بهترین سن برای تزریق چربی چه زمانی است؟

با پیشرفت روز افزون علم همزمان با صنعت مد تعداد عمل‌های زیبایی هم نسبت به قبل بسیار زیاد‌تر شده است. عمل زیبایی تزریق چربی یکی از پرطرفدار‌ترین این عمل‌ها محسوب می‌شود که به شادابی و جوان شدن پوست صورت و افزایش حجم صورت و اندام‌ها کمک می‌کند اما برای اینکه از این عمل نتیجه خوبی بگیرید باید از سن مناسب تزریق چربی اطلاع داشته باشید. در این مقاله در رابطه با سن مناسب انتقال چربی با شما همراه خواهیم بود.

اینفوگرافیک راهنمای سن مناسب برای تزریق چربی

آیا انتقال چربی در هر سنی ممکن است؟

جراحی زیبایی و ترمیمی به منظور زیباسازی صورت و یا بدن و رفع نواقص موجود در بدن انجام می‌گیرد. روش‌های زیبایی بدون جراحی در حال توسعه هستند و کم کم به سمت و سویی ‌می‌روند که محدودیت زیادی برای افراد باقی نمی‌گذارند. اما با همه این مزایا و بازدهی خوبی که عمل زیبایی تزریق چربی دارد باز هم سوالاتی در ذهن افراد وجود دارد. برای مثال آیا این عمل محدودیت سنی دارد؟ قاعده کلی این است که برای انجام هر عمل زیبایی اجازه دهید از دوران بلوغ عبور کنید؛ چون در این دوران، هورمون‌های بدن به شدت بهم ریخته و این مسئله بر بدن تاثیر می‎گذارد؛ لذا بهترین سن تزریق چربی به بعد از ۱۸ سالگی اختصاص دارد.

آیا انتقال چربی در هر سنی ممکن است ؟

مطالب بیشتر: تخلیه چربی تزریق شده

سن مناسب برای تزریق چربی چند سال است؟

دکتر خوب برای تزریق چربی و تایید شده توسط وزارت بهداشت، همواره گوشزد می‌کند که عمل زیبایی تزریق چربی سن مخصوص به خود را دارد و در هر سنی و شرایطی نمی‌توان به انجام عمل زیبایی تزریق چربی پرداخت. پزشکان متخصص معتقد هستند برای اینکه مراجعه‌کننده بتواند از انتقال چربی نتیجه مطلوب و‌ ایده‌آل بگیردو از عمل خود راضی باشد، باید این نکته مهم را در نظر بگیرد که شرایط بدن ثابت باشد.

سن مناسب برای تزریق چربی
این نکته ظریف به این معنی است که فرد باید در هنگام انجام عمل زیبایی ترانفسر چربی بلوغ جسمی خود را پشت سر بگذارد؛ چون در این دوران، وزن دچار تغییر شدیدی خواهد شد که این تغییر وزن یکی از آن دسته مشکلاتی است که باعث می‌شود نتیجه مطلوب و قابل قبولی که انتظار دارید را به دست نیاورید. بنابراین پزشکان متخصص توصیه می‌کنند، کسانی که قصد تراسنفر چربی را دارند و هنوز دوران بلوغ جسمی خود را به طور کامل پشت سر نگذاشته‌اند، صبر کنند تا بلوغ جسمی‌ کامل گردد. همچنین این پزشکان توصیه می‌کنند که فرد حداقل ۱۸ سالگی را به طور کامل پشت سر بگذارد تا به وزن ثابت خود برسد و از تزریق چربی بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. برای مثال افرادی که قصد دارند جراحی بینی کنند و یا جهت ترمیم بینی از روش‌های پرکننده استفاده کنند باید حتما ۱۸ سال را داشته باشند.

بهترین سن برای انتقال چربی چه زمان است؟بازه زمانی ۲۰ تا ۵۰ سال بهترین زمان برای ترانسفر چربی است.
محدودیت انتقال چربی در افراد زیر ۲۰ سال

 

در دوران بلوغ بدن همچنان در حال رشد است و چون اسکلت صورت به طور کامل فرم‌ نگرفته، اگر تزریق چربی را انجام دهید ممکن است بعد از سپری شدن دوران بلوغ چهره شما فرم زیبایی نداشته باشد.
محدودیت انتقال چربی برای افراد مسندر افراد مسن، الاستیسیته پوست به شدت پایین آمده و بنابراین شانس رسیدن به نتیجه ‌ایده‌آل از تزریق چربی بسیار پایین است.

مطالب بیشتر: گلوله شدن چربی بعد از تزریق چربی
ماندگاری و دوام تزریق چربیماندگاری و دوام تزریق چربی

همانگونه که در ابتدای بحث هم گفته شد عمل زیبایی تزریق چربی، یکی از عمل‌هایی به شمار می‌رود که بازدهی آن بسیار بالا بوده و اکثرا از انجام آن راضی بوده‌اند و همواره اذعان داشته‌اند که انتظارات‌ آن‌ها از این عمل برآورده شده است. پزشکان متخصص همواره بر این باورند که عمل زیبایی انتقال چربی نتایج دائمی در بر داشته و تاثیرات آن موقتی نخواهد بود. اما برخی عوامل موثر همچون رژیم غذایی بر دوام نتایج آن تاثیر مستقیم خواهد داشت. البته پزشکان متخصص معتقد هستند دوام چربی تزریق شده حاصل از عمل زیبایی تزریق چربی به موارد دیگری نیز  بستگی دارد. که عبارتند از:

 1. تغییر وزن فرد بعد از عمل زیبایی انتقال چربی
 2. رعایت نکات بعد از عمل همچون خودداری از فعالیت‌های ورزشی بعد از عمل، نحوه خوابیدن، تغذیه، مصرف داروها و…
 3. رعایت نکاتی مانند قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب و یا پرتو‌های سولاریوم
 4. سن مناسب عمل زیبایی تزریق چربی

ممکن است در ناحیه صورت بعد از گذشت چند ماه مقداری از چربی تزریق شده حاصل از عمل زیبایی تزریق چربی جذب بدن شود چرا که چربی تزریق شده بافت است. سیستم ایمنی بدن این چربی‌ها را از بافت‌های خود بدن می‌داند و هیچ‌گونه حمله‌ای به آن نمی‌کند. همین مورد خود باعث شده تزریق چربی تبدیل به معجزه عمل‌های زیبایی شود. اما نتایج ثبت شده نشان دهنده این است که تقریبا در همه موارد حدودا ۵۰ درصد چربی تزریق شده به مدت سالیان سال در محل تزریق باقی بماند. با این حال ماندگاری ترانسفر چربی بیشتر به عضوی که تزریق چربی به آن انجام می‌گیرد، بستگی دارد. قطعا ماندگاری چربی در گونه خیلی بیشتر از ماندگاری چربی در لب‌ها خواهد بود؛ زیرا میزان ماندگاری به تحرک بستگی دارد. لذا جا‌هایی از بدن که تحرک بیشتری دارند به مرور زمان چربی کمتری خواهند داشت.

در صورتی که چربی فرد مراجعه‌کننده کافی باشد و حتی به مقداری باشد که بتوان چربی اضافی استخراج کرد، پزشک، آن چربی‌ها را فریز می‌کند تا در تزریق و مراجعه بعدی دیگر نیازی به فرآیند لیپوساکشن و سانتریفیوژ بافت‌های چربی نباشد.

برای اطلاع از هزینه تزریق چربی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق چربی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

خطرات و عوارض ناشی از انتقال چربیخطرات و عوارض ناشی از انتقال چربی

تزریق چربی یکی از بی‌خطرترین عمل‌های زیبایی در جهان است اما همانگونه که می‌دانید هر عمل عوارض خاص خود را خواهد داشت. با توجه به این نکته، فرد کاملا متوجه این خواهد شد که عمل زیبایی انتقال چربی هم عوارض خود را دارد و باید قبل از انجام عمل از آن‌ها آگاهی یابد تا مشکل خاصی پیش نیاید. با اینکه خطرات احتمالی در عمل زیبایی تزریق چربی نادر و کم است و در بیشتر افراد بعد از تزریق چربی عوارض خاصی دیده نمی‌شود ولی همانگونه که می‌دانید عوارض بعد از عمل برای همه یکسان نیست و گاهی ممکن است در فردی عوارض بروز نکرده و در برخی از مراجعه‌کنندگان بیش از حد انتظار بروز کند. در اینجا به برخی از عوارضی که ممکن است بعد از عمل انتقال چربی رخ بدهد اشاره می‌شود:

 1. کبودی و تورم
 2. بی‌حسی موضعی
 3. زخم‌ها و جراحت‌هایی که از عمل زیبایی تزریق چربی به جای می‌ماند (البته بخش زیادی از آثار این جراحت‌ها از بین خواهند رفت ولی باز هم ممکن است کمی از آثار آن باقی بماند).
 4. از دست دادن بعضی از چربی‌های تزریق شده بعد از عمل
 5. مسدود شدن یک رگ خونی ناشی از یک تکه از چربی تزریق شده
 6. مرگ بافت چربی
 7. گلوله شدن چربی
 8. لخته شدن خون در رگ‌ها
 9. عفونت

در صورتی که نگران این عوارض هستید، باید بدانید کبودی و تورم بسیار خفیف خواهد بود و با کمپرس یخ یا ژل یخ‌زده کاملا برطرف خواهد شد. بی‌حسی موضعی طی چند ساعت رفع می‌شود. مسدود شدن یک رگ خونی بیشتر به مهارت و تبحر پزشک بستگی دارد، به همین دلیل سعی کنید در انتخاب پزشک بیشترین دقت را داشته باشید. مرگ بافت چربی هنگامی رخ می‌دهد که در مرحله تصفیه چربی، کار به خوبی پیش نرفته و بافت‌ها آسیب ببینند. کادر و پرسنل کلینیک معتبر، خیال شما را از این بابت راحت خواهند کرد. گلوله شدن چربی هنگامی رخ می‌دهد که تزریق بیش از حد در یک جلسه رخ دهد به همین منظور اگر میزان تزریق زیاد بود، پزشک در چند جلسه آن را انجام می‌دهد.

لخته شدن خون در رگ‌ها از مهم‌ترین عوارضی است که باید مراقب آن باشید. عدم مصرف الکل، ویتامین E و قرص‌های مسکنی که پزشک تجویز نکرده، شما را در این راه کمک خواهد کرد. عفونت معمولا در محل‌های غیراستریل و غیربهداشتی رخ می‌دهد. همانطور که ذکر شد در صورت مراجعه به کلینیک مناسب، جایی برای نگرانی نخواهد بود.

مطالب بیشتر: تزریق چربی در چند مرحله انجام می شود؟

سن مناسب برای انجام عمل تزریق چربیسن مناسب برای انجام عمل تزریق چربی

همانگونه که کمی پیش‌تر به آن اشاره شد، برای عمل زیبایی تزریق چربی محدوده‌ سنی در نظر گرفته شده است که بهترین متخصص تزریق چربی، این محدوده را برای افرادی که قصد انجام این عمل را دارند، رسیدن به سن بلوغ در نظر گرفته‌اند چرا که در این سن انسان به بلوغ جسمی خود به طور کامل می‌رسد و رشد بدن تقریبا متوقف می‌شود که به دنبال این توقف رشد بدن، وزن انسان نیز به حد ثابت خود خواهد رسید و به طور طبیعی دیگر بیشتر از آن نخواهد شد. حال این محدوده ممکن است بسته به مواردی در افراد مختلف متفاوت باشد؛ زیرا رسیدن به بلوغ جسمی در همه افراد یکسان نبوده و ممکن است برخی از افراد زودتر از حد انتظار به بلوغ برسند و برای همین اختلاف نظر‌هایی در میان پزشکان متخصص تزریق‌کننده چربی دیده می‌شود.
بعضی از پزشکان بر این باورند که سن مناسب برای ترانسفر چربی بالای ۱۵ سال بوده و برخی از متخصصین نیز معتقدند که فرد برای اینکه بتواند این عمل را انجام دهد باید ۱۸ سال را رد کرده باشد.
البته ویژگی‌های بدن هر فرد کاملا با دیگری متفاوت است. تمام این ویژگی‌ها را پزشک تشخیص داده و مطابق آن توصیه می‌کند. با ورود به میانسالی، چربی‌های صورت و بدن آب می‌شوند و موارد زیادی پیش آمده که برای جوانسازی پوست در سنین بالا از انتقال چربی استفاده شده است. در مورد جوانان هم برخی نیز معتقدند که سن مناسب بالای ۲۰ سال و در محدوده ۲۰ تا ۳۰ است که می‌توان بهترین جواب را گرفت.

مطالب بیشتر: مرحله دوم تزریق چربی

 

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق چربی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed