پوست و مو

درمان موثر ریزش مو با ماینوکسیدیل – نحوه مصرف

ماینوکسیدیل برای اولین بار در قالب یک داروی ضد فشار خون به جهان معرفی شد که عارضه جانبی رایج آن (هیپرتریکوزیس) منجر به کشف و ایجاد یک فرمول موضعی برای تقویت رشد مو شد. تا به امروز تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنتیک بوده است و به عنوان یک درمان بدون نسخه در نظر گرفته می‌شود. با وجود کاربرد گسترده آن، مکانیسم دقیق اثر ماینوکسیدیل هنوز به طور کامل شناخته نشده است اما اگر طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای مو به درستی انجام شود به نتایج رضایت بخشی می‌توان دست یافت.

در این مقاله هدف ما بررسی و به روز رسانی اطلاعات فعلی در مورد فارماکولوژی، مکانیسم اثر، اثربخشی بالینی و عوارض جانبی ماینوکسیدیل موضعی است. پس به خواندن ادامه دهید تا بدانید ویژگی‌های خاص ماینوکسیدیل چیست .

موارد مصرف ماینوکسیدیل کدام است؟

ماینوکسیدیل متعلق به دسته‌ای از داروهای شناخته شده به عنوان گشاد کننده عروق است و مشخص نیست که چگونه باعث رشد مو می‌شود با این حال تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو ثابت شده است. به طور کلی موارد مصرف ماینوکسیدیل عبارت است از:

 1. محلول و فوم ماینوکسیدیل برای کمک به رشد مو در درمان طاسی با الگوی مردانه استفاده می‌شود اما برای طاسی در جلوی پوست سر یا عقب‌ رفتن خط مو در مردان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 2. فوم و محلول ماینوکسیدیل 2 درصد برای کمک به رشد مو در خانم‌هایی که موهایی نازک دارند نیز مفید است.
 3. این دارو برای ریزش موی ناگهانی/، ریزش سکه‌ای، ریزش موی بدون دلیل (مثلاً اگر سابقه ریزش مو در خانواده ندارید) یا ریزش مو بعد از زایمان استفاده نمی‌شود.
 4. اگر 18 سال یا کمتر دارید از این محصول استفاده نکنید.
 5. تاثیرات دقیق ماینوکسیدیل ریش هنوز اثبات نشده اما برخی از پزشکان با هدف رشد ریش آن را تجویز می‌کنند.

مزایا استفاده از ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل یک داروی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) است و از شامپوهای موضعی درمان ریزش مو به شمار می‌رود که باعث جابه جایی اکسیژن و افزایش جریان خون در فولیکول‌های مو می‌شود. این ماده مواد مغذی مورد نیاز را مستقیماً به فولیکول‌های مو می‌رساند. در ادامه خواهید خواند که مزایای مصرف ماینوکسیدیل چیست :

 1. سرعت ریزش مو را کند و در برخی افراد متوقف می‌کند
 2. فولیکول‌های مو را وادار می‌کند تا دوباره مو تولید کنند
 3. از نظر بالینی ثابت شده است که نتایج قابل مشاهده را در حدود 4 ماه برای خانم‌ها و 2 الی 4 ماه در آقایان نشان می‌دهد.
 4. فاز آناژن چرخه رشد مو را طولانی می‌کند
 5. گردش خون در رگ‌های خونی کوچک را احیا می‌کند
 6. موجب ضخیم‌تر شدن موهای سر می‌شود.

تاثیر ماینوکسیدیل بر ریزش مو

مطالب بیشتر: ریزش مو سکه ای

عوارض استفاده از ماینوکسیدیل کدامند؟

در پایین گفته شده است که عوارض ناشی از مصرف ماینوکسیدیل چیست :

 1. ممکن است سوزش، خارش یا قرمزی را در محل تحت درمان ایجاد نماید. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 2. اگر پزشک به شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید، به یاد داشته باشید که وی به این نتیجه رسیده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. لازم است بدانید بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی تجربه نخواهند کرد.
 3. به ندرت این دارو می‌تواند از طریق پوست جذب شود و عوارض جانبی ایجاد کند. به هر حال در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی از جمله: رویش موهای ناخواسته در صورت یا بدن، سرگیجه، سریع یا نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل در تنفس به خصوص هنگام دراز کشیدن، غش، درد قفسه سینه، تورم دست ها و یا پاها، افزایش وزن غیرعادی، خستگی، مصرف این دارو را متوقف کنید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. واکنش آلرژیک به این دارو بسیار نادر است با این حال در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات پوستی، خارش و تورم (مخصوصاً در صورت، زبان و یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این موارد لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیستند. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.

مطالب بیشتر: ریزش مو در زنان

نحوه اثر گذاری ماینوکسیدیل

انواع ماینوکسیدیل با کوتاه کردن مرحله تلوژن (استراحت مو) چرخه رشد مو تاثیر خود را می‌گذارند و انتقال فاز موها را به فاز آناژن (رشد فعال) جلو می‌اندازند. برای درک این موضوع مهم است که به سرعت روند رشد، ریزش و جایگزینی موهایتان قبل از استفاده از ماینوکسیدیل توجه کنید. ماینوکسیدیل همچنین با افزایش خون و رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های مو به تقویت موهای موجود و تشویق آن‌ها به رشد کمک می‌کند.

ماینوکسیدیل تنها ماده فعال بدون نسخه است که از نظر بالینی ثابت شده است که با فعال کردن مجدد فولیکول‌های موی غیرفعال به معکوس کردن ریزش موی ارثی کمک می‌کند. به طور کلی مکانیسم تحریک رشد مو و تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو کاملا شناخته نشده است، اما این ماده می‌تواند به معکوس کردن روند ریزش مو در آلوپسی آندروژنتیک با روش‌های زیر کمک کند:

 1. کوچک سازی فولیکول‌ها را معکوس می‌کند
 2. جریان خون را در اطراف فولیکول‌ها افزایش می‌دهد
 3. حرکت فولیکول تا مرحله رشد را تحریک می‌کند
 4. هر مرحله از رشد فولیکول را گسترش می‌دهد

توصیه‌های قبل و بعد از استفاده ماینوکسیدیل چیست؟

الف) توصیه‌های قبل استفاده از ماینوکسیدیل:

 1. بسیار مهم است که از این دارو فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید و از آن بیشتر از آنچه پزشک دستور داده استفاده نکنید زیرا انجام این کار ممکن است شانس جذب آن از طریق پوست را افزایش دهد.
 2. ماینوکسیدیل را به سایر قسمت‌های بدن خود نزنید! جذب این دارو در بدن ممکن است بر قلب و عروق خونی تأثیر بگذارد و عوارض ناخواسته ایجاد کند.
 3. از هیچ محصول پوستی جایگزین ماینوکسیدیل در طول درمان استفاده نکنید.
 4. در طول درمان با ماینوکسیدیل می‌توان از رنگ‌های مو و مواد مراقبتی مو استفاده کرد به شرطی که پوست سر درست قبل از استفاده از آن‌ها کاملا شسته شود.
 5. ماینوکسیدیل نباید 24 ساعت قبل و بعد از آرایش‌های مو استفاده شود.
 6. دوز ماینوکسیدیل خود را برای جبران هر دوز فراموش شده دو برابر نکنید.

ب) توصیه‌های بعد استفاده از ماینوکسیدیل:

 1. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد نحوه استفاده از محلول با استفاده از اپلیکاتور ارائه شده دنبال کنید.
 2. تا 4 ساعت بعد از استفاده از ماینوکسیدیل موهای خود را شامپو نکنید.
 3. بلافاصله پس از مصرف این دارو، دست‌های خود را بشویید تا هرگونه اثری که ممکن است روی دستتان مانده باشد از بین برود.
 4. پس از استفاده از محلول ماینوکسیدیل از سشوار برای خشک کردن پوست سر استفاده نکنید. باد سشوار ممکن است اثربخشی درمان را کاهش دهد.
 5. اجازه دهید ماینوکسیدیل به مدت ۲ تا ۴ ساعت پس از استفاده روی سر بماند و بعد فعالیت‌هایی مانند رفتن به رختخواب را انجام دهید.
 6. به یاد داشته باشید که آثار ماینوکسیدیل باید کاملا خشک شود؛ اگر موها یا پوست سر شما پس از استفاده از دارو کاملاً خشک نشده باشد می‌تواند لباس، کلاه یا ملحفه را لکه‌دار کند.
 7. از استفاده دارو در زمانی که مو و بدنتان خیس است خودداری کنید.

توصیه های قبل و بعد از مصرف ماینوکسیدیل

مطالب بیشتر: ریزش مو کششی

قیمت ماینوکسیدیل چقدر است؟

عوامل تاثیر گذار روی قیمت ماینوکسیدیل چیست ؟ ماینوکسیدیل در قالب محلول، شامپو، فوم و … عرضه می‌شود و حجم و برندهای مختلفی از آن وجود دارد. هر محصولی ممکن است درصد خاصی از ماینوکسیدیل را در خود جای داده باشد؛ رایج‌ترین میزان غلظت مورد استفاده در محصولات مراقبتی 2% و 5% می‌باشد. هزینه ماینوکسیدیل بسته به مواردی همچون برند و شرکت سازنده محصول، حجم محصول و غلظت دارویی متفاوت است.

در حالت کلی شما می‌توانید این دارو را از داروخانه‌های معتبر شهر خود خریداری نمایید اما توصیه می‌شود که از مصرف خودسرانه ماینوکسیدیل خودداری کنید و حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت نمایید تا نوع مناسبی از این دارو را همراه با برنامه مصرف مخصوص برایتان تجویز کند و به زودی بتوانید به نتایج دلخواهتان برسید.

منبع
webmdncbihaircenterathelendale

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.