راهکارهای جلوگیری از عوارض احتمالی لیپوماتیک

در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی، افرادی که از چاقی مفرط خود همواره ناراضی بوده‌ و  از روش‌هایی مانند دارو‌های لاغری شیمیایی یا گیاهی و یا ورزش به نتیجه دلخواه خود دست نیافته‌اند، می‌توانند جراحی لاغری را که روشی بسیار ایمن است، انجام دهند. لیپوماتیک یک روش مناسب، کم‌خطر و غیرقابل برگشت است که در اغلب کلینیک‌های زیبایی کشور نیز اجرا می‌گردد. اما به هر حال همانند هر جراحی زیبایی دیگر، مردم نگران عوارض جراحی لاغری هستند. در این مقاله قصد داریم به  بررسی عوارض لیپوماتیک شکم و پهلو و دیگر اجزای بدن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

اینفوگرافی عوارض لیپوماتیک
اینفوگرافی عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک و مزایای آن

لیپوماتیک یک روش غیرتهاجمی که در آن چربی‌های اضافی بدن در نواحی مختلف را برداشت می‌کنند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که لیپوماتیک باعث کاهش وزن می‌شود اما این یک دیدگاه غلط از لیپوماتیک است. پیکرتراشی تنها با از بین بردن چربی باعث کاهش سایز در ناحیه هدف می‌شود. قبل از انجام جراحی لاغری ابتدا پزشک به معاینه و تعیین قسمت‌هایی که نیاز به عمل دارد خواهد پرداخت. در پیکرتراشی، بسته به نظر پزشک معالج ممکن است نیازی به بیهوش کردن شخص نباشد و فقط از یک بی‌حس‌کننده موضعی استفاده شود. اما در برخی موارد ممکن است پزشک برای راحتی شما، از داروی بیهوشی استفاده کند. روش اجرای کار به این شرح است که:

عوارض عمل لیپوماتیک

 1. سوراخ کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد شده و سپس لوله کانولا وارد بافت چربی می شود.
 2. متخصص باید در تنظیم عمق نفوذ لوله کانولا دقت داشته باشد تا به بافت‌ها آسیب وارد نکند.
 3. حرکات ارتعاشی لوله همراه با ساطع کردن امواج، منجر به خرد شدن و تجزیه شدن بافت چربی می گردد.
 4. سپس در ادامه، ذرات ریز چربی می‌توانند به راحتی توسط نیروی مکش، از بدن تخلیه شوند.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بدون جراحی

برای اطلاع از هزینه لیپوماتیک خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با لیپوماتیک و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

التهاب بعد از پیکرتراشیبا توجه به اینکه بافت بدن دستکاری شده است، بنابراین ابتلا به التهاب پوستی، کاملاً طبیعی خواهد بود ولی براساس ظرأفت عمل متخصص و حساسیت اندام هدف، شدت التهاب متفاوت است.
درد ناشی از پیکرتراشیدر حین جراحی درد احساس نخواهید کرد ولی در دوره نقاهت با از بین رفتن ماده بی‌حسی کمی درد خواهید داشت که با مصرف مسکن‌های تجویز شده، این درد قابل کنترل است.
میزان ورم ناشی از عمل لیپوماتیکدستکاری بافت بدن و همچنین تجمع مایعات در محل زخم، مهمترین عوامل ورم به حساب می‌آیند که پوشیدن گن طبی، نوشیدن آب کافی و داشتن رژیم غذایی مناسب با نمک کم، به کاهش ورم کمک خواهد کرد.
خطر آمبولی بعد از لیپوماتیکآمبولی به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر متخصص مهارت بالایی در تخلیه چربی داشته باشد و نکات مراقبتی را رعایت کنید، دچار آمبولی نخواهید شد.

پیکرتراشی دارای مزیت‌هایی است که باعث می‌شود استفاده از این عمل روز به روز بیشتر شده و پزشکان برای مراجعین خود جهت برداشت چربی‌های مقاوم، لیپوماتیک را پیشنهاد دهند:

 1. از مزیت‌های روش لیپوماتیک می‌توان به یکنواخت شدن پوست بعد از عمل اشاره کرد. این نتیجه در بسیاری از روش‌های برداشت چربی وجود ندارد.
 2. میزان استفاده از گن‌های تنگ برای جراحی لاغی، فقط به مدت ۲ هفته طول خواهد کشید که کمتر از سایر روش‌های برداشت چربی است. در سایر روش‌ها ممکن است لازم باشد فرد تا ۱۸۰ روز از گن استفاده کند.
 3. پوست بدن پس از برداشت چربی، توسط پزشک جمع شده و به آن فرم و شکل ‌ایده‌آل می‌دهد.
 4. عمل پیکرتراشی فقط در مواردی نادر نیاز به بیهوشی دارد و عمدتا با استفاده از داروی بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. همین عامل سبب می‌شود که بدن فرد عوارض جراحی لیپوماتیک را متحمل نشود.
 5. احتمال بروز عوارض جانبی جراحی لاغری مانند تورم و‌ ترشحات در لیپوماتیک بسیار کمتر از سایر روش‌های زیبایی است.
 6. احتمال عفونت پس از برداشت چربی به روش لیپوماتیک بسیار کم است.
 7. احتمال بروز آمبولی در چربی بسیار کم است و تاکنون در دنیا هیچ گزارشی مبنی بر بروز این عارضه نشده است.
 8. مزیت دیگری که عمل جراحی لاغری دارد، عدم نیاز به بستری شدن پس از عمل است و فرد می‌تواند پس از انجام عمل مرخص شده و به منزل خود برگردد.
 9. خستگی و آسیب‌دیدگی ناحیه هدف در لیپوماتیک کمتر از سایر روش‌ها است. بنابراین نسبت به روش‌های دیگر راحت‌تر است.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بعد از زایمان

اما مهم‌ترین و بهترین مزیتی که لیپوماتیک زنان و مردان دارد و آن را نسبت به سایر روش‌های برداشت چربی متمایز می‌کند، استفاده از لرزش و ارتعاش برای شکستن پیوند سلول‌های چربی است. در سایر روش‌های برداشت چربی، از حرارت و گرما برای شکستن و تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود که این عامل سبب از بین رفتن و غیرقابل استفاده بودن چربی‌های برداشت شده می‌شود. لیپوماتیک با ایجاد ارتعاش سبب شکسته شدن سلول‌های چربی می‌کند و همین عامل سبب می‌شود که چربی‌های استخراج شده از بدن شخص دوباره برای عمل‌های زیبایی همانند فرم دادن به صورت و تزریق برای درمان چین و چروک، قابل استفاده باشد.

عوارض لیپوماتیک چیست؟

انجام لیپوماتیک نیز مانند سایر عمل و اقداماتی که برای زیبایی انجام می‌شود، دارای عوارضی است اما عوارض جدی و دائمی نیستند و پس از مدت کوتاهی استراحت از بین می‌روند. در واقع عمده‌ عوارض بعد از عمل لیپوماتیک، مربوط به خستگی پزشک در حین عمل است زیرا ارتعاش‌هایی که لوله کانولا به دست پزشک وارد می‌کند سبب خستگی پزشک خواهد شد:

 1. ممکن است فرد پس از انجام عمل لیپوماتیک دچار کبودی‌هایی در ناحیه انجام شده شود که این اتفاق به دلیل آسیب بافتی رخ می‌دهد.
 2. از دیگر عوارض لیپوماتیک، التهاب و تورم در ناحیه هدف است که بعد از مدتی کوتاه رفع خواهد شد.
 3. اگر چه عفونت بسیار نادر است اما ممکن است پس از عمل دچار عفونت در ناحیه هدف شود.
 4. ممکن است بدن شما نسبت به دارو‌های بی‌حس‌کننده واکنش نشان دهد. معمولا پزشکان قبل از انجام جراحی، آزمایشاتی برای اطمینان از عدم حساسیت به داروی بی‌حسی از شما می‌گیرند.
 5. احتمال وقوع آمبولی در لیپوماتیک بسیار کم است اما ممکن است چربی وارد رگ‌ها شده و مسیر رگ را ببندد.
 6. ممکن است پوست شما به خاطر لرزش‌ها و اصطکاک ناشی از لوله کانولا دچار سوختگی در ناحیه عمل شوند.
 7. در برخی موارد فرد دچار خارش در ناحیه لیپوماتیک می‌شود. توجه داشته باشید نباید از خراش دادن این ناحیه زیاده‌روی کنید.
 8. تا مدت کوتاهی بیمار در هنگام دستشویی و استحمام ممکن است دچار سرگیجه و بی‌حالی شوید.

احتمال بروز عوارض عمل لیپوماتیک و پیکرتراشی در فرد، با مهارت و تجربه پزشک در انجام عمل لیپوماتیک رابطه مستقیم دارد و هر چه عمل بی‌نقص انجام شود احتمال بروز این عوارض در بدن بسیار کاهش می‌یابد. افرادی بهترین نتیجه را می‌گیرند که قبل از انجام عمل، مزایا و عوارض آن را در نظر بگیرند و انتظارات منطقی و به‌جا از لیپوماتیک داشته و در انتخاب پزشک و کلینیک خوب با دقت عمل کنند.

مطالب بیشتر: لیپوماتیک ساق پا

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

پس از انجام این عمل، فرد متقاضی می‌تواند به منزل باز گردد و نیازی به بستری نیست. بعد از عمل، باید نکات را رعایت کند تا عوارض پیکرتراشی بسیار کم شده و از طرفی نتیجه این جراحی، ماندگار باشد:

 1. باید با گرفتن یک رژیم غذایی مناسب بعد از عمل، به بازگشت سریع‌تر قوای بدنی خود کمک کنید.
 2. پس از عمل باید به مقدار کافی آب و مایعات مصرف کنید.
 3. از نوشیدن مشروبات الکلی به مدت ۴۸ ساعت پس از عمل به شدت خودداری نمایید.
 4. باید تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند، فعالیت بدنی شدیدی نداشته باشید. در صورت نیاز می‌توانید پیاده‌روی کوتاهی را انجام دهید.
 5. باید بریدگی ناشی از لیپوماتیک را به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت تمیز نگه دارید و آن را با آب و صابون بشوید تا دچار عفونت که از جمله عوارض لیپوماتیک بسیار خطرناک است نشوید.

مطالب بیشتر: جلوگیری از برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت پیکرتراشی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed