مراقبت بعد از بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش درمانی بدون نیاز به عمل جراحی است که هر ساله هزاران نفر در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. بوتاکس از یک نوع سم به نام بوتولینیوم ساخته شده است که در واقع یک نوع پروتئین طبیعی است که توسط باکتری کلستریدیوم ایجاد می‌شود. از تزریق بوتاکس برای اهداف متعددی استفاده می‌کنند و به نوعی بوتاکس هم در حوزه درمان و هم زیبایی مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرد. یکی از کاربرد‌های درمانی بوتاکس مربوط به درمان تعریق بیش از حد زیر بغل می‌باشد. افراد بسیاری در دنیا هستند که در ناحیه زیر بغل خود به طور قابل توجهی تعریق می‌کنند به طوری که بر روی پیراهن آن‌ها همیشه لکه عرق موجود است و علاوه بر ناخوشایند بودن آن، بوی بدی نیز دارد که فرد را از حضور در اجتماعات خجالت‌زده می‌کند.

آشنایی با مراقبت های پس از بوتاکس زیر بغل
تزریق بوتاکس زیر بغل یک روش ساده و سریع برای ر‌هایی از این وضعیت است که در مطب پزشک یا کلینیک زیبایی انجام می‌شود. اما برای اینکه این روش درمانی بدون هیچ عارضه‌ای سپری شود، لازم است مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل را جدی بگیرید. تمامی توصیه های مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس به زیر بغل، در جلسه مشاوره توسط متخصص توضیح داده خواهد شد.  ذدر این مقاله نیز ما به طور کامل این نکات را بیان می‌کنیم.

تزریق بوتاکس زیر بغل تا چه میزان تاثیر گذار است؟

تزریق بوتاکس زیر بغل تا چه میزان تاثیر گذار است؟

بدن همواره برای کاهش دمای خود در نواحی مختلف تعریق می‌کند. افرادی وجود دارند که سطح تعریق در آن‌ها بسیار بالا بوده و در روز‌های گرم و مواقعی که فعالیت زیادی دارند در نواحی مختلف و به خصوص در زیر بغل به شدت عرق می‌کنند. این مشکل باعث بروز بوی بد و لکه آبی در زیر بغل پیراهن خواهد شد. این مشکل از نظر علمی به عنوان هایپرهییدروز شناخته شده است که در نتیجه تحریک بیش از حد غده‌های عرق زیر پوست اتفاق می‌افتد. از نظر فیزیولوژیکی، بدن برای عرق کردن به یک انتقال دهنده عصبی به نام استیل‌کولین نیاز دارد. برای رفع این مشکل، بسیاری از پزشکان و متخصصان، تزریق بوتاکس به زیر بغل را پیشنهاد می‌کنند.

سم بوتولینیوم به طور موقت از انتقال استیل‌کولین جلوگیری می‌کند و با مسدود کردن این سیستم انتقال‌دهنده باعث می‌شود که تعریق در آن ناحیه قطع یا به حداقل برسد. این تاثیرات پس از حدود ۳ الی ۷ روز پس از تزریق بوتاکس رویت می‌شوند. به طور کلی هنگامی که تزریق بوتاکس مستقیماً در این ناحیه‌ از بدن که معمولاً بیشترین تعریق را دارد انجام شود، اعصاب بیش فعال برای تولید عرق به صورت موقت فلج می‌شوند. هنگامی که اعصاب نمی‌توانند غدد را برای تولید عرق تحریک کنند، فرد شاهد این معضل تعریق شدید نخواهد بود. با این حال، نباید فراموش کرد که بوتاکس فقط از تعریق در منطقه خاصی که تحت تزریق بوده است جلوگیری می‌کند.

فواید تزریق بوتاکس زیر بغلافرادی که از تعریق زیاد غدد زیر بغل ناراحت هستند از طریق تزریق Botox می‌توانند این تعریق را کنترل نمایند.
آیا تزریق Botox به غدد زیر بغل آسیب می‌زند؟خیر زیرا بوتاکس تنها قرار است از طریق قطع ارتباط عصبی با غدد تعریق در زیر بغل، میزان عرق شما را کنترل کند و آسیبی به غدد وارد نخواهد کرد.
عوارض جانبی تزریق بوتاکس زیر بغل
 1. درد در ناحیه تزریق
 2. حالت تهوع برای افرادی که اولین بار تزریق را انجام می‌دهند.
 3.  کبودی،ورم و التهاب پوستی
 4. ابتلا به سردرد

مطالب بیشتر: اصلاح عدم تقارن صورت

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با بوتاکس و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

مطالب بیشتر: عوارض تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس زیر بغل نیاز به مراقبت های خاصی دارد؟

به طور کلی اگر به عمل‌های زیبایی و یا درمانی که در حال حاضر انجام می‌شود دقت کنید تقریبا تمامی آن‌ها دارای یک دوره مراقبت پس از انجام عمل زیبایی و یا درمانی می‌باشند که شخص موظف است در این مدت برخی نکات و توصیه‌ها را به عمل آورد. تزریق بوتاکس نیز همچون سایر اقدامات دیگر نیازمند برخی مراقبت‌ها می‌باشد. البته تعداد این مراقبت‌ها محدود و کم بوده و انجام دادن آن‌ها برای هر فردی سهل و آسان می‌باشد و پیچیدگی خاصی را ندارد. انجام مراقبت ‌های پس از تزریق بوتاکس بیشتر به منظور بدست آوردن نتایج بهتر و مطلوب اهمیت دارد زیرا در چند روز ابتدایی پس از انجام بوتاکس، ناحیه زیر بغل بسیار حساس خواهد بود و ممکن است با انجام برخی کار‌ها باعث آسیب‌رسانی به نتایج و آثار حاصل از بوتاکس شوید.

بوتاکس یک روش درمانی بسیار مؤثر برای تعریق بیش از حد است. برای بسیاری از افراد، این روش درمانی می‌تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشد. به همین منظور دوره مراقبت‌ های پس از انجام بوتاکس از جمله بازه‌های زمانی دارای اهمیت محسوب می‌شود.

آیا تزریق بوتاکس زیر بغل نیاز به مراقبت های خاصی دارد؟

مطالب بیشتر: بهترین کلینیک تزریق بوتاکس

نکات مورد نیاز و ضروری بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس نیز مانند سایر اقداماتی که برای زیبایی انجام می‌شود دارای تعدادی مراقبت‌های عمومی است که باید برای رسیدن به نتیجه‌ای بهتر آن‌ها را به مدت ۴۸ ساعت پس از تزریق رعایت کنید تا علاوه بر عدم بروز مشکلات خاص، به تاثیرات مورد انتظار و دلخواه خود نیز دست یابید:

 1. پس از تزریق بوتاکس در زیر بغل از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 2. پس از بوتاکس به هیچ‌وجه از آب گرم برای دوش گرفتن استفاده نکنید و سعی کنید با آب ولرم یا سرد دوش بگیرید زیرا ممکن است باعث تغییر حالت در بوتاکس و در نتیجه بروز مشکلاتی شوید. برای مثال بدترین عارضه ناشی از افزایش دمای محیط، حرکت سم تزریق شده از زیر بغل به سایر قسمت‌های غیر هدف است که می‌تواند عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد.
 3. سعی کنید حتما انجام اپیلاسیون را به تعویق انداخته و تا زمانی که متخصص اجازه نداده است، برای این منظور اقدام نکنید. حتی نباید بدون اجازه پزشک خود مو‌های زائد در ناحیه زیر بغل را لیزر کنید.
 4. از دست زدن و مالیدن زیر بغل بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنید زیرا سبب تغییر حالت در بوتاکس‌های تزریق شده می‌گردد و ممکن است نتیجه دلخواه را در برنداشته باشد.
 5. برای کاهش التهاب و کبودی در نواحی زیر بغل خود می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. کمپرس یخ می‌تواند روند بهبود را سریع‌تر از حالت معمول کند. البته فراموش نکنید که باید نحوه استفاده از کمپرس یخ را آموزش ببینید تا در اثر فشار زیاد، باعث حرکت بوتاکس نشوید.
 6. مصرف دخانیات، الکل و داروهای رقیق‌کننده خون را تا چند روز به تعویق بیاندازید.

انجام این کار‌های تا بعد از ۲۴ ساعت پس از بوتاکس مانعی ندارد و فرد می‌تواند دوباره به روند عادی زندگی خود باز گردد و فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد.

خطرات و عوارض جانبی دارد؟

مطالعات زیادی برای ارزیابی ایمنی بوتاکس انجام شده است. طبق نتایج به دست آمده، عوارض جانبی تزریق بوتاکس، شامل موارد زیر است:

 1. درد در محل تزریق
 2. سردرد
 3. بروز علائم آنفلوانزا
 4. کبودی، ورم و التهاب در محل تزریق
 5. حالت تهوع

این دسته از عوارض کاملا طبیعی بوده و بعد از چند روز برطرف خواهند شد. اما عوارض جانبی جدی هنگامی رخ می‌دهد که بوتاکس بر روی تمام بدن شما اثر بگذارد. این دسته از عوارض که بسیار نادر هستند، ممکن است ساعت‌ها، روز‌ها یا هفته‌ها پس از تزریق شما اتفاق بیفتد. عوارض جانبی نادر اما جدی شامل موارد زیر است:

 1. ضعف عضلات در کل بدن
 2. مشکل بینایی
 3. مشکل در تنفس
 4. از دست دادن کنترل مثانه و بی‌اختیاری در ادرار

در صورت بروز و ادامه‌دار بودن هر کدام از عوارض جدی که به آن‌ها اشاره شد، باید سریعاً این موارد با پزشک معالج در میان گذاشته شوند تا از بروز آسیب‌های جدی پیشگیری گردد.

دوران نقاهت تزریق بوتاکس زیر بغل چگونه سپری خواهد شد؟

دوران نقاهت و بهبودی پس از انجام تزریق بسیار کوتاه است و نیازی به بستری و یا استراحت طولانی مدت وجود ندارد. پس از تزریق فرد می‌توان بدون هیچ مشکلی دوباره به روند عادی زندگی خود بازگردد و فعالیت‌های عادی و روزمره را انجام دهد. البته توصیه می‌شود بعد از تزریق به مدت حداقل ۲۴ ساعت در منزل استراحت کنید تا نتایج بهتر و مطلوب‌تری نصیب شما شود. لازم است چند نکته را در مورد دوره نقاهت بعد ز تزریق بوتاکس بیان کنیم:

 • شخص پس از انجام تزریق بوتاکس نباید ورزش‌ها و فعالیت‌های بسیار سنگین را انجام دهد و بهتر است در صورت نیاز، ورزش سبک مانند پیاده‌روی داشته باشد. این نکته باید تا یک هفته پس از انجام تزریق بوتاکس حتما رعایت شود تا سبب بروز تغییر در نتیجه بوتاکس و یا سایر مشکلات دیگر نشود.
 • پس از تزریق بوتاکس در برخی افراد ممکن است درد و قرمزی خفیفی در ناحیه تزریق مشاهده شود که این عارضه طبیعی و عادی بوده و به سرعت و طی چند روز استراحت، خود به خود از بین ‌می‌روند. بنابراین جای هیچگونه نگرانی برای شخص وجود نخواهد داشت.
 • مدت زمان دوران بهبودی و ریکاوری پس از تزریق بوتاکس، حداکثر یک هفته می‌باشد که البته طولانی‌تر شدن آن به مراقبت ‌های قبل و بعد از بوتاکس بستگی دارد. می‌توان با رعایت نکات و توصیه‌های پزشک متخصص، این مدت زمان را حتی به دو الی سه روز نیز کاهش داد.

سخن پایانی

تزریق بوتاکس وقتی توسط یک پزشک باتجربه انجام شود بهتر عمل می‌کند. به همین منظور بهتر است که در انتخاب کلینیک و انژکتور بوتاکس دقت لازم را به عمل بیاورید. فرآیند تزریق چندان طول نمی‌کشد. پزشک شما با استفاده از یک سوزن ریز، داروی بوتاکس را درست زیر سطح پوست زیر بغل تزریق خواهد کرد. چندین تزریق دریافت خواهید کرد که یک الگوی شبکه‌ای در اطراف منطقه مورد نظر است. بعد از تزریق نیز پزشک کیسه یخ یا ماده بی‌حس‌کننده برای جلوگیری از درد به فرد می‌دهد. مراجعه‌کنندگان بعد از بوتاکس زیر بغل می‌توانند به کار و زندگی عادی برگردند. با این وجود نباید فراموش کرد که رعایت نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس، بهترین راه برای اثر بخش کردن روش درمانی است که انتخاب شده است. همچنین ممکن است پزشک از فرد بخواهد برای بررسی و ارزیابی تزریق بوتاکس (Botox injection)، یک قرار ملاقات دیگر نیز تنظیم کند که به دلیل اهمیت بالا برای سنجش موقفیت کار نباید این قرار را پشت گوش انداخت.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed