1. خانه
 2. پوست و مو
 3. درمان موثر ریزش مو با محلول ماینوکسیدیل (Minoxidil) + نحوه مصرف و اثرات آن (به روزرسانی ۱۴۰۱)

درمان موثر ریزش مو با محلول ماینوکسیدیل (Minoxidil) + نحوه مصرف و اثرات آن (به روزرسانی ۱۴۰۱)

همه چیز درباره ماینوکسیدیل و مزایا آن

ماینوکسیدیل برای اولین بار در قالب یک داروی ضد فشار خون به جهان معرفی شد که عارضه جانبی رایج آن (هیپرتریکوزیس) منجر به کشف و ایجاد یک فرمول موضعی برای تقویت رشد مو شد. تا به امروز تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنتیک بوده است و به عنوان یک درمان بدون نسخه در نظر گرفته می‌شود. با وجود کاربرد گسترده آن، مکانیسم دقیق اثر ماینوکسیدیل هنوز به طور کامل شناخته نشده است اما اگر طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای مو به درستی انجام شود به نتایج رضایت بخشی می‌توان دست یافت.

در این مقاله هدف ما بررسی و به روز رسانی اطلاعات فعلی در مورد فارماکولوژی، مکانیسم اثر، اثربخشی بالینی و عوارض جانبی ماینوکسیدیل موضعی است. پس به خواندن ادامه دهید تا بدانید ویژگی‌های خاص ماینوکسیدیل چیست.

 • آیا ماینوکسیدیل موها را پرپشت می کند؟ و…. در ادامه با ما همراه باشید:

موارد مصرف ماینوکسیدیل کدام است؟

ماینوکسیدیل متعلق به دسته‌ای از داروهای شناخته شده به عنوان گشاد کننده عروق است و مشخص نیست که چگونه باعث رشد مو می‌شود با این حال تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو ثابت شده است. به طور کلی موارد مصرف ماینوکسیدیل عبارت است از:

 1. محلول و فوم ماینوکسیدیل برای کمک به رشد مو در درمان طاسی با الگوی مردانه استفاده می‌شود اما برای طاسی در جلوی پوست سر یا عقب‌ رفتن خط مو در مردان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 2. فوم و محلول ماینوکسیدیل ۲ درصد برای کمک به رشد مو در خانم‌هایی که موهایی نازک دارند نیز مفید است.
 3. این دارو برای ریزش موی ناگهانی/، ریزش سکه‌ای، ریزش موی بدون دلیل (مثلاً اگر سابقه ریزش مو در خانواده ندارید) یا ریزش مو بعد از زایمان استفاده نمی‌شود.
 4. اگر ۱۸ سال یا کمتر دارید از این محصول استفاده نکنید.
 5. تاثیرات دقیق ماینوکسیدیل ریش هنوز اثبات نشده اما برخی از پزشکان با هدف رشد ریش آن را تجویز می‌کنند.

مزایا استفاده از ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل یک داروی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) است و از شامپوهای موضعی درمان ریزش مو به شمار می‌رود که باعث جابه جایی اکسیژن و افزایش جریان خون در فولیکول‌های مو می‌شود. این ماده مواد مغذی مورد نیاز را مستقیماً به فولیکول‌های مو می‌رساند. در ادامه خواهید خواند که مزایای مصرف ماینوکسیدیل چیست :

 1. سرعت ریزش مو را کند و در برخی افراد متوقف می‌کند
 2. فولیکول‌های مو را وادار می‌کند تا دوباره مو تولید کنند
 3. از نظر بالینی ثابت شده است که نتایج قابل مشاهده را در حدود ۴ ماه برای خانم‌ها و ۲ الی ۴ ماه در آقایان نشان می‌دهد.
 4. فاز آناژن چرخه رشد مو را طولانی می‌کند
 5. گردش خون در رگ‌های خونی کوچک را احیا می‌کند
 6. موجب ضخیم‌تر شدن موهای سر می‌شود.

تاثیر ماینوکسیدیل بر ریزش مو

مطالب بیشتر: ریزش مو سکه ای

عوارض استفاده از ماینوکسیدیل کدامند؟

در پایین گفته شده است که عوارض ناشی از مصرف ماینوکسیدیل چیست :

 1. ممکن است سوزش، خارش یا قرمزی را در محل تحت درمان ایجاد نماید. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 2. اگر پزشک به شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید، به یاد داشته باشید که وی به این نتیجه رسیده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. لازم است بدانید بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی تجربه نخواهند کرد.
 3. به ندرت این دارو می‌تواند از طریق پوست جذب شود و عوارض جانبی ایجاد کند. به هر حال در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی از جمله: رویش موهای ناخواسته در صورت یا بدن، سرگیجه، سریع یا نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل در تنفس به خصوص هنگام دراز کشیدن، غش، درد قفسه سینه، تورم دست ها و یا پاها، افزایش وزن غیرعادی، خستگی، مصرف این دارو را متوقف کنید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. واکنش آلرژیک به این دارو بسیار نادر است با این حال در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات پوستی، خارش و تورم (مخصوصاً در صورت، زبان و یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این موارد لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیستند. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.

مطالب بیشتر: ریزش مو در زنان

نحوه اثر گذاری ماینوکسیدیل بر رویش مجدد مو

انواع ماینوکسیدیل با کوتاه کردن مرحله تلوژن (استراحت مو) چرخه رشد مو تاثیر خود را می‌گذارند و انتقال فاز موها را به فاز آناژن (رشد فعال) جلو می‌اندازند. برای درک این موضوع مهم است که به سرعت روند رشد، ریزش و جایگزینی موهایتان قبل از استفاده از ماینوکسیدیل توجه کنید. ماینوکسیدیل همچنین با افزایش خون و رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های مو به تقویت موهای موجود و تشویق آن‌ها به رشد کمک می‌کند.

ماینوکسیدیل تنها ماده فعال بدون نسخه است که از نظر بالینی ثابت شده است که با فعال کردن مجدد فولیکول‌های موی غیرفعال به معکوس کردن ریزش موی ارثی کمک می‌کند. به طور کلی مکانیسم تحریک رشد مو و تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو کاملا شناخته نشده است، اما این ماده می‌تواند به معکوس کردن روند ریزش مو در آلوپسی آندروژنتیک با روش‌های زیر کمک کند:

 1. کوچک سازی فولیکول‌ها را معکوس می‌کند
 2. جریان خون را در اطراف فولیکول‌ها افزایش می‌دهد
 3. حرکت فولیکول تا مرحله رشد را تحریک می‌کند
 4. هر مرحله از رشد فولیکول را گسترش می‌دهد

توصیه‌های قبل و بعد از استفاده ماینوکسیدیل چیست؟

در ادامه به نکات مهم قبل و بعد از استفاده از این مکمل تقویتی خواهیم پرداخت:

الف) توصیه‌های قبل استفاده از ماینوکسیدیل:

 1. بسیار مهم است که از این دارو فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید و از آن بیشتر از آنچه پزشک دستور داده استفاده نکنید زیرا انجام این کار ممکن است شانس جذب آن از طریق پوست را افزایش دهد.
 2. ماینوکسیدیل را به سایر قسمت‌های بدن خود نزنید! جذب این دارو در بدن ممکن است بر قلب و عروق خونی تأثیر بگذارد و عوارض ناخواسته ایجاد کند.
 3. از هیچ محصول پوستی جایگزین ماینوکسیدیل در طول درمان استفاده نکنید.
 4. در طول درمان با ماینوکسیدیل می‌توان از رنگ‌های مو و مواد مراقبتی مو استفاده کرد به شرطی که پوست سر درست قبل از استفاده از آن‌ها کاملا شسته شود.
 5. ماینوکسیدیل نباید ۲۴ ساعت قبل و بعد از آرایش‌های مو استفاده شود.
 6. دوز ماینوکسیدیل خود را برای جبران هر دوز فراموش شده دو برابر نکنید.

ب) توصیه‌های بعد استفاده از ماینوکسیدیل:

 1. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد نحوه استفاده از محلول با استفاده از اپلیکاتور ارائه شده دنبال کنید.
 2. تا ۴ ساعت بعد از استفاده از ماینوکسیدیل موهای خود را شامپو نکنید.
 3. بلافاصله پس از مصرف این دارو، دست‌های خود را بشویید تا هرگونه اثری که ممکن است روی دستتان مانده باشد از بین برود.
 4. پس از استفاده از محلول ماینوکسیدیل از سشوار برای خشک کردن پوست سر استفاده نکنید. باد سشوار ممکن است اثربخشی درمان را کاهش دهد.
 5. اجازه دهید ماینوکسیدیل به مدت ۲ تا ۴ ساعت پس از استفاده روی سر بماند و بعد فعالیت‌هایی مانند رفتن به رختخواب را انجام دهید.
 6. به یاد داشته باشید که آثار ماینوکسیدیل باید کاملا خشک شود؛ اگر موها یا پوست سر شما پس از استفاده از دارو کاملاً خشک نشده باشد می‌تواند لباس، کلاه یا ملحفه را لکه‌دار کند.
 7. از استفاده دارو در زمانی که مو و بدنتان خیس است خودداری کنید.

توصیه های قبل و بعد از مصرف ماینوکسیدیل

مطالب بیشتر: ریزش مو کششی

ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

اگر به دنبال راه حلی ایمن و دائمی برای پرحجم کردن موهایتان هستید، پیوند موی طبیعی یک روش ایده آل برای شما است با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده از تداوم ریزش موهایان جلوگیری کند، به خصوص اگر ریزش مویتان ناشی از هورمون DHT یا دی هیدروتستوسترون باشد. بهترین راهکار برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو پس از ایمپلنت، مصرف داروهای پیشگیرانه مانند ماینوکسیدیل می‌باشد. محلول ماینوکسیدیل مخصوص ریزش مو باعث افزایش خون رسانی در پوست سر می‌شود زیرا یک داروی گشاد کننده عروق می‌باشد و همچنین از ریزش مو جلوگیری می‌کند. اگر مستعد ریزش موی ژنتیکی هستید و به تازگی عمل کاشت مو را انجام داده‌اید، این داروی شگفت انگیز به رشد مجدد موهایتان و تقویت آن‌ها کمک می‌نماید.

آیا ماینوکسیدیل می‌تواند مو را دوباره رشد دهد؟

بله! اگر در مراحل اولیه ریزش مو هستید، داروی ماینوکسیدیل می‌تواند به رشد مجدد موهای شما و کاهش ریزش بیشتر کمک کند. توصیه بر این است که قبل از استفاده از این دارو با یک متخصص پوست و مو و زیبایی مشورت نمایید؛ زیرا ممکن است ریزش موی شما دلایلی با راه حل‌های آسان و ساده‌تر داشته باشد.

آیا ماینوکسیدیل موها را پرپشت می‌کند؟

گفته می‌شود که ماینوکسیدیل یک داروی گشاد کننده عروق است بنابراین عملکرد کلی و رشد فولیکول مو را تسریع کرده و فاز آناژن مو (فاز فعال) را طولانی می‌کند. ماینوکسیدیل همراه با داروهای تقویتی تجویز شده توسط پزشک می‌تواند موجب افزایش ضخامت موها و تا حدودی پرپشت شدنشان کمک کند.

با قطع ماینوکسیدیل چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر استفاده از ماینوکسیدیل روی پوست سر خود را متوقف کنید، به تدریج موهایی که در اثر مصرف دارو رشد کرده بود را از دست خواهید داد. ماینوکسیدیل دارویی است که به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و استفاده طولانی مدت از آن بی خطر است.

آیا می توانم برای همیشه از ماینوکسیدیل استفاده کنم؟

بله چراکه نه؟ اگر فرد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه و یا زنانه) باشد، می‌تواند برای همیشه از ماینوکسیدیل استفاده کند. دوباره تاکید می‌کنیم که اگر ماینوکسیدیل قطع شود، موها به حالت سابق برمی‌گردند و به تدریج بدتر می‌شوند. بنابراین بهتر است در صورت شروع استفاده از این دارو، برای همیشه آن را ادامه بدهید.

میزان موفقیت ماینوکسیدیل چقدر است؟

داروی روگاشن یا همان ماینوکسیدیل طی سال‌های طولانی توسط مردان و زنان مبتلا به ریزش مو مورد استفاده قرار گرفته است و تقریبا تمامی این افراد از نتایج خود رضایت داشته‌اند. مطالعه‌ای پژوهشی بر روی ۱۱۰۰۰ نفر که حداقل به مدت یک سال از این محلول موضعی استفاده کردند، نشان داد که ۹۲٪ از آن‌ها به نتایج نسبتاً عالی برای کاهش یا توقف ریزش مو رسیده‌اند.

آیا قطع ماینوکسیدیل ریزش مو را تشدید می کند؟

بله. همان طور که گفته شد، قطع ماینوکسیدیل می‌تواند علاوه بر موهای جدید که تحت تاثیر این محلول رشد کرده بودند، روی موهای قبلی هم تاثیر بگذارند و موجب ریزششان شوند.

چه مدت بعد از ماینوکسیدیل می‌توانم دوش بگیرم؟

تا ۴ ساعت پس از استفاده از ماینوکسیدیل موهای خود را شامپو نزنید و دوش نگیرید. با دوش گرفتن و شامپو زدن روی پوست سر بلافاصله بعد از اعمال ماینوکسیدیل ممکن است اثربخشی درمان را به شدت کاهش دهید.

آیا می‌توانید ماینوکسیدیل را روی موهای خیس بمالید؟

این کار را نکنید! هنگامی که مو یا پوست سر شما خیس است، ممکن است بر جذب ماینوکسیدیل تأثیر بگذارد. قبل از استفاده از این دارو مطمئن شوید که موها و پوست سرتان کاملاً خشک شده‌اند.

آیا هنگام استفاده از ماینوکسیدیل باید موهای خود را هر روز بشویید؟

شستن موها در طول درمان با ماینوکسیدیل هر دو روز یکبار توصیه می‌شود زیرا بدون شست و شوی منظم، باقیمانده محلول ممکن است پوست سر را تحریک کند یا بر جذب ماینوکسیدیل در نوبت بعدی تأثیر بگذارد. اگرچه اگر نوع موی افرو (یا وز) دارید، بهتر است سعی کنید موهای خود را یک بار در هفته بشویید.

ماینوکسیدیل چقدر باید روی پوست سر بماند؟

اجازه دهید ماینوکسیدیل به مدت ۲ تا ۴ ساعت پس از استفاده از آن روی سر باقی بماند و زودتر از این بازه زمانی آن را نشویید.

چه مدت باید از ماینوکسیدیل استفاده کنم؟

توصیه می‌کنیم از این دارو برای همیشه تا آخر عمر (به عنوان یک روتین سلامت مو) استفاده کنید.

ماینوکسیدیل از کجا تهیه کنیم؟

ماینوکسدیل را می‌توانید از داروخانه‌های معتبر در سطح کشور تهیه نمایید.

ماینوکسیدیل ایرانی یا خارجی؟

فرمولاسیون داروها تا حد زیادی به یکدیگر شبیه هستند اما میزان پاسخدهی بدن‌های مختلف به این نوع فرمول‌ها متفاوت است. بهتر است برای اطمینان از اینکه کدامیک از این داروها روی شما بهترین تاثیر را می‌گذارند با پزشک خود مشورت نمایید.

چرا ماینوکسیدیل باعث خارش سر می‌شود؟

شایع‌ترین عارضه جانبی محلول موضعی ماینوکسیدیل، درماتیت تماسی تحریک کننده با علائم طبیعی و قابل انتظاری مانند خارش و پوسته پوسته شدن است. معمولاً این علائم نتیجه واکنش آلرژیک به پروپیلن گلیکول یا کمتر در اثر خود ماده ماینوکسیدیل می‌باشد و نگران کننده نیست.

قیمت ماینوکسیدیل چقدر است؟

عوامل تاثیر گذار روی قیمت ماینوکسیدیل چیست ؟ ماینوکسیدیل در قالب محلول، شامپو، فوم و … عرضه می‌شود و حجم و برندهای مختلفی از آن وجود دارد. هر محصولی ممکن است درصد خاصی از ماینوکسیدیل را در خود جای داده باشد؛ رایج‌ترین میزان غلظت مورد استفاده در محصولات مراقبتی ۲% و ۵% می‌باشد. هزینه ماینوکسیدیل بسته به مواردی همچون برند و شرکت سازنده محصول، حجم محصول و غلظت دارویی متفاوت است.

در حالت کلی شما می‌توانید این دارو را از داروخانه‌های معتبر شهر خود خریداری نمایید اما توصیه می‌شود که از مصرف خودسرانه ماینوکسیدیل خودداری کنید و حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت نمایید تا نوع مناسبی از این دارو را همراه با برنامه مصرف مخصوص برایتان تجویز کند و به زودی بتوانید به نتایج دلخواهتان برسید.

منبع: beverlyhillshr

تیم تحریریه کلینیک هلیا سعی دارد تا اطلاعات جامع و درستی در خصوص استفاده از این مکمل را در اختیار شما قرار دهد. راستی تجربه شما در خصوص استفاده از این مکمل چه بوده است؟ تجربه و نظرات خود را در بخش “نظرات” سایت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed