جراحی بینی

دلیل سردرد بعد از عمل بینی چیست؟

دلیل سردرد بعد از عمل بینی

دلیل سردرد بعد از عمل بینی

جراحی بینی مانند هر عمل دیگری عوارضی دارد. هر فردی که تحت این جراحی قرار می گیرد قبل از عمل توسط مشاوران از عوارض آن به طور کامل مطلع می شود.

 

دلیل سردرد بعد از عمل بینی

 

یکی از عوارض بعد از عمل بینی، سردرد است که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما علت این سردرد ها چیست و آیا می توان کاری برای جلوگیری یا کاهش آن انجام داد؟ در این مقاله ما سعی داریم به عوامل ایجاد کننده ی سردرد بعد از جراحی بینی و روش‌های جلوگیری یا درمان آن بپردازیم.

چه عواملی باعث ایجاد سردرد بعد از جراحی بینی می شود؟

افراد بعد از عمل بینی به دلایل مختلفی دچار سردرد می شوند. شایع ترین این دلایل عبارتند از:

 1. استفاده از مواد بیهوش کننده در جراحی بینی

بیهوشی روشی برای کنترل دردی است که بیمار در طول جراحی تجربه می کند. بیشتر جراحی ها شامل یک یا ترکیبی از انواع مواد بیهوش کننده هستند. بیهوشی عمومی باعث می شود که بیمار هوشیاری اش را به طور کامل از دست دهد و به طور موثری به خواب برود تا از هیچ دردی آگاه نشوند.

 

چه عواملی باعث ایجاد سردرد بعد از جراحی بینی می شود؟

 

بیهوشی موضعی شامل تزریق یک ماده ی بیهوشی برای بی حسی بخش بزرگی از بدن شما است. برای مثال اپیدورال یک بیهوشی موضعی ترکیب شده با یک ماده ی مخدر است که درون غشای ستون فقرات تزریق می شود تا بخش پایین بدن را بیحس کند.

بی حسی موضعی مانند بیهوشی موضعی است با این تفاوت که ناحیه ی محدودی را بی حس می کند. در جراحی بینی به منظور راحتی بیشتر فرد از بیهوشی کامل استفاده می شود. یکی از عوارض مصرف این داروهای بیهوش کننده، سردرد است.

مواد بیهوش کننده به خاطر تغییر فشار بر ستون فقرات باعث سردرد می شوند. این سردرد روز بعد از جراحی رخ می دهد و طی چند روز یا یک هفته از بین می رود.

 1. ماهیت جراحی بینی

عامل دیگری که در شدت و وقوع سردرد بعد از جراحی موثر ماهیت آن است. همه ی جراحی ها با سردرد همراه هستند اما در برخی دیگر این موضوع شدیدتر است، که به محلی که تحت جراحی قرار می گیرد بستگی دارد.

در این راستا جراحی هایی که روی مغز، ناحیه ی سینوسی و صورت انجام می شوند به دلیل نزدیکی و تاثیر بیشتری که بر نواحی درک درد می گذارند با سردرد بیشتری همراه هستند. در عمل بینی سینوس ها به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند از این رو این جراحی می تواند با سردرد نسبتاً شدیدی همراه باشد.

 1. نوسانات فشار خون در طول جراحی بینی

یکی دیگر از عواملی که بعد از جراحی باعث ایجاد سردرد می شود، تغییرات سطح فشار خون در طول جراحی است. به دلیل خونریزی هایی که در طول جراحی رخ می دهد بدن برای حفظ تعادل تغییراتی در فشار خون ایجاد می کند.

هنوز تاثیر دقیق تغییر فشار خون بر ایجاد سردرد به صورت دقیق مشخص نشده است. با این حال این موضوع مطرح شده است که در اثر افزایش فشار خون، فشار در جمجمه افزایش می یابد و همین افزایش فشار منجر به سردرد می شود.

گفته شده است که سردرد ناشی از افزایش فشار خون شبیه به هیچ سردردی نیست و به روش های معمول درمان نمی شود.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

 1. استرس و ترس از جراحی بینی

سردردهای تنشی از جمله مهمترین سردردها هستند که در اثر اضطراب و استرس ایجاد می شوند. معمولاً 90 درصد افراد به خاطر جراحی دچار تنش و اضطراب می شوند. فشاری که در اثر این اضطراب به مغز افراد وارد می شود باعث ایجاد سردرد شدید می شود.

 1. کمبود خواب قبل و بعد از جراحی بینی

خواب انواع و درجات مختلفی دارد. خواب REM نوعی از خواب موسوم به خواب با حرکات سریع چشم است. این خواب مرحله‌ای از خواب است که در حدود 90 تا 120 دقیقه از خواب شبانه را شامل می شود.

اگر فرد این خواب را نداشته باشد، پروتئین هایی در بدنش تولید می شود که مسئول ایجاد دردهای مزمن در بدن هستند و آستانه تحمل درد را پایین می آورند و باعث ایجاد سردردهای میگرنی می شوند. فردی که تحت عمل بینی قرار می گیرد ممکن است دچار کمبود خواب و سردرد بعد از آن شود.

 1. کاهش سطح آهن در اثر جراحی بینی

هنوز ارتباط سطح آهن خون با سردرد مشخص نشده است اما در آزمایشات معلوم شد کسانی که به سردردهای طولانی مبتلا می شوند سطح آهن بدنشان نسبت به افراد دیگر پایین تر است از این رو آهن درمانی یکی از درمان های توصیه شده برای کاهش این سردردها است.

در طول جراحی بینی، خون از دست می رود و سطح آهن بدن کاهش می یابد. یکی از دلایل سردرد بعد از عمل بینی را می توان به کمبود سطح آهن خون نسبت دارد.

 1. کمبود آب در اثر جراحی بینی

مغز انسان در مایعی شفاف و بی رنگ به نام مایع مغزی – نخاعی شناور است. این مایع حکم ضربه گیر برای مغز را ایفا می کند و فشار وزن مغز بر نخاع را به میزان قابل توجهی می کاهد.

به علت کم آبی، تولید مایع مغزی- نخاعی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و سیستم حفاظتی آن از بین می رود و پرده های مغزی دچار کشش و استرس می شوند. مجموعه ی این تغییرات منجر به سردرد می شوند.

 

درمان و پیشگیری از سردردهای بعد از عمل جراحی بینی

سردرد یک عارضه‌ی بسیار ناراحت کننده است که خوشبختانه روش های مختلفی برای مدیریت و درمان آن وجود دارد. برخی از درمان های رایج سردرد بعد از جراحی بینی عبارتند از داروهای مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن.

 

درمان و پیشگیری از سردردهای بعد از عمل جراحی بینی

 

 • مصرف مایعات

توصیه ی دیگر برای تخفیف دردهای ناشی از سردرد مصرف کافی مایعات است. این کار فواید زیادی به همراه دارد. سوای از اینکه تولید مایع مغزی- نخاعی را به روال سابق بر می گرداند، بلکه گردش خون به بافت هایی که تحت جراحی قرار گرفتند را افزایش می دهد که این خود به بهبود هر چه سریع تر زخم ها کمک می کند.

ضمن اینکه افزایش مصرف مایعات باعث دفع حجم زیادی از باکتری های عفونی می شود که خطر عفونت بخیه ها را به حداقل می رساند.

 • استفاده و مصرف مواد کافئین دار

توصیه ی دیگر متخصصین برای کاهش سردردهای بعد از عمل بینی کنترل مصرف مواد کافئین دار است. تحقیقات نشان داده است که کافئین تاثیر منفی بر سردرد دارد.

در حالی که بسیاری از افراد گمان می کنند نوشیدن قهوه و چای می تواند سردرد را از بین ببرد اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را نشان می دهد.

درست است که مصرف کافئین ترشح استیل کولین را افزایش میدهد و این ماده خواب آلودگی را از بین می برد اما از طرف دیگر روی نورون های حسی در منطقه‌ی دورا نیز اثر می گذارد. دورا بافت نازکی است که اطراف مغز را در بر گرفته است و وقتی تحت تاثیر کافئین قرار می گیرد می تواند منجر به ایجاد سردرد شود.

 • استراحت کافی

روش بعدی برای کاهش این سردردها این است که فرد بعد از جراحی بینی استراحت کافی داشته باشد و اجازه دهد مغزش وارد سطوح عمیق خواب شود و به این طریق تولید پروتئین های مولد سردرد را بکاهد.

 • کمپرس سرد

استفاده از کمپرس آب سرد روش دیگری برای تسکین سردردهای بعد از عمل بینی می باشد. مکانیسم این روش بدین صورت است که سردی آب باعث منقبض شدن رگ های خونی می شود و جریان خون به مغز کاهش می یابد. با کاهش جریان خون فشار وارد شده به مغز نیز کم می شود که این موضوع تاثیر بسزایی در کنترل سردردها دارد.

 

کلام آخر

اگر بعد از عمل جراحی بینی دچار سردرد شده‌اید نگران نباشید. با استراحت کافی، مصرف مایعات و کمی گذر زمان بیشتر این دردها به طور کامل از بین می رود. اگر سردردهای شما بسیار دردناک است و به درمان های رایج پاسخ نمی دهد باید به دکتر مراجعه کنید و با او در مورد گزینه های درمانی دیگر مشورت کنید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *