1. خانه
 2. پوست و مو
 3. لیپوماتیک
 4. بهترین سن برای عمل لیپوماتیک چه سنی می باشد؟ آیا لیپوماتیک محدودیت سنی دارد؟

بهترین سن برای عمل لیپوماتیک چه سنی می باشد؟ آیا لیپوماتیک محدودیت سنی دارد؟

بهترین سن برای جراحی لیپوماتیک چه زمانی است؟

رسیدن به تناسب اندام و لاغری یکی از اهداف افراد جامعه برای رسیدن به جذابیت و زیبایی اندام است. در این میان روش‌های جراحی زیبایی چون عمل لیپوماتیک یا پیکر تراشی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این عمل به‌ویژه برای کسانی که از چاقی موضعی در برخی نواحی بدن رنج می‌برند مفید خواهد بود. یکی از سوالات متداول در این زمینه که اغلب افراد متقاضی مطرح می‌کنند این است که بهترین سن برای عمل لیپوماتیک چه سنی می‌باشد؟ برای یافتن پاسخ این سوال ادامه این مطلب به شما کمک خواهد کرد.

در ادامه ضمن بررسی نحوه عملکرد این جراحی زیبایی و اثرات آن، به سن مناسب برای پیکرتراشی نیز اشاره شده است.

اینفوگرافیک بهترین سن عمل لیپوماتیک

چاقی موضعی و وجود توده‌های چربی در بدن از مسائلی است که افراد چاق از آن شکایت دارند. این چربی‌های موضعی اصولا به ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند. لیپوماتیک با بیرون کشیدن این چربی‌ها، به خوش‌فرم شدن بدن، گونه و حتی رفع غبغب بسیار کمک می‌کند. این روش که عده‌ای از افراد به عنوان روشی برای کاهش سایز در نظر می‌گیرند، اغلب با جراحی لیپوساکشن اشتباه گرفته می‌شود اما از نظر فنی کاربرد‌های مختلفی دارد.

این روش با استفاده از میکروکانول‌ها، چربی را در مناطق معین بدن بیرون می‌آورد. در این جراحی سوراخ‌های بسیار ‌ریزی ایجاد می‌شود و کانول‌های ریز از برش‌ها عبور می‌کنند. این کانول‌ها معمولاً نازک‌تر از کانول‌های مورد استفاده در تکنیک لیپوساکشن هستند و بنابراین به جراح اجازه می‌دهند که دسترسی بیشتری به سلول‌های چربی داشته باشد. حرکت ارتعاشی لوله باعث می‌شود بافت چربی به ذرات ریز خرد شده و در نتیجه با مکش بتوان این ذرات را از بدن خارج نمود.

بهترین سن برای عمل لیپوماتیک

مطالب بیشتر: مراقبت بعد از لیپوماتیک

برای اطلاع از هزینه لیپوماتیک خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با لیپوماتیک و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

انجام لیپوماتیک در دوران بلوغاگر چه محدودیتی برای پیکرتراشی وجود ندارد ولی متخصصان معتقد هستند نباید این عمل را در دوران بلوغ انجام داد زیرا بدن همواره در حال رشد بوده و اختلالات هورمونی شدید در بدن وجود دارد که منجر به چاقی مجدد خواهد شد.
بهترین سن برای جراحی لاغریطی تحقیقات انجام شده، افرادی که می‌خواهند لیپوماتیک را انجام دهند باید دوران بلوغ را سپری کرده و حداقل ۲۰ سال سن داشته باشند. از سوی دیگر حداکثر سن مناسب برای لیپوماتیک، ۵۰ سالگی است زیرا از این سن به بعد قوای ایمنی بدن کاهش یافته و سرعت ترمیم بدن پایین می‌آید. در نتیجه احتمال بروز عوارض، بیشتر خواهد شد.

بهترین کاندید برای لیپوماتیک کیست؟

 1. کاندید مناسب برای لیپوماتیک باید دارای وزن نرمال و ثابت بوده و تنها در برخی از قست‌های بدن، چربی اضافی داشته باشد. افرادی که اضافه وزن شدید و چاقی عمومی دارند کاندید مناسبی برای انجام این عمل نیستند. به همین دلیل است که ثابت بودن وزن در این جراحی زیبایی خیلی مهم است.
 2. همچنین این روش برای کسانی مفید واقع می‌شود و اثرات قابل توجهی دارد که پوست افتاده نداشته باشند و بعد از عمل پوست آن‌قدر سفت بوده و خاصیت ارتجاعی داشته باشد که حالت افتاده و شل پیدا نکند. یکی از مواردی که باعث می‌شود خاصیت ارتجاعی پوست کاهش یابد و فرد کاندید مناسب جراحی لاغری نباشد بالا رفتن سن است؛ زیرا در سنین بالا پوست افراد دارای حالت کشسانی مناسبی نمی‌باشد.

بهترین کاندید برای جراحی لیپوماتیک کیست؟

البته تنها جراح می‌تواند مناسب بودن انجام این روش جراحی برای فرد را تشخیص دهد و بررسی‌های لازم برای این موضوع را به عمل بیاورد. در جلسات مشاوره پزشک با سنجیدن شرایط جسمی فرد، سن او و سابقه بیماری‌های زمینه‌ای در صورت تشخیص صلاحیت او برای عمل، تاریخ جراحی را مشخص می‌کند.

مطالب بیشتر: کوچک کردن سینه در مردان

عمل لیپوماتیک برای چه کسانی و در چه سنی مناسب است؟

همانگونه که اشاره شد، کاندیدای مناسب برای انجام جراحی لاغری افرادی هستند که از سلامت عمومی برخوردار بوده و فاصله فرد با وزن ‌ایده‌آل بیش از ۱۱ کیلوگرم نباشد. این اضافه وزن هم به صورت موضعی است که به ورزش و رژیم غذایی مقاومت دارد. در مورد سن مناسب عمل لیپوماتیک نیز باید گفت که لیپوماتیک از سن ۱۸ سالگی به بعد مجاز خواهد بود. این افراد علاوه بر شرایط جسمی مناسب باید دارای شرایط روحی مناسب از جمله نگرش مثبت به پیکرتراشی، اهدافی مشخص و انتظاری معقول و واقع‌بینانه باشند.

آیا این روش در سن نوجوانی مناسب است؟

با وجود اینکه محدودیت سنی خاصی برای انجام عمل لیپوماتیک وجود ندارد اما اغلب جراحان توصیه می‌کنند که افراد زیر ۱۸ سال به هیچ‌وجه این روش را برای کاهش وزن امتحان نکنند. دلیل این توصیه نیز بدین خاطر است که افراد کمتر از این سن و سال در حال رشد بوده و اضافه وزن نیز ممکن است مربوط به رشد باشد. بعد از این سن ممکن است این اضافه وزن به صورت خودبه‌خود از بین برود. همچنین نوجوانان دارای روحیه لازم و آمادگی عاطفی برای انجام عمل پیکرتراشی نیستند.

مطالب بیشتر: عوارض لیپوماتیک

تا چه سنی می توان لیپوماتیک را انجام داد؟

واقعیت مهم در مورد این روش این است که هیچ محدودیت سنی (البته بالای ۱۸ سال) برای انجام آن وجود ندارد و اگر فرد شرایط لازم را داشته باشد در هر سنی می‌توان این کار را کرد. از ابتدا جراح وضعیت سلامت شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که حین جراحی مشکلی پیش نخواهد آمد. فرد در هر سنی که هست باید در مورد شرایط سلامت خود اطمینان حاصل کند. برای این امر توصیه می‌شود که با پزشک معالج خود مشورت کنید.

از چه سنی می توان عمل لیپوماتیک را انجام داد؟

در واقع تنها فردی که می‌تواند تناسب سن برای عمل لیپوماتیک را بسنجد، جراح است. اگر پوست فرد سالم باشد و بتواند بعد از این عمل ناحیه را به خوبی پوشش دهد و به حالت اولیه خود برگردد، محدودیت سنی برای این کار وجود نخواهد داشت.

عوارض جانبی انجام لیپوماتیک در سنین غیر مجاز چیست؟

افرادی که طبق دسته‌بندی ذکر شده، سن بسیار بالا و یا پایین دارند باید حتماً به عوارض جانبی این جراحی فکر کنند و از روی احساسات گذرا برای انجام پیکرتراشی تصمیم نگیرند. علاوه بر عوارض و خطرات جسمی که البته در سن و شرایط ‌ایده‌آل بسیار نادر و قابل چشم‌پوشی است، در سنین غیرمجاز می‌تواند شدت عوارض بیشتر باشد و علاوه بر شرایط جسمی، شرایط روحی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

عوارض لیپوماتیک در سن غیرمجاز و نوجوانی عبارت است از:

 1. عفونت
 2. آسیب‌های جدی به پوست
 3. امکان آسیب رسیدن به اندام‌های حیاتی در داخل بدن
 4. امکان صدمه دیدن اعصاب
 5. آمبولی یا همان لخته شدن خون

در کنار این موارد ممکن است که در سنین پایین انجام جراحی لیپوماتیک باعث شود تا فرد با عوارضی چون اختلال در غذا خوردن و کاهش اشتها روبرو شود که ابداً برای نوجوانی که در سن رشد است مفید نخواهد بود و ضرر‌های فراوانی را نیز به دنبال می‌آورد.

در نهایت به دلیل خطرآفرینی و آسیب‌رسان بودن هر یک از عارضه‌هایی که گفته شد، توصیه می‌شود این عمل در سن و شرایط مناسب انجام شود تا سلامت روحی و جسمی فرد تحت تأثیر قرار نگیرد.

اقدامات لازم برای رسیدن به بهترین زمان برای انجام لیپوماتیک

بهترین زمان برای عمل لیپوماتیک از لحاظ شرایط زندگی، کاری، تحصیلی و فعالیت‌های هر فرد متفاوت است اما برای رسیدن به زمان مناسب برای انجام این کار نیاز به آماده‌سازی است. جراح در یک جلسه مشاوره دستورالعمل‌های قبل از عمل را به شما ارائه می‌دهد. در این جلسه به هر سوالی که پرسیده می‌شود پاسخ دهید، تاریخچه پزشکی دقیق خود را در اختیار پزشک قرار داده و یک معاینه فیزیکی برای تعیین تناسب اندام خود برای عمل جراحی داشته باشید. همچنین ممکن است شما نیاز به آزمایش‌های خاص قبل از عمل خود داشته باشید. شاید لازم باشد عکس‌هایی گرفته شود که بتوان قبل و بعد از عمل، نتیجه کار را مقایسه کرد. قبل از عمل، جراح از شما می‌خواهد که:

 1. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی سیگار را متوقف کنید تا روند بهبودی بهتر طی شود.
 2. از مصرف آسپرین، برخی دارو‌های ضد التهابی و برخی دارو‌های گیاهی که می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند، به مدت دو هفته خودداری کنید.
 3. صرف نظر از نوع جراحی که باید انجام شود، هیدراتاسیون (آب‌رسانی) قبل و بعد از جراحی برای بهبودی سریع‌تر زخم‌ها بسیار مهم است و نباید نوشیدن آب کافی را فراموش کنید.
 4. اگر جراح شما معیار‌های وزنی یا تغییر سبک زندگی را توصیه می‌کند، تمام تلاش خود را برای دستیابی به آن‌ها انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید و بروز عوارض را به حداقل برسانید.
 5. اگر عمل شما نیاز به از بین بردن مقدار کمی چربی دارد، ممکن است عمل جراحی در یک مطب انجام شود. اگر مقدار زیادی چربی از بین برود و یا اگر می‌خواهید روش‌های دیگری را همزمان انجام دهید ممکن است این عمل جراحی در یک بیمارستان انجام شود و به دنبال آن یک شب بستری شوید.

مطالب بیشتر: بارداری بعد از لیپوماتیک

عوامل تاثیر گذار بر زمان عمل لیپوماتیک

علاوه بر شرایط جسمی، سنی، فیزیولوژیکی و رعایت نکاتی پیش از عمل لیپوماتیک عوامل متعدد دیگری نیز برای تعیین زمان مناسب عمل لیپوماتیک وجود دارد:

 • توجه به زمان مورد نیاز برای بهبودی

گرچه دوران بهبودی این عمل بسیار کمتر از سایر روش‌های مشابه است اما نمی‌توان کتمان کرد که به استراحت و حداقل مرخصی یکی دو روزه از کار نیاز است. برای همین توصیه می‌شود افراد شاغل این نکته را حتماً در نظر داشته باشند. آخر هفته، تعطیلات رسمی و ملی مانند عید نوروز یک انتخاب مناسب هستند تا فرد بهبودی کامل را به دست آورده و بعد به سر کار و فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

 • انتخاب فصل مناسب

بسیاری از افراد عادت دارند تا در فصل‌های گرم سال به شنا و آفتاب گرفتن بپردازند. از آنجایی که این دو مورد باعث حساسیت پوستی و اثر منفی بر جراحی می‌شود توصیه می‌گردد که افرادی با این عادت، فصل‌های خنک و سرد را برای جراحی لاغری انتخاب نمایند. از سویی دیگر تنها تعطیلی و زمان استراحت برخی افراد فصل تابستان است و اگر عادات ذکر شده را ندارند بهتر است همین فصل را انتخاب کنند.

 • شرایط زندگی

اگر یک برنامه کاری مهم، سفر و یا مراسمی را در پیش دارید بهتر است زمان عمل لیپوماتیک را به بعد از آن موکول کنید؛ زیرا پرواز و انجام فعالیت‌های شدید بعد از عمل، محدودیت‌های خاصی را دارد.

به طور کلی بهترین زمان برای انجام این کار را شرایط جسمی و کاری و سبک زندگی شما مشخص می‌کند و بهترین تصمیم‌گیرنده نیز خود شما هستید.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک مردان

سخن انتهایی درباره مناسب ترین سن عمل لیپوماتیک

با وجود آنکه عمل لیپوماتیک برای لاغری و رسیدن به اندام ‌ایده‌آل برای افراد دارای چاقی موضعی بسیار مفید است اما نباید فراموش کرد که شرط دوام و پایداری نتایج این جراحی زیبایی در گرو مراقبت‌های بعد از عمل است. در واقع ورزش و رعایت یک رژیم غذایی سالم به فرد کمک می‌کند تا علاوه بر داشتن زندگی سالم‌تر، نتایج این عمل را در طول زمان حفظ کند.

نکته نهایی دیگر این است که باید در انتخاب پزشک و کلینیک برای انجام این عمل دقت لازم را به عمل آورید. پزشک و جراح مجرب علاوه بر متذکر شدن مزایا و عوارض در کنار هم به فرد کمک می‌کند تا تصمیم منطقی را در این زمینه بگیرد. همچنین شرایط جسمی فرد را به درستی سنجیده و راهکاری را که مناسب با سن و شرایط او باشد توصیه می‌کند. البته لازم است خود فرد نیز برای بهره‌مندی از نتایج بهتر در مورد سابقه پزشکی و انتظارات خود از عمل لیپوماتیک با پزشک یا جراح خود صادق باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از هزینه لیپوماتیک خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed