افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس از جمله عوارضی است که در اثر تزریق نادرست بوتاکس ممکن است رخ دهد. بوتاکس در واقع سم یک نوع باکتری است که سم بوتولینوم نام دارد و این سم باعث فلج شدن عضلات و ماهیچه‌ها می‌شود. اما در صورتی که به صورت رقیق و به میزان کمی تزریق شود می‌تواند مانع از انقباض عضلات صورت شده و از بروز چین و چروک جلوگیری گردد. با استفاده از تزریق بوتاکس، چین و چروک‌های صورت، خطوط عمیق پیشانی، خط اخم و چروک‌های پنجه کلاغی برطرف می‌شوند و در نهایت ظاهری جوان برای فرد ایجاد خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است که بوتاکس به مناطقی ناخواسته حرکت کند و در نتیجه سبب بروز عوارض تزریق بوتاکس مانند افتادگی پلک شود.

عوامل متعددی در به وجود آمدن این عارضه دخالت دارند که لازم است فرد مراجعه‌کننده از آن‌ها آگاهی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا دلیل بروز افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس را بیان کرده و راه‌حلی مناسب برای برطرف شدن آن ارائه دهیم.

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

چه عواملی باعث افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس می شود؟

در واقع افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس به دلیل حرکت بوتاکس به دو منطقه‌ خاص اتفاق می‌افتد که این مناطق پیشانی و بین چشم‌ها هستند. در ادامه به بررسی علل مهاجرت بوتاکس و به وجود آوردن عارضه‌ افتادگی پلک که با نام پتوز نیز شناخته می‌شود خواهیم پرداخت:

چه عواملی باعث افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس می شود

 • حرکت بوتاکس تزریق شده به پیشانی

بوتاکس در ناحیه‌ پیشانی با هدف از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط موجود در آن تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس مانع از انقباض عضله‌ فرونتالیس شده و وظیفه دارد تا ابرو‌ها را بالا نگه دارد. همچنین تزریق بوتاکس در این ناحیه، از ایجاد خطوط افقی پیشگیری کرده و ظاهری کاملا صاف برای شما به دنبال خواهد داشت. اما در برخی موارد ممکن است که تزریق بوتاکسبه پیشانی باعث افتادگی ابرو شود که این امر پلک‌های فوقانی را جمع کرده و در نهایت سبب افتادگی پلک خواهد شد.

 • تزریق بوتاکس بین چشم

بوتاکس را می‌توان بین ابرو‌ها برای از بین بردن خط اخم نیز تزریق کرد تا این خطوط که در بالای بینی قرار دارند از بین بروند. گاهی اوقات ممکن است که بوتاکس تزریق شده در این ناحیه به سمت ماهیچه‌ای که پلک فوقانی را بالا نگه می‌دارد حرکت کرده و آن را فلج کند. در نهایت این امر سبب افتادگی پلک خواهد شد.
نکته‌ای که لازم است شما پس از تزریق بوتاکس رعایت کنید این است که از وارد کردن فشار و ضربه در این ناحیه خودداری کنید تا بوتاکس تزریق شده به سمت چشم شما حرکت نکند و سبب افتادگی پلک‌ها نشود.

پلک افتاده باعث می‌شود که صورت نامتقارن به نظر برسد اما خوشبختانه این وضعیت دائمی نیست و با گذشت زمان از بین می‌رود. علاوه بر این، با پیروی از دستورالعمل‌های خاص در طی تزریق بوتاکس، می‌توان خطر این مشکل را به حداقل رساند. با این حال حتی اگر این دستورالعمل‌ها رعایت شود، ممکن است پتوز پلک در برخی افراد مشاهده شود.

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس
دلایل افتادگی پلک نحوه تزریق بوتاکس فواید تزریق بوتاکس نتایج تزریق بوتاکس
۱-حرکت بوتاکس به سمت عضلات پلک بالایی چشم

۲-حرکت بوتاکس به سمت عضلات پیشانی

۳-وارد شدن ضربه و فشار به محل تزریق بعد از بوتاکس

۴-تزریق بوتاکس در مراکز غیرمعتبر

۵-عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس

 

۱-بررسی پوست فرد و تعیین عمق چین و چروک

۲-تعیین بهترین نقطه برای  تزریق بوتاکس جهت رسیدن به نتایج بهتر

۳-تعیین دوز لازم برای تزریق با توجه به هدف تزریق و انتظارات زیباجو از درمان

۴- تزریق بوتاکس در نقاط مورد نظر

۱-رفع چین و چروک‌های پوست مانند خطوط پیشانی و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم

۲-تزریق بوتاکس با هدف کاهش حملات میگرنی و درمان سر درد

۳- تزریق بوتاکس جهت کاهش تعریق پوست

۴-تزریق بوتاکس با هدف درمان انحراف چشم

۵- تزریق بوتاکس با هدف درمان افتادگی پلک

 

 

۱-نتایج موقتی خواهد بود و بعد از ۳ تا ۷ ماه فرد به حالت سابق باز می گردد.

۲-در صورت ایجاد پتوز، این عارضه بعد از ۶ هفته از بین می رود.

۳-جوان شدن موقت پوست

۴-کاهش تعرق پوست

۵- کاهش سردردهای میگرنی

۶-از بین رفتن عوارض تزریق بوتاکس بعد از دو تا سه هفته

 

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با بوتاکس و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

آیا افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس دائمی خواهد بود

آیا افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس دائمی خواهد بود؟

بسیاری از افرادی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند به دنبال آن هستند که بدانند آیا افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس دائمی خواهد بود یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که تزریق بوتاکس درمان موقتی است و ممکن است که ۳ تا ۷ ماه ماندگار باشد و پس از این دوره نیاز به ترمیم و تزریق مجدد دارد. اما به طور کلی می‌توان بیان کرد که افتادگی پلک ها در اثر تزریق بوتاکس دائمی نبوده و طی چهار تا شش هفته از بین خواهد رفت. به طور کلی پس از تزریق بوتاکس یک هفته طول می‌کشد تا پیام فلج شدن به گیرنده‌های ماهیچه برسد و فرد نتایج نهایی تزریق بوتاکس را مشاهده نماید. تزریق بوتاکس فرآیند حساس و دشواری است و لازم است که پزشک متخصص، بوتاکس را با دقت و ظرافت بسیار به ماهیچه‌های مورد نظر تزریق کند.

در حقیقت برای تزریق بوتاکس لازم است که پزشک شما دارای تجربه در این زمینه بوده و فردی آموزش دیده باشد. پزشکان باتجربه درک بسیار خوبی از عضله صورت دارند و با انتخاب صحیح مکان‌ها و اعماق خاص، می‌توانند پتانسیل حرکت زیر سطحی سم بوتولینوم را تا حد زیادی کاهش دهند. از این رو عمده متخصصان تزریق بوتاکس را یک هنر می‌دانند. همچنین لازم است که پزشک معالج شما عمق مناسبی برای تزریق بوتاکس را در نظر بگیرد و بیش از حد مورد نیاز بوتاکس را به ناحیه‌ پیشانی و خط اخم تزریق نکند تا در نهایت از بروز افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس پیشگیری شود.

مطالب بیشتر: مناسب ترین نقاط برای تزریق بوتاکس

برای جلوگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چه کاری می توان انجام داد؟

 1. اولین و بهترین توصیه ما به شما این است که همیشه به یک پزشک متخصص پوست و یا جراح پلاستیک که دارای تجربه بالایی در زمینه تزریق بوتاکس است و دانش کافی در مورد آناتومی عضلات صورت دارد، مراجعه کنید.
 2. علاوه بر این از محصولات نامعتبر و ارزان قیمت استفاده نکنید و از پزشک خود بخواهید تا از یک تولید‌کننده بوتاکس مشهور و یک مارک و برند تجاری معتبر استفاده کند.
 3. باید به خاطر داشته باشید که حتی اگر تزریق بوتاکس با برندها و در مکان‌های صحیح و در عمق مناسب پوست انجام شود اما مراقبت‌های بعد از تزریق را جدی نگیرید، احتمال ابتلا به پتوز یا افتادگی پلک هنوز هم وجود دارد. برای مثال متخصص تاکید می‌کند که تا چند روز نباید فشاری به محل تزریق وارد شود زیرا این فشار باعث حرکت بوتاکس خواهد شد.

افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس یک عارضه نادر و موقتی است. اگر چه ممکن است در موقعیت‌های اجتماعی ناراحت‌کننده باشد اما تهدیدآمیز یا دائمی نیست. اگر برای اولین بار تزریق بوتاکس انجام دادید و دچار عارضه افتادگی پلک شدید باید برای ارزیابی به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. اگر چه درست است که هیچ پادزهری برای بوتاکس وجود ندارد، اما گاهی اوقات این مشکل ناشی از عدم تعادل بین مجموعه‌های ماهیچه‌های پیشانی است. در این موارد با مراجعه به پزشک متخصص، می‌توان به راحتی با اضافه کردن بوتاکس، مشکل موجود را متعادل کرد. در موارد دیگر، ممکن است بوتاکس به عضلات پلک شما حرکت کرده باشد که لازم است پزشک آن را مورد بررسی قرار دهد.

مطالب بیشتر: میزان تکرار تزریق بوتاکس

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس خطرناک میباشد ؟

علائم افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس:

پتوز می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. از علائم افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس این است که:

 1. فرد به طور معمول طی ۳ تا ۷ روز از سنگینی و افتادگی ابرو یا پلک شکایت می‌کند.
 2. گاهی اوقات افتادگی پلک ظریف است و ممکن است فورا آشکار نباشد اما فرد در پلک خود احساس سنگینی می‌کند و ممکن است نتواند چشمان خود را به طور کامل باز کند.
 3. احتمال دارد که شخص در طول روز خستگی و سنگینی اطراف چشم را توصیف کند.
 4. در برخی موارد اندک نیز ممکن است افتادگی پلک شدید باشد و منجر به محدودیت دید شود.

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس خطرناک می‌ باشد؟

بوتاکس ماده‌ای است که سبب از کار افتادن عضلات مختلف می‌شود. بسیاری از افراد نگران آن هستند که اگر تزریق بوتاکس سبب افتادگی پلک‌‌ها شود این امر تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد؟ در واقع باید بگوییم که خوشبختانه افتادگی پلک‌ها پس از تزریق بوتاکس همیشگی نیست و در صورتی که نکات لازم رعایت شوند طی دوره‌ کوتاهی این عارضه برطرف خواهد شد. افتادگی پلک‌ها ظاهری ناخوشایند برای فرد به وجود می‌آورد که ممکن است تا چندین هفته ادامه داشته باشد. اما باید گفت که با گذشت زمان اثر تزریق بوتاکس از بین رفته و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی‌کند. در صورتی که تزریق بوتاکس به شیوه‌ای نادرست انجام شود می‌تواند برای چشم فرد مراجعه‌کننده خطرناک باشد چرا که بر اعصاب این ناحیه نیز تاثیر خواهد داشت. پس لازم است که فرد قبل از اقدام به تزریق بوتاکس حتما در مورد مهارت پزشک خود تحقیق کند تا به سلامتی خود آسیبی نرساند.

به صورت کلی تزریق بوتاکس پس از چند ماه تاثیر خود را از دست می‌دهد و نیاز به ترمیم و تزریق دوباره می‌باشد. لازم است برای دستیابی به نتایج مطلوب حاصل از معالجه بعدی، تجربه‌ها و عوارض پیش آمده را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا لازم است مکان تزریق و یا مقدار مورد استفاده اصلاح شود تا از بروز مجدد افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس جلوگیری شود.

برای رفع افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چه اقداماتی لحاظ می شود؟

 1. ابتدا به منظور پیشگیری از بروز این عارضه لازم است که فرد حتما از ماده‌ بوتاکسی استفاده کند که توسط وزارت بهداشت تایید شده باشد چرا که بوتاکس‌های تقلبی سبب بروز عوارض جبران‌ناپذیری برای فرد خواهند شد.
 2. به منظور درمان افتادگی پلک ‌ها پس از تزریق بوتاکس لازم است که فرد در ابتدا این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و از او در این زمینه راهنمایی بخواهد.
 3. همچنین باید از وارد کردن فشار و لمس پلک‌ها اجتناب شود.
 4. در ضمن لازم است که فرد مراجعه‌کننده برای رفع افتادگی پلک ‌ها در اثر تزریق بوتاکس به نکاتی که پزشک و یا پرستار به او توصیه می‌کنند عمل کرده و در نهایت اجازه دهد که درمان افتادگی پلک‌ها روند خود را طی کند چرا که رفع اثر تزریق بوتاکس ممکن است که تا یک ماه به طول بیانجامد و فرد باید در این مدت آرامش خود را حفظ کرده و صبور باشد.
 5. یک روش درمانی به خصوص در این زمینه وجود دارد که روش درمانی خط چشم نام دارد. در این روش پزشک معالج با انجام عملیات به خصوصی افتادگی پلک‌های شما را برطرف می‌کند.

در پایان باید بگوییم که تزریق بوتاکس در کنار همه‌ مزایایی که دارد، عوارضی را نیز به دنبال خواهد داشت که با رعایت نکاتی می‌توان از بروز آن‌ها پیشگیری نمود. از جمله عوارض‌ جانبی پس از تزریق بوتاکس که به صورت شایع در افراد ایجاد می‌شود می‌توان به حساسیت، کبودی، حالت تهوع، ضعف عضلانی، اختلال دید، التهاب، خون‌ریزی، درد در محل تزریق، افتادگی پلک و موارد دیگر اشاره نمود. البته باید متذکر شد که تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شوند و بسته به ساختار بدن و سیستم ایمنی افراد متفاوت است. به عنوان مثال می‌توان گفت که پس از بوتاکس (Botox injection) فرد باید از قرار گرفتن در فضا‌های گرم پرهیز کنید زیرا گرما می‌تواند سبب حرکت بوتاکس و بروز مشکلات بعدی برای شما بشود. در ضمن لازم است که بهداشت در ناحیه‌ مورد نظر رعایت شود تا از بروز عفونت نیز پیشگیری گردد. در نهایت نکته‌ حائز اهمیت این است که در انتخاب پزشک و مرکز زیبایی که به آن مراجعه می‌کنید دقت به خرج داده و در این باره تحقیقات لازم را به عمل‌ آورید.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس چقدر درد دارد؟

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code