سردرد بعد از عمل بینی

جراحی بینی مانند هر عمل دیگری عوارضی داشته و هر فردی که تحت این جراحی قرار می‌گیرد قبل از عمل، توسط مشاوران از عوارض آن به طور کامل مطلع می‌شود. سردرد بعد از عمل بینی بینی یکی از عوارضی است که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. اما علت این سردرد‌ها چیست و آیا راهکاری برای کاهش سردرد بعد از عمل رینوپلاستی وجود دارد یا خیر. در این مقاله ما سعی داریم به عوامل ایجاد‌کننده‌ سردرد بعد از جراحی بینی و روش‌های جلوگیری یا درمان آن بپردازیم.

دلیل سردرد بعد از عمل بینی

چه عواملی باعث ایجاد سردرد بعد از جراحی بینی می شود؟

افراد بعد از عمل بینی به دلایل مختلفی دچار سردرد می‌شوند. شایع‌ترین این دلایل عبارتند از:

 • استفاده از مواد بیهوش‌کننده در جراحی بینی

بیهوشی روشی برای کنترل دردی است که فرد در طول جراحی تجربه می‌کند. بیشتر جراحی‌ها شامل یک یا ترکیبی از انواع مواد بیهوش‌کننده هستند. بیهوشی عمومی باعث می‌شود که فرد هوشیاری‌ خود را به طور کامل از دست دهد و به طور مؤثری به خواب برود تا از هیچ دردی آگاه نشوند. بیهوشی موضعی شامل تزریق یک ماده‌ بیهوشی برای بی‌حسی بخش بزرگی از بدن شما است. برای مثال اپیدورال یک بیهوشی موضعی ترکیب شده با یک ماده‌ مخدر است که درون غشای ستون فقرات تزریق می‌شود تا بخش پایین بدن را بی‎حس کند. بی‌حسی موضعی مانند بیهوشی موضعی است با این تفاوت که ناحیه‌ محدودی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در جراحی بینی به منظور راحتی بیشتر فرد، از بیهوشی کامل استفاده می‌شود. یکی از عوارض مصرف این دارو‌های بیهوش‌کننده، سردرد است. مواد بیهوش‌کننده به خاطر تغییر فشار بر ستون فقرات، باعث سردرد می‌شوند. این سردرد روز بعد از جراحی رخ داده و طی چند روز یا یک هفته از بین می‌رود.

مطالب بیشتر: تهوع و استفراغ بعد از جراحی بینی

 • ماهیت جراحی بینی

عامل مؤثر دیگر بر شدت وقوع سردرد بعد از جراحی بینی، ماهیت آن است. همه‌ جراحی‌ها با سردرد همراه هستند اما در برخی دیگر این موضوع شدیدتر است که به محلی که تحت جراحی قرار می‌گیرد بستگی دارد. در این راستا جراحی‌هایی که روی مغز، ناحیه‌ سینوسی و صورت انجام می‌شوند به دلیل نزدیکی و تأثیر بیشتری که بر نواحی درک درد می‌گذارند با سردرد بیشتری همراه هستند. در عمل بینی، سینوس‌ها به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرند از این رو این جراحی می‌تواند با سردرد نسبتاً شدیدی همراه باشد.

 • نوسانات فشار خون در طول جراحی بینی

یکی دیگر از عواملی که بعد از جراحی باعث ایجاد سردرد می‌شود، تغییرات سطح فشار خون در طول جراحی است. به دلیل خونریزی‌هایی که در طول جراحی رخ می‌دهد، بدن برای حفظ تعادل، تغییراتی در فشار خون ایجاد می‌کند. هنوز تأثیر تغییر فشار خون بر ایجاد سردرد به صورت دقیق مشخص نشده است. با این حال این موضوع مطرح شده است که در اثر افزایش فشار خون، فشار در جمجمه افزایش می‌یابد و همین افزایش فشار منجر به سردرد خواهد شد. گفته شده است که سردرد ناشی از افزایش فشار خون شبیه به هیچ سردردی نیست و به روش‌های معمول درمان نمی‌شود.

 • استرس و ترس از جراحی بینی

سردرد‌های تنشی از جمله مهمترین سردرد‌ها هستند که در اثر اضطراب و استرس ایجاد می‌شوند. معمولاً ۹۰ درصد افراد به خاطر جراحی دچار تنش و اضطراب می‌شوند. فشاری که در اثر این اضطراب به مغز افراد وارد می‌گردد باعث ایجاد سردرد شدید خواهد شد.

 • کمبود خواب قبل و بعد از جراحی بینی

خواب انواع و درجات مختلفی دارد. خواب REM نوعی از خواب موسوم به خواب با حرکات سریع چشم است. این خواب، مرحله‌ای است که در حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه از خواب شبانه را شامل می‌شود. اگر فرد این خواب را نداشته باشد، پروتئین‌هایی در بدن او تولید می‌شود که مسئول ایجاد درد‌های مزمن در بدن هستند و آستانه تحمل درد را پایین می‌آورند و باعث ایجاد سردرد‌های میگرنی خواهند شد. فردی که تحت عمل بینی قرار می‌گیرد ممکن است دچار کمبود خواب و سردرد بعد از آن شود.

 • کاهش سطح آهن در اثر جراحی بینی

هنوز ارتباط سطح آهن خون با سردرد مشخص نشده است اما در آزمایشات معلوم شد کسانی که به سردرد‌های طولانی مبتلا می‌شوند سطح آهن بدن آن‌ها نسبت به افراد دیگر پایین‌تر است از این رو آهن درمانی یکی از درمان‌های توصیه شده برای کاهش این سردرد‌ها است. در طول جراحی بینی، خون از دست می‌رود و سطح آهن بدن کاهش می‌یابد. یکی از دلایل سردرد بعد از عمل بینی را می‌توان به کمبود سطح آهن خون نسبت دارد.

 • کمبود آب در اثر جراحی بینی

مغز انسان در مایعی شفاف و بی‌رنگ به نام مایع مغزی – نخاعی شناور است. این مایع حکم ضربه‌گیر برای مغز را ایفا می‌کند و فشار وزن مغز بر نخاع را به میزان قابل توجهی می‌کاهد. به علت کم آبی، تولید مایع مغزی- نخاعی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و سیستم حفاظتی آن از بین می‌رود و پرده‌های مغزی دچار کشش و استرس می‌شوند. مجموعه‌ این تغییرات منجر به سردرد خواهند شد.

مطالب بیشتر: جراحی بینی استخوانی

چه عواملی باعث ایجاد سردرد بعد از جراحی بینی می شود؟

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

درمان و پیشگیری از سردردهای بعد از عمل جراح ی بینی

سردرد یک عارضه‌ بسیار ناراحت‌کننده است که خوشبختانه روش‌های مختلفی برای مدیریت و درمان آن وجود دارد. برخی از درمان ‌های رایج سردرد بعد از جراحی بینی عبارتند از دارو‌های مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و استأمینوفن. اما روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارد که در ادامه معرفی خواهند شد:

 • مصرف مایعات

توصیه‌ دیگر برای کاهش سردرد ناشی از عمل بینی مصرف کافی مایعات است. این کار فواید زیادی به همراه دارد. جدای از اینکه تولید مایع مغزی- نخاعی را به روال سابق برمی‌گرداند، گردش خون به بافت‌هایی که تحت جراحی قرار گرفتند را نیز افزایش می‌دهد که این خود به بهبود هر چه سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کند. ضمن اینکه افزایش مصرف مایعات باعث دفع حجم زیادی از باکتری‌های عفونی می‌شود و در نتیجه خطر عفونت بخیه‌ها را به حداقل می‌رساند.

 • استفاده و مصرف مواد کافئین‌دار

توصیه‌ دیگر متخصصین برای کاهش سردرد‌های بعد از عمل بینی، کنترل مصرف مواد کافئین‌دار است. تحقیقات نشان داده است که کافئین تأثیر منفی بر سردرد دارد. در حالی که بسیاری از افراد گمان می‌کنند نوشیدن قهوه و چای می‌تواند سردرد را از بین ببرد اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.
درست است که مصرف کافئین ترشح استیل‌کولین را افزایش می‌دهد و این ماده خواب آلودگی را از بین می‌برد اما از طرف دیگر بر روی نورون‌های حسی در منطقه‌ دورا نیز اثر می‌گذارد. دورا بافت نازکی است که اطراف مغز را دربرگرفته است و وقتی تحت تأثیر کافئین قرار می‌گیرد می‌تواند منجر به ایجاد سردرد شود.

 • استراحت کافی

روش بعدی برای کاهش این سردرد‌ها این است که فرد بعد از جراحی بینی استراحت کافی داشته باشد و اجازه دهد مغز وارد سطوح عمیق خواب شود و به این طریق تولید پروتئین‌های مولد سردرد را بکاهد.

 • کمپرس سرد

استفاده از کمپرس آب سرد روش دیگری برای تسکین سردرد‌های بعد از عمل بینی می‌باشد. مکانیسم این روش بدین صورت است که سردی آب باعث منقبض شدن رگ‌های خونی می‌شود و جریان خون به مغز کاهش می‌یابد. با کاهش جریان خون، فشار وارد شده به مغز نیز کم خواهد شد که این موضوع تأثیر بسزایی در کنترل سردرد‌ها دارد.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

نتیجه گیری درباره سردرد بعد از عمل بینی

اگر بعد از عمل جراحی بینی دچار سردرد شده‌اید نگران نباشید. با استراحت کافی، مصرف مایعات و کمی گذر زمان، بیشتر این درد‌ها به طور کامل از بین می‌رود. اگر سردرد‌های بعد از جراحی بینی بسیار دردناک هستند و به درمان‌های رایج پاسخ نمی‌دهند باید به دکتر مراجعه کنید و با او در مورد گزینه‌های درمانی دیگر مشورت نمایید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed