این هورمون به اندازه کافی تولید و ترشح نشده و می تواند مشکلات زیادی برای افراد به وجود آورد.
از نشانه های کم کاری تیروئید می توان به افزایش وزن، یبوست، خستگی و ریزش مو اشاره نمود. برای درمان کم کاری تیروئید می توان از داروی هورمون تیروئید بهره گرفت. پس از مصرف این دارو و گذشت چند ماه موهای از بین رفته دوباره شروع به رشد می کنند.
ریزش مو در کودکتان (The cause of hair loss in children) را جدی گرفته و با تیم پزشکی همکاری داشته باشید تا فرزندتان هرچه سریعتر موهای از دست رفته خود را بازیابد. با این کار نه تنها ظاهر کودک جذاب تر خواهد شد بلکه احساس و اعتماد به نفس وی افزایش می یابد.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed