جراحی بینی

معرفی مسکن ها بعد از عمل بینی

معرفی مسکن ها بعد از عمل بینی

معرفی مسکن ها بعد از عمل بینی

با مرور زمان و افزایش تقاضا، ایران به کشور قطب جراحی های زیبایی تبدیل شده است. عمل بینی در بین این عمل ها سردمدار است.

این جراحی همانند تمام جراحی ها نیازمند مراقبت های بعد از عمل است. از مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت گرفته تا مصرف مسکن ها برای کاهش و مدیریت درد ناشی از جراحی زیبایی بینی.

 

معرفی مسکن ها بعد از عمل بینی

 

عمل بینی در بیهوشی کامل انجام می شود و داشتن درد بعد از جراحی کاملاً طبیعی است. از داروهای مختلفی برای مدیریت درد پس از جراحی استفاده می شود. در این مقاله سعی در معرفی این دارو ها و مزایا و عوارض مصرف آن ها داشته و همچنین توصیه های کلی در مورد اعتدال در مصرف مسکن ها می پردازیم.

نقش داروهای مسکن در روند عمل بینی

داروهای مسکن انواعی از داروها هستند که به منظور تخفیف درد استفاده می شوند. آنها طیف گسترده ای دارند و می توان از آنها برای مدیریت دردهای خفیف تا بسیار شدید استفاده کرد.

شدت درد بعد از عمل بینی تا حد زیادی به عملکرد جراح بستگی دارد اما این درد از شدت خفیف تا متوسط است و می توان آن را با مسکن های معمولی و نه چندان قوی تسکین داد.

 

نقش داروهای مسکن در روند عمل بینی

 

استفاده از چند گروه مسکن بعد از عمل بینی رایج تر است. این داروها عبارتند از:

  1. استامینوفن

استامینوفن یک داروی ضد درد و ضد تب است که 12 دقیقه بعد از مصرف اثر خود را به جای می گذارد. مکانیسم اثر این دارو به درستی شناخته نشده است اما به نظر می رسد که باعث کاهش تولید مواد مولد تب و التهاب در بدن می شود.

استامینوفن معمولاً بدون نسخه ی پزشک قابل خریداری است و در انواع قرص، کپسول، قرص جویدنی، شربت، شیاف و تزریقی موجود است. شرایط نگهداری آن در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت است.

این دارو باید بلافاصله بعد از شروع احساس درد مصرف شود و نباید اجازه داد درد طولانی شود و شدت بگیرد. اگر به این دستور توجه نکنید تاثیر دردکُشی آن کاهش می یابد.

عوارض استامینوفن اندک است اما مهم ترین آن آسیب کبدی است پس اگر سابقه ی مشکلات کبدی دارید باید قبل از مصرف پزشک خود را مطلع کنید. به منظور حداقل رساندن عوارض سعی کنید دارو را مطابق با دستورالعمل پزشک مصرف کنید و از مصرف خودسرانه بپرهیزید.

  1. استامینوفن کدئین

این دارو ترکیبی از استامینوفن و کدئین است. همانطور که در بالا گفته شد استامینوفن تولید مواد التهاب‌زا را مهار می کند و تولید محیطی ایمپالس درد را از بین می برد. کدئین به گیرنده های درد متصل می شود و مانع از مخابره شدن پیام درد به مغز می شود و در واقع درد را سرکوب می نماید.

جذب کدئین از این قرص 53 و جذب استامینوفن 100 درصد است. این دارو 30 دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف اثر می کند و اثر آن تا 4 الی 6 ساعت ادامه دارد. کدئین نوعی مواد مخدر محسوب می شود و مصرف استامینوفن کدئین عوارض زیادی به همراه دارد که از جمله ی آنها می توان به سرگیجه، خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، دل درد و یبوست و ظهور واکنش های حساسیتی اشاره کرد.

مصرف خودسرانه ی استامینوفن کدئین منجر به هپاتیت و نارسایی شدید کبد و کلیه می شود. استامینوفن کدئین معمولاً برای مدیریت درد بعد از عمل بینی تجویز می شود و برای به حداقل رساندن عوارض آن باید مطابق با دستور پزشک مصرف شود.

معمولاً این دارو برای 48 ساعت اول بعد از جراحی و هر شش ساعت یک بار تجویز می شود.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

  1. ناپروکسن

مسکن دیگری که برای خفیف کردن درد بعد از عمل بینی تجویز می شود داروی ناپروکسن است. ناپروکسن نوعی داروی ضد التهاب فاقد کورتون است و با مهار کردن اثر آنزیم سیکلواکسیژناز منجر به کاهش ساخت ماده ی التهابی می شود که مسئول درد و التهاب اند. ناپروکسن بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد.

قرص ناپروکسن برای کسانی که سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه، بیماری های گوارشی و قلبی و عروقی، بیماری های کلیوی و پارکینسون و صرع دارند منع مصرف دارد. عموماً ناپروکسن را با یک لیوان شیر مصرف می کنند تا عوارض گوارشی آن کاهش یابد. عوارض گوارشی شایع ترین عوارض ناپروکسن هستند.

برای همین توصیه می شود که بعد از وعده های اصلی غذایی مصرف شود. اسهال، عارضه ی دیگر مصرف خودسرانه ی این دارو است.

معمولاً آن را به میزان دو تا سه عدد در روز به مدت 48 ساعت بعد از عمل بینی تجویز می کنند.

  1. ژلوفن:

از دیگر مسکن هایی که برای کاهش درد بعد از عمل بینی استفاده می شود ژلوفن است. ژلوفن بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد. این ماده همانند مسکن های دیگر با مهار تولید مواد التهاب زا درد را کنترل می کند.

عوارض زیادی برای این دارو مشخص شده است که از جمله ی آنها می توان به اسهال، حالت تهوع، سوء هاضمه، مشکلات معدی و روده ای، سرگیجه، احتباس مایعات و افزایش فشار خون و احتمال سکته ی قلبی اشاره کرد. ژلوفن برای افراد مبتلا به دیابت منع مصرف دارد.

 

از کدام مسکن ها نباید بعد از عمل بینی استفاده کرد

شاید این تصور در افراد ایجاد شود که نیازی نیست دقیقاً از همان مسکنی که پزشک تجویز کرده است استفاده نمود و در عوض می توان انواع مشابه را استفاده کرد. مسکن های دیگری با شدت اثر داروهایی که در بالا نام بردیم وجود دارد مانند آسپرین، ایبوپروفن، ادویل و نوپرین.

 

از کدام مسکن ها نباید بعد از عمل بینی استفاده کرد

 

اما این داروها نباید به هیچ عنوان بعد از عمل بینی مصرف شوند زیرا باعث افزایش رقت خون می شوند و از این رو احتمال خونریزی را افزایش می دهند و به همین خاطر خطرناک اند.

مشکل دیگر مسکن ها این است که کبودی را افزایش می دهند و برطرف شدن آن را به تاخیر می اندازند. پس نه تنها نباید از دُزی که دکتر تجویز کرده است فراتر بروید بلکه نباید نوع دارو را نیز به میل خود تغییر دهید.

 

کنترل مصرف داروهای مسکن بعد از عمل بینی

درست است که تحمل درد بعد از جراحی بعد از پشت سر گذاشتن تنش و اضطراب عمل، بی خوابی، سردرد و سایر مشکلات بعد از جراحی دشوار است اما باید توجه داشت تمام این مسکن ها حتی آنهایی که توسط پزشک تجویز می شوند دارای عوارض هستند و باید تا جایی که می شود از مصرف آن خودداری کرد و کمی در تحمل درد صبوری به خرج داد.

مشکلات گوارشی و سکته های قلبی در کمین افرادی هستند که با کوچکترین دردی روی به مصرف مسکن ها می آورند.

بهتر است افراد یاد بگیرند بدن خود را به مسکن های طبیعی عادت دهند و از روش های کم خطر تری برای مدیریت درد خود استفاده کنند. برای مثال کمپرس سرد می تواند در تسکین درد بعد از عمل بینی موثر واقع شود بعلاوه به دلیل تنگ کردن عروق، خواص ضد سردردی نیز دارد.

همچنین مصرف برخی از دمنوش ها نیز برای این دوران توصیه می شود. با این کار دوباره با یک تیر دو نشان می زنید یعنی هم درد را کاهش می دهید و هم مصرف مایعات را افزایش می دهید که احتمال عفونت را می کاهد و به کاهش سردرد و افزایش سرعت بهبود زخم کمک می کند. دمنوش بابونه و بهارنارنج از این دمنوش ها هستند. مصرف عصاره قلم نیز می تواند هم باعث قوت بدن شود و هم به کاهش درد کمک می کند.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *