جراحی بینی

عوارض دستکاری بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی یکی از عمل‌های حساس زیبایی و همچنین درمانی است. کاندیدهای این عمل باید توجه داشته باشند تا تمامی توصیه‌های پزشک را دقیقا رعایت کنند؛ از جمله توصیه‌هایی که پزشکان تاکید شدیدی بر انجام آن دارند باید به خودداری از دستکاری بینی بعد از عمل اشاره کرد. از آنجا که بینی بعد از عمل نیاز به مدت زمان طولانی برای فرم‌گیری و بهبودی دارد هر گونه اقدام و دستکاری می‌تواند باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به آن شود. همچنین افرادی نیز وجود دارند که به دلیل عدم رعایت نکات لازم شاهد بزرگ شدن بینی با دستکاری بعد از جراحی بینی می‌شوند. اگر قصد انجام عمل بینی را دارید می‌توانید از خدمات دکتر خراسانی، پزشک با تجربه کشوری در کلینیک تخصصی هلیا بهره‌مند شوید. در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد اهمیت نکات مراقبتی و عوارض دستکاری بینی بعد از عمل جراحی بینی بیشتر آشنا شوید.

عوارض دستکاری بینی بعد از جراحی بینی

تصمیم به انجام جراحی بینی بسیار شخصی است؛ اما اگر هر فردی چه به دلیل پزشکی و برای سلامت بیشتر و چه به خاطر زیبایی این تصمیم را اتخاذ کند باید بداند که برای رسیدن به اهداف خود خطرات و عوارض احتمالی بعد از جراحی بینی وجود دارد که برخی در اثر عادات رفتاری و روزمره است. پزشک قبل از جراحی بینی یا همان رینوپلاستی آگاهی لازم را در مورد مراقبت های مورد نیاز به شما خواهد و کارهایی که از آن منع خواهید شد و خطرآفرین است به شما گوشزد می گردد، در این میان دستکاری بینی، لمس و فشار دادن آن از جمله کارهایی است که باید به شدت از آن خودداری کرد.

مطالب بیشتر: مرخصی مورد نیاز بعد از جراحی بینی

عوارض دستکاری بینی بعد از جراحی بینی

چه کارهایی باعث لمس و دستکاری بینی می شود؟

یکی از موضوعات مهمی که پزشکان بعد از عمل بینی نسبت به رعایت آن تاکید دارند این است که کاندیدهای عمل بینی از دستکاری بینی خود بپرهیزند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چه کارهایی باعث لمس و دستکاری بینی می‌گردد و منظور از این نکته دقیقا چیست؟ در زیر چند مورد از مهم‌ترین مواردی که می‌توان در این دسته جای داد عبارتند از:

  • فین کردن

فین کردن سبب می‌شود تا بخیه‌های بینی تحت فشار قرار گرفته و احتمال پاره شدن بخیه‌ها و خونریزی بالا برود. به همین دلیل پزشک تاکید می‌کند تا از فین کردن و دستکاری سوراخ بینی‌ها در روزهای اول بعد از عمل بینی شدیدا خودداری کنید. برای جلوگیری از نیاز به این کار بهتر است به توصیه پزشک از داروهای ضد آلرژی استفاده کنید.

  • عینک زدن

پوشیدن عینک خود باعث اعمال فشار بر روی بینی می‌شود. از آنجایی که بینی تازه عمل شده هنوز به قدر کافی محکم نشده و فرم آن تثبیت نیافته باید برای مدتی عینک زدن را کنار بگذارید. اگر چشم‌هایی ضعیف داشته و مجبور به استفاده از عینک طبی هستید توصیه می‌شود لنز را جایگزین عینک خود کنید.

  • مالش و فشار بینی

افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند به هیچ وجه نباید اقدام به مالش یا فشار بینی نمایند. به عنوان مثال پزشک برای کاهش و یا جلوگیری از بروز کبودی و ورم توصیه به استفاده از کمپرس سرد می‌کند. بیماران باید توجه داشته باشند تا این کار را بدون اعمال کمترین میزان فشار انجام دهند.

  • دست زدن به بینی

اگر به تازگی عمل بینی انجام داده‌اید و هنوز به چسباندن چسب به روی بینی خود عادت نکرده‌اید بهتر است به این شرایط عادت کنید و هرگز بینی خود را لمس نکنید. چرا که این موضوع می‌تواند باعث بروز نتایج ناخوشایندی گردد.

توجه داشته باشید که دست زدن به بینی بعد از عمل می‌تواند کلیه زحمات و هزینه‌ها را بر باد داده و تاثیر زیادی در بروز نتایج ناخوش‌آیند داشته باشد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

عادت به لمس بینی و یا کنجکاوی برای دیدن بینی عمل شده

اینکه کاندیدهای عمل بینی دوست داشته باشند تا خیلی سریع نتیجه نهایی کار را مشاهده کنند امری کاملا طبیعی است. اما توجه داشته باشید که اگر بینی خود را عمل کرده اید باید کمی صبور بوده و برای مشاهده نتیجه نهایی کار منتظر اتمام دوره نقاهت باشید. در این دوران توجه به تمامی توصیه‌های پزشک مربوطه الزامی بوده و در زمان مناسب پزشک چسب‌ها را از روی بینی شما برداشته و نتیجه نهایی را نشان خواهد داد. بهتر است هرگز به تنهایی اقدام به برداشتن و چسباندن دوباره چسب‌ها به روی بینی خود نکنید. چرا که کوچکترین خطا می‌تواند تاثیر منفی زیادی در نتیجه نهایی کار داشته باشد.

مطالب بیشتر: ماندگاری جراحی بینی

عادت به لمس بینی و یا کنجکاوی برای دیدن بینی عمل شده:

عوارض دستکاری بینی بعد از رینوپلاستی

دستکاری و فشار دادن بینی بعد از عمل سبب بروز عوارض جانبی آزاردهنده ای خواهد بود. با کمی صبر و تحمل می‌توانید دوره نقاهت خود را بعد از رینوپلاستی تا حد زیادی کاهش داده و سریعا به نتیجه دلخواه خود برسید. در حالی که دستکاری بینی می‌تواند باعث تغییر شکل و یا پاره شدن بخیه‌ها گردد که این موضوع خطرات  عوارض خاص خود را در پی خواهد داشت. از جمله عوارض دستکاری بینی بعد از رینوپلاستی در زیر آورده شده‌اند:

  • ایجاد تغییر شکل بینی و بروز اثرات منفی بر روی نتایج جراحی بینی
  • افزایش تورم و کبودی
  • احتمال خونریزی
  • احتمال پاره شدن بخیه‌ها
  • حساس شدن پوست و جوش زدن

تمامی این موارد مسائلی بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و برای جلوگیری از چنین موضوعاتی باید نهایت حساسیت را به خرج دهید. اگر به صورت ناخودآگاه بینی تازه عمل شده خود را دستکاری کردید و احساس بروز مشکلی خاص را داشتید باید هر چه سریع‌تر موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و علائم پاره شدن بخیه های داخل بینی را بررسی کنید.

مطالب بیشتر: ورزش بعد از عمل بینی

سخن انتهایی

از آنجایی که برای عمل بینی بخشی از سرمایه و وقت خود را اختصاص داده‌اید برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید به اصول مراقبتی و باید‌ها و نبایدهایی که توسط پزشک توصیه می‌شوند توجه کامل داشته باشید. چرا که کوچکترین بی‌توجهی می‌تواند تمامی زحمات را بر باد داده و تاثیرات منفی در نتیجه نهایی کار ایجاد کند. پس فراموش نکنید که انتخاب پزشک و کلینیک خوب تنها یک بخش از ماجرا بوده و برای طی کردن ادامه مسیر بدون بروز مشکلی خاص و اذیت کننده باید رعایت موارد گفته شده توسط پزشک را نیز باید جدی بگیرید.

دستکاری، لمس و فشار به بینی بعد از رینوپلاستی ممکن است زمان و سرمایه‌ای که شما برای این کار صرف کرده اید را تحت الشعاع قرار دهد و نتایج عمل بینی را تغییر دهد؛ بنابراین تا حد امکان باید از این کار خودداری کرد. در صورت دستکاری بینی و شدت گرفتن یا بروز عارضه جانبی باید به دکتر جراحی بینی خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای شما انجام پذیرد. فراموش نکنید که جراحی بینی نتایجی دائمی به همراه دارد و اگر این نتایج مطلوب نباشد باید برای جراحی ثانویه بینی اقدام نمایید که سختی‌ها خاص خود را خواهد داشت.

 

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان