1. خانه
  2. پوست و مو
  3. ابدومینوپلاستی
  4. لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی؟ نحوه انجام، مزایا معایب و نتیجه جراحی

لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی؟ نحوه انجام، مزایا معایب و نتیجه جراحی

تفاوت عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

در دنیای امروز، تغذیه نامناسب، سبک زندگی فست‌فودی و کم‌تحرکی و نداشتن ورزش و … مهم‌ترین عوامل چاقی در جوامع امروزی هستند. به همین سبب افراد بسیاری به دنبال رسیدن به اندام ‌ایده‌آل و لاغری با استفاده از روش‌های مختلف هستند. گاهی استفاده از روش‌های غیراستاندارد و بدون مشورت با متخصص، مشکلات فراوانی را برای افراد رقم می‌زند. در این میان جراحی‌های لاغری چون عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی روش‌های مطمئنی برای لاغری به شمار می‌رود. بسیاری از افراد این چاقی و اضافه وزن را فقط در نواحی خاصی از بدن دارند که به سختی با رژیم و ورزش قابل حل است. به همین دلیل تمایل به روش‌های جراحی برای ر‌هایی از اضافه وزن، بیش از پیش شده است.

اینفوگرافیک لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی
اینفوگرافیک لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی

روش‌های متعددی برای انجام این نوع جراحی‌ها وجود دارد. دو مورد از جدیدترین این روش‌ها، عمل لیپوماتیک و جراحی زیبایی شکم است. توصیه می‌شود پیش از انتخاب هر کدام از این روش‌ها، راجع به انواع چاقی، نحوه انجام این نوع جراحی‌ها، خطرات و تفاوت‌های آن آگاهی پیدا کنید. به همین دلیل، این دو روش برای کاهش حجم چربی از نواحی مختلف بدن، در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است تا به انتخاب درست‌تر شما برای تناسب اندام کمک نماییم.

لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی کدامیک بهتر است؟

انواع چاقی

اضافه وزن و چاقی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

۱- چاقی و اضافه وزن کلی

چاقی کلی که اغلب ژنتیک، برخی بیماری‌ها و سبک زندگی در آن موثر است، یکی از مشکلات دامن‌گیر در عصر حاضر است و درصد بالایی از افراد جامعه به آن مبتلا هستند. البته این مشکل با مشورت با متخصصین تغذیه و ورزش قابل حل است و در مواردی هم به جراحی نیاز خواهد بود.

مطالب بیشتر: بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

انواع چاقی

۲- چاقی موضعی

چاقی موضعی نیز به دلیل نوع شغل‌های امروزی که اغلب پشت میزنشینی هستند و فعالیت را از افراد سلب کرده است، رخ می‌دهد. این چاقی بیشتر در برخی از نواحی همانند شکم، پهلو‌ها، ران و بازو شکل می‌گیرد. بدن در این نوع چاقی اشکال مختلفی از جمله الگوی گلابی شکل، یا الگوی سیب شکل پیدا می‌کند. به دلیل موضعی بودن، آب کردن این نوع چربی سختی‌های خاص خود را دارد. به همین سبب است که افراد زیادی به دنبال روش‌های جراحی زیبایی برای رسیدن به اندام‌ ایده‌آل خود هستند. در ادامه، ۲ مورد از مهم‌ترین این روش‌ها را بررسی خواهیم کرد.

لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی

مطالب بیشتر: جراحی لاغری شکم و پهلو

استفاده از دو عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی برای کاهش چاقی

عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی

ممکن است در برخی از مناطق بدن مانند بازو‌ها، ران‌ها، شکم و پهلو‌ها، چربی اضافه وجود داشته باشد که در این صورت عمل لیپوماتیک برای شما بسیار مناسب خواهد بود. در این مناطق برای انجام عمل لیپوماتیک به اندازه ۲ تا ۵ میلی‌متر منفذ ایجاد می‌شود و لوله کانولا دستگاه لیپوماتیک از طریق این سوراخ‌ها وارد بافت چربی می‌شود. بافت چربی با استفاده از امواج فراصوتی و ارتعاش لوله، به ذرات ریز خرد خواهد شد. در این روش، سوختگی و نکروز مشاهده نمی‌شود و هیچ درد و خونریزی وجود ندارد.

ابدومینوپلاستی

احتمالاً افراد زیادی را دیده‌اید که از اندام نامناسب و شکم بسیار بزرگی برخوردارند و از لباس گشاد برای پوشاندن اندام خود استفاده می‌کنند. این افراد ممکن است ورزش کنند، اما نتیجه مطلوب کسب نمی‌کنند. در صورتی که این بزرگی شکم ناشی از افتادگی عضلات باشد، عمل ابدومینوپلاستی توصیه می‌شود. عمل جراحی ابدومینوپلاستی توسط یک متخصص برای برداشتن عضلات و پوست اضافی شکم انجام می‌شود. عوامل مختلفی مانند بارداری، چاقی و کاهش وزن مداوم بر عضلات شکم تأثیر می‌گذارند. در این روش جایگزین، شما نباید نگران پوست شل و افتاده بعد از لاغری باشید. به کمک این نوع عمل زیبایی، پوست اضافی و چین و چروک‌های شکم و‌ عضلات اصلاح شده و پوستی صاف خواهید داشت. این روش با درد بیشتری همراه است، زیرا وقتی عضلات سفت می‌شوند، نفس عمیق و سرفه نیز دردناک و سخت خواهد شد. این عمل جراحی نیاز به اقامت شبانه و بستری شدن در بیمارستان دارد و فرد قادر به انجام کار روزانه حداقل برای دو هفته نیست.

برای اطلاع از هزینه لیپوماتیک خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با لیپوماتیک و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

تفاوت اصلی بین لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

تفاوت اصلی این دو روش در این است که لیپوماتیک برای کسانی که چربی اضافی در اندام‌ها به خصوص شکم دارند مفید است و برای افرادی که دچار افتادگی عضلات شکم هستند ابدومینوپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور خلاصه تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی در یک جمله این است که ابدومینوپلاستی فقط برای از بین بردن بافت شکمی و چربی استفاده می‌شود، اما لیپوماتیک برای افرادی که چاقی موضعی دارند و برای همه قسمت‌های بدن استفاده می‌شود.

تفاوت اصلی بین لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

در مورد دیگر تفاوت‌های این دو باید به موارد زیر اشاره نمود:

  1. عمل لیپوماتیک به سرعت بیشتری انجام شده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست، در صورتی که ابدومینوپلاستی کمی طولانی‌تر بوده و به دلیل روش انجام آن نیاز به بستری شدن یک شبه در بیمارستان دارد.
  2. درد و خونریزی در لیپوماتیک در مقایسه با ابدومینوپلاستی بسیار کمتر است.
  3. در لیپوماتیک برای بهبودی، تنها نیاز به ۳ الی ۷ روز زمان است در صورتی که دوره نقاهت ابدومینوپلاستی حدود ۲ هفته است و باید از هر گونه فعالیتی نیز در این دو هفته خودداری نمود.
  4. همچنین در عمل لیپوماتیک چون چربی‌های موضعی بدن استخراج می‌شوند، امکان تزریق چربی به دیگر نواحی بدن برای تناسب بیشتر و یا جوانسازی پوست وجود دارد.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک باسن

عمل لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی کدامیک بهتر است؟

با توجه به تفاوت‌هایی که برای این دو ذکر شد به نظر می‌رسد این سوال در ذهن هر کس مطرح شود که آیا عمل لیپوماتیک نسبت به ابدومینوپلاستی برتر است؟ باید گفت که با توجه به نوع عملکرد کلی‌تر لیپوماتیک، انجام این عمل جراحی در اولویت است و البته نکته مثبت این است که افرادی که به دنبال تزریق چربی به دیگر نواحی بدن و حتی صورت هستند، این روش می‌تواند مفید‌تر باشد. اما چنانچه تنها چاقی شکمی داشته باشید، ممکن است با تشخیص پزشک، روش ابدومینوپلاستی برای شما تجویز شود. بنابراین بهتر است در جلسات مشاوره در مورد بهترین روش برای عمل لاغری تصمیم بگیرید.

در یک نگاه کلی، انجام عمل لیپوماتیک نسبت به دیگر جراحی‌های لاغری، مزایای بیشتری داشته و ارجح است و به همین دلیل هم افراد بیشتری برای انجام آن تمایل دارند.

نوع جراحینحوه انجاممزایامعایبنتیجه
ابدومینوپلاستی– انجام مشاوره.
– بیهوشی یا بی‌حسی موضعی با توجه به تشخیص پزشک.
– برش شکم.
– تخلیه چربی اضافه، ایجاد ناف جدید و کشیدن پوست.
– بخیه برش‌های ایجاد شده.
– افزایش اعتمادبنفس.
– زیبایی اندام.
– پیشگیری از فتق شدن به علت محکم شدن ماهیچه‌های شکم.
– عوارض بیهوشی.
– عفونت، التهاب و خونریزی.
– نکروز چربی.
– بی‌حسی پوست شکم در قسمت برش‌ها.
– عوارض قلب و ریوی.
– برطرف شدن بیشتر عوارض تا دوماه پس از جراحی.
– مشاهده‌ی نتیجه‌ی اصلی تا ۵ الی ۶ ماه بعد از ابدومینوپلاستی.
لیپوماتیک– سپری کردن جلسه‌ی مشاوره جهت آماده سازی زیباجو.
– بی‌حسی موضعی.
– تزریق محلول سالین.
– تخلیه چربی‌های زائد.
– بالا رفتن اعتمادبنفس.
– بهبود تناسب اندام.
– عدم عوارض ناشی از بیهوشی.
– کاهش مشکلات ناشی از اعتمادبنفس.
– نقاهت کوتاه مدت و برگشتن به زندگی‌عادی.
– وجود عوارضی همچون عفونت، تورم و خونریزی.
– به وجود آمدن لخته یا آمبولی.
– تضعیف ایمنی.
– احساس درد.
– ازبین رفتن عوارض لیپوماتیک مانند تورم و کبودی تا هشت هفته پس از عمل.
– استفاده از گن‌ به مدت شش هفته.
– رویت نتیجه‌ی لیپوماتیک تا حداکثر شش ماه بعد از جراحی.

سخن پایانی درباره لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

در انتها باید به این نکته اساسی اشاره کرد که نتایج هر نوع عمل جراحی که برای لاغری انتخاب می‌کنید، در وهله اول به انتخاب مرکز درمانی و جراح حرفه‌ای بستگی دارد و در وهله دوم این خود شما هستید که به ماندگاری نتیجه عمل کمک خواهید کرد. چربی بافتی به راحتی برگشت‌پذیر است و کافی است بعد از انجام عمل لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی، باز هم به روال سابق زندگی برگردید تا نتایج کم کم محو شوند. بنابراین بهترین مکمل در کنار انجام جراحی لاغری، ورزش و تغذیه مناسب خواهد بود. بخش عمده‌ای از تناسب اندام شما، در اصل در دستان خود شماست. حفظ این نتایج علاوه بر زیبایی و جذابیت، اعتماد به نفس شما را برای حضور در اجتماع بیشتر خواهد کرد و به بهبود کیفیت زندگی کمک شایانی می‌نماید.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک زانو

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت لیپوماتیک خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed