رابطه بوتاکس با افسردگی

گذر سن سبب بروز نشانه‌های پیری بر روی صورت می‌گردد. اولین نشانه‌های بالا رفتن سن ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست صورت است. این موضوع سبب می‌شود تا افراد دچار افسردگی و پایین آمدن اعتماد به نفس شوند. خوشبختانه این روزها روش‌های متعددی به منظور زیبایی و جوان‌سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از تاثیرگذارترین و بهترین این روش‌ها بوتاکس صورت است. بنابراین می‌توان گفت بوتاکس و افسردگی رابطه معکوس داشته و کسانی که از مزایای آن بهره می‌برند به دلیل داشتن چهره‌ای جوان و زیبا اعتماد به نفس بالایی خواهند داشت. با توجه به رابطه بوتاکس و افسردگی استفاده از این روش در کلینیک‌ها زیبایی ترویج یافته است.

در صورتی که شما نیز احساس می‌کنید که به دلیل مشکلات پیری پوست دچار افسردگی شده‌اید می‌توانید به کلینیک پوست و مو هلیا مراجعه کرده و از خدمات دکتر خراسانی در این زمینه بهره ببرید. همراه ما باشید تا در این مقاله با جزئیات درمان افسردگی با تزریق بوتاکس بیشتر آشنا شوید.

تزریق بوتاکس و کاربرد های آن

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن

بسیاری از ما این روز‌ها از تزریق بوتاکس و کاربرد‌های آن آگاه هستیم. این عمل زیبایی در ایران طرفداران خاص خود را دارد و افرادی که به این عمل روی می‌آورند به بهبود وضعیت زیبایی ظاهر خود با تزریق بوتاکس ‌ایمان دارند. با این وجود شاید تعداد اندکی از ما از تاثیرات بوتاکس بر افسردگی آگاه باشیم. تحقیقات پزشکی در دهه اخیر ثابت کرده است که تزریق بوتاکس روشی مفید برای کاهش علائم افسردگی است چرا که بروز علائم پیری در چهره منجر به کاهش اعتماد به نفس و بروز افسردگی در افراد خواهد شد. پروفسور تیلمن کروگر، یکی از محققان در درمان افسردگی با تزریق بوتاکس می‌گوید: “احساسات ما توسط عضلات صورت بیان می‌شوند که به نوبه خود سیگنال‌های بازخورد را برای تقویت این احساسات به مغز می‌فرستند. درمان عضلات صورت با تزریق بوتاکس این چرخه را قطع می‌کند و یکی از راه‌های درمان افسردگی است”.

مطالب بیشتر: آرایش بعد از تزریق بوتاکس
درمان افسردگی با تزریق بوتاکس امکان پذیر است

درمان افسردگی با تزریق بوتاکس امکان پذیر است؟

تزریق بوتاکس به وسیله‌ی ماده‌ای که از سم بوتولینوم A مشتق شده است انجام می‌پذیرد و عضلات را به طور موقت فلج می‌کند. شما احتمالاً با تزریق بوتاکس برای کاهش ظهور خطوط و چین و چروک آشنا هستید. با این حال، به نظر می‌رسد که این روش خاصیت درمانی نیز داشته و به بهبود شرایط میگرن و اسپاسم عضلات نیز کمک می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس ممکن است درمانی مؤثر برای افسردگی باشد. افسردگی یک وضعیت روانی است که با احساس مداوم ناامیدی و غم و اندوه همراه است. بروز علائم پیری در چهره در تشدید افسردگی نقش چشمگیری دارند. بسیاری از افراد برای کمک به مدیریت علائم این مشکل روانی، از دارو‌های ضد افسردگی به تشخیص متخصص استفاده می‌کنند.

با این حال، برخی از افراد نمی‌توانند عوارض جانبی دارو‌های ضد افسردگی را تحمل کنند. اغلب، آن‌ها مجبور هستند چند داروی ضد افسردگی مختلف را قبل از یافتن یک داروی مناسب که برای آن‌ها مفید باشد، امتحان کنند. تزریق بوتاکس در کنار دارو‌های ضد افسردگی ممکن است یک گزینه درمانی موثر برای درمان این عارضه روحی باشد. با این حال، تحقیقات همچنان ادامه دارد. خواندن ادامه مطلب به شما کمک می‌کند تا در مورد تحقیقات اخیر پیرامون تزریق بوتاکس و اثرات آن در درمان افسردگی و همچنین روش و خطرات ناشی از آن آگاهی پیدا کنید.

تاثیر بوتاکس بر افسردگیکاندید مناسب درمان افسردگی با بوتاکسعوارض تزریق بوتاکس برای درمان افسردگیمزایای درمان افسردگی با بوتاکس معایب درمان افسردگی با بوتاکس
– مسدود کردن فعالیت عضله‌های صورت و جلوگیری از انقباض صورت در اثر عواملی مانند ترس، غم و استرس و در نهایت جلوگیری از ایجاد خط اخم و فرستادن امواج منفی توسط صورت به مغز که موجب کاهش افسردگی می‌شود.

– داشتن چهره شاداب و جوان و تاثیر مثبت در روحیه افراد.

– افرادی که نارضایتی از چهره خود بر روی خلق و خوی آن‌ها اثر می‌گذارد و باعث ایجاد افسردگی می‌شود.

– افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی طولانی مدت و مقاوم به درمان.

– کسانی که به دارو‌های درمان افسردگی واکنش نشان می‌دهند و توانایی تحمل عوارض آن را ندارند.

– درد.

– تورم و کبودی در محل تزریق.

– سردرد.

– افتادگی پلک یا ابرو.

– خشکی چشم یا افزایش اشک.

– حساسیت.

– علائم شبیه آنفولانزا.

– حالت تهوع.

– خواب آلودگی.

– خستگی.

– افزایش اشتها.

– افزایش وزن و چاقی.

– بی خوابی.

– ضعف عضلانی.

– تغییر دید.

– مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن.

– مشکلات تنفسی.

– از دست دادن کنترل مثانه.

 

– روش غیر جراحی.

– بدون نیاز به بیهوشی و عدم ایجاد عوارض خطرناک.

– علاوه بر تاثیر مثبت در زیبایی و جوانسازی، کمک به درمان و یا کاهش افسردگی.

– افزایش اعتماد بنفس افراد و حضور بیشتر جمع و در نهایت کمک به کاهش افسردگی.

– ایجاد عوارض احتمالی ذکر شده در قسمت عوارض که اکثرا موقتی هستند و نگرانی از بابت آن‌ها وجود ندارد. اما بعضی از آن‌‌ها خطرات جدی‌تری به دنبال دارند و باید آن‌ها را جدی گرفت.

– روشی موقتی است و ماندگاری کوتاهی دارد و باید تکرار شود هر چند وقت یکبار.

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با بوتاکس و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

تاثیرات انتقال بوتاکس بر افسردگی

تاثیرات انتقال بوتاکس بر افسردگی

در حال حاضر نتایج مطالعات در مورد تاثیرات تزریق بوتاکس بر افسردگی ‌امیدوارکننده است. محققان هنوز در تلاش هستند تا بفهمند که این روش چگونه افسردگی را درمان می‌کند. در ابتدا، آن‌ها فکر می‌کردند که اثرات ضد افسردگی تزریق بوتاکس ممکن است با بهبود ظاهر مرتبط باشد. داشتن صورتی با چروک‌های کمتر، ممکن است روحیه فرد را بهبود بخشد. البته بهبود ظاهر تنها عامل موثر در درمان افسردگی نیست. تاثیر اصلی تزریق بوتاکس برای درمان افسردگی مربوط به مکانیسم بازخورد صورت است. چهره‌ها بازخورد خاصی به مغز می‌فرستند. احساساتی مانند ترس، غم و اندوه یا عصبانیت می‌تواند منجر به انقباض عضلات پیشانی شود که باعث ایجاد خطوط اخم خواهند شد.  در افرادی که افسرده هستند، فعالیت عضلات ایجاد ‌کننده این اخم‌ها افزایش می‌یابد. مسدود کردن این‌ عضلات با تزریق بوتاکس باعث جلوگیری از تشکیل این خطوط در چهره خواهد شد.
تزریق بوتاکس به عضلات بین ابرو‌ها باعث می‌شود که هنگام اخم، انقباضی حس نشود. بوتاکس به طور موقت عضلات را فلج می‌کند و اخم کردن آن دشوار است. ماندگاری تزریق بوتاکس حدود ۱۲ تا ۱۶ هفته به طول می‌انجامد، اما فواید سلامت روان آن ممکن است طولانی‌تر از این باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای درمان افسردگی با تزریق بوتاکس هستندچه کسانی کاندیدای مناسبی برای درمان افسردگی با تزریق بوتاکس هستند؟

در حال حاضر استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان اختلال افسردگی بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که رشته‌های عصبی وابسته، لحظه به لحظه، اطلاعات عاطفی را به مغز منتقل می‌کنند و حالات عاطفی ما را نشان می‌دهند. هنگامی که فیبر‌های عضلانی را با تزریق بوتاکس فلج می‌کنیم، سیگنال عصبی کمتری به مغز ارسال خواهد شد. در نتیجه تزریق بوتاکس، کاهش استرس هیجانی و بهبود خلق و خوی  فرد را به همراه دارد. با این مقدمه، چند دسته از افرادی که درگیر افسردگی و علائم آن هستند برای تزریق بوتاکس کاندید خوبی محسوب می‌شوند:

 • کسانی که از ظاهر خود ناراضی هستند و همین نارضایتی بر خلق و خوی آن‌ها اثر گذاشته و آن‌ها را افسرده کرده است. بهبود وضعیت زیبایی این افراد با تزریق بوتاکس این نارضایتی را کاهش داده و به آن‌ها اعتماد به نفس از لحاظ زیبایی خواهد داد و به بهبود زندگی آن‌ها کمک فراوانی می‌کند.
 • افراد مبتلا به مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی طولانی مدت و مقاوم به درمان، پس از درمان با تزریق بوتاکس بهبودی پایدار را تجربه کردند.
 • کسانی که به دارو‌های درمان افسردگی واکنش نشان می‌دهند و توانایی تحمل عوارض آن را ندارند. به همین دلیل به دنبال راهی هستند که این عوارض را نداشته باشد. تزریق بوتاکس یک راه‌حل مفید و کم خطر برای این دسته تلقی می‌شود.

مقایسه عوارض بوتاکس و داروهای ضد افسردگی

در حالی که پزشکان هنوز در مراحل اولیه تعیین دقیق نحوه عملکرد تزریق بوتاکس بر افسردگی هستند، به نظر می‌رسد تزریق بوتاکس یک گزینه درمانی با عوارض جانبی کمی است. با این حال، مطالعات طولانی مدت بیشتری مورد نیاز است. اگر شما هم از بیماری افسردگی رنج می‌برید و به دنبال درمان افسردگی با استفاده از تزریق بوتاکس هستید، بهتر است با پزشک متخصص خود در مورد اینکه آیا ممکن است تزریق بوتاکس برای کمک به درمان علائم افسردگی شما مناسب باشد یا خیر، صحبت کنید. اگر در حال حاضر دارو‌های ضد افسردگی مصرف می‌کنید و تصمیم دارید بوتاکس را امتحان کنید، به طور ناگهانی مصرف داروها را کنار نگذارید. با پزشک خود مشورت کنید تا تصمیم بگیرد که آیا قطع مصرف دارو‌های ضد افسردگی برای شما مناسب است یا خیر.

پزشک متخصص شما به آرامی دوز دارو‌های شما را کاهش خواهد داد. این کار به شما کمک می‌کند از عوارضی مانند علائم ترک یا بدتر شدن علائم افسردگی جلوگیری شود.

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان افسردگی

بوتاکس به طور کلی یک روش ایمن است اما ممکن است بعد از تزریق متوجه برخی عوارض جانبی شوید از جمله:

 1. درد
 2. تورم
 3. کبودی در نزدیکی محل تزریق
 4. سر درد
 5. افتادگی پلک یا ابرو
 6. خشکی چشم یا افزایش اشک
 7. حساسیت
 8. علائم شبیه آنفولانزا
 9. و …

ممکن است این عوارض جانبی نسبت به مصرف دارو‌های ضد افسردگی قابل تحمل‌تر باشند. عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. حالت تهوع
 2. خواب آلودگی
 3. خستگی
 4. افزایش اشتها
 5. افزایش وزن و چاقی
 6. بی خوابی

در موارد نادر، بوتاکس می‌تواند در ساعت‌ها یا هفته‌ها پس از تزریق باعث علائم مشابه بوتولیسم شود. در صورت مشاهده موارد زیر فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. ضعف عضلانی
 2. تغییر دید
 3. مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 4. مشکلات تنفسی
 5. از دست دادن کنترل مثانه

مطالب بیشتر: درمان عدم تقارن صورت با تزریق بوتاکس
مزیت ها و معایب درمان افسردگی با تزریق بوتاکس

مزیت ها و معایب درمان افسردگی با تزریق بوتاکس

به طور کلی در میان انواع عمل زیبایی، تزریق بوتاکس بسیار کم خطر محسوب شده و علاوه بر فواید فراوان، از عوارض جانبی کمی برخوردار است. در بین مواردی که تزریق بوتاکس در مراکز معتبر و توسط پزشک متخصص انجام شده است، تهدیدی برای سلامت فرد یا عوارض ماندگار گزارش نشده است. محققان دانشکده داروسازی و علوم دارویی در دانشگاه کالیفرنیا آمریکا به این مهم دست یافتند که بوتاکس علاوه بر کاهش چین و چروک‌های ظاهری، می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. این تیم تحقیقاتی بر روی تعدادی از افراد تحت درمان با بوتاکس برای طیف وسیعی از شرایط اعم از درمان‌های زیبایی تا میگرن، اسپاسم عضلانی و بی‌اختیاری، مطالعاتی در زمینه ارتباط افسردگی با بوتاکس انجام دادند. این محققان دریافتند شدت افسردگی در بین افرادی که تزریق بوتاکس را دریافت کرده‌اند، به طور قابل توجهی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد کمتر از کسانی بود که تحت شرایط مختلف تحت درمان قرار گرفته ولی تزریق بوتاکس را انجام نداده‌اند.

حال این سوال پیش می‌آید که چه ویژگی‌های ضد افسردگی در بوتاکس وجود دارد؟ ما مطمئنا نمی‌دانیم اما گمان می‌رود که اثر ضد افسردگی بوتاکس از نظر آرایشی و زیبایی، باعث افزایش عزت نفس و تقویت روحیه شخص می‌شود که به نوبه خود بازخورد مثبت به چهره‌ای شادتر را تقویت می‌کند و اعتماد به نفس شخص را بهبود می‌بخشد. تصور می‌شود که کاهش خطوط اخم در ناحیه پیشانی، احساسات منفی را کاهش می‌دهد. در حالی که لبخند زدن باعث تقویت تکانه‌های عصبی می‌شود. اما محققان دریافتند که این مکانیسم پیچیده‌تر است و نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد.
بهبود خلق و خو، کمتر شدن اختلال دوقطبی، کاهش علائم افسردگی، عوارض جانبی کم آن در مقایسه با دارو‌های ضد افسردگی و رسیدن به اعتدال در واکنش‌های عاطفی از مزایای تزریق بوتاکس برای درمان افسردگی است.

مطالب بیشتر: عوارض تزریق بوتاکس

معایب درمان افسردگی با تزریق بوتاکس

معایب تزریق بوتاکس نیز به ۲ گروه تقسیم می‌شود:

 1. دسته اول معایب کلی و عوارض بعد از آن که ‌گذار و خفیف هستند مانند میگرن، حالت تهوع ملایم، دوبینی و تاری دید، خشکی دهان، تورم و درد و ضعف عمومی که بعد از گذراندن دوره‌ نقاهت به کلی محو خواهند شد. برخی نیز سردرد بعد از تزریق بوتاکس را تجربه می‌کنند که تحت نظر پزشک و برای رفع آن می‌توان مسکن مصرف کرد.
 2. دسته دوم مربوط به ماندگاری اثر تزریق است. اثر تزریق بعد از حدود ۳ ماه از بین می‌رود بنابراین در حالی که سم بوتولینوم کار می‌کند، خلق و خوی خوب است و پس از آن دوباره روحیه بد می‌شود که با تزریق مجدد این مشکل به راحتی رفع خواهد شد.

بدن حدود ۱ درصد از افرادی که تزریق بوتاکس را انجام داده‌اند، آنتی‌بادی‌هایی را ‌ترشح می‌کند که اثر درمانی آن را از بین خواهد برد. این درصد بسیار ناچیز بوده و نمی‌توان به دلیل آن از یک روش درمانی موفق چشم‌پوشی کرد. به طور کلی سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد تزریق بوتاکس هشدار‌هایی داده و خاطر نشان کرده که ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. با این وجود اعلام شده است که استفاده از مواد ایمن و استاندارد، مراجعه به مراکز دارای مجوز و همچنین پزشک دارای مهارت که بوتاکس (Botox injection) را به صورت ایمن انجام دهد، علاوه بر زیبایی و سلامت جسمی، سلامت روحی روانی فرد را نیز بهبود می‌بخشد.

مطالب بیشتر: شست و شو بعد از تزریق بوتاکس

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed