1. خانه
  2. پوست و مو
  3. آیا می توان از ماینوکسیدیل برای پرپشت شدن ابروها استفاده کرد؟

آیا می توان از ماینوکسیدیل برای پرپشت شدن ابروها استفاده کرد؟

تاثیر ماینوکسیدیل بر تقویت ابرو

ریزش ابرو به ویژه اینکه در زیبایی صورت اثر می گذارد موضوع نگران کننده ای است و اغلب به دنبال روش درمانی مناسب یا محصولاتی هستند که به تقویت موهای ابرو کمک کند. در این میان ماینوکسیدیل یا روگین سالهاست که به عنوان محصولی برای رشد مجدد موهای سر بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
به طور معمول برای ریزش موی ارثی، ماینوکسیدیل برای رشد مجدد مو کار می کند و در عین حال از ریزش بیشتر مو نیز جلوگیری می کند. زمزمه هایی نیز وجود دارد که تاثیر ماینوکسیدیل بر تقویت ابرو نیز قابل مشاهده و قابل توجه است.

تاثیر ماینوکسیدیل بر تقویت ابرو

ریزش ابروها با افزایش سن عارضه ای متداول است، همچنین شرایط محیطی و برخی بیماری ها مانند کم کاری تیروئید نیز در شکل گیری این عارضه اثر دارد. تاثیر ماینوکسیدیل بر تقویت ابرو یک درمان ثابت برای ریزش موهای ابرو نیست اما نمی توان از اثرات آن چشم پوشی کرد.
با این حال، برخی از مردم اصرار دارند تاثیر ماینوکسیدیل برای ابروها بسیار شگفت انگیز است. در ادامه نگاهی دقیق تر به آنچه می گوید تحقیقات درباره این روش درمانی برای ابرو دارند، می اندازیم.

آیا ماینوکسیدیل واقعاً می تواند ریزش ابرو را درمان کند یا خیر؟

به طور معمول عملکرد این محصول با تقویت رشد موهای جدید در پوست سر همراه است و در اکثر موارد نیز به همین منظور تجویز می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که ماینوکسیدیل برای رشد موهای ابرو طراحی نشده است ، محققان در حال بررسی نقش ماینوکسیدیل برای درمان هیپوتریکوز ابرو (ابروهای نازک) هستند.

آیا ماینوکسیدیل واقعاً می تواند ریزش ابرو را درمان کند یا خیر؟

یک مطالعه به بررسی اثرات ماینوکسیدیل ۳ درصد برای تقویت ابروها پرداخته و آن را با داروهای مرسوم برای این امر مانند لاتیز مقایسه کرده است. بعد از گذشت ۱۶ هفته، حدود ۵۰ درصد از شرکت کنندگان بازسازی موهای ابرو را با کمک ماینوکسیدیل به اندازه دیگر داروهای مرسوم مشاهده کردند.
براساس این مطالعه بالینی، به نظر می رسد که این محصول به طور متوسط ​​رشد ابرو را افزایش می دهد و قابل مقایسه با لاتیز است. محققان تصور می کنند براساس این نتایج به دست آمده روگین می تواند درمانی ایمن و مؤثر برای تقویت موهای ابرو باشد و می توان به اثرات این شیوه درمانی اعتماد کرد.
طبق مطالعات  آکادمی آمریکایی درماتولوژی ، حدود یک سال طول می کشد تا نتایج کامل استفاده از Rogaine به صورت روزانه مشاهده شود. از آنجا که موهای شما روند احیا را طی می کند ، ممکن است طی دو ماه اول ریزش مو را افزایش دهید ، و سپس به آرامی شروع به رشد مجدد مو کنید. از آنجا که چنین نتایجی با موهای روی سر مشاهده شده است ، به احتمال زیاد در مورد موهای ابرو نیز کاربرد دارد.

برای اطلاع از خدمات زیبایی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۰۶۸۷۷۳۸ تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید. 

نحوه صحیح استفاده از ماینوکسیدیل

اغلب ماینوکسیدیل برای تقویت ابروها با غلظت ۲ تا ۵ درصد مورد استفاده قرار می گیرد. توصیه می شود کسانی که به دنبال درمان ریزش ابرو هستند ابتدا با دوز کمتر و با غلظت ۲ درصد شروع کنند. با توصیه متخصص پوست و مو می توانید که در صورت عدم دستیابی به نتایج مطلوب، دوز را تا ۵ درصد نیز افزایش دهید.

 نحوه صحیح استفاده از ماینوکسیدیل

برای مشاهده اثرگذاری این محصول در تقویت ابرو باید از آن به صورت روزانه اعمال شود. قطع استفاده از محصول یا استفاده از آن فقط برای یک دوره از اثرگذاری آن خواهد کاست. قبل از شروع استفاده از ماینوکسیدیل ، با پزشک خود مشورت کنید.
ماینوکسیدیل می تواند در افراد حساس باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود. همچنین می تواند در برخی داروها تداخل ایجاد کند و نشان داده شده است که در صورت استفاده در دوزهای زیاد باعث افزایش فشار خون می شود.
نحوه صحیح استفاده: ناحیه ابرو را با صابون و آب ملایم بشویید و خشک کنید. قبل از استفاده از ماینوکسیدیل ، پوست شما باید کاملاً خشک باشد. دو بار در روز محلول ماینوکسیدیل را اعمال کنید. برای استفاده از ماینوکسیدیل کافیست که کمی پنبه یا یک گوش پنبه را بردارید و مقداری از دارو را بر روی ابروها به دقت بمالید.
هنگام انجام کار لازم است که حتماً دستان خود را کاملاً بشویید. از مصرف دارو در چشم خودداری کنید. قبل از دست زدن به محلی که ماینوکسیدیل روی آن زده اید بهتر است اجازه  دهید دو تا چهار ساعت زمان بگذرد تا محول به صورت خشک شود.
در انتها اینکه رشد مو و تقویت رشد ابرو با ماینوکسیدیل نیاز به کمی وقت و صبر دارد و نباید انتظار داشت که در کمترین زمان اثری فوق العاده و معجزه وار از خود به جای بگذارد.

مطالب بیشتر: کاشت ابروی طبیعی

هشدارها و عوارض جانبی استفاده از ماینوکسیدیل

همانگونه که اشاره شد ماینوکسیدیل برای موهای سر طراحی و ساخته شده است و یکی از رایج ترین عوارض جانبی در این مکان، تحریک پوست سر است. این تأثیرات همچنین می تواند در قسمت های دیگر پوست که در آن از محصول استفاده می شود، رخ دهد.
پوست اطراف ابروهای شما (به ویژه در اطراف قوس ابرو) نیز به احتمال زیاد در معرض این خطر است زیرا این منطقه حساس تر است. عوارض جانبی استفاده از این محصول برای تقویت ابرو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

هشدارها و عوارض جانبی استفاده از ماینوکسیدیل

سوزش، خشکی، خارش، قرمزی و التهاب. همچنین ممکن است به طور تصادفی محصول را در قسمت های دیگر صورت خود بزنید و در نتیجه این امر شاهد رشد موهای زائد در این مناطق باشید. برای جلوگیری از این امر با سوآب پنبه ای برای دقیق تر استفاده کردن آن، این خطر را به حداقل برسانید.
نکته مهم بعدی این است ماینوکسیدیل با چشمان شما تماسی نداشته باشد. اگر این اتفاق افتاد فوراً چشم خود را شستشو دهید اگر درد یا تورمی به وجود آمد و ادامه داشت، به یک مرکز مراقبت بهداشتی مراجعه نمایید.
روژین اگر در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود، مضر است. اگر باردار هستید و شیرده هستید، توصیه می شود که حتماً قبل از استفاده از روژین با پزشک خود مشورت کنید. در صورت داشتن شرایط حساس پوستی مانند اگزما و روزاسه نیز باید احتیاط کنید.
به توجه به تمام مواردی که ذکر شد لازم است به دقت مورد استفاده قرار گیرد تا در چشم یا قسمت های دیگر صورت اثر منفی از خود به جای نگذارد. بعضی از افراد در صورت استفاده از آن، سوزش پوستی خفیف و موقتی را تجربه می کنند که جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

نکته انتهایی:

ریزش ابروها و راهکارهای مناسب برای تقویت آن بسیار متعدد و متنوع هستند، این محصول تنها یکی از راه هایی است که برای این امر کمک کننده است. در صورت موفقیت آمیز نبودن استفاده از ماینوکسیدیل برای تقویت ابرو (Minoxidil to strengthen eyebrows) گزینه های دیگری را که ممکن است از ریزش ابرو جلوگیری کنند را می توان امتحان کرد، مانند: درمان با لیزر، پیوند مو، درمان با استفاده پلاکت (PRP) ،لاتیزه، مکمل هایی مانند اسید فولیک و اسیدهای چرب امگا ۳، داروهای ریزش مو مانند فیناستراید و اسپیرونولاکتون.
برای انتخاب و استفاده از هرکدام از روش ها جهت جلوگیری از ریزش ابروها و رشد بیشتر آنها باید از نوع ریزش موی خود در ناحیه ابرو مطمئن شوید. به همین خاطر است که توصیه می شود حتماً با پزشک  متخصص پوست و مو در ابتدای امر مشورت نمایید.
استفاده از داروهای خانگی و مواد طبیعی  چون روغن های طبیعی، اصلاح شیوه های مراقبت از مو، شانه کردن ابروها، تغذیه سالم و مواردی از این دست نیست راه حل های کلی و بی ضرری هستند که فرد برای سلامت پوست و موی خود ملزم به رعایت آنهاست.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed