آرایش بعد از تزریق بوتاکس مجاز است؟

آرایش بعد از تزریق بوتاکس

اگرچه تزریق بوتاکس از سال 2002 توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است و عمر چندانی نیز ندارد اما به نظر می رسد که نسبت به سایر روش ها زودتر و بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. به طور معمول با آغاز دهه چهارم زندگی پوست حالت ارتجاعی خود را کم کم از دست داده و چین و چروک ها ظاهر می شوند.

 

آرایش بعد از تزریق بوتاکس مجاز است؟

 

این سن و سال، دقیقاً همان زمانی است که اکثر افراد، به ویژه خانم ها به دنبال راه حلی کم دردسر و با هزینه کمتر نسبت به جراحی پلاستیک هستند تا این چین و چروک ها را کاهش دهند.

تزریق بوتاکس یک راه حل غیر تهاجمی و موقت برای کاهش چین و چروک در صورت خواهد بود. یکی از سوالات متداول که اغلب در جلسات مشاوره یا بعد از انجام آن، از پزشک پرسیده می شود این است که: آرایش بعد از تزریق بوتاکس مجاز است؟ در ادامه به این مبحث هم و نکات مهم پیرامون آن پرداخته شده است.

 

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن

برای اینکه به پاسخ روشن و شفافی در مورد آرایش بعد از بوتاکس برسیم بهتر است که ابتدا با روش انجام بوتاکس آشنا شوید:

بوتاکس همانگونه که در مقدمه اشاره شد یک روش غیر تهاجمی برای کاهش چین و چروک به ویژه در صورت است. افرادی که در ناحیه بین چانه و لب تحتانی دچار خطوط عمیق و یا ریز هستند، افراد دارای خطوط ریز در پای چشم که به پا کلاغی معروف است، افراد دارای چین و چروک در پیشانی و بین ابروها، بهترین کاندید برای انجام این تزریق هستند.

 

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن

 

مقدار کمی سم بوتولینوم نوع آ در این روش و با کمک سوزن های بسیار ریز، اغلب بدون نیاز به بی حسی به صورت تزریق می شود. این ماده باعث می شود ارتباط عصب و عضله به صورت موقت ضعیف شود و پوست روی عضله کمی استراحت کند. در واقع نتیجه نهایی این کار همان کاهش چین و چروک به شمار می رود.

کبودی و تورم از عوارض بسیار موقت بوتاکس به شمار می روند، اما همین عوارض باعث می شود که افراد به دنبال راه حل هایی برای پوشاندن آنها باشند و بهترین و راحت ترین راه آرایش کردن خواهد بود. حال اینکه آرایش بعد از تزریق بوتاکس مجاز است یا خیر؟ مستقیما به نظر پزشک شما بستگی دارد.

در یک نگاه کلی استفاده از لوازم آرایشی که هیچ ربطی به ناحیه تزریق بوتاکس ندارند کاملاً مجاز است و حتی بعد از تزریق نیز می توان بلافاصله از آنها استفاده نمود اما در مورد لوازم آرایشی چون انواع کرم، کرم پودر و … که نیاز به استفاده از دست، پد یا براش است توصیه می شود که از ضربه زدن شدید به ناحیه تزریق شده خودداری شود و همچنین با دست به مالش و ماساژ محکم کرم بر روی ناحیه مورد نظر نپردازید.

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق بوتاکس و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

در برخی از موارد هم پزشکان توصیه می کنند که حداقل 4 ساعت و حداکثر تا 24 ساعت اولیه بعد از تزریق بوتاکس بهتر است که از لوازم آرایش در صورت امکان استفاده نشود.

یک نکته مهم در مورد استفاده از کرم های لایه بردار یا در اصطلاح اسکراب هاست. اینگونه مواد را بهتر است تا چند روز بعد از تزریق به صورت کامل استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پوست خواهد شد و ممکن است عوارض جانبی را شدت بخشد.

همچنین برای کاهش عوارض جانبی توصیه می شود که ابتدا از کمپرس یخ استفاده کرده و بعد از آن به آرایش بپردازید.

همانگونه که گفته شد در این رابطه نظرها کاملاً متفاوت است و بهترین توصیه را پزشک به فرد خواهد داشت زیرا از میزان دوز تزریقی، شرایط بیمار و بسیاری عوامل دیگر خبر دارد.

 

ضررهای احتمالی آرایش پس از تزریق بوتاکس

همانطوری که اشاره شد بوتاکس در واقع ایجاد کننده یک حالت فلج موقت در عضله مورد هدف است. به همین دلیل مهم است که حرکت و مهاجرت این ماده به دیگر عضلات جلوگیری شود. یکی از کارهایی که باعث می شود بوتاکس بعد از تزریق به محل دیگری حرکت کنند مالش، ماساژ و فشار آوردن بر ناحیه مدنظر است؛ زیرا بر روی نتایج نهایی اثر منفی می گذارد.

 

ضررهای احتمالی آرایش پس از تزریق بوتاکس

 

در صورتی که آرایش با فشار و ماساژ ناحیه همراه باشد بدون شک بوتاکس به ناحیه دیگر منتقل شده و بر عضله دیگری به جز مقصد مورد هدف اثر می گذارد که ممکن است نتایج نهایی تا حد زیادی دور از انتظار افراد باشد.

 

دیگر نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس

در کنار نکاتی که برای آرایش ذکر شد، نکات مهم دیگری هم هستند که پس از تزریق برای گرفتن بهترین نتایج باید بدان ها عمل کرد. مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

  1. در صورت درد جزئی به تشخیص پزشک می توان بعد از تزریق بوتاکس از مسکن ها استفاده کرد. البته نباید رقیق کننده خون باشند زیرا کبودی را بیشتر می کنند.
  2. بهتر است از دراز کشیدن و خوابیدن حداقل حدود چهار ساعت بعد از عمل خودداری شود.
  3. فعالیت های شدید چون ورزش و کار سنگین نیز 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ممنوع خواهد بود.
  4. از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید یا رفتن به سونا باید تا پدیدار شدن نتایج نهایی خودداری کرد.
  5. مصرف سیگار، الکل و داروهایی چون آسپرین تا 24 ساعت بعد از تزریق به دلیل افزایش کبودی و تورم ممنوع است و باید از آنها پرهیز گردد.

این نکات و مواردی که برای آرایش گفته شد تنها برای این است که فرد بهترین شرایط را پس از تزریق تجربه کند و دوران نقاهت شما کوتاه تر باشد. با رعایت آنها در واقع فرد علاوه بر زمان بهبودی سریعتر، نتایج را نیز به صورت بهینه و سریع تر مشاهده خواهد کرد.

 

سخن انتهایی

بوتاکس درمانی است که در آن سم بوتولیسم برای کاهش چین و چروک به صورت تزریق می شود. اگرچه این یک درمان موقتی است، اما بسیاری از افراد برای انجام آن تمایل دارند.

تزریق بوتاکس با خود کبودی، ورم و گاه قرمزی پوست را به همراه دارد، این عوارض خوشایند نیستند و دلیلی می شود تا به خصوص خانم ها به دنبال پوشاندن آن با آرایش هستند.

با این اوصاف، مهم است که بدانند چه موقع می توانند بعد از درمان اقدام به آرایش کنید یا اصلاً برای انجام این کار مجاز هستند.

در حالی که توصیه نمی شود در هنگام تزریق بوتاکس به صورت خود آرایش داشته باشید و باید پوست به صورت کامل تمیز باشد. می توانید بعد از مدتی کوتاهی آرایش کردن بپردازید. طبق گفته های اکثر پزشکان و متخصصان در این زمینه، می توانید چهار ساعت بعد از درمان آرایش را انجام دهید.

حتی در بسیاری از کلینیک های بوتاکس توصیه می کنند که صورت خود را بعد از بوتاکس آرایش کنید تا ورم خود را کمتر نشان دهد و این نکته اثبات می کند که می توانید بعد از بوتاکس آرایش کنید.

البته برای اینکه عوارضی مانند تورم و کبودی کمتر باشد و شما نخواهید بلافاصله بعد از تزریق، ارایش کنید؛ بهتر است که در انتخاب کلینیک و پزشک دقت لازم را به عمل بیاورید. مهارت پزشک و تجهیزات به روز کلینیک یا مرکز درمانی باعث می شود تا عوارض جانبی به شدت کمتری رخ دهد.

در نهایت اینکه قبل از اقدام برای استفاده از هرگونه لوازم آرایشی به طور حتم نظر پزشک یا انژکتور خود را در این زمینه جویا شوید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک از هزینه تزریق بوتاکس مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

تزریق بوتاکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)