تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست؟

تزریق بوتاکس تقریباً همزمان با کشف سمی بنام بوتولین آغاز شد. این سم بوسیله باکتری ها ایجاد شده است. کلستریدیوم بوتولینوم به دلیل تولید قویترین سموم تاکنون در انسان شناخته شده است. یک گرم از سموم تولید شده توسط باکتری ها برای انسان کشنده است زیرا باعث تحریک عصب می شود و منجر به فلج اسکلتی و عضلانی می شود.

اگرچه بسیار خطرناک است، دانشمندان شروع به مطالعه و تحقیقات عمیق بر روی این ماده کردند و در نهایت آن را خالص ساختند تا ابزاری بسیار مفید که امروزه به طور گسترده در جراحی زیبایی استفاده می شود، ایجاد شود. این روزها از تزریق بوتاکس برای کاهش علائم پیری استفاده می شود. همچنین در سایر کاربردهای پزشکی نیز استفاده می شود. برای بسیاری از افراد که به دنبال استفاده از بوتاکس هستند سوال می شود که عوارض آن در طولانی مدت چیست؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه به بررسی اثرات، عملکرد و پس از آن عوارض بوتاکس پرداخته شده است.

عوارض بوتاکس در دراز مدت چیست؟

آیا اثرات تزریق بوتاکس را می دانید؟

بوتاکس برای اولین بار برای معالجه شرایط پزشکی مانند استرس عضلانی، اختلالاتی نظیر تنبلی چشم، چشمک زدن غیر اختیاری و مشکلات مربوط به عضلات مورد استفاده قرار می گرفت، درست قبل از اینکه پزشکان متوجه شوند که دارای پتانسیل شگفت انگیزی برای عمل های زیبایی و سایر موارد پزشکی است.

در حال حاضر از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد، میگرن، مثانه بیش فعال استفاده می شود و بطور خاص تزریق بوتاکس برای زیبایی است. با این حال، مزایا، خطرات و عوارض خاص خود را دارد.

چه کسی برای دریافت درمان بوتاکس کاندید مناسبی نیست؟

درمان بوتاکس برای بیشتر افراد مناسب است. نتایج در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین یک پزشک باید از سابقه پزشکی بیمار و همچنین وضعیت سلامتی فعلی او آگاه باشد. تزریق بوتاکس به افرادی که مشکل سیستم عصبی، اختلالات عضلانی دارند و مادران شیرده یا خانم هایی که به زودی باردار می شوند، توصیه نمی شود.

بهترین سن تزریق بوتاکس چند سالگی است؟ سن نیز عامل تعیین کننده در این است که واجد شرایط دریافت تزریق بوتاکس هستید یا نه. بیمارانی که در پوست خود صدمات جدی از آفتاب ندارند و بین 18 تا 50 سال دارند، می توانند کاندیدای ایده آل برای دریافت تزریق بوتاکس باشند.

آنچه در مورد تزریق بوتاکس باید بدانید چیست؟

از آنجا که مردم در مورد قدرت عجیب تزریق بوتاکس شنیده اند، انتظارات غیر واقعی نسبت به نتایج آن داشته اند. نتایج بوتاکس معجزه آسا نخواهد بود، زیرا تزریقات نمی توانند باعث شگفتی و معجزه روی صورت شوند. با این حال، بوتاکس می تواند چین و چروک را برطرف کند و جذابیت چهره را افزایش دهد تا از پیری جلوگیری کند.

آنچه در مورد تزریق بوتاکس باید بدانید چیست؟

از نظر پزشکی، از تزریق بوتاکس برای درمان شرایطی نظیر نادرست تنبلی چشم، اختلالات عصبی و همچنین اسپاسم صورت استفاده می شود که می تواند نتیجه ناهنجاری انقباض عضلات باشد.

در روش های زیبایی، از بوتاکس برای صاف کردن خطوط اخم و جلوگیری از علائم پیری با فلج یا تضعیف ماهیچه هایی که باعث ایجاد چین و چروک در پوست می شوند، استفاده می شود. نتایج تا شش ماه به طول می انجامد و باید به مرور زمان تکرار شود نتایج خود را حفظ کند.

مطالب بیشتر: مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

 

در طول درمان بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

تزریق بوتاکس مستقیماً به پوست و ماهیچه های صورت انجام می شود. این تزریق کمتر از یک ساعت طول می کشد و نیازی به تجویز بیهوشی نیست. تزریق با استفاده از یک سوزن بسیار ریز انجام می شود و به هیچ وجه ناراحتی و درد شدیدی را به همراه ندارد. حدوداً یک هفته طول می کشد تا بوتاکس اثرات کامل خود را نشان دهد و به بیمار توصیه می شود قبل از مداوا و پس از درمان حداقل برای یک هفته مصرف الکل را کنار بگذار. داروهای ضد التهابی و آسپیرین ها تقریباً دو هفته قبل از شروع درمان ممنوع می باشند تا کبودی کاهش یابد.

روند بهبودی یک هفته است که پس از آن عضله برای یک دوره چهار ماه یا بیشتر، آماده می شود. پس از آن دوباره به شکل سابق خود باز می گردد و خطوط آشکار می شود. درمان بوتاکس به همین دلیل تکرار می گردد تا نتایج طولانی تر شوند.

اثرات جانبی طولانی مدت و عوارض جانبی بوتاکس

تزریق ممکن است علائمی مانند آنفولانزا را به همراه داشته باشد که همراه با حالت تهوع و سردرد است. ممکن است درد صورت و ضعف عضلات وجود داشته باشد که در بعضی مواقع باعث افتادگی پلک ها می شود و باعث ایجاد دو بینی نیز می گردد. این عوارض جانبی پس از  مدتی از بین می روند.

اثرات جانبی طولانی مدت و عوارض جانبی فوری بوتاکس

عوارض بوتاکس ممکن است بلافاصله نشان داده نشود اما طولانی مدت ظاهر شوند و همچنین می تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه برخی از عوارض جانبی طولانی مدت و احتمالی بوتاکس آورده شده است.

ضعف عضلات: ضعف عضلات منجر به فلج می شود براساس تحقیقات FDA و تحقیقات پزشکی، تزریق بوتاكس باعث می شود كه عملكردهای ماهیچه ای متوقف شود تا علائم پیری را متوقف كند و این در طولانی مدت باعث می شود افراد از دست دادن کنترل عضلات و همچنین كاهش قدرت در ناحیه عضله ای که به بوتاکس تزریق شده است را تجربه كنند. با گذشت زمان، تزریق مکرر بوتاکس به ناحیه خاصی از بدن نیز می تواند باعث فلج دائمی عضله شود.

  • گسترش سموم در بافت ها

این مورد تقریباً یکی از مهمترین و خطرناکترین عوارض استفاده از تزریق بوتاکس است. سموم می توانند در بافتهای اطراف پخش شوند و این می تواند کشنده باشد. اگرچه شیوع سموم در روش های زیبایی مشاهده نشده است، اما گاهی اوقات اتفاق می افتد که این دارو به دلایل پزشکی غیر آرایشی در دوزهای زیادی تجویز شود.

  • عکس العمل های آلرژیک

برخی از بیمارانی که به طور منظم تحت درمان با بوتاکس قرار می گیرند، از تجربه واکنش های آلرژیک شکایت کرده اند.

  • تحریک در چشم

درمان با بوتاکس به صورت طولانی مدت در نزدیکی منطقه اطراف چشم، می تواند تعدادی عوارض جانبی مربوط به چشم ایجاد کند. بدین ترتیب چشم ها می توانند تحریک شده یا کاملاً خشک شوند. بیماران همچنین از ایجاد تاری دید یا افتادگی پلک به همراه تورم خبر داده اند.

کهیر، درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، خونریزی غیرطبیعی، ضربان قلب غیر طبیعی، تشنج، تغییر گفتار و خونریزی از محل تزریق. این واکنش ها، در حالی که غیر معمول است، در صورت عدم توجه یا عدم درمان نیز می تواند آسیب زننده باشد. هر چند این عوارض بسیار نادر است باید فوراً با پزشک در میان گذاشته شود. تزریق بوتاکس برای چندین دهه با خیال راحت و با موفقیت استفاده شده است. سریع، مؤثر است و عوارض بوتاکس معمولاً اندکی دارد که طی چند روز از بین می روند. با وجود اثرات طولانی مدت بوتاکس، روشی مطمئن برای به حداقل رساندن علائم پیری و تقویت ویژگی های خاص و زیبای صورت است.

به طور خلاصه، مهم است که بیماران در انتخاب پزشکی که مهارت کافی دارد برای کاهش عوارض دقت کنند. همچنین پزشکان انتظارات بیماران خود را مدیریت کنند و آگاهی های لازم را راجع به این نوع تزریق به بیمار بدهند. تمام این موارد در کنار هم باعث می شود که تزریق به شکل اصولی انجام شود، اثرات و نتایج به شکل بهینه خود را نشان دهد و عوارض جانبی تنها در مدت نقاهت روی دهد و بعد از آنها شاهد حضور و دوام اینگونه عوارض نبود.

 

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک از هزینه تزریق بوتاکس مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان