تزریق بوتاکس

چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس

ممکن است شما نیز درباره تزریق بوتاکس و درمان‌های زیبایی توسط تزریق بوتاکس شنیده باشید. اما تزریق بوتاکس کاربرد‌های دیگری به جز درمان‌های زیبایی نیز خواهد داشت. در واقع تزریق بوتاکس سه هدف شامل درمان اسپاسم عضلانی، جلوگیری از تعریق بیش از حد و درمان‌های زیبایی را دنبال می‌کند. هر یک از افراد با توجه به نیاز خود، از تزریق بوتاکس استفاده خواهند کرد. اما همواره به یاد داشته باشید که هر درمان زیبایی و یا عمل‌های زیبایی علاوه بر مزایای خود دارای معایب و عوارض جانبی مختص به خود نیز خواهند بود. برای مثال حساسیت به بوتاکس در برخی از افراد گزارش شده است. در این مقاله سعی شده است تا با صحبت درمورد آلرژی و عوارض جانبی تزریق بوتاکس، اطلاعات شما عزیزان را درمورد این موضوع بالا ببریم تا قبل از انجام تزریق بوتاکس، از عوارض جانبی آن با خبر بوده و بدانید در صورت مواجهه با آلرژی ناشی از تزریق بوتاکس چه عکس‌العملی از خود نشان دهید.

چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس

آیا امکان حساسیت برخی بیماران به بوتاکس وجود دارد؟

اکثر افراد قبل از انجام تزریق بوتاکس به فکر از بین رفتن چین و چروک و خطوط موجود بر صورت خود بوده و انتظار بهتر شدن ظاهر خود را خواهند داشت اما همیشه همه چیز آنطور که انتظار دارید پیش نمی‌رود.
رایج‌ترین استفاده از بوتاکس، فلج موقت ماهیچه‌های صورت است که حرکت آن‌ها باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می‌شود. از بوتاکس نیز برای درمان برخی بیماری‌ها همانند کنترل میگرن نیز استفاده می‌شود. بسیاری از افراد نسبت به تزریق بوتاکس و مواد تشکیل دهنده آن حساس بوده و امکان حساسیت در این افراد وجود خواهد داشت. برخی از مراجعین پس از تزریق بوتاکس شاهد عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس خواهند بود. برخی از این عوارض شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. کبودی
 2. حالت تهوع
 3. ضعف عضلانی
 4. مشکلات بینایی
 5. درد در محل انجام تزریق بوتاکس
 6. تورم
 7. قرمزی
 8. التهاب
 9. عفونت
 10. خونریزی

برای اطمینان از اینکه تزریق بوتاکس برای شما بی‌خطر است یا نه، اگر تا به حال این تزریق را انجام نداده‌اید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا پزشک متخصص پس از انجام معاینه و آزمایشات اولیه، وضعیت شما را بررسی کرده و سپس در صورت موافقت پزشک، با خیال راحت اقدام به تزریق نمایید. اما برخی از افراد ممکن است به تزریق بوتاکس واکنش آلرژیک نشان دهند که این عارضه جدی‌تر از مواد ذکر شده است. در صورت مواجهه با هر یک این واکنش‌ها باید سریعا پزشک خود را مطلع سازید:

 1. خارش
 2. خس خس
 3. آسم
 4. بثورات
 5. سرگیجه
 6. ضعف
 7. مشکلات تنفسی

چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس

همچنین برخی افراد خشکی دهان، خستگی، سردرد، درد گردن، بی‌حسی، اسپاسم عضلانی یا کشش عضلات و جابجایی مواد تزریق شده را نیز گزارش کرده‌اند. توجه داشته باشید که منظور از بی‌حسی پس از تزریق بوتاکس، ناتوانی در حرکت عضلات می‌باشد که برخی از افراد پس از تزریق آن را تجربه خواهند کرد.

به یاد داشته باشید که تزریق بوتاکس ممکن است در اطراف محل تزریق شده نیز اثر بگذارد. به طور مثال اگر در پیشانی خود بوتاکس را تزریق کردید، ممکن است بر ابرو‌ها و پلک‌های شما نیز تاثیر موقت بگذارد. سم بوتولینوم موجود در بوتاکس می‌تواند به مناطق دیگر بدن فراتر از محل تزریق آن سرایت کند. این امر باعث ایجاد عوارض جانبی جدی در بعضی از افراد که حتی برای اهداف آرایشی و زیبایی تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند خواهد شد. پس در صورت مشاهده عوارض ناشی از تزریق بوتاکس باید هر چه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید.

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق بوتاکس و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس

آیا حساسیت به بوتاکس قابل درمان است؟

بسیاری از افراد پس از مواجهه با عوارض جانبی، نگران شده و این سوال را مطرح می‌کنند که آیا بهبود می‌یابند؟ در جواب باید گفت که تعداد اندکی از افراد با عوارض جانبی تزریق بوتاکس روبرو خواهند شد. اما اگر شما دارای عوارض جانبی باشید باید خیلی زود پیگیری کرده و مراجعه به پزشک را به چند روز بعد موکول ننمایید. تنها در صورت مراجعه به موقع، عوارض جانبی به وجود آمده قابل درمان بوده و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. اما بسیاری از افراد سر خود دارو‌هایی مصرف کرده و خود درمانی را آغاز خواهند کرد و یا عوارض جانبی تزریق بوتاکس را جدی نخواهند گرفت. در این صورت مشکلات جدی به می‌آید. پس بهتر است هر چه سریع‌تر برای بهبودی خود اقدام نمایید.

مطالب بیشتر: ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس

چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس

پیشگیری و درمان حساسیت به بوتاکس

همانطور که ذکر شد، ممکن است برخی از افراد دچار حساسیت به بوتاکس شوند. تزریق بوتاکس در افراد مختلف نتایج متفاوتی دارد و همچنین حساسیت افراد به بوتاکس نیز متفاوت خواهد بود. امکان دارد همه‌ علائم آلرژی در یک فرد دیده نشود. این بروز حساسیت مربوط به ساختار و آناتومی بدن هر فرد است که به گونه‌ای متفاوت ظاهر می‌شود. نحوه تزریق بوتاکس نیز بسیار مهم است. منطقه تزریق باید به درستی انتخاب شده باشد تا دچار عارضه‌ای نشوید. توصیه می‌شود برای انجام بوتاکس به مکان‌های غیر بهداشتی و بدون مجوز نظیر سالن‌های زیبایی مراجعه نفرمایید. چون آناتومی بدن هر فرد متفاوت است، کسی که بوتاکس را تزریق می‌کند باید از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشد و در محل مناسب تزریق را انجام دهد تا عوارض رخ ندهد. اگر شما تزریق بوتاکس را تحت نظر پزشک متخصص و در کلینیک معتبر انجام دهید، نگرانی از بابت عوارض و حساسیت نداشته و از مزایای آن بهره‌مند خواهید شد.

در این قسمت چند نکته مهم را بیان خواهیم کرد که احتمال بروز عوارض جانبی بوتاکس را به حداقل رسانده و یا از بروز عوارض جانبی جلوگیری خواهد کرد:

 1. اطمینان حاصل کنید که پزشک منتخب شما از تجربه کافی برای تزریق بوتاکس برخوردار بوده و در این زمینه متخصص می‌باشد. بطور مثال یک آرایشگر و یا یک سالن‌دار، فرد مناسبی برای تزریق بوتاکس نخواهد بود زیرا در صورت بروز مشکل، هیچگونه اطلاعات پزشکی و یا تجهیزات اضطراری نخواهد داشت. برخی از افرادی که بدون تخصص، تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند، از محلول‌های تقلبی که حاوی بوتاکس نمی‌باشد بجای بوتاکس استفاده کرده و موجب بروز عوارض و خطراتی خواهند شد.
 2. قبل از انجام تزریق بوتاکس، درباره هرگونه مشکلات و بیماری‌های خود با پزشک گفتگو کرده و او را در جریان بگذارید.
 3. قبل از تزریق بوتاکس درباره دارو‌ها، ویتامین‌ها، گیاهان مصرفی و یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، با متخصص صحبت کنید زیرا مصرف برخی از این مکمل‌ها همراه با بوتاکس می‌تواند عوارض جانبی همانند حساسیت به بوتاکس را ایجاد نماید. همچنین مهم است که درباره آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی، آرامبخش عضلات، آلرژی یا دارو‌های سرد و دارو‌های خواب‌آور اشاره‌ای داشته باشید.
 4. درباره دستورالعمل‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس از پزشک خود سوال پرسیده و از انجام آن‌ها سر باز نزنید.
 5. همه‌ عوارض جانبی را به پزشک خود گزارش کنید به ویژه عوارض جانبی که موجب ناراحتی شما شده و از بین نمی‌روند.
 6. از انجام تزریق بوتاکس در هر مکانی غیر از کلینیک معتبر خودداری کنید. شما باید در یک محیط پزشکی که عوارض جانبی احتمالی قابل درمان می‌باشد، اقدام به تزریق بوتاکس نمایید.
 7. در صورت روبرو شدن با هر یک از عوارض جانبی نام برده شده مانند ضعف عضلانی، مشکلات تنفسی، مشکلات بلع و … سریعا با اورژانس و یا با پزشک خود تماس گرفته و یک قرار ملاقات در اسرع وقت با وی بگذارید.

مطالب بیشتر: بهترین زمان تزریق بوتاکس

چگونگی درمان حساسیت به بوتاکس

آیا حساسیت به بوتاکس می تواند خطرناک باشد؟

اگر شما کاندید مناسبی برای انجام تزریق بوتاکس باشید، مسئله حساسیت به تزریق بوتاکس رخ نخواهد داد. اما اگر به توضیحات پزشک قبل از تزریق بوتاکس توجه نکرده و یا به مواد تشکیل دهنده بوتاکس حساسیت داشته باشید، می‌تواند مشکلات جدی برای شما بوجود آورد. پس حتی کوچک‌ترین عارضه‌ را پس از تزریق بوتاکس جدی گرفته و به پزشک مراجعه نمایید. اگر هر یک شرایط زیر را دارا می‌باشید نباید تزریق بوتاکس انجام دهید:

 1. اگر به عفونت در منطقه هدف مبتلا هستید.
 2. اگر دارای عفونت مثانه بوده و یا قادر به ادرار کردن نمی‌باشید.
 3. در صورتی که به سندرم Lambert-Eaton مبتلا هستید.
 4. اگر به عوارض جانبی در تزریق قبلی دچار شده‌اید.
 5. افرادی که اختلال تنفسی مانند آسم یا آمفیزم دارند باید احتیاط کنند.
 6. مشکلات بلعیدن می‌تواند محدودیت جدی برای تزریق بوتاکس باشد.
 7. افراد مبتلا به ضعف عضلانی صورت نیز نباید این تزریق را انجام دهند.
 8. مشکلات خونریزی یک محدودیت جدی برای تزریق بوتاکس هستند.
 9. بیماری‌های قلبی را باید جدی گرفت و نباید تزریق بوتاکس را انجام داد.

توصیه های مهم قبل و بعد انجام تزریق بوتاکس چیست؟

 1. اگر برای اولین بار قصد تزریق بوتاکس را دارید بهتر است از پزشک متخصص خود بخواهید تا تست بوتاکس را برای شما انجام دهد تا اگر علائم حساسیت به بوتاکس در شما به وجود نیامد با خیال راحت تزریق را انجام دهید.
 2.  قبل از انجام بوتاکس، پوست باید کاملا ضدعفونی شده و بدون هیچگونه مواد آرایشی روی پوست خود به مطب بروید تا پوست شما احساس راحتی و آزادی داشته باشد.
 3. در حین انجام بوتاکس، آرامش خود را حفظ کنید و با فکر کردن به سوزن تزریق ذهن خود را مشوش نکنید.
 4. حداقل دو هفته قبل از تزریق بوتاکس، حتما داروهای رقیق‌کننده خون، الکل و دخانیات را کنار بگذارید تا خطر خونریزی بروز نکند.

مطالب بیشتر: بهترین سن تزریق بوتاکس

توصیه های مهم بعد از انجام تزریق بوتاکس چیست؟

 1. استفاده از کمپرس یخ قبل و بعد از انجام بوتاکس، کاهش چشمگیری در کبودی و ورم خواهد داشت.
 2. توصیه می‌شود پس از تزریق بوتاکس، به پوست خود دست نزنید و منطقه تزریق شده را ماساژ ندهید چرا که منجر به عوارض جانبی ناخواسته خواهد شد.
 3. از مصرف دارو‌های رقیق‌کننده‌ی خون پرهیز کنید و در صورت لزوم مصرف، با پزشک خود مشورت نمایید.
 4. برای جلوگیری از سرایت بوتاکس به نواحی دیگر توصیه می‌شود تا حداقل ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌های شدید فیزیکی و ورزش خودداری شود.
 5. تا زمانی که تورم و قرمزی در ناحیه بوتاکس دیده می‌شود از قرار گرفتن در گرما خودداری کنید.

در صورتی که از نتیجه بوتاکس Botox injection خود راضی نیستید می‌توانید به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و ترمیم انجام دهید. عمل به توصیه‌های قبل، حین و پس از تزریق بوتاکس به شما کمک می‌کند تا نتایج بهتری را دریافت کنید و دچار عوارض پس از تزریق نشوید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *