1. خانه
  2. پوست و مو
  3. طاسی سر را چگونه درمان کنیم ؟

طاسی سر را چگونه درمان کنیم ؟

طاسی سر را چگونه درمان کنیم؟

یکی از مشکلات پوست و مو که زن و مرد نمی شناسد و درصد قابل توجهی از جمعیت جهان به آن دچار هستند، طاسی سر است. با این وجود بیماری نیست که بدون درمان باشد و خوشبختانه این روزها با پیشرفت دانش پزشکی شاهد تعدد در روش هایی هستیم که طاسی سر را درمان خواهد کرد. امروزه ریزش مو در افراد رو به افزایش است؛ بنابراین روش‌های درمان طاسی مو اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. یکی از درمان‌های مناسب برای پوشش حجم خالی از موی سر، کاشت طبیعی مو است. بیشتر افراد برای درمان طاسی سر خود به این عمل روی ‌می‌آورند؛ این روش درمانی نیازی به بیهوشی نداشته و تنها محل موردنظر جهت برداشت و پیوند، بی‌حس می‌شود. این عمل مو یک راه حل مناسب برای خلاص شدن از طاسی سر می‌باشد؛ افرادی که به زیبایی ظاهر خود اهمیت می‌دهند می‌توانند با این روش درمانی چهره دلخواه خود را داشته باشند. در این مقاله از مقالات کلینیک پوست و مو هلیا به جدیدترین روش درمانی طاسی سر اشاره خواهد شد.
طاسی سر را چگونه درمان کنیم؟

دلایل طاسی سر و روش تشخیص آن

عوامل متنوع و مختلفی در شکل گیری طاسی سر نقش دارند که بالا رفتن سن، اختلال هورمونی، وراثت و برخی بیماری ها از دلایل اصلی آن هستند. گرچه تشخیص طاسی به واسطه ژنتیک چندان سخت نیست اما برای دیگر عوامل باید حتماً به یک متخصص مو مراجعه کرد. قبل از هر نوع تشخیص، پزشک معالج شما را معاینه بدنی خواهد کرد و از سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی سؤال خواهد کرد. او همچنین ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد، مانند موارد زیر:

  • آزمایش خون: بدون شک این آزمایش و نتیجه آن کمک خواهد کرد شرایط جسمی شما و احتمال وجود بیماری های  مربوط به طاسی سر کشف شود.
  • معاینه فیزیکی: پزشک شما به آرامی یک دسته از موهای شما را می کشد تا ببیند چند تار بیرون آمده اند. این معاینه در اصل به تعیین اینکه در چه مرحله فرآیند ریختن مو هستید؛ کمک می کند.
  • بیوپسی پوست سر: پزشک شما برای معاینه ریشه های مو، نمونه هایی از پوست و چند تار مویی که از پوست سر گرفته شده را آزمایش خواهد کرد.این امر می تواند به تعیین اینکه آیا عفونت باعث طاسی سر می شود کمک کند.
  • میکروسکوپ نوری نیز روش دیگری است که برای کشف مشکلات ساقه مو و تأثیر آن در ریزش مو خواهد پرداخت. با مشخص شدن دلیل ریزش مو اتخاذ درمان درست و اثربخش به خوبی ممکن خواهد شود.

دلایل طاسی سر و روش تشخیص آن

روش های درمان طاسی سر

درمان های موثری برای برخی از انواع طاسی سر وجود دارد. برخی از این تکنیک‌ها می‌تواند حتی ریزش مو را برعکس کند و به رشد مجدد مو کمک نماید. به طور مثال در طاسی تکه ای (آلوپسی آرتا) مو ممکن است رشد مجدد کند. روش های درمانی از دارو گرفته تا جراحی کاشت مو و درمان های خانگی متنوع هستند که راجع به هر کدام در ادامه توضیح داده شده است.
دارو: اگر این مشکل به دلیل بیماری زمینه ای ایجاد شود، درمان آن بیماری قدم مهم و ضروری برای جلوگیری از پیشرفت طاسی سر خواهد بود. این روش ممکن است شامل داروهایی مانند پردنیزولون باشد که برای کاهش التهاب و سرکوب بیماری خود ایمنی باشد که اغلب به مو حمله می کنند، اثر دارد.
همچنین داروهایی برای درمان طاسی الگوی وراثتی در دسترس هستند مانند ماینوکسیدیل (روگین). این یک داروی بدون نسخه (بدون نسخه) است که برای زنان و مردان تایید شده است. این دارو در واقع یک مایع یا کف مانند است که شما روزانه به پوست سر خود می مالید.
مصرف مکمل ها: ممکن است در جریان آزمایشات و معاینات مشخص شود که عواملی چون فقر آهن و برخی موارد دیگر باعث طاسی سر شده است. با تشخیص این مورد به احتمال زیاد شما نسخه ای از پزشک شامل مکمل های گوناگون دریافت خواهید کرد که به حل مشکل شما کمک می کند.
پیوند طبیعی مو: یکی از روش های درمان موثر و دائمی در رایج ترین نوع ریزش مو کاشت مو طبیعی است. کاشت مو یا جراحی ترمیمی می تواند با تکنیک های مختلف اجرا شود که نقطه مشترک همه آنها استخراج فولیکول مو از خود فرد و پیوند به قسمت مورد نیاز است. برخی پزشکان استفاده از ماینوکسیدیل را بعد از پیوند توصیه می کنند تا به حداقل رساندن ریزش مو کمک کند.
لیزر درمانی: این روش توسط یک دستگاه لیزر با سطح پایین انجام شده و به عنوان درمانی برای ریزش موی ارثی در آقایان و خانمها تصویب شده است. چند مطالعه نشان داده اند که تراکم مو را بهبود می بخشد.

برای اطلاع از خدمات زیبایی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۰۶۸۷۷۳۸ تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

آیا می توان طاسی سر را با کاشت مو درمان کرد؟

پیوند طبیعی مو یکی از عمل‌های زیبایی و درمان‌های تاثیرگذار بر روی طاسی موی سر افراد است. بخش‌هایی از سر که مناسب برداشت مو است، بانک مو نامیده می‌شود. به قسمت‌هایی که پیوند مو در آن انجام می‌شود، گیرنده مو گفته می‌شود. لذا برای درمان طاسی سر می‌توان از عمل زیبایی پیوند استفاده کرد و نتیجه مطلوب را دریافت نمود. این عمل دارای محدودیت‌هایی است؛ بنابراین باید به هر یک از آنها توجه ویژه‌ای داشت تا انجام این عمل زیبایی بدون مشکل باشد. پیوند مو روشی مناسب برای رویش دوباره مو در قسمت‌های طاس سر است. این روش درمانی باعث می‌شود مراجعین دیگر نگران ضعف موهای خود و طاسی سر نباشند.

روش کاشت مو برای درمان طاسی سر

درمان طاسی سر به وسیله کاشت طبیعی مو دارای نکات قابل توجهی است که باید به طور کامل رعایت شوند. عمل زیبایی پیوند مو به این صورت است که ابتدا ناحیه بانک موی سر مشخص می‌شود؛ این ناحیه  که اغلب منطقه‌ی پشتی سر است، دارای موهایی که به صورت طبیعی در مقابل ریزش مقاوم هستند. سپس فرآیند برداشت فولیکول مو از این ناحیه آغاز می‌شود؛ در ادامه پیوند مو در ناحیه طاس سر انجام می‌پذیرد. البته این روش دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد، برای مثال در یک برداشت موفق از ناحیه بانک مو تقریبا چیزی حدود ۲۵۰۰ – ۴۰۰۰ فولیکول مو برداشته می‌شود. افراد زمانی از طاسی سر خود مطلع می شوند که تقریبا نیمی از موهای خود را از دست داده‌اند؛ این میزان ریزش بسیار زیاد است (تقریبا ۵۰۰۰۰ فولیکول مو).  پس با عمل پیوند طبیعی به سختی می‌توان ناحیه طاس شده را با یک مرحله برداشت مو انجام داد.

مراحل درمان طاسی سر

با توجه به نکاتی که گفته شد باید عمل کشت مو در چندین نوبت انجام پذیرد؛ تا مراجعین نتیجه دلخواه خود را از دریافت کنند.به تدریج و در طول مراحل عمل پیوند میزان تراکم حاصل از پیوند مو در مناطق طاس سر نمایان می‌شود؛ سپس عمل پیوند مجدد و تقویت نواحی ضعیف مجددا تکرار می‌شود. پیوند طبیعی مو امروزه تاثیر مثبت بسزایی در طاسی سر افراد دارد؛ افرادی که از طاسی سر خود خسته شده‌اند می‌توانند به سادگی مشکل خود را برطرف کنند. در پیوند طبیعی مو باید به نکات مراقبتی پزشک متخصص توجه داشت تا میزان تاثیر گذاری عمل بر طاسی سر نمایان شود. در نتیجه رعایت کردن نکات مختلف میزان رضایت مراجعین افزایش می یابد و تراکم مو در قسمت های طاس سر بیشتر می شود. افرادی که این نکات را بهتر رعایت می کنند قطعا بازده بهتری نسبت به سایرین خواهند داشت.

مراقبت های پس از درمان طاسی مو

عمل کاشت به عنوان روشی تضمینی برای درمان طاسی موی سر بسیار موثر است؛ با انجام این عمل در چندین نوبت به میزان مناسبی از تراکم مو می‌توان دست یافت. اگرچه انجام پیوند مو به تنهایی تضمین کننده‌ی تاثیر گذاری دائمی عمل پیوند مو نیست؛ لذا رعایت نکاتی که توسط متخصصین این زمینه توصیه می‌شود، نیز در نتیجه‌ی کار موثر است. متخصصین حاضر در کلینیک پوست و مو هلیا با برخورداری از دانش روز دنیا، همراه و راهنمای شما خواهند بود. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین اعمالی که بعد از عمل پیوند باید رعایت کنید معرفی شده‌اند:

مصرف داروی خوراکی فیناستراید

استفاده از داروهای خوراکی فیناستراید بعد از عمل پیوند مو توصیه می‌شود. این دارو باعث می‌شود تا موها در مقابل نازک شدن مقاوم‌تر شده و از ریزش بی رویه مو جلوگیری می‌کنند. لازم به ذکر است که شرط اثر بخشی دارو مصرف منظم و مداوم آن طبق نظر پزشک متخصص است.

مصرف موضعی ماینوکسیدیل

یکی از بخش‌های پس از درمان طاسی سر با کاشت مو، مصرف موضعی ماینوکسیدیل می‌باشد. این دارو که به صورت مایع است، تاثیری در نازک یا ضخیم شدن مو ندارد؛ بلکه روند رشد مو رو افزایش می‌دهد و دوران استراحت مو که باعث ریزش مو می‌شود را به تاخیر می‌اندازد. در نتیجه باعث می‌شود تراکم بیشتری از مو را در سر خود داشته باشید. برای اثر بخشی این دارو نیز باید به صورت مداوم آن را مصرف کنید.

درمان تزریقی

درمان‌های تزریقی نیز به نوبه‌ی خود پشتوانه‌ی محکمی برای موثر بودن روش درمان طاسی سر با کاشت مو هستند. این داروهای تزریقی از یک ماتریس برون سلولی، پلاسمای غنی شده با پلاکت و ویتامین D تشکیل می‌شود. این دارو قبل از انجام عمل باعث ضخیم شدن و تقویت مو می‌شود؛ همچنین باعث بالا رفتن ماندگاری پیوند مو خواهد شد و باعث تقویت موهای کاشته شده و ضخیم‌تر شدن آنها می‌شود.
همانطور که می‌دانید Hair transplantation به عملی گفته می‌شود که مو از ناحیه بانک مو برداشته شده و در ناحیه گیرنده مو پیوند زده می‌شود. نتایج عمل به شرایط مختلفی بستگی دارد و نتیجه نهایی آن پس از یک سال نمایان و مشخص می‌شود. در انجام کاشت طبیعی مو روش‌های متعددی موجود است که باید با مشورت گیری از مشاوران روش مناسب انتخاب شود تا پس از انجام عمل با آن روش از تراکم نسبتا خوبی برخوردار شوید.

طول دوره درمان طاسی مو

نتیجه عمل پیوند مو به پایبندی شما به دستورات پزشک متخصص و  دانش و مهارت پزشک شما بستگی دارد. پس از چند هفته بعد از پیوند مو زخم‌های احتمالی ترمیم می‌شوند. اگرچه در طول این مدت برخی از ساقه‌های کاشته شده دچار ریش می‌شوند، اما به مرور پس از گذشت تقریبی ۳-۴ هفته در همان نواحی شاهد رویش دوباره مو خواهید بود. این رشد مجدد این نشان دهنده‌ی موفقیت عمل پیوند مو می‌باشد. در واقع ریزش مو پس از چند هفته کاملا طبیعی است؛ اما ریشه‌های آن در پوست سر زنده می‌ماند؛ پس از گذشت تقریبا ۳-۴ ماه موها مجددا به صورت موهای ریز و کرک مانند شروع به رویش می‌کنند. به صورت میانگین برای گرفتن نتیجه نهایی از پیوند طبیعی مو، بین ۶ الی ۱۲ ماه زمان نیاز است. کلینیک زیبایی هلیا با ارائه‌ی خدمات گسترده‌ی زیبایی پوست و مو، در جهت کسب رضایت حداکثری شما عزیزان گام برمی‌دارد.
نکات مراقبتی برای درمان طاسی سر
همچنین ممکن است سطح آهن در سلامت موها نقش داشته باشد. زنانی که ریزش مو دارند می توانند به پزشک مراجعه کنند تا آزمایش خون آنها را بررسی کند که آیا فقر آهن دارند یا خیر. بعد از تشخیص در کنار مکمل ها رژیم غذایی غنی از آهن توصیه می شود
نکات مراقبتی دیگر: ماساژ پوست سر  و شانه کردن گردش خون در منطقه مورد را افزایش داده و به تمیز کردن شوره سر کمک کند. این کار کمک می کند پوست سر و فولیکول های مو سالم بمانند. در کنار ماساژ پوست سر شناخت نوع مو و کنار گذاشتن شامپوهایی که برای فرد ضرر دارد و متناسب با مو نیست هم یکی از راه های درمان طاسی سر خواهد بود.

روش های خانگی برای درمان طاسی سر

استفاده از درمان های خانگی و سنتی در چندین سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل برای حل مشکلات پوست و مو نیز توصیه می گردد که برخی از آنها عبارتند از:
استفاده از روغن های طبیعی: اینگونه روغن ها که اغلب در هر خانه است به دلیل تغذیه مو و جذب توسط ریشه آنها به رشد مجدد کمک می کنند و مهمترین آنها کرچک، کنجد، نارگیل و روغن زیتون است که اگر از نوع ارگانیک تهیه شود بسیار موثرتر بوده و کافیست که آن را به پوست سر ماساژ داده و اجازه دهید مدتی بماند تا جذب شوند بعد شستشو انجام شود البته می توان روغن زیتون و نارگیل را تا صبح هم روی سر نگه داشت.
روش های خانگی برای درمان طاسی سر
استفاده از مواد آنتی باکتری: موادی چون پیاز و سرکه سیب خاصیتی دارد که عفونت قارچی که باعث طاسی سر می شود را از بین می برند. برای استفاده از پیاز گرفتن آب آن و مخلوط کردن با عسل توصیه میگردد و بعد به صورت ماسک چند دقیقه قبل از حمام استفاده شود.
در مورد سرکه سیب هم بهتر است که کمی از آن را با آب مخلوط کنید و آبکشی موها را با این مایع انجام دهید. همچنین یه راه ساده تر نیز وجود دارد؛ به محض برگشت از خرید محصولات شوینده سرکه سیب را به شامپوهای خود اضافه کنید.
این مشکل با توجه به شیوع آن برای بسیاری دغدغه نیست و راحت با آن کنار می آیند اما اگر جز دسته ای هستید که برایتان نگرانی خلق کرده و اعتماد به نفس شما را از بین برده است بهتر است در مورد طاسی سر (head baldness) خود در وهله اول با یک پزشک مشورت نمایید تا تصمیم درست برای درمان اتخاذ گردد.
شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت خدمات زیبایی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۲۲۸۱۰۰۸۹ تماس بگیرید.
همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.
کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code