ترانسفر چربی چند مرحله دارد؟

تزریق چربی و یا انتقال چربی فرآیندی است که در آن سلول‌های چربی از قسمتی از بدن فرد برداشته شده و به قسمت دیگری انتقال داده می‌شوند. عمل زیبایی تزریق چربی با اهداف مختلفی شامل افزایش حجم قسمت‌هایی از بدن مانند سینه‌ها، باسن و یا لب‌ها، کاهش میزان چین و چروک‌ها در قسمت‌هایی مانند خط لبخند، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم‌ها، خط اخم و … صورت می‌گیرد. چربی خاصیت جوانسازی پوست را دارد در واقع با تحریک کلاژن، سبب جوان شدن سلول‌های بنیادی و در نهایت با طراوتی پوست می‌شود.

اینفوگرافیک عمل تزریق چربی در چند مرحله انجام می شود

اگر به صورت مداوم چربی را تزریق کنید، پوست به مرور زمان تغییر عجیبی خواهد کرد. مخصوصا اینکه از چربی در برجستگی گونه‌ها هم استفاده می‌کنند که بسیار موثر است و کاملا ظاهر شما را به شکل موثری تغییر می‌دهد.

عمل زیبایی تزریق چربی به دلیل مزایای فراوانی که دارد با استقبال زیادی مواجه شده است. مهم‌ترین مزیت ترانسفر چربی این است که چربی‌ها از بدن فرد مراجعه‌کننده هستند و سبب بروز حساسیت و یا واکنش‌های آلرژیک نخواهند شد. علاوه بر حساسیت، می‌توان با اطمینان گفت که هیچگونه عوارض جانبی خاصی مشاهده نخواهید کرد. شاید کمی دچار التهاب، ورم و قرمزی شوید که با گذاشتن کیسه سرد روی ناحیه مورد نظر در عرض چند روز کاملا آثار این عارضه از بین خواهد رفت. در واقع این علائم مانند هر عمل دیگری، کاملا طبیعی هستند و با رعایت بهداشت و انجام مراقبت‌های خاص طی چند روز اثر این عوارض کاملا از صورت و بدن شما برطرف خواهند شد.

عمل تزریق چربی در چند مرحله انجام می شود

انتقال چربی در سه مرحله‌ اصلی انجام می‌شود که در هر یک از این مراحل پروسه‌های خاصی اتفاق می‌افتد و در نهایت منجر به ترانفسر چربی به اندام هدف می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا تمامی مراحل تزریق چربی را به طور کامل توضیح داده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

مطالب بیشتر: بهترین روش تزریق چربی

شیوه انجام تزریق چربی

تزریق چربی در افرادی صورت می‌گیرد که قصد از بین بردن چین و چروک‌ها و یا افزایش حجم و برجستگی در قسمت‌های مختلف بدن را دارند. این عمل زیبایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده و روشی کاملا ایمن نسبت به تکنیک‌های زیبایی دیگر مانند تزریق بوتاکس و یا تزریق ژل است. در تزریق چربی در واقع دو هدف دنبال می‌شود:

 1. برداشتن چربی از قسمت‌هایی که  چربی اضافی دارند و فرد در آن ناحیه چاق هستند.
 2. انتقال چربی به قسمت‌هایی از بدن که به آن احتیاج دارند.

شیوه انجام تزریق چربی

البته گا‌ها سایر انگیزه‌هایی چون جوانسازی پوست، برجسته کردن یک نقطه از بدن و حجم دادن به پوست و ترمیم هم مطرح هستند که می‌توانند میزان محبوبیت این عمل را در میان افراد بالاتر ببرند. در مورد شیوه‌ و مراحل ترانسفر چربی نیز باید گفت در جلسه‌ مشاوره‌ای که قبل از انجام عمل زیبایی برگزار می‌شود فرد مراجعه‌کننده در مورد انتظارات خود از این عمل زیبایی صحبت کرده و خواسته‌های خود را با پزشک معالج در میان می‌گذارد. پزشک نیز تمامی روند کار را برای فرد توضیح داده و در نهایت براساس تمایل فرد نسبت به انتقال چربی‌ها اقدام می‌کند.

در مقیاس بزرگتر اگر عملی قرار است تاثیر بزرگی در ظاهر جدید فرد داشته باشد از یک سری شبیه‌ساز‌ها استفاده می‌کنند تا نتیجه نهایی پیشاپیش در اختیار مراجعه‌کننده قرار بگیرد اما اگر تزریق جزئی است، نیازی به شبیه‌ساز نیست و مهارت پزشک، می‌تواند کاملا تضمینی باشد. چربی‌های اضافی از منطقه‌ای با استفاده از ابزار‌های مشخص به منطقه‌ دیگری انتقال داده می‌شوند. قبل از تزریق چربی لازم است که تست‌ها و آزمایشاتی بر روی فرد مراجعه‌کننده صورت گیرد تا در نهایت انتقال چربی با مشکلی مواجه نشود.

برای اطلاع از هزینه تزریق چربی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق چربی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

عمل تزریق چربی در چندین مرحله صورت می گیرد؟

مراحل عمل زیبایی تزریق چربی ممکن است بسته به هدفی که انجام می‌شود کمی متفاوت باشد اما به طور کلی می‌توان گفت که تزریق چربی در سه مرحله انجام می‌گیرد:

 • مرحله‌ استخراج چربی

قبل از شروع عمل تزریق چربی، ابتدا پزشک معالج شما بهترین ناحیه را به منظور برداشت چربی انتخاب می‌کند. به طور معمول چربی‌ها از قسمتی برداشته می‌شوند که ذخایر چربی اضافه در آن وجود دارد. انتخاب اول متخصص چربی‌های شکم خواهد بود؛ چون بیشترین مقاومت را در برابر ورزش و رژیم غذایی داشته و لذا نتیجه کار ماندگار خواهد شد. بدین ترتیب می‌توان گفت چربی شکم، بهترین بانک چربی برای ترانسفر چربی است که حتی اگر متقاضی بخواهد چربی‌های اضافی برداشت شده را به صورت فریز شده نگه می‌دارند تا در تزریق بعدی سریعا از ذخایر فریز شده استفاده شود. استخراج چربی ممکن است که تحت بی‌حسی موضعی صورت گیرد و یا از دارو‌های آرام‌بخش استفاده شود که این موضوع به سوابق پزشکی شما و تشخیص پزشک معالج‌ بستگی دارد.

نوع داروی آرامبخش و دوز آن نیز به میزان چربی که قرار است برداشته شود بستگی خواهد داشت. پس از انتخاب محل اهدا‌کننده، پزشک متخصص ابزاری بسیار باریک به نام کانولا را وارد بدن شما کرده و شروع به استخراج سلول‌های چربی خواهد نمود.

عمل تزریق چربی در چندین مرحله صورت می گیرد

 • مرحله‌ آماده سازی چربی

مرحله‌ دوم عمل زیبایی تزریق چربی، جداسازی و تصفیه‌ سلول‌های چربی است. هنگامی که سلول‌های چربی از بین ‌می‌روند مایعات بدن نیز به همراه چربی‌ها به وسیله‌‌ی ابزار کانولا خارج می‌شوند. بنابراین لازم است که این مایعات از چربی‌ها جدا شوند. برای این منظور، چربی در داخل لوله‌هایی در سانتریفیوژ قرار گرفته و با این دستگاه با سرعت بالا می‌چرخد. این نیرو چربی‌ها را از مایعات بدن جدا می‌کند و چربی‌ها در قسمت بالای لوله و مایعات اضافی در قسمت‌های پایینی قرار می‌گیرند. این مرحله اهمیت زیادی دارد تا بافت‌ها کاملا بدون آسیب دیدن در جریان سانتریفیوژ خارج شوند.

اگر مایعات اضافی از چربی خارج نشوند ممکن است پس از تزریق حالت گلوله شدن پوست را شاهد باشیم که اصلا خوشایند نیست.

 • مرحله‌ انتقال چربی

در این مرحله جراح، چربی‌های جدا شده را به اندام‌های هدف تزریق خواهد کرد. در این انتقال چربی لازم است که پزشک شما نهایت دقت را به کار ببرد تا از آسیب رساندن به بافت‌های بدن خودداری شود. در نتیجه در عمل زیبایی تزریق چربی، مهارت و تجربه‌ پزشک شما بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود. پس از اتمام تزریق چربی باید مراقبت‌های بعد از ترانسفر چربی مانند رعایت رژیم غذایی، دوری از آفتاب و عدم مصرف سیگار رعایت شود تا مشکلی در روند درمان ایجاد نشود.

  عمل تزریق چربی
مراحل انجام ۱. مرحله استخراج چربی

انتخاب بانک چربی مناسب و برداشت حجم مناسبی از چربی‌های اضافی انباشته شده در آن منطقه نخستین مرحله‌ است؛ این مرحله همراه با اعمال بی‌حسی موضعی بوده و از ابزاری به نام کانولا جهت تخریب بافت چربی و در نهایت استخراج سلول‌های چربی استفاده می‌شود.

۲. مرحله آماده‌سازی چربی

در دومین مرحله چربی‌های استخراج شده جداسازی و تصفیه می‌شوند؛ به این صورت که درون سانتریفیوژ قرار گرفته و مایعات و بافت‌های اضافی چربی خارج می‌گردند.

۳. مرحله انتقال چربی

آخرین مرحله، انتقال چربی به نواحی مورد نیاز صورت یا بدن است؛ به این صورت که چربی‌ها توسط سرنگ‌های ظریف و مخصوص توسط پزشک متخصص در نواحی و بخش‌های از پیش تعیین شده تزریق می‌گردند.

 

<h2آیا مراحل تزریق چربی زمانبر خواهد بود؟

زمان مورد نیاز برای انجام تزریق چرب، بسته به اندام مورد نظر و هدف از انتقال، بسیار متفاوت خواهد بود. مدت زمان تزریق چربی به میزان چربی که انتقال داده می‌شود نیز بستگی دارد. تزریق چربی به طور متوسط سه ساعت به طول خواهد انجامید. لازم است که پزشک معالج شما به منظور کسب نتیجه‌ بهتر، این انتقال چربی را در چند جلسه انجام دهد. در ضمن در مرحله‌ای که چربی‌ها به محل مورد نظر انتقال داده می‌شوند بهتر است که انتقال چربی‌ها به صورت یکجا نبوده و در چندین مرحله صورت گیرد تا در نهایت نتیجه‌ مناسبی حاصل شود.

تزریق چربی چقد طول می کشد؟

بارها این اتفاق افتاده است که پزشکان به علت عجله، در یک جلسه تمام چربی‌ها را تزریق کرده‌اند و این کار باعث شده است حجم زیادی از چربی زیر پوست تجمع یافته و شکل گلوله‌ای به خود بگیرند. در چنین شرایطی یا باید تخلیه انجام گیرد و یا با ماساژ‌های مکرر، این مشکل حل شود. دلیل انتخاب یک پزشک معتبر و حاذق، توجه به این نکات ریز است:

مطالب بیشتر: تزریق چربی به خط اخم

مشکلات ایجاد شده در صورت عدم انجام صحیح مراحل تزریق چربی

پس از عمل زیبایی تزریق چربی ممکن است که عوارض کوتاه مدتی مانند قرمزی، تورم و کبودی خفیف در ناحیه اهدا‌کننده و پذیرنده مشاهده شود که جای نگرانی وجود نداشته و پس از یک دوره‌ کوتاه برطرف خواهند شد اما در صورتی که مراحل انتقال چربی به درستی انجام نشود ممکن است که مشکلات زیر را به دنبال داشته باشد:

 1. به وجود آمدن لخته‌های خون زیر پوست (هماتوم)
 2. از بین رفتن بافت چربی (نکروز چربی)
 3. گلوله شدن پوست به علت تزریق بیش از حد
 4. انسداد رگ‌های خونی در اثر ورود چربی به داخل آن‌ها (آمبولی چربی)
 5. نشت هوا به فضای بین ریه و دیواره‌ سینه (پنوموتوراکس)
 6. جای زخم‌های ناشی از عمل زیبایی تزریق چربی

عوارض تزریق چربی توسط شخص نامعتبر

هر عمل زیبایی که عوارضی مانند خونریزی بیش از حد، ایجاد لخته خون در رگ‌ها، عفونت و واکنش‌های آلرژیک را به دنبال داشته باشد، مشکوک بوده و باید موضوع را با متخصص در میان بگذارید. در ضمن جراح باید از قبل به فرد متقاضی در مورد این عوارض آگاهی‌های لازم را بدهد. در نهایت باید گفت که عمل زیبایی انتقال چربی مزیت‌هایی زیادی در کنار معایب بسیار کم خود دارد:

 1.  از جمله‌ این مزیت‌ها این است که شما می‌توانید پس از انجام عمل زیبایی تزریق چربی نتیجه‌ حاصل شده را بلافاصله مشاهده نمایید و در صورت عدم رضایت آن را در جلسات بعدی تغییر دهید.
 2. از دیگر مزیت‌های این روش زیبایی این است که دوره‌ نقاهت آن پس از تزریق چربی بسیار کوتاه مدت بوده و فرد می‌تواند بعد از چند روز به فعالیت‌های اجتماعی و زندگی روزانه‌ خود بازگردد.

مطالب بیشتر: تزریق چربی از شکم به صورت

در مورد معایب ترانسفر چربی نیز باید گفت که امکان دارد سلول‌های چربی تزریق شده پس از مدتی از بین رفته و نیاز به ترمیم مجدد باشد اما باید گفت که ماندگاری تزریق چربی نسبت به سایر تکنیک‌های زیبایی مانند تزریق بوتاکس و یا تزریق ژل بسیار بیشتر است. چربی حداقل یک سال در بدن می‌ماند و از بین نمی‌رود اما به مرور زمان حجم خود را از دست می‌دهد که تزریق دوباره می‌تواند این مشکل را هم از بین ببرد. البته مدت زمان ماندگاری نتیجه تزریق چربی به میزان سوخت‌و‌ساز بدن در اندام هدف بستگی دارد. برای مثال  اگر محل تزریق جایی مثل گونه باشد، چربی زمان بیشتری خواهد ماند و اگر چربی به قسمتی مانند باسن تزریق شود، مدت زمان کمتری ماندگاری خواهد داشت. همچنین انتقال چربی نسبت به تزریق فیلر یا بوتاکس، مقرون به صرفه‌تر است.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک زیبایی هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق چربی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code