جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

هدف از انجام جراحی رینوپلاستی یا عمل بینی، اصلاح ظاهر آن یا برطرف کردن مشکلات تنفسی است. با وجود اینکه عمل جراحی بینی نسبتاً پیچیده است، ترمیم یا بازسازی بینی، با حداقل عوارض یا درد صورت می گیرد. اگر قصد دارید جراحی ترمیمی و یا عمل زیبایی بینی انجام دهید، پس از اتمام عمل، باید راهی را برای خواب بیابید، بدون اینکه در محل جراحی فشاری را وارد کند.

 

نحوه ی خوابیدن بعد از عمل بینی

 

یکی از بهترین کارهایی که می توانید بعد از انجام عمل بینی انجام دهید، استراحت است. این امر به نظر ساده می رسد، اما محافظت از بینی شما در برابر آسیب های تصادفی در خواب بسیار مهم است.

از آنجا که بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی می تواند چند ماه طول بکشد، باید مطمئن باشید که از ابتدا عادت های خود را به هنگام خواب اصلاح کرده و به درستی می خوابید.

ارسال درخواست مشاوره رایگان خدمات ما

حفظ عادت های خوب خواب به روند بهبودی کمک می کند و از بروز عوارض احتمالی جلوگیری می کند. استراحت کافی بعد از هر عمل برای به حداکثر رساندن اثرات درمانی و جریان خون بهتر که اکسیژن و مواد مغذی لازم را به منطقه جراحی منتقل می کند، بسیار مهم است.

بعد از جراحی زیبایی بینی و برای جلوگیری از مشکلات متداول، در ادامه بهترین راهکارها و موارد لازمی که به شما برای خوابیدن کمک می کند؛ ذکر شده است.

بایدها و نبایدها برای خوابیدن پس از عمل بینی

استراحت و آرامش کلیدهای بهبودی موفقیت آمیز بعد از عمل بینی است. شکل صحیح خوابیدن و دوری از عواملی که باعث آسیب به بینی می گردد، نکات مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد. این موارد شامل نکات زیر می شود:

 

بایدها و نبایدها برای خوابیدن پس از عمل بینی

 

  • طاق باز یا رو به بالا بخوابید

بهترین راه برای خوابیدن بدون اینکه بینی تازه عمل شده ی خود را در معرض خطر قرار دهید، خوابیدن روی کمر یا همان طاق باز خوابیدن است به صورتی که سرتان به یک زاویه 45 درجه و بالاتر از بدن قرار گیرد. استفاده چند بالش در کنار هم یک راه عالی برای دستیابی به این زاویه است.

نگه داشتن سر بالاتر از قلب شما کمک می کند تا اثر نیروی جاذبه به حداقل رسیده و تورم در بینی و صورت بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی کاهش یابد.

برای جلوگیری از غلت خوردن خود به هر طرف، خود را با بالش های اضافی در طرفین محاصره کرده و یک بالشتک را در زیر زانو قرار دهید تا از هرگونه درد کمر جلوگیری نماید. راحت ترین گزینه که بسیار توصیه می شود استفاده از دو بالش در هر دو طرف شما و یک بالش دارای شیب و طبی است تا شما را با زاویه 45 درجه قرار بگیرید.

  • استفاده از کمپرس یخ قبل از خواب

استفاده از کمپرس یخ به طور کلی بعد از انجام عمل بینی روند بهبودی را سرعت می بخشد. کمپرس یخ هم برای دردی که ممکن است در یکی دو روز اول احساس کنید و هم از بین بردن تورم و کبودی بسیار عالی است.

ممکن است به شما آموزش داده شود که 48-72 ساعت اول بعد از عمل، به طور دوره ای از یک بسته یخ استفاده کنید. پس از این مدت، استفاده از یخ قبل از خواب به کاهش تورم که در طول روز رخ داده است کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

  • سعی کنید تنها بخوابید

امری طبیعی است شما شریک زندگی، فرزندان و حیوانات خانگی خود را دوست دارید، اما به خصوص در چند هفته اول، باید برای بهبودی سریع تر و هرگونه آسیب به بینی به ویژه در هنگام خواب از آنها دور باشید و تنها بخوابید.

حتی کسانی هم که در بیداری مراقب بینی شما بعد از عمل هستند، ممکن است در خواب بازوی خود را بچرخانند و ناخواسته به بینی شما ضربه وارد شود.

حتی اگر امکان رخ دادن این اتفاق بسیار کم باشد از آنجایی که ساختار بینی شما بعد از رینوپلاستی ناپایدار است، یک ضربه می تواند آسیب جدی به همراه داشته باشد.

این ضربه ها و آسیب ناگهانی می تواند شما را باز به اتاق عمل برگردانده تا این آسیب را برطرف کنید. شاید جالب باشد بدانید که متاسفانه عدم آگاهی کودکان و حیوانات خانگی دلیل بسیاری از صدمات بعد از عمل جراحی است.

  • روی شکم خود نخوابید

باور کنید یا نه بعد از عمل هنوز بینی شما قابل برگشت به حالت اول بوده و در معرض آسیب های جبران ناپذیری خواهد بود. این نکته می تواند برای بسیاری شبیه به کابوس باشد.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که ممکن است فکر کنید که خواب بر روی معده شما اگر همچنان سر خود را در حالت ایده آل حفظ کنید، روی نتایج و روند بهبودی عمل بینی شما تاثیر نمی گذارد، در صورتی که به دلیل فشار، تورم و احتمال بسته شدن سوراخ بینی، توصیه نمی شود که مستقیماً بعد از عمل به روی شکم بخوابید.

خوشبختانه، این مورد را معمولاً فقط در هفته اول باید رعایت کنید. اگر می خواهید روی شکم خود بخوابید، در جلسات معاینه بعد از عمل بینی بهتر است با جراح خود صحبت کنید تا دریابید که آیا می توانید به این حالت بخوابید و یا از چه زمانی مجاز به این کار هستید.

  • برای خواب راحت تر کافئین زیاد مصرف نکنید

در حالی که خود کافئین ممکن است در روند بهبودی شما اختلال خاصی ایجاد نکند، می تواند روی الگوهای خواب شما اثرات نامطلوبی داشته باشد.

این اثرات در نهایت ممکن است منجر به چرخش زیاد در خواب و صدمه دیدن بینی شود. در طی چند هفته اول بعد از انجام عمل بینی، سعی کنید مصرف کافئین خود را، بخصوص درست قبل از خواب محدود کنید.

 

چه مدت بعد از جراحی زیبایی بینی باید مراقب نحوه خوابیدن بود؟

با وجود اینکه بدن پس از عمل بینی به سرعت در روند بهبود قرار می گیرد. هفته اول بحرانی ترین دوره برای درمان جراحی زیبایی بینی است. برای همین باید به صورت جدی به موقعیت و نحوه صحیح خوابیدن در این دوره توجه کرد.

 

چه مدت بعد از جراحی زیبایی بینی باید مراقب نحوه خوابیدن بود؟

 

بعد از 7-10 روز، بیماران می توانند شروع به استفاده از سایر موقعیت ها برای خواب کنند. البته باید مراقب باشید که در این موقعیت ها از فشار آوردن به بینی خودداری کنید و اگر می توانید روند قبل را ادامه دهید و سر خود را در زاویه 45 درجه از بدن خود قرار داده و بخوابید، به این کار مدت زمان بیشتری ادامه دهید.

این موقعیت برای جلوگیری از تورم و احتقان برای چند هفته اول بهترین شکل خوابیدن است.

 

 سخن پایانی

اگرچه به نظر می رسد دستورالعمل های زیادی در مورد بهترین راه برای دستیابی به خواب بعد از انجام عمل بینی وجود دارد، بسیار مهم است که با خواندن و یا شنیدن این دستور العمل ها دچار استرس نشوید.

فراموش نکنید که استرس می تواند خواب شما را مختل کند و بدون استراحت کافی دوران نقاهت شما طولانی تر خواهد شد. استرس و نگرانی در واقع نیروی روانی مورد نیاز برای بهبودی سریع را از فرد می گیرد.

مطمئن شوید که تمام دستورالعمل ها و پیشنهادات داده شده توسط جراح خود را رعایت می کنید و بعد با خیال راحت بخوابید؛ زیرا قرار نیست که همه نتایج با یک صورت لغزش جزئی در این دستورات از بین برود.

اگر حرکت یا چرخشی در خواب اتفاق می افتد به محض اینکه متوجه شدید خود را به حالت عادی برگردانید. پیگیری این عادات علاوه بر کاستن از احتمال آسیب، سیاهی زیر چشم را که از عوارض رینوپلاستی است کاهش خواهد داد و از بروز صدمات بیشتر جلوگیری می کند.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
مشاوره رایگان (واتساپ)