1. خانه
 2. پوست و مو
 3. جراحی بینی
 4. عوارض دستکاری بعد از جراحی بینی چیست؟ تمرینات و ماساژ بینی بعد از عمل بینی

عوارض دستکاری بعد از جراحی بینی چیست؟ تمرینات و ماساژ بینی بعد از عمل بینی

عوارض دستکاری بینی بعد از عمل بینی

جراحی بینی یکی از عمل‌های حساس زیبایی و همچنین درمانی است. کاندیدهای این عمل باید توجه داشته باشند تا تمامی توصیه‌های پزشک را دقیقا رعایت کنند؛ از جمله توصیه‌هایی که پزشکان تاکید شدیدی بر انجام آن دارند باید به خودداری از دستکاری بینی بعد از عمل اشاره کرد. از آنجا که بینی بعد از عمل نیاز به مدت زمان طولانی برای فرم‌گیری و بهبودی دارد هر گونه اقدام و دستکاری می‌تواند باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به آن شود. همچنین افرادی نیز وجود دارند که به دلیل عدم رعایت نکات لازم شاهد بزرگ شدن بینی با دستکاری بعد از جراحی بینی می‌شوند. اگر قصد انجام عمل بینی را دارید می‌توانید از خدمات دکتر خراسانی، پزشک با تجربه کشوری در کلینیک تخصصی هلیا بهره‌مند شوید. در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد اهمیت نکات مراقبتی و عوارض دستکاری بینی بعد از عمل جراحی بینی بیشتر آشنا شوید.

عوارض دستکاری بینی بعد از جراحی بینی

تصمیم به انجام جراحی بینی بسیار شخصی است اما اگر هر فردی چه به دلیل پزشکی و برای سلامت بیشتر و چه به خاطر زیبایی این تصمیم را اتخاذ کند باید بداند که برای رسیدن به اهداف خود، خطرات و عوارض احتمالی بعد از جراحی بینی وجود دارد که برخی در اثر عادات رفتاری و روزمره رخ می‌دهند. پزشک قبل از جراحی بینی یا همان رینوپلاستی، آگاهی لازم را درمورد مراقبت‌های مورد نیاز به شما خواهد داد و کار‌هایی که انجام آن‌ها خطرآفرین است را به شما گوشزد می‌کند، در این میان، دستکاری بینی عمل شده، لمس و فشار دادن آن از جمله کار‌هایی است که باید به شدت از آن خودداری کرد.

عوارض دستکاری بینی بعد از جراحی بینی

چه کارهایی باعث لمس و دستکاری بینی می شود؟

یکی از موضوعات مهمی که پزشکان بعد از عمل بینی نسبت به رعایت آن تأکید دارند این است که کاندید‌های عمل بینی از دستکاری بینی خود بپرهیزند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که چه کار‌هایی باعث لمس و دستکاری بینی می‌گردد و منظور از این نکته دقیقاً چیست؟ در زیر چند مورد از مهم‌ترین مواردی که می‌توان در این دسته جای داد عبارتند از:

 • فین کردن

فین کردن سبب می‌شود بخیه‌های بینی تحت فشار قرار گرفته و احتمال پاره شدن بخیه‌ها و خونریزی بالا برود. به همین دلیل پزشک تأکید می‌کند از فین کردن و دستکاری سوراخ بینی‌ها در روز‌های اول بعد از عمل بینی شدیداً خودداری کنید. برای جلوگیری از نیاز به این کار بهتر است به توصیه پزشک، از دارو‌های ضد آلرژی استفاده کنید.

 • عینک زدن

استفاده از عینک نیز باعث اعمال فشار بر روی بینی می‌شود. از آنجایی که بینی تازه عمل شده هنوز به قدر کافی محکم نشده و فرم آن تثبیت نیافته اسست، باید برای مدتی عینک زدن را کنار بگذارید. اگر چشم‌هایی ضعیف داشته و مجبور به استفاده از عینک طبی هستید توصیه می‌شود لنز را جایگزین عینک خود کنید.

 • مالش و فشار بینی

افرادی که عمل بینی انجام داده‌اند به هیچ‌وجه نباید اقدام به مالش یا فشار به بینی نمایند. به عنوان مثال پزشک برای کاهش و یا جلوگیری از بروز کبودی و ورم توصیه به استفاده از کمپرس سرد می‌کند. افراد باید توجه داشته باشند این کار را بدون اعمال کمترین میزان فشار انجام دهند.

 • دست زدن به بینی

اگر به تازگی عمل بینی انجام داده‌اید و هنوز به چسباندن چسب به روی بینی خود عادت نکرده‌اید بهتر است به این شرایط عادت کنید و هرگز بینی خود را لمس نکنید چرا که این موضوع می‌تواند باعث بروز نتایج ناخوشایندی گردد. توجه داشته باشید که دست زدن به بینی بعد از عمل می‌تواند کلیه زحمات و هزینه‌ها را بر باد داده و تأثیر زیادی بر بروز نتایج ناخوشایند داشته باشد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

عادت به لمس بینی و یا کنجکاوی برای دیدن بینی عمل شده

اینکه کاندید‌های عمل بینی دوست داشته باشند خیلی سریع نتیجه نهایی کار را مشاهده کنند امری کاملاً طبیعی است اما توجه داشته باشید که اگر بینی خود را عمل کرده‌اید باید کمی صبور بوده و برای مشاهده نتیجه نهایی کار منتظر اتمام دوره نقاهت باشید. در این دوران توجه به تمامی توصیه‌های پزشک مربوطه الزامی بوده و در زمان مناسب پزشک چسب‌ها را از روی بینی شما برداشته و نتیجه نهایی را نشان خواهد داد. بهتر است هرگز به تنهایی اقدام به برداشتن و چسباندن دوباره چسب‌ها به روی بینی خود نکنید چرا که کوچکترین خطا می‌تواند تأثیر منفی زیادی در نتیجه نهایی کار داشته باشد.

مطالب بیشتر: ترشحات بینی بعد از عمل

عادت به لمس بینی و یا کنجکاوی برای دیدن بینی عمل شده:

عوارض دستکاری بینی بعد از رینوپلاستی

دستکاری و فشار دادن بینی بعد از عمل سبب بروز عوارض جانبی آزاردهنده‌ای خواهد بود. با کمی صبر و تحمل می‌توانید دوره نقاهت خود را بعد از رینوپلاستی تا حد زیادی کاهش داده و سریعاً به نتیجه دلخواه خود برسید. دستکاری بینی بعد از رینوپلاستی نه تنها می‌تواند باعث تغییر شکل و یا پاره شدن بخیه‌ها گردد بلکه این موضوع خطرات عوارض خاص خود را در پی خواهد داشت. از جمله عوارض دستکاری بینی بعد از رینوپلاستی در زیر آورده شده‌اند:

 1. تغییر شکل بینی و بروز اثرات منفی بر روی نتایج جراحی بینی
 2. افزایش تورم و کبودی
 3. احتمال خونریزی
 4. احتمال پاره شدن بخیه‌ها
 5. حساس شدن پوست و جوش زدن

تمامی این موارد مسائلی بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و برای جلوگیری از چنین موضوعاتی باید نهایت حساسیت را به خرج دهید. اگر به صورت ناخودآگاه بینی تازه عمل شده خود را دستکاری کردید و احساس بروز مشکلی خاص داشتید، باید هر چه سریع‌تر موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و علائم پاره شدن بخیه‌های داخل بینی را بررسی کنید.

مطالب بیشتر: ورزش بعد از عمل بینی

سخن انتهایی

از آنجایی که برای عمل بینی بخشی از سرمایه و وقت خود را اختصاص داده‌اید، برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید به اصول مراقبتی و باید‌ها و نباید‌هایی که توسط پزشک توصیه می‌شوند توجه کامل داشته باشید چرا که کوچکترین بی‌توجهی می‌تواند تمامی زحمات را بر باد داده و تأثیرات منفی در نتیجه نهایی کار ایجاد کند. پس فراموش نکنید که انتخاب پزشک و کلینیک خوب تنها یک بخش از ماجرا بوده و برای طی کردن ادامه مسیر بدون بروز مشکلی خاص و اذیت‌کننده باید رعایت موارد گفته شده توسط پزشک را نیز جدی بگیرید. دستکاری بینی بعد از جراحی، لمس و فشار به بینی بعد از رینوپلاستی ممکن است زمان و سرمایه‌ای که شما برای این کار صرف کرده‌اید را تحت‌الشعاع قرار دهد و نتایج عمل بینی را تغییر دهد. بنابراین تا حد امکان باید از این کار خودداری کرد. در صورت دستکاری بینی و شدت گرفتن یا بروز عارضه جانبی باید به دکتر جراحی بینی خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای شما انجام گیرد. فراموش نکنید که جراحی بینی نتایجی دائمی به همراه دارد و اگر این نتایج مطلوب نباشد باید برای جراحی ثانویه بینی اقدام نمایید که سختی‌های خاص خود را خواهد داشت.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed