تزریق بوتاکس

عدم تقارن صورت – درمان با تزریق بوتاکس، مزایا و شرایط درمان

برخی از افراد هنگامی که به عکس های خود یا در آینه به صورتشان نگاه می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که ویژگی‌های دو سمت صورتشان کاملاً مطابق با یکدیگر نیستند و در واقع دچار عدم تقارن صورت هستند. به عنوان مثال ممکن است یک طرف بینی‌شان دارای نوک تیزتری نسبت به طرف دیگر باشد یا یکی از ابروهایشان بالاتر یا پایینتر از آن یکی باشد. داشتن عضوهایی در چهره که کاملاً قرینه یکدیگر نیستند، “نامتقارن بودن صورت” نامیده می‌شود. تقریباً همه افراد درجه‌ای از عدم تقارن را در صورت خود دارد. با این حال در برخی موارد، عدم تقارن صورت بیش از همیشه قابل توجه است. اصلی‌ترین دلیل عدم تقارن صورت شامل آسیب‌های مختلف، افزایش سن، سیگار کشیدن، ژنتیک و سکته می‌باشد. گاهی عدم تقارن به طور ناگهانی و به صورت چشمگیری ممکن است صورت را درگیر کند؛ ای تغییر معمولا نشانه‌ای از رخداد یک بیماری جدی مانند فلج بِل یا سکته مغزی است. کلینیک فوق تخصصی پوست و موی هلیا در این مقاله به معرفی بهترین و جدیدترین روش‌های اصلاح عدم تقارن صورت خواهد پرداخت.

آسیب دیدگی بخشی از صورت یا شاخه های عصب می تواند منجر به عدم تقارن شود که برای افراد بسیار ناراحت کننده است. با این وجود احتمال بازگشت عملکرد عصب وجود دارد و به همین خاطر است که به جای جراحی تهاجمی استفاده از روش ها و ابزارهایی همانند تزریق بوتاکس که به ایجاد تقارن در صورت کمک می کند پیشنهاد می شود.

عدم تقارن صورت و درمان با تزریق بوتاکس

دلیل عدم تقارن صورت

 • ژنتیک: گاهی اوقات عدم تقارن صورت در نتیجه تفاوت در رشد و نمو ژنتیکی عضوهای صورت است. بیماری‌های ژنتیکی مانند شکاف لب و کام (لب شکری) می‌توانند منجر به نامتقارن بودن صورت شوند.
 • سیگار کشیدن: از آنجا که سیگار کشیدن صورت را در معرض سموم قرار می‌دهد، منطقی است که این عمل به طور مستقیم با عدم تقارن صورت ارتباط داشته باشد.
 • پیری: با افزایش سن، نامتقارن شدن صورت به خصوص در ناحیه فک افزایش می‌یابد و غالب اوقات نیاز به اصلاح عدم تقارن صورت و فک خواهد داشت.
 • عادات سبک زندگی: برخی از افراد در زمان خواب دائما بر روی شکم یا صورت می‌خوابند، یک مطالعه معتبر نشان داده است که خوابیدن بر روی صورت می‌تواند باعث نامتقارن شدن صورت شود.
 • سکته: افتادگی صورت می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد. اگر لبخند شما ناگهان ناهموار و کج ‌شد یا در یک طرف صورت خود احساس بی‌حسی کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.
 • آسیب: ضربه یا آسیب به صورت در دوران کودکی یا بزرگسالی می‌تواند باعث عدم تقارن شود. صدماتی مانند شکستگی بینی یا بریدگی عمیق نیز می‌تواند منجر به عدم تقارن چهره شما گردد.

نحوه محاسبه تقارن صورت

با ارزیابی شاخصه‌های صورت در خانه می‌توان به قرینه بودن با نبودن اجزای صورت پی برد. استفاده از یک عکس چاپ شده از خود برای این بررسی مناسب خواهد بود. نقاط زیر را در عکس صورت خود علامت گذاری کنید. یا اگر از آینه استفاده می‌کنید، از یک ماژیک وایت برد استفاده نمایید که بعداً بتوانید شیشه را پاک کنید:

 • نقطه بالایی پیشانی و پایین چانه (این دو نقطه تنها نقاطی هستند که از نظر تقارن عمودی بررسی خواهند شد؛ بقیه نقاط به صورت افقی هستند).
 • علامت گذاری در نقطه چین‌دار هر دو چشم
 • نقطه اشک چشم (جایی که چشم‌ها در کنار پل بینی شروع می‌شوند)
 • قسمت‌هایی که لب های شما از آن شروع می‌شوند
 • عریض ترین نقطه دو طرف صورت
 • وسیع ترین قسمت بینی (در هر دو طرف سوراخ بینی)

در انتها با استفاده از خط کش می‌توانید بررسی کنید و ببینید آیا یک خط کاملاً تراز، هم اندازه و افقی بین هر مجموعه وجود دارد یا خیر.

عدم تقارن صورت و درمان آن

در بیشتر موارد، نامتقارن بودن اجزای مختلف صورت نسبت به یکدیگر نیازی به هیچ گونه درمان یا مداخله پزشکی ندارد. در بسیاری از موارد، چهره‌های نامتقارن جذابیت و زیبایی نسبی فرد را کاهش می‌دهند و موجب کم شدن اعتماد به نفس افراد می‌گردند. اگر شما نیز از نامتقارن بودن صورت خود ناراحت هستید، می‌توانید از برخی روش های زیبایی که به تازگی در صنعت مد و زیبایی معرفی شده‌اند و بازخوردهای مثبت زیادی داشته‌اند کمک بگیرید. این روش‌ها به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می‌شوند که ماندگاری نوع غیر تهاجمی آن نیمه دائمی می‌باشد و بعد از چند ماه اثراتش از بین می‌رود. در حالت کلی شما می‌توانید از گزینه های درمان عدم تقارن صورت در کلینیک پوست و مو هلیا استفاده کنید که در زیر به برخی از موثرترین آن‌ها در اصلاح عدم تقارن صورت اشاره می‌شود.

اصلاح تقارن صورت با تزریق چربی

تزریق یک پرکننده طبیعی مانند چربی بدن خود افراد به صورت می‌تواند تا حد بسیار زیادی ظاهر نامتقارن صورت را اصلاح نماید. استفاده از چربی برای درمان عدم تقارن که نتیجه عدم تعادل بافت یا ضعف عضلات است، یک گزینه بسیار ایمن است که با توجه به طبیعی بودن سلول‌های چربی، منجر به واکنش آلرژیک نخواهد شد. نکته قابل توجه این است که اصلاح تقارن صورت با تزریق چربی برای همیشه دوام نخواهد داشت و در نهایت اثرات ناشی از آن کمرنگ خواهد شد. برای انجام این روش، یک پزشک ابتدا ناحیه‌ای از بدن که دارای حجم چربی کافی و مناسب است را انتخاب می‌کند و بعد از انجام بی حسی موضعی با استفاده از یک سوزن مخصوص لوله‌ای بلند و نازک اقدام به استخراج چربی می‌کند. معمولا برای اصلاح تقارن صورت از روش نانوفت استفاده می‌شود که در کلینیک هلیا توسط دکتر حمیدرضا خراسانی با بالاترین کیفیت انجام می‌گیرد. سپس این چربی بعد از پالایش، به نقاط مورد نظر تزریق می‌شود.

اصلاح تقارن صورت صورت با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های مطمئن و پرطرفدار در قرینه سازی صورت است. این ماده که سم باکتری بوتولینوم است، به عنوان یک ماده درمانی ایمن از طرف سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. این روش نتایج قابل پیش بینی و ایمنی را ارائه می‌دهد، عوارض جانبی کمی دارد و تا به الان با رضایت حداکثری زیباجویان همراه بوده است. بنابراین می‌توان با خیال راحت جهت اصلاح تقارن صورت از آن استفاده نمودو تزریق دوز کمی از سم بوتولینوم (بوتاکس) با یک برند استاندارد، به نواحی خاص صورت که دچار افتادگی و عدم تقارن است، باعث شل شدن موضعی عضلات آن قسمت‌ها می‌شود و در نهایت با استفاده از تجربه و مهارت پزشک آموزش دیده منجر به کاهش نامتقارن بودن نواحی مورد نظر می‌شود. ماندگاری اثرات ناشی از تزریق سم بوتولینوم تقریباً سه الی چهار ماه خواهد بود. عوارض ناشی از این متد زمانی چشمگیر می‌شود که تزریق آن توسط یک فرد بی تجربه و غیر پزشک در یک مرکز نامعتبر انجام گیرد. برای تزریق بوتاکس ابتدا یک برند استاندارد انتخاب شده و بوتاکس توسط یک آمپول با سوزن بسیار نازک و کوچک بدون احساس هیچگونه دردی تزریق می‌شود. قبل از تزریق بوتاکس نیز می‌توان از بی حسی‌های موضعی مانند زایلاپی یا لیدوکائین استفاده کرد.

نحوه تزریق بوتاکس برای عدم تقارن صورت

تزریق در مناطق مختلف انجام می شود تا عضلات مورد نظر را هدف قرار دهید. درمان ممکن است حداقل پنج تا پانزده دقیقه طول بکشد. همچنین ممکن است در محل تزریق چند برآمدگی کوچک در پوست داشته باشید اما در زمان ترک مرکز از بین خواهید رفت.

نحوه تزریق بوتاکس برای عدم تقارن صورت

همچنین ممکن است دچار کبودی شوید که طی 24-48 ساعت برطرف می شود. سرانجام به شما دستورالعمل هایی داده می شود كه در 24 ساعت آینده چه كنید و چه نكنید. این می تواند از یک انژکتور تا انژکتور دیگر متفاوت باشد. معمول است که به مدت 7-10 روز نتایج کامل و نهایی خود را مشاهده نکنید.

چگونه می توان عدم تقارن صورت را با بوتاکس اصلاح کرد؟

اصلاح عدم تقارن صورت می تواند از طریق چندین راه انجام شود و بیشتر به این نکته بستگی دارد که علت عدم تقارن و شدت عدم تقارن آن چه میزان است. با بررسی وضعیت فرد، جراح پلاستیک می تواند با تعیین میزان این عارضه مشخص کند که پرکننده های پوستی مانند بوتاکس مناسب است یا نیاز به عمل جراحی است. اگر عدم تقارن مربوط به بافت نرم جزئی باشد، ممکن است یا بوتاکس یا یک پرکننده پوستی یک درمان مناسب باشد. این درمان های غیر تهاجمی پوستی برای بیمارانی که میزان نامتقارنی کمی دارند، ایده آل هستند و مایل به انجام تغییر مداوم در چهره خود نیستند.

از پرکننده های بوتاکس برای اصلاح عدم تقارن در نواحی مانند لب ها، گونه ها، فک و چانه استفاده می شود و ظاهری هماهنگ تر و جذاب تر به شما می بخشد. گزینه های جراحی وقتی عدم تقارن صورت شدیدتر باشد و مشخص شود معالجه غیر جراحی مانند بوتاکس نامناسب است، توصیه می شود.

تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت همیشه دوام دارد؟

متاسفانه، اینطور نیست. سرانجام، کارکرد نوروتوکسین از بین می رود و اعصاب دوباره قادر به ارسال آن سیگنال ها به عضلات برای شروع کار یا انقباض خواهند بود. به طور کلی، نتایج تزریق بوتاکس 3-4 ماه طول می کشد. مطمئناً بیمارانی وجود خواهند داشت که این بازه زمانی برای آنها بیشتر و بین 4-6 ماه یا کوتاه تر و حدود 2 ماه باشد.

همچنین معمول است تزریق برای بار اول دوام نداشته باشد اما ممکن است بعد از درمان دوم نتایج ماندگاری بیشتری داشته باشند هر کس یک تجربه منحصر به فرد در این زمینه دارد و ممکن است نتایج با توجه به شرایط فردی متفاوت باشد.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت

بهترین راه برای توضیح عملکرد بوتاكس این جمله است که: بوتاكس به عنوان سپر بین مغز و عضله عمل می کند به گونه ای که حتی اگر مغز شما به یك عضله دستور حرکت و کشش بدهد، عضله همچنان در حالت سکون خود باقی بماند.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت

به دلیل همین نوع عملکرد، بوتاکس مزایای فراوانی دارد که مهمترین آن عبارت است:

 1. تجویز بوتاکس باعث آرامش عضلات شده و در صورت تزریق صحیح باعث می شود تا مدتی استراحت کرده و از تنش دور باشند.
 2. نیاز به جراحی و بیهوشی را رفع کرده و برای بسیاری از بیماران که ترس از این دو مورد دارند گزینه مناسبی است.
 3. از آنجایی که عدم تقارن صورت به دلیل حمله عصبی، آسیب دیدگی و غیره ممکن است رخ دهد و امکان بازگشت حالت اولیه وجود دارد تزریق بوتاکس به عنوان یک راه حل موقت بسیار ایده آل است.

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت

پیش از پرداختن به عوارض بهتر است یادآور شد که اگر در حال شیردهی هستید، باردار هستید یا قصد بارداری دارید، FDA توصیه می کند، با پزشک خود صحبت کنید. عوارض جانبی حاصل از آن ممکن است به اشکال مختلفی ظاهر شود، از جمله:  سردرد، کبودی، درد در محل تزریق و در کمتر از 1٪ موارد افتادگی پلک یا ابرو که در طی چند ماه به وضعیت طبیعی خود برمی گردند.

اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:

 1. اگر آسپرین یا ایبوپروفن مصرف می کنید، احتمالاً در محل تزریق کبودی خواهید داشت. این داروها خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی را افزایش می دهند که باعث کبودی می شود. قرص ها را قبل از مداوا به مدت دو هفته قطع کنید.
 2. شما همچنین باید با پزشک خود، قبل از درمان در مورد مکمل هایی که مصرف می کنید، مشورت کنید حتی اگر آنها مواد طبیعی باشند، زیرا بعضی از آنها (مانند قرص روغن ماهی، gingko یا ویتامین E) نیز خون رقیق می کنند. پزشک ممکن است از شما بخواهد که دو هفته قبل از درمان از این مکمل ها استفاده نکنید.
 3. همچنین بهتر است مصرف سیگار و الکل را نیز قبل از استفاده از این روش محدود نمایید.

سخن انتهایی:

عدم تقارن تقریباً در هر بخش صورت از جمله خط فک، لب، گونه، چشم و ابرو وجود دارد. برخی از ویژگی ها راحت تر از سایرین تصحیح شده و برخی از ویژگی های نامتقارن از سایر موارد سخت تر قابل درمان هستند. با این وجود تزریق بوتاکس یک راه حل عالی برای برطرف کردن این مشکل است.

از مزایای به دست آوردن تقارن صورت با این روش می توان به موارد نظیر دستیابی به ظاهر جوان تر و جذاب تر، تعادل بهتر در عضلات صورت و عملکرد بهتر صورت اشاره کرد. انتخاب یک یک جراح پلاستیک دارای مجوز برای استفاده از این روش، می تواند به اصلاح هرگونه عدم تقارن صورت کمک کند و زیبایی بیشتری به وجود آورد.

 

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

منبع
healthline

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان