1. خانه
  2. پوست و مو
  3. درمان قطعی ریزش مو در زنان و دختران (علل و علائم ریزش موی شدید)

درمان قطعی ریزش مو در زنان و دختران (علل و علائم ریزش موی شدید)

ریزش مو زنان؛ دلایل و راهکارها

یکی از معضلات پیش روی بسیاری از بانوان، مسئله‌ی ریزش مو است. اگرچه ریزش مو بطور میانگین ۱۰۰ تار مو در روز امری طبیعی است، اما زمانی که از این حد شدیدتر می‌شود، باید به فکر راه‌های موثری برای درمان باشید. علاوه بر مشکلات ژنتیکی، بیماری و شرایط محیطی که در زنان و مردان به طور مشترک منجر به ریزش مو می‌شود، مشکلات هورمونی دلیل دیگری برای ریزش مو است که در زنان به مراتب شایع‌تر است. حال چرا مشکلات ریزش مو زنان را مهم‌تر از ریزش موی مردان است؟ این مسئله به مهم‌تر بودن مسئله‌ی زیبایی برای خانم‌ها برمی‌گردد. ممکن است مردان با طاسی سر خود مشکلی نداشته باشند، اما این برای بانوان یک مشکل مهم محسوب می‌شود. بنابراین در این بخش از مطالب کلینیک پوست و موی هلیا دلایل ریزش موی زنان، درمان ریزش مو زنان و هزینه درمان ریزش مو زنان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ریزش مو زنان؛ دلایل و راهکارها

ریزش مو در زنان تا چه حد شایع است؟

بسیاری بر این باورند که ریزش مو تنها در مردان به چشم می‌آید. درحالی که آمارها نشان می‌دهند بیش از ۵۰ درصد زنان دچار این مشکل می‌شوند. درواقع اگرچه ریزش مو در مردان برجسته‌تر است، اما زنان به همان اندازه یا حتی بیشتر مشکل ریزش مو دارند. ریزش مو در زنان بالای ۴۰ سال و افرادی که به تازگی مادر شده‌اند بیشتر از سایرین مشاهده می‌شود. زنانی که تحت درمان‌های دارویی و شیمی درمانی قرار می‌گیرند نیز دچار ریزش موی شدید می‌شوند. البته مشکلات ژنتیکی و حتی مدل بستن مو( کشیده شدن دائم مو) در ریزش مو زنان موثر است. درمان بیماری‌هایی نظیر آلوپسی آندروژنیک اگر به موقع انجام نشود، منجر به بروز طاسی در زنان می‌شود.

مهم‌ترین دلایل ریزش موی زنان

زمانی که روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهای خود را از دست می‌دهید، در واقع فرایند ریزش و رویش موی نرمالی دارید. اما زمانی که این تعادل برهم می‌خورد، شما به مرور متوجه ریزش موهای خود می‌شوید. چرخه‌ی مو شامل سه مرحله‌ی آناژن (مرحله رشد)، کاتاژن (گذار) و تلوژن (استراحت) است؛ بیش از ۸۰ درصد موهای سر در مرحله‌ی رشد هستند که بین ۲ تا ۸ سال است؛ اما در مرحله‌ی گذرا، فولیکول‌های مو به تدریج تحلیل می‌روند( بین دو تا ۳ هفته). مرحله‌ی سوم که فاز استراحت مو است، موها می‌ریزند( معمولا در مدت ۲ تا ۴ ماه). حال هر عاملی که در این چرخه تداخل ایجاد کند، منجر به ریزش خیلی شدید مو در خانم ها می‌شود. از مهم‌ترین دلایل ریزش مو زنان موارد مصرف دارو، بیماری، عفونت، تاثیر مواد شیمیایی است. هریک از این موارد تا حدی در برهم خوردن چرخه‌ی عمر مو تاثیرگذارند.

مهم ترین دلایل ریزش مو زنان

روش های درمان ریزش مو در خانم ها

موهای شما چیزهای زیادی را درباره شما فاش می‌کنند. بلند یا کوتاه، صاف یا فر و مرتب یا ژولیده بودن موها، بیان کننده‌ شخصیت شما هستند. برای خانم‌ها موی سر چیزی بیش از یک دسته الیاف است! بنابراین زنانی که دچار ریزش مو می‌شوند، تنها موهای خود را از دست نمی‌دهند؛ بنابراین مشکل ریزش مو مسئله‌ی کاملا مهمی است که باید درمان شود؛ با توجه به دلایل متعددی که برای ریزش موی زنان وجود دارد، درمان‌های مختلفی نیز باید پیش‌بینی شود. ریزش روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو کاملا طبیعی است. این میزان ریزش در روزهایی که حمام می‌کنید، تا ۲۵۰ تار مو هم رخ می‌دهد. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از ریش مو، شستشوی متعادل موهاست. اگر هر روز موهای خود را شستشو می‌کنید، باید انتظار ریزش بیش از حد آنها را هم داشته باشید.

• درمان بیماری

اگر طبق تشخیص پزشک، ریزش مو به دلیل بیماری‌های ژنتیکی باشد، باید نسبت به درمان آن اقدام کنید؛ بیماری‌های دیابتی و تیروئیدی از دیگر دلایل ریزش مو در زنان است که لازم است درمان شوند. به عبارتی ریزش مو علامتی است که بدن به عنوان واکنشی در برابر برخی بیماری‌ها بروز می‌دهد. بنابراین سلامت موی زنان نشان از سلامت جسم و روان آنان خواهد داشت.

• اصلاح رژیم غذایی

یکی از روش های درمان ریزش مو در خانم ها، اصلاح رژیم غذایی است. تغذیه‌ی نامناسب در هر سنی می‌تواند منجر به ریزش مو شود؛ بنابراین رفع مشکلات تغذیه‌ای و استفاده از مکمل‌های ویتامینی در درمان ریزش مو زنان موثر خواهد بود. کمبود آهن، روی، مس و ویتامین‌های گروه B، ریزش مو در زنان و مردان را در هر سنی به دنبال دارد. کمبود مواد مغذی به ویژه در زنان باردار و مادران شیرده به دلیل تغذیه‌ی کودک از بدن مادر، شایع‌تر است. این افراد باید نسبت به تغذیه‌ی خود محتاط‌تر باشند تا شاهد مشکلات ریزش مو و کم‌پشتی موهای خود نباشند.

• درمان مشکلات هورمونی

یکی از موارد ریزش موی شدید در زنان، برهم خوردن تعادل هورمون‌هاست. از علائم ریزش موی هورمونی در زنان می‌توان به ریزش موی الگوی مردانه اشاره کرد. این مورد که به دلیل اختلالات هورمونی رخ می‌دهد، باید به طور جدی درمان شود. تشکیل کیست تخمدان از دیگر دلایلی است که ریزش مو یا رشد موهای زائد را در پی دارد. راه حل این دسته از مشکلات، مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات دقیق است. در نهایت مطابق با تجویز متخصص نسبت به درمان اقدام کنید. در نهایت شاهد بازگشت موهای ازدست رفته‌ی خود خواهید بود.

درمان خانگی ریزش مو زنان

درمان خانگی برای متوقف کردن ریزش موی زنان

امروزه می‌توانید در هر صفحه‌ی اینترنتی، راهکارهای زیادی برای توقف ریزش مو زنان مشاهده کنید. برای اطلاع از بازدهی هریک از این روش‌ها، باید آن را امتحان کنید؛ درحالی که بسیاری از این روش‌ها تنها تجربه‌ی شخصی افراد است و نمی‌توان کاملا به آنها اعتماد کرد. البته رعایت برخی نکات می‌تواند ریزش موهای شما را متوقف کند. از جمله اینکه مزاج خود را بشناسید؛ سپس بر اساس آن در هر فصل، ترکیبی از مواد غذایی و میوه و سبزیجات مصرف کنید. شامپوی شستشو را متناسب با جنس مو و پوست سر خود انتخاب کنید. انواع شامپو برای ریزش مو زنان را می‌توانید برای جلوگیری از ریش مو زنان خریداری کنید. از شستشوی هر روزه‌ی موهای خود خودداری کنید. توجه داشته باشید که مشکلاتی نظیر آلوپسی سر و مشکلات ژنتیکی را نمی‌توان با درمان‌های معمول خانگی برطرف نمود. این مشکلات نیازمند معاینه و درمان متخصصین است.

هزینه درمان ریزش مو زنان

هزینه‌ی درمان ریزش مو زنان برحسب نوع مشکل رخ داده و مدت درمان متفاوت خواهد بود. گاها برخی مشکلات تنها با یک بسته داروی ویتامینه درمان می‌شود. گاها موها هشدار می‌دهند که بدن دچار اختلالات ژنتیکی یا هورمونی شده است. در چنین شرایطی هزینه‌ی درمان به نسبت تشخیص پزشک و طول دوره درمان تعیین می‌شود. اما در شرایطی که ریزش مو زنان طاسی دائمی را به همراه داشته باشد، راه‌های درمان متفاوت‌تر است. هزینه درمان ریزش مو زنان با روش کاشت مو  طبیعی در نواحی بدون مو، مزوتراپی مو یا سایر روش‌ها متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از هزینه و شرایط هریک از روش‌های درمان ریزش مو در زنان می‌توانید با کلینیک تخصصی هلیا در ارتباط باشید. ارائه‌ی بهترین خدمات توسط کادر حرفه‌ای و مجرب در کنار بهترین تجهیزات روز دنیا، تجربه‌ای متفاوت در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. چنانچه هرگونه سوالی در این زمینه داشته باشید، همکاران ما پاسخگوی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed