درمان جای جوش با تزریق چربی به پوست صورت

وجود جای جوش در پوست بدن و به ویژه صورت، تاثیر زیادی بر زیبایی چهره شخص دارد. افراد زیادی در چهره خود آثار و جای جوش دارند و همواره برای از بین بردن آن راهکار‌های متفاوتی را امتحان کرده‌اند اما هر بار ناامید شده‌اند. رفع جای جوش با تزریق چربی می‌تواند یک گزینه مناسب برای این دسته از افراد باشد. در حال حاضر انتقال چربی یکی از پر کاربردترین و پر طرفدارترین عمل زیبایی در دنیا به شمار می‌رود و روزانه توسط افراد زیادی انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم به موضوع رفع جای جوش با انتقال چربی بپردازیم پس با ما همراه باشید.

 اینفوگرافیک رفع جای جوش با تزریق چربی

نحوه تزریق چربی به نواحی دارای جای جوش

انجام عمل زیبایی تزریق چربی به صورت یک عمل ظریف و نیازمند دقت، مهارت و دانش بالایی است. به همین علت باید در انتخاب متخصص وسواس زیادی به خرج دهید تا احتمال موفقیت و رسیدن به نتیجه مطلوب افزایش یابد. برای برطرف کردن جای جوش با تزریق چربی معمولا پزشکان در یک جلسه قبل از عمل، نواحی دارای چربی باکیفیت و سازگار را بررسی می‌کنند تا مشخص شود که چه ناحیه‌ای برای استخراج چربی گزینه مناسبی است.

مزیت انتقال چربی به جای جوش این است که برخلاف ژل و بوتاکس، چربی به هیچ‌وجه حساسیت و عوارض جانبی ندارد و ظاهری زیبا به پوست می‌بخشد که با گذشت زمان منجر به جوان‌سازی سلول‌های بنیادی پوست می‌شود. معمولا چربی را از بافت‌های بادوام و با کیفیت بدن انتخاب نموده و با استفاده از روش‌های برداشت چربی مانند لیپوماتیک، چربی‌ها را برداشت می‌کنند.

پزشک معالج چربی‌های برداشت شده را در سانتریفیوژ‌هایی قرار می‌دهد تا ناخالصی‌های همراه با چربی در اثر چرخش سریع، جدا شده و چربی خالص، آماده تزریق شود. تمام این فرآیند چربی‌گیری و غربال آن و تبدیل به بافتی نرم و مناسب، حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. سپس پزشک با بی‌حس کردن ناحیه جای جوش، مراجعه‌کننده را آماده تزریق خواهد کرد. در ادامه، چربی‌های برداشت شده توسط یک سرنگ کوچک با دقت و ظرافت و به صورت یکدست به مناطق دارای جای جوش تزریق خواهد شد تا پس از تزریق، پوست فرم صاف و یکدستی داشته باشد. این بافت چربی با تحریک کلاژن‌ها و کمک به رشد دوباره سلول‌ها باعث جوان شدن پوست خواهد شد.

نحوه تزریق چربی به نواحی دارای جای جوش

مهم ترین دلایل جوش زدن صورت

آکنه یا جوش زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ باز پوست شما با چربی، پوست مرده یا باکتری مسدود شود. زمانی که این جوش‌ها بر روی صورت فعال و نمایان می‌شوند نباید آن‌ها را دستکاری نمود زیرا به پوست آسیب می‌رسد و جای آن فرورفته می‌شود و فرد را مجبور می‌کند تا اقدامات درمانی مختلفی را برای پر کردن جای جوش صورت خود امتحان نماید. در حالت کلی چهار عامل اصلی باعث ایجاد آکنه بر روی صورت می‌شوند که عبارت هستند از:

 1. تولید روغن و چربی بیش از حد طبیعی در پوست (سبوم)
 2. فولیکول‌های موی صورت توسط چربی و سلول‌های مرده پوستی مسدود شوند
 3. باکتری‌هایی همچون پروپیونی باکتریوم (Propionibacterium acnes) در منافذ پوست شروع به فعالیت کنند
 4. ایجاد التهاب
 5. اختلالات هورمونی

تزریق چربی نانوفت برای جای جوش

یکی از تکنیک‌های جدیدی که برای درمان اسکارهای پوستی ناشی از آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرد، تزریق چربی به روش نانوفت برای جای جوش است. در این متد ابتدا پزشک مقدار کمی چربی را از نواحی مختلفی همچون ران‌ها، باسن و یا شکم و پهلوهای فرد متقاضی استخراج می‌کند و پروسه تخلیص را با سانتریفیوژ انجام می‌دهد. در مرحله بعد با استفاده از سرنگ‌هایی که سوزن مخصوص دارند، چربی مایع شده را به زیر پوست در نواحی دارای فرورفتگی ناشی از جوش تزریق می‌نماید. نتایج حاصل از این روش نشان داده است که پیوند نانو چربی اسکارها را نرم می‌کند، تغییر رنگ‌ها را کمتر مشخص کرده و چین و چروک‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. نکته مهم برای نتیجه گیری از این تکنیک این است که باید تزریق چربی به محل اسکارها تا حدود ۱ سال ادامه داشته باشد و در صورت امکان با دیگر متدهای مراقبت از پوست ترکیب شود.

رفع جای جوش با تزریق چربی

آیا تزریق چربی برای جای جوش کهنه موثر است؟

طبیعتا درمان جوش‌های قدیمی که از بین رفته‌اند و آثار فرورفتگی روی پوست افراد به جای گذاشته‌اند سخت‌تر است. پوست این ناحیه در اثر چسبندگی زیاد به بافت زیرین خود متصل می‌شود و باعث ایجاد ناهمواری روی پوست می‌گردد. متخصصین پوست به منظور اینکه این چسبندگی را با کمترین عوارض از بین ببرند پیشنهاد دادند که از تزریق چربی اتولوگ بهره ببرند. برخی از پژوهشگران و پزشکان با انجام چندین باره این تکنیک روی پوست‌هایی که دچار اسکار آکنه شده‌اند مشاهده نمودند که۹۱ درصد از مراجعانشان پس از درمان، بهبود در ظاهر اسکار را تجربه کردند. همچنین نتایج ارزیابی‌های پزشکان و نظرسنجی‌های صورت گرفته از زیباجویان، تأثیر پایدار تزریق نانو چربی را در درمان اسکارهای قدیمی موجود روی صورت تأیید کرد.

سایر روش‌های ترانسفر چربی برای جای جوش

سایر روش‌های تزریق چربی برای جای جوش

همانطور که گفته شد پیوند چربی یک راه حل رایج برای درمان اسکارهای عمیقیست که معمولاً ناشی از آکنه است. سلول‌های چربی را می‌توان مستقیماً به جای جوش تزریق کرد تا بافت ناهموار را پر کند و ظاهری صاف‌تر ایجاد نماید. اولین بخش از فرآیند انتقال چربی شامل جمع آوری سلول‌های چربی است که نیازمند ناحیه اهداکننده‌ای با مقدار کافی بافت چربی است. لیپوساکشن تومسنت موثرترین روش برای جمع آوری سلول‌های چربی می‌باشد. پس از جمع آوری، سلول‌ها برای حذف ناخالصی‌ها پردازش می‌شوند و برای تزریق آماده می‌گردند. در مرحله بعد دو تکنیک برای تزریق وجود دارد: نانوفت و میکروفت. تزریق نانوفت برای افرادی است که اسکارهای کوچک ناشی از جوش بر روی صورت یا بدن خود دارند و تزریق میکروفت برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اسکارهای بزرگتر و عمیق‌تر دارند. اینکه کدام تکنیک برای درمان شما بهتر است بستگی به نظر و تشخیص پزشکتان دارد.

آیا رفع جای جوش با انتقال چربی ممکن است؟بله تزریق چربی علاوه بر اینکه فرورفتگی‌های جای جوش را برطرف می‌کند، از طریق تحریک کلاژن‌سازی پوست، قدرت ترمیم پوست را افزایش داده و در مدت کوتاهی جای جوش از بین می‌رود.
ماندگاری تزریق چربی در جای جوش

 

این تکنیک موقتی است و بعد از چند ماه اثر آن از بین می‌رود. اما اگر انتقال چربی را در چند جلسه تکرار کنید، به دلیل اینکه چربی‌ها دارای سلول‌های بنیادین هستند و کلاژن‌سازی را تحریک می‌کنند، بعد از چند جلسه درمان جای جوش به طور کامل برطرف خواهد شد.
هزینه تزریق چربی به محل جوش
 1. شدت جای جوش بر روی پوست
 2.  تکنیک انتخابی برای ترانسفر چربی
 3. هزینه‌های مربوط به دستمزد پزشک و کلینیک

مطالب بیشتر: تزریق چربی به خط اخم

تاثیرات و نتایج حاصل از انتقال چربی جای جوش

تزریق چربی جاش جوش، عملی است که همه می‌توانند انجام دهند و محدودیت سن و جنسیت وجود ندارد. طبیعتا نتیجه و تاثیرات پس از تزریق به پوست در ناحیه دارای جای جوش برای همه کسانی که قصد رفع جاش جوش با تزریق چربی را دارند بسیار مهم است. پس از تزریق چربی به جای جوش در پوست شخص، پوست در آن ناحیه حالت صاف و نرمی پیدا خواهد کرد و جای جوش در پوست محو خواهد شد. ممکن است پس از تزریق کمی جای قرمزی و التهاب و تورم روی پوست شما دیده شود اما احتمال آن که این عوارض به صورت شدیدی بروز کنند، بسیار پایین است.

برای اطلاع از هزینه تزریق چربی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷در ارتباط باشید و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق چربی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

با تزریق چربی به زیر پوست در ناحیه جای جوش، دوباره پوست شروع به تولید کلاژن و الاستن خواهد کرد. در نتیجه پوست کلفت‌تر شده و حالت ارتجاعی بیشتری به خود خواهد گرفت. همین عامل سبب می‌شود که حجم پوست افزایش یابد و ناهمواری‌های موجود در جای جوش هموار شده و کمرنگ‌تر و یا حتی به کلی ناپدید شود. در روش تزریق چربی در محل جای جوش به دلیل استفاده از چربی‌های بدن خود شخص، ایمنی کار بالا بوده و چربی‌ها به راحتی با ناحیه هدف سازگار می‌شوند؛ لذا احتمال بروز عوارض جانبی پس از تزریق بسیار پایین خواهد بود. همچنین نتایج و تاثیرات حاصل از تزریق چربی برای گودی جاش جوش به سرعت نمایان می‌شود.

تاثیرات تزریق چربی بر جای جوش

اما مهم‌ترین تاثیری که پس از تزریق چربی به جای جوش صورت در روحیه فرد ایجاد می‌شود، افزایش اعتماد به نفس و زیبایی او خواهد بود. با انتقال چربی از قسمت‌هایی همانند شکم به جای جوش، قسمت‌های فرو رفته صورت، لب‌ها و گونه‌ها و جای جوش کاملا پر می‌شود. چربی شکم یکی از بافت‌های چربی بدن است که در برابر ورزش و تغذیه مقاوم است. به همین دلیل چربی از این ناحیه برداشته می‌شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. با محو شدن جای جوش‌ها و صاف شدن پوست قطعا زیبایی ظاهری فرد افزایش خواهد یافت.

مطالب بیشتر: بهترین کلینیک تزریق چربی

آمادگی برای تزریق چربی جهت رفع جای جوش

 1. قبل از تزریق چربی جهت رفع جای جوش و آکنه یک متخصص پوست، تاریخچه و وضعیت سلامتی فرد متقاضی را مرور خواهد کرد. در این جلسه، پزشک و فرد مراجعه‌کننده در مورد اهداف، انتظارات، خواسته‌ها و شرایط عمل صحبت می‌کنند تا نتیجه حاصل، همان چیزی باشد که انتظار می‌رود.
 2. در صورت استفاده از دارو‌های بدون نسخه و یا مکمل‌های گیاهی باید پزشک خود را در جریان بگذارید.
 3. تا ۱۰ روز قبل از تزریق چربی از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و یا هرنوع ماده و قرص رقیق‌کننده خون خودداری کنید.
 4. در صورتی که به ماده بی‌حسی حساسیت دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 5. حداقل دو هفته قبل از انجام عمل تزریق چربی از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید چرا که الکل منجر به رقیق شدن خون گشته و دخانیات باعث اختلال در خون‌رسانی و افت اکسیژن خون می‌شود.

نتایج حاصل از تزریق چربی بر جای جوش تا چه حد ماندگار است؟

یکی از نقاط قوت عمل تزریق چربی، میزان ماندگاری و دوام نتایج و تاثیرات آن می‌باشد و از آنجایی که عضلات صورت تحرک و فعالیت چندانی ندارند، قادر هستند چربی تزریق شده را برای مدت زیادی نگه دارند. این موضوع در مقایسه با بوتاکس و تزریق ژل، مقرون به صرفه بوده و فاصله بین دو تزیق چربی را طولانی‌تر خواهد کرد. به طور کلی میزان دوام و ماندگاری عمل زیبایی ترانسفر چربی در محل جای جوش به عوامل و معیار‌های متفاوتی بستگی دارد. به عنوان مثال نحوه و تکنیک درست تزریق چربی توسط پزشک، نقش بسیار چشمگیری در این زمینه دارد. همچنین با بالا بردن کیفیت تزریق چربی، دوام آن نیز افزایش خواهد یافت. البته پس از انتقال چربی مقدار کمی از چربی‌های تزریق شده توسط بدن جذب می‌شوند اما مقدار زیادی از آن همچنان برای مدت طولانی باقی خواهد ماند. معمولا نزدیک به ۴۰ درصد چربی تزریق شده، جذب بدن می‌شود و به همین دلیل هنگام تزریق، چربی کمی بیشتر از حد معمول تزریق می‌شود تا پس از جذب مقدار مشخص، پوست همچنان به فرم‌ ایده‌آل برسد.

اگر می‌خواهید تاثیرات تزریق چربی برای مدت طولانی‌تری بدون تغییر باقی بماند و مقدار کمی از آن از بین برود، می‌توانید با مشورت پزشک و توجه به نکات ذکر شده توسط او پس از ترانسفر چربی، میزان ماندگاری و سازگاری چربی‌ها را افزایش دهید. بیشترین میزان دوام چربی بدن در صورت مختص نواحی پیشانی، زیر چشم و گونه و کمترین میزان دوام آن مختص نواحی لب است. در واقع هر چقدر ناحیه‌ای که چربی تزریق می‌شود فعالیت کمتری داشته باشد، چربی کمتر می‌سوزد و ماندگاری بیشتری دارد. برای مثال هیچ وقت برای اعضایی مانند پا چربی تزریق نمی‌کنند؛ زیرا خیلی زود از بین می‌رود اما تزریق ژل و پروتز راه‌حل مناسبی برای تزریق به پا می‌باشد.

مطالب بیشتر: تزریق چربی به گونه

مزایای استفاده از تزریق چربی برای رفع جای جوش

طبیعتا همه افرادی که قصد دارند جای جوش خود را از بین ببرند به دنبال روشی هستند که مزیت‌ها و فواید بیشتری داشته باشد. تزریق چربی نیز دارای مزایای بسیار خوبی می‌باشد که قطعا اکثر افراد از بهره بردن از این مزایا لذت می‌برند:

 1. مهم‌ترین مزیتی که انتقال چربی به جای جوش خواهد داشت؛ این است که آثار و جای جوش تا حد زیادی محو می‌شود و زیبایی چهره فرد افزایش چشمگیری خواهد داشت.
 2. مزیت دیگر تزریق چربی به نواحی دارای جای جوش این است که پوست شخص بعد از عمل نرم و لطیف خواهد بود و خاصیت ارتجاعی خوبی پیدا می‌کند.
 3. مزیت دیگر این است که از بافت چربی خود شخص استفاده می‌شود و از هیچ ماده شیمیایی خارجی استفاده نخواهد شد. این موضوع بدین معنی است که خبری از عوارض‌ عجیب و ترسناک که گفته می‌شود، نخواهد بود.
 4. احتمال عفونت و چرک بعد از انتقال چربی به جای جوش بسیار پایین است.
 5. در این روش احتمال واکنش‌های آلرژیک و حساسیت در ناحیه هدف بسیار کم و نادر می‌باشد.
 6. در این نوع درمان، این امکان وجود دارد که چربی فرد متقاضی فریز شود تا در عمل تزریق بعدی نیاز به چربی‌گیری مجدد نباشد در واقع این یکی از راه‌حل‌هایی است که باعث راحتی تزریق چربی می‌شود.
 7. مزیت دیگر روش تزریق چربی بر جای جوش ماندگاری و دوام بالای آن می‌باشد.
 8. انجام این روش با استفاده از تزریق داروی بی‌حس‌کننده موضعی انجام می‌شود و همین عامل سبب می‌شود که انجام این عمل برای شخص راحت و بدون درد انجام گیرد.
 9. از مهم‌ترین مزیت‌های انتقال چربی به جای جوش می‌توان به افزایش اعتماد به نفس در شخص اشاره کرد.
 10. همچنین پس از تزریق چربی برای جای آکنه در صورت صلاحدید می‌توانید سریعا به محل کار برگردید.

مطالب بیشتر: بهترین روش تزریق چربی

مزایای تزریق چربی برای رفع جای جوش

در این مقاله، رفع جای جوش با تزریق چربی را مورد بررسی قرار دادیم و بیان کردیم که با انتخاب صحیح، درست و مشاوره‌های لازم قبل از انتقال چربی می‌توانید شاهد تغییرات و اثرات چشمگیر آن در خود باشید. چیزی که در طول فرآیند تزریق چربی برای رفع جای آکنه باید بدانید این است که این عمل برای آن که کاملا نتیجه واقعی‌ خود را نشان بدهد به چند روز زمان نیاز دارد. به همین دلیل بهتر است بدون نگرانی صبر کرده و به پزشک خود اعتماد کنید تا به چهره مورد نظر خود دست یابید.

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک زیبایی هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed