1. خانه
 2. پوست و مو
 3. تزریق بوتاکس
 4. عدم تقارن صورت – درمان با تزریق بوتاکس، مزایا و شرایط درمان

عدم تقارن صورت – درمان با تزریق بوتاکس، مزایا و شرایط درمان

عدم تقارن صورت - درمان با تزریق بوتاکس

برخی از افراد هنگامی که به عکس های خود یا در آینه به صورتشان نگاه می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که ویژگی‌های دو سمت صورتشان کاملاً مطابق با یکدیگر نیستند و در واقع دچار عدم تقارن صورت هستند. به عنوان مثال ممکن است یک طرف بینی‌شان دارای نوک تیزتری نسبت به طرف دیگر باشد یا یکی از ابروهایشان بالاتر یا پایینتر از آن یکی باشد. داشتن عضوهایی در چهره که کاملاً قرینه یکدیگر نیستند، “نامتقارن بودن صورت” نامیده می‌شود. تقریباً همه افراد درجه‌ای از عدم تقارن را در صورت خود دارد. با این حال در برخی موارد، عدم تقارن صورت بیش از همیشه قابل توجه است. اصلی‌ترین دلیل عدم تقارن صورت شامل آسیب‌های مختلف، افزایش سن، سیگار کشیدن، ژنتیک و سکته می‌باشد. گاهی عدم تقارن به طور ناگهانی و به صورت چشمگیری ممکن است صورت را درگیر کند؛ ای تغییر معمولا نشانه‌ای از رخداد یک بیماری جدی مانند فلج بِل یا سکته مغزی است. کلینیک فوق تخصصی پوست و موی هلیا در این مقاله به معرفی بهترین و جدیدترین روش‌های اصلاح عدم تقارن صورت خواهد پرداخت.

آسیب دیدگی بخشی از صورت یا شاخه های عصب می تواند منجر به عدم تقارن شود که برای افراد بسیار ناراحت کننده است. با این وجود احتمال بازگشت عملکرد عصب وجود دارد و به همین خاطر است که به جای جراحی تهاجمی استفاده از روش ها و ابزارهایی همانند تزریق بوتاکس که به ایجاد تقارن در صورت کمک می کند پیشنهاد می شود.

عدم تقارن صورت و درمان با تزریق بوتاکس

دلیل عدم تقارن صورت

  • ژنتیک

  گاهی اوقات عدم تقارن صورت به دلیل تفاوت در رشد و نمو ژنتیکی عضو‌های صورت بروز می‌کند. بیماری‌های ژنتیکی مانند شکاف لب و کام (لب شکری) می‌توانند منجر به نامتقارن بودن صورت شوند.

  • سیگار کشیدن

  از آنجایی که سیگار کشیدن صورت را در معرض سموم قرار می‌دهد، این عمل می‌تواند به طور مستقیم با عدم تقارن صورت ارتباط داشته باشد.

  • پیری

  با افزایش سن، نامتقارن شدن صورت به خصوص در ناحیه فک افزایش می‌یابد و غالب اوقات نیاز به اصلاح عدم تقارن صورت و فک خواهد بود.

  • عادات سبک زندگی

  برخی از افراد در زمان خواب دائما بر روی شکم یا صورت می‌خوابند. یک مطالعه معتبر نشان داده است که خوابیدن بر روی صورت می‌تواند باعث نامتقارن شدن صورت شود.

  • سکته

  افتادگی صورت می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد. اگر لبخند شما ناگهان ناهموار و کج شد یا در یک طرف صورت خود احساس بی‌حسی کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

  • آسیب

  ضربه یا آسیب به صورت در دوران کودکی یا بزرگسالی می‌تواند باعث عدم تقارن شود. صدماتی مانند شکستگی بینی یا بریدگی عمیق نیز می‌تواند منجر به عدم تقارن چهره شما گردد.

نحوه محاسبه تقارن صورت

با ارزیابی شاخصه‌های صورت در خانه می‌توان به قرینه بودن یا نبودن اجزیا صورت پی برد. استفاده از یک عکس چاپ شده از خود برای این بررسی مناسب خواهد بود. نقاط زیر را در عکس صورت خود علامت‌گذاری کنید. یا اگر از آینه استفاده می‌کنید، از یک ماژیک وایت برد استفاده نمایید که بعداً بتوانید شیشه را پاک کنید:

 1. نقطه بالایی پیشانی و پایین چانه (این دو نقطه تنها نقاطی هستند که از نظر تقارن عمودی بررسی خواهند شد و بقیه نقاط به صورت افقی هستند.
 2. علامت‌گذاری در نقطه چین‌دار هر دو چشم
 3. نقطه اشک چشم (جایی که چشم‌ها در کنار پل بینی شروع می‌شوند)
 4. قسمت‌هایی که لب‌های شما از آن شروع می‌شوند.
 5. عریض‌ترین نقطه دو طرف صورت
 6. وسیع‌ترین قسمت بینی (در هر دو طرف سوراخ بینی)

در انتها با استفاده از خط‌کش می‌توانید بررسی کنید و ببینید آیا یک خط کاملاً تراز، هم اندازه و افقی بین هر مجموعه وجود دارد یا خیر.

عدم تقارن صورت و درمان آن

در بیشتر موارد، نامتقارن بودن اجزای مختلف صورت نسبت به یکدیگر نیازی به هیچگونه درمان یا مداخله پزشکی ندارد. در بسیاری از موارد، چهره‌های نامتقارن جذابیت و زیبایی فرد را کاهش می‌دهند و موجب کم شدن اعتماد به نفس افراد می‌گردند. اگر شما نیز از نامتقارن بودن صورت خود ناراحت هستید، می‌توانید از برخی روش‌های زیبایی که به تازگی در صنعت مد و زیبایی معرفی شده‌اند و بازخورد‌های مثبت زیادی داشته‌اند کمک بگیرید. این روش‌ها به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می‌شوند که ماندگاری نوع غیر تهاجمی، نیمه دائمی می‌باشد و بعد از چند ماه اثرات آن از بین می‌رود. در حالت کلی شما می‌توانید از گزینه‌های درمان عدم تقارن صورت در کلینیک پوست و مو هلیا استفاده کنید که در زیر به برخی از موثرترین آن‌ها در اصلاح عدم تقارن صورت اشاره می‌شود.

اصلاح تقارن صورت با تزریق چربی

تزریق یک پرکننده طبیعی مانند چربی بدن خود افراد به صورت می‌تواند تا حد بسیار زیادی ظاهر نامتقارن صورت را اصلاح نماید. تزریق چربی برای درمان عدم تقارن صورت که نتیجه عدم تعادل بافت یا ضعف عضلات است، یک گزینه بسیار ایمن است که با توجه به طبیعی بودن سلول‌های چربی، منجر به واکنش آلرژیک نخواهد شد. نکته قابل توجه این است که اصلاح تقارن صورت با تزریق چربی برای همیشه دوام نخواهد داشت و در نهایت اثرات ناشی از آن کمرنگ می‌شود. برای انجام این روش، یک پزشک ابتدا ناحیه‌ای از بدن که دارای حجم چربی کافی و مناسب است را انتخاب می‌کند و بعد از انجام بی‌حسی موضعی، اقدام به استخراج چربی می‌کند. سپس این چربی بعد از پالایش، به نقاط مورد نظر تزریق می‌شود. معمولا برای اصلاح تقارن صورت از روش نانوفت استفاده می‌شود که در کلینیک هلیا با بالاترین کیفیت انجام می‌گیرد.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به گونه

اصلاح تقارن صورت صورت با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های مطمئن و پرطرفدار در قرینه‌سازی صورت است. این ماده که سم باکتری بوتولینوم است، به عنوان یک ماده درمانی ایمن از طرف سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. این روش نتایج قابل پیش‌بینی و ایمنی را ارائه می‌دهد، عوارض جانبی کمی دارد و تا به الان با رضایت حداکثری زیباجویان همراه بوده است. بنابراین می‌توان با خیال راحت اصلاح تقارن صورت با تزریق بوتاکس را انجام داد. تزریق دوز کمی از سم بوتولینوم (بوتاکس) با یک برند استاندارد، به نواحی خاصی از صورت که دچار افتادگی و عدم تقارن هستند، باعث شل شدن موضعی عضلات آن قسمت‌ها شده و در نهایت با استفاده از تجربه و مهارت پزشک آموزش دیده منجر به کاهش نامتقارن بودن نواحی مورد نظر می‌شود. ماندگاری اثرات ناشی از تزریق سم بوتولینوم تقریباً سه الی چهار ماه خواهد بود. عوارض ناشی از این متد زمانی چشمگیر می‌شود که تزریق آن توسط یک فرد بی‌تجربه و غیر پزشک در یک مرکز نامعتبر انجام گیرد.

برای تزریق بوتاکس ابتدا یک برند استاندارد انتخاب شده و بوتاکس توسط یک آمپول با سوزن بسیار نازک و کوچک بدون احساس هیچگونه دردی تزریق می‌گرد. قبل از تزریق بوتاکس نیز می‌توان از بی‌حسی‌های موضعی مانند زایلاپی یا لیدوکائین استفاده کرد.

نحوه تزریق بوتاکس برای عدم تقارن صورت

نحوه تزریق بوتاکس برای عدم تقارن صورت

تزریق در مناطق مختلف انجام می‌شود تا عضلات مورد نظر را هدف قرار دهد. درمان ممکن است حداقل پنج تا پانزده دقیقه طول بکشد. ممکن است دچار کبودی شوید که طی ۲۴-۴۸ ساعت برطرف می‌شود. سرانجام به شما دستورالعمل‌هایی داده می‌شود که در ۲۴ ساعت آینده چه کنید و چه نکنید. معمول است که به مدت ۷-۱۰ روز زمان لازم است تا نتایج کامل و نهایی خود را نشان دهند.

درمان عدم تقارن صورت با بوتاکس
دلایلعلائمنحوه درمان با تزریق بوتاکسفواید درمان با بوتاکس
۱-پیری صورت
۲- مصرف دخانیات
۳- آسیب اعصاب صورت
۴-سکته
۵- عوامل ژنتیکی
۶- شیب‌دار شدن صفحه اکلوزال
۷- مبتلا بودن به مال اکلوژن‌های دندانی
۸- عفونت مفاصل صورت
۹- ایجاد فشارهای مکرر روی صورت در خواب
۱-بالاتر بودن یک ابرو نسبت به ابروی دیگر
۲- تیزی بیشتر نوک یک طرف بینی
۳-بالا بودن یک گونه نسبت به گونه دیگر
۴- ناهماهنگی بین دو طرف چهره
۵- کج دیده شدن فک و چانه
۱-بررسی میزان و شدت عدم تقارن توسط پزشک
۲- تعیین نقاط تزریق برای ایجاد تعادل در اعضای صورت
۳- تعیین دز مشخص برای تزریق با توجه به تعداد نقاط تزریق، میزان ناقرینگی و …
۴- تزریق بوتاکس با سوزن‌های ریز در لب، چانه، فک، گونه، ابرو
۵- تزریق مجدد بوتاکس بعد از ۲ ماه
۱-ایمنی بالای روش
۲- مورد تایید سازمان بهداشت جهانی
۳-داشتن عوارض جانبی بسیار کم
۴- افزایش اعتماد به نفس
۵- متقارن شدن اعضای صورت
۶- جوان‌تر شدن پوست صورت
۷- کاهش چین و چروک‌ها در کنار ایجاد قرینگی در صورت

چگونه می توان عدم تقارن صورت را با بوتاکس اصلاح کرد؟

اصلاح عدم تقارن صورت می‌تواند از طریق چندین راه انجام شود و بیشتر به این نکته بستگی دارد که علت عدم تقارن و شدت آن چه میزان است. با بررسی وضعیت فرد، متخصص می‌تواند با تعیین میزان این عارضه مشخص کند که پرکننده‌های پوستی مانند بوتاکس مناسب است یا نیاز به عمل جراحی است. اگر عدم تقارن مربوط به بافت نرم جزئی باشد، ممکن است بوتاکس یا یک پرکننده پوستی یک درمان مناسب باشد. این درمان‌های غیر تهاجمی پوستی برای افرادی که میزان نامتقارنی کمی دارند و مایل به انجام تغییر مداوم در چهره خود نیستند، ‌ایده‌آل است.

از پرکننده‌های بوتاکس برای اصلاح عدم تقارن در نواحی مانند لب‌ها، گونه‌ها، فک و چانه استفاده می‌شود و ظاهری هماهنگ‌تر و جذاب‌تر به شما می‌بخشد. گزینه‌های جراحی وقتی عدم تقارن صورت شدیدتر باشد و مشخص شود معالجه غیر جراحی مانند بوتاکس نامناسب است، توصیه می‌گردد.

تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت همیشه دوام دارد؟

متاسفانه، اینطور نیست. سرانجام، کارکرد نوروتوکسین از بین می‌رود و اعصاب دوباره قادر به ارسال آن سیگنال‌ها به عضلات برای شروع کار یا انقباض خواهند بود. به طور کلی، نتایج تزریق بوتاکس ۳-۴ ماه طول می‌کشد. مطمئناً افرادی وجود خواهند داشت که این بازه زمانی برای آن‌ها بیشتر و بین ۴-۶ ماه یا کوتاه‌تر و حدود ۲ ماه باشد.
همچنین معمول است تزریق برای بار اول دوام نداشته باشد اما ممکن است بعد از درمان دوم نتایج ماندگاری بیشتری داشته باشد. هر کس یک تجربه منحصر به فرد در این زمینه دارد و ممکن است نتایج با توجه به شرایط افراد متفاوت باشد.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت

بهترین راه برای توضیح عملکرد بوتاکس این جمله است که بوتاکس به عنوان سپر بین مغز و عضله عمل می‌کند به گونه‌ای که حتی اگر مغز شما به یک عضله دستور حرکت و کشش بدهد، عضله همچنان در حالت سکون خود باقی بماند. به دلیل همین نوع عملکرد، بوتاکس مزایای فراوانی دارد که مهمترین آن عبارت استاز:

 1. تجویز بوتاکس باعث آرامش عضلات شده و در صورت تزریق صحیح باعث می‌شود تا مدتی استراحت کرده و از تنش دور باشند.
 2. نیاز به جراحی و بیهوشی را رفع کرده و برای بسیاری از افراد که ترس از این دو مورد دارند گزینه مناسبی است.

۳. از آنجایی که عدم تقارن صورت به دلیل حمله عصبی، آسیب‌دیدگی و… ممکن است رخ دهد و امکان بازگشت حالت اولیه وجود دارد تزریق بوتاکس به عنوان یک راه‌حل موقت، بسیار ‌ایده‌آل است.

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان عدم تقارن صورت

پیش از پرداختن به عوارض بهتر است یادآور شد که اگر در حال شیردهی هستید، باردار هستید یا قصد بارداری دارید، FDA  توصیه می‌کند با پزشک خود صحبت کنید. عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان عدم تفارن صورت ممکن است به اشکال مختلف از جمله سردرد، کبودی، درد در محل تزریق و در کمتر از ۱٪ موارد افتادگی پلک یا ابرو که در طی چند ماه به وضعیت طبیعی خود برمی‌گردند، ظاهر شود. اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:

 1. اگر آسپرین یا ایبوپروفن مصرف می‌کنید، احتمالاً در محل تزریق کبودی خواهید داشت. این دارو‌ها خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند که باعث کبودی می‌شود. قرص‌ها را قبل از مداوا به مدت دو هفته قطع کنید.
 2. شما همچنین باید با پزشک خود قبل از درمان در مورد مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، مشورت نمایید. حتی اگر آن‌ها مواد طبیعی باشند، زیرا بعضی از آن‌ها مانند قرص روغن ماهی، gingko یا ویتامین E نیز خون را رقیق می‌کنند. پزشک ممکن است از شما بخواهد که دو هفته قبل از درمان از این مکمل‌ها استفاده نکنید.
 3. همچنین بهتر است مصرف سیگار و الکل را نیز قبل از استفاده از این روش محدود نمایید

سخن انتهایی درباره عدم تقارن صورت

عدم تقارن تقریباً در هر بخش صورت از جمله خط فک، لب، گونه، چشم و ابرو وجود دارد. برخی از ویژگی ها راحت تر از سایرین تصحیح شده و برخی از ویژگی های نامتقارن از سایر موارد سخت تر قابل درمان هستند. با این وجود تزریق بوتاکس یک راه حل عالی برای برطرف کردن این مشکل است.

از مزایای به دست آوردن تقارن صورت با این روش می توان به موارد نظیر دستیابی به ظاهر جوان تر و جذاب تر، تعادل بهتر در عضلات صورت و عملکرد بهتر صورت اشاره کرد. انتخاب یک یک جراح پلاستیک دارای مجوز برای استفاده از این روش، می تواند به اصلاح هرگونه عدم تقارن صورت کمک کند و زیبایی بیشتری به وجود آورد.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

 منبع:

healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed