1. خانه
 2. پوست و مو
 3. کاشت مو
 4. مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت و معرفی آن ها

مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت و معرفی آن ها

کلینیک کاشت موی هلیا مورد تایید وزارت بهداشت و درمان

اگر احساس می کنید روز‌به‌روز قدرت ریشه موهای‌تان از بین می‌رود و دیگر صاحب موهایی پرپشت، جذاب و مورد دلخواه نیستید، قطعا زمانش فرا رسیده به یک کلینیک کاشت مو مراجعه کنید اما نه هر کلینیکی.
مراکز کاشت مو بسیار بیشتر از تکنیک کاشت دارای اهمیت است. انتخاب یک مرکز کاشت مو که زیر نظر وزارت بهداشت است به شما کمک می‌کند که با اطمینان هرچه بیشتر کاشت مو را انجام دهید. جهت شناسایی یک مرکز واقعی که زیر نظر وزارت بهداشت است، لازم است که با ویژگی‌های این مراکز کاشت مو تحت نظر وزارت بهداشت آشنا شوید.

اینفوگرافی مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت
اینفوگرافی مشخصات مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت

با مطالعه ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که یک مرکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت چه ویژگی‌هایی دارد. همچنین اگر قصد دارید که یک مرکز پیوند مو زیر نظر وزارت بهداشت راه‌اندازی کنید، به شما خواهیم گفت که وزارت بهداشت چه معیار‌هایی را مورد توجه قرار می‌دهد. سعی کنید اگر قرار است یک مرکز کاشت مو راه‌اندازی کنید، با تمام معیار‌ها و استاندارد‌های وزارت بهداشت پیش بروید زیرا حتی عدم رعایت یک مورد، می‌تواند مرکز کاشت موی شما را به مکانی غیرقانونی تبدیل کند.

چه کسانی مجوز کاشت مو دارند
چه کسانی مجوز کاشت مو دارند

چگونگی تشخیص مرکز کاشت مو مورد تایید وزارت بهداشت

وزارت بهداشت و درمان ایران تنها به مراکزی مجوز کاشت مو می‌دهد که مطابق با آیین نامه‌های تدوین رفتار کند. طبق این آئین نامه‌ها تنها پزشکان متخصصی که دوره‌های پیوند مو را تحت نظر وزارتخانه گذرانده باشند اجازه تاسیس کلینیک کاشت مو را دارند و تحت حمایت و اعتباربخشی سازمان‌های ذیربط قرار خواهند گرفت. توجه داشته باشید که کلینیک‌هایی که نامشان در لیست وزارت بهداشت و انجمن کاشت موی ایران قرار ندارد متخلف و فاقد اعتبار هستند. شما می‌توانید برای استعلام مجوز کلینیک کاشت مو مورد نظرتان چند روش را به کار بگیرید:

مراکز کاشت مو با تاییدیه وزارت بهداشت
معرفی مراکز کاشت مو با تاییدیه وزارت بهداشت
 1. بررسی پروانه فعالیت مرکز کاشت که باید در دیدرس عموم مراجعان قرار داشته باشد
 2. جستجوی نام مسئول فنی مرکز کاشت مو در سایت mwemberserch.irimc.org در قسمت پزشکان پوست. توجه داشته باشید که مسئول فنی کلینیک مورد نظرتان باید پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی و یا فوق تخصصین این رشته باشد.

معرفی مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت

مطالب بیشتر: بهترین روش کاشت مو در ایران

ویژگی های مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت

کاشت مو بیش از ۶۰ سال است که به عنوان یک صنعت به صورت تجاری وارد جوامع مختلف شده است. مشکلات ژنتیکی، استرس، بیماری یا بسیاری دلایل دیگر، می‌تواند رشد و قدرت موی سر را ضعیف کند و در نتیجه احتیاج به عمل کاشت مو پیدا می‌کنید.برای بسیاری از افرادی که جهت کاشت طبیعی مو اقدام می‌کنند مهم است این کار را در کدام مرکز پیوند مو و زیر نظر کدام پزشک انجام دهند. انتخاب مرکز کاشت موی طبیعی اهمیت بالایی در نتیجه نهایی کار دارد.

مرکز پیوند موی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان در تهران و ایران
از آنجا که عمل کاشت مو، عملی است که تا سالیان سال، در زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود، نیاز دارید یک پزشک باتجربه و موفق انتخاب کنید تا هم مو‌هایی زیبا داشته باشید و هم در مراحل پس از کاشت، پرسنل و کارکنان کلینیک از شما مراقبت کنند و کنار شما باشند. اما از آن مهم‌تر این است که مرکز کاشت مویی که انتخاب می‌کنید زیر نظر وزارت بهداشت باشد تا خیال شما را از بابت بسیاری از مسائل راحت کند.
وقتی تصمیم خود را برای ایمپلنت مو نهایی کردید، در واقع نوبت به انتخاب یک مرکز کاشت موی مناسب می‌رسد. برخی در این مرحله می‌خواهند از طاسی ر‌هایی یابند و برخی می‌خواهند مو‌های پرپشت و حجیم داشته باشند.

ویژگی کلینیک معتبر
 1. داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت
 2. فعالیت متخصصان حرفه‌ای و باسابقه در کلینیک
 3. استفاده از تجهیزات پیشرفته برای پیوند مو
انتخاب کلینیک معتبر
 1. بررسی مجوز وزارت بهداشت
 2. نظرسنجی از افرادی که قبلا کاشت مو را انجام داده‌اند.
 3. بررسی نمونه کارهای متخصصین فعال در کلینیک
خدمات کلینیک‌های حرفه‌ای
 1. وجود کادر درمان در کنار متخصص برای کاشت
 2. برگزاری جلسه مشاوره قبل از عمل
 3. حمایت از متقاضی بعد از عمل

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

تا به امروز مراکز پیوند موی بسیار زیادی راه‌اندازی شده است که به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی و نداشتن مجوز وزارت بهداشت، تعطیل شده‌اند در حالی که کلینیک های مجاز کاشت مو به فعالیت خود ادامه می‌دهند. یک کلینیک کاشت مو، قطعا و حتما باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. از حداقل تجهیزات ممکن گرفته تا نصب عکس‌هایی که باعث آرامش خاطر مراجعه‌کنندگان شود. برخی ویژگی‌هایی که یک مرکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت دارا است، شامل موارد زیر است:

۱- متخصصان کلینیک

در ابتدا پزشک متخصصی که در مرکز کاشت مو حضور داشته و کاشت مو را انجام می‌دهد باید یک‌سری کار‌هایی را انجام دهد تا عمل پیوند به نحو احسن انجام‌شده و خیال مراجعه‌کننده نیز از بابت کیفیت کار مرکز کاشت مو آسوده شود. مواردی که پزشک باید در نظر بگیرد شامل موارد زیر است:

 • نیاز است که پزشک حداقل ۱۰ عکس از مراجعه‌کننده‌های قبلی را به متتقاضی فعلی نشان دهد. تمامی عکس‌ها باید قبل و بعد از پیوند مو باشند تا مراجعه‌کننده کیفیت کار این مرکز پیوند مو را به صورت مصور مشاهده کند. با این حال بهتر است خود مراجعه‌کننده مراقب باشد که عکس‌ها واقعی بوده و از وب سایت‌ها گرفته نشده باشد.
 • لازم است پزشک حتی بعد از ارائه عکس مراجعه‌کننده‌های قبلی، شماره تماس یکی دو مورد از مراجعه‌کننده‌ها را در صورت رضایت خود آن‌ها در اختیار متقاضی فعلی قرار دهد. در این صورت مراجعه‌کننده اطمینان بیشتری پیدا خواهد کرد.
 • پزشک باید تخصص پیوند مو داشته باشد. برای این منظور بررسی کنید آیا دکتری که انتخاب کرده‌اید گواهی معتبر از وزارت بهداشت دارد یا خیر. این گواهی باید در معرض دید مراجعه‌کنندگان نصب شود در غیر این صورت چنانچه مراجعه‌کننده قصد دیدن آن را داشته باشد، باید در اختیار او قرار بگیرد.
پیوند مو در کلینیک هلیا زیر نظر وزارت بهداشت
انجمن کاشت موی ایران

تمامی مراحل عمل در مرکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت

 1. مراجعه‌کنندگان صبح به درمانگاه مراجعه می‌کنند، فرم‌های رضایت را امضا می‌کنند و آزمایش‌های مورد نیاز برای ایمنی و عمل ترمیم مو صورت می‌گیرد.
 2. بلافاصله پزشک اطلاعات کلی در مورد کاشت مو، مراحل پیوند مو، جزئیات عمل، انتظارات در مورد نتیجه و رویکرد کلینیک را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد.
 3. سپس فرد مراجعه‌کننده برای عمل پیوند مو، به اتاقی منتقل می‌شود که عمل توسط پزشکان متخصص در آنجا صورت می‌گیرد.
 4. پس از معاینه قسمت‌هایی از سر که باید کاشت یا پیوند انجام بگیرد، با در نظر گرفتن نوع ریزش مو و همچنین برآورد تعداد فولیکول مورد نیاز، ویژگی‌های ریشه مو، سن، آناتومی سر و شکل زیبایی ظاهری فرد، روش کاشت مو مشخص می‌شود.
 5. افراد در این مرحله، کاملا در جریان اتفاقات پیش رو قرار می‌گیرند و نتیجه نهایی ترسیم می‌شود. سپس باقی مراحل در مرکز کاشت مو تحت نظارت وزارت بهداشت، به خوبی انجام خواهد گرفت تا به مو‌های زیبای خود دست پیدا کنید.

بعد از اینکه مراحل انجام کاشت مو را از نظر پزشک متخصص بررسی کردیم، حال سایر ویژگی‌های یک مرکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت را برای شما عنوان می‌کنیم.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش میکروگرافت

ویژگی های مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت

۲- تیم پشتیبانی قوی

مرکز کاشت مو باید علاوه بر پزشک متخصص یک تیم پشتیبانی داشته باشد. لازم است یک تیم پشتیبانی حداقل سه نفره در مرکز حضور داشته باشند تا در صورت نیاز، خدمات ویژه‌ای را به پزشک ارائه دهند. مهارت این تیم پشتیبانی، درست به اندازه مهارت پزشک متخصص اهمیت دارد.

۳- ظاهر و خدمات مناسب

مرکز کاشت مو باید از نظر زیبایی‌شناسی قوی باشد. یعنی نیاز است علاوه بر اینکه کلینیک کاشت مو از ظاهر مناسبی برخوردار باشد، تصاویر قبل و بعد از پیوند مو مراجعه‌کننده‌های قبلی روی دیوار مرکز نصب شود تا متقاضیان فعلی یک دید کلی از مرکز به دست بیاورند. اگر مرکز کاشت مو در محلی واقع است که طبیعت در اطراف آن نیست بهتر است که روی برخی از دیوار‌ها تابلوی مناظر طبیعی نصب شود تا مراجعه‌کننده احساس آرامش بیشتری داشته باشد. سعی شود برای حفظ آرامش متقاضی کاشت مو، تمام جوانب رعایت شود تا اضطراب و استرس از بین برود. محیطی که همراه مراجعه‌کننده در آن به انتظار می‌نشیند نیز باید یک فضای آرام باشد. لازم است که مرکز از سرگرمی‌ها و مجلات مناسب برای سرگرم کردن همراه مراجعه‌کنندگان استفاده کند.

۴- رعایت اصول بهداشتی

کاشت مو یک عمل جراحی کوچک است که اصلا هم درد ندارد و معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد اما علاوه بر این، باید دقت شود ابزار‌هایی که در حین عمل استفاده می‌شود کامل استریل و بهداشتی باشند.

۵- استفاده از نور طبیعی در سالن

لازم است مرکز در تمام اتاق‌های خود از نور طبیعی استفاده کرده باشد تا مراجعه‌کننده تمام فضای داخل کلینیک را به طور کامل ببیند و سپس براساس دیده‌های خود تصمیم بگیرد. از طرفی وجود نور طبیعی در کلینیک، بر روحیه افراد تاثیر می‌گذارد.

۶- استفاده از مواد طبیعی

تمام موادی که پزشک متخصص از آن‌ها استفاده می‌کند باید دارای بافت طبیعی باشد. یک مرکز پیوند مو زیر نظر وزارت بهداشت نباید از مواد شیمیایی یا مواد مصنوعی جهت کاشت مو استفاده کند. چنانچه، چنین موردی مشاهده شود، ممکن است جرایم سنگینی در انتظار مسئولان مراکز کاشت مو باشد.

۷- بهداشت پزشک و تیم پشتیبانی

لازم است که روپوش و دستان پزشک متخصص و تیم پشتیبانی مکررا ضدعفونی و استریل شوند. پزشک و تیم پشتیبانی باید از دستکش‌های مخصوص و استریل حین پیوند مو استفاده کنند.

۸- بهداشت مرکز کاشت مو

بهداشت یک مرکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت تنها در بهداشت فردی پزشک و تیم پشتیبانی محدود نمی‌شود بلکه تمام وسایل و ابزار و اتاق‌ها باید به طور مرتب تمیز و استریل شوند. معمولا مراکز کاشت مویی که زیر نظر وزارت بهداشت هستند از ظروف بادوام و استریل برای کاشت مو استفاده می‌کنند.

مطالب بیشتر: هزینه کاشت مو خانم ها

معیار های انتخاب و تایید یک مرکز زیر نظر وزارت بهداشت

معیار‌هایی که وزارت بهداشت جهت تایید یک مرکز پیوند مو مورد بررسی قرار می‌دهد شامل موارد زیر است:

۱- وزارت بهداشت تمامی مدارک پزشکان مرکز را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. همچنین بعد از اینکه تخصص پزشک در رشته پیوند مو تایید شد، سابقه کاری متخصص را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود حداقل دارای ۱۰ سال سابقه کاری است.

۲- تمام سطوح و ابزار و وسایل مرکز باید کاملا استاندارد و استریل باشند.

معیار های انتخاب یک مرکز پیوند مو زیر نظر وزارت بهداشت

۳- مرکز پیوند مو باید دارای اقدامات حفاظتی در برابر آتش‌سوزی و سایر حوادث باشد. مبلمان مرکز hair transplant باید دارای روکش قابل شستشو و ضد حریق باشد. همچنین این مرکز باید پرسنلی برای ارائه خدمات و نظافت داشته باشد تا در فواصل زمانی معین، نسبت به پاکسازی و تمیز کردن مرکز کاشت مو اقدام کند.

۴- هوای سالن‌ها و اتاق‌ها باید دائما در جریان بوده و آلوده نباشد. داشتن یک تهویه هوای مناسب و مطبوع، از حداقل درخواست‌های وزارت بهداشت است.

۵- رعایت بهداشت فردی پزشک و تیم پشتیبانی و رعایت سایر مواردی که بخشی از ویژگی‌های یک مرکز پیوند مو دارای تاییدیه وزارت بهداشت هستند نیز مهم است.

۶- افراد مشغول به کار در کلینیک باید سابقه جراحی زیبایی داشته باشند. متاسفانه این روز‌ها در مراکز غیرقانونی، این مورد رعایت نمی‌شود.

۷- وزارت بهداشت، همچنین توصیه کرده است فضای اتاقی که ترمیم مو در آن انجام می‌گیرد، حداقل ۱۲ متر مربع باشد. داشتن دیوار‌هایی عایق، استرلیزه شده، تهویه مطبوع و داشتن حداقل دستگاه‌ها و ابزار‌ها، بسیار ضروری است.

۸- پزشک و تیم جراحی، باید با جدیدترین و بروزترین روش‌های کاشت مو آشنایی داشته باشند.

مطالب بیشتر: عوارض کاشت مو

آیا مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت قابل اطمینان هستند؟

بله مراکز پیوند مو زیر نظر وزارت بهداشت کاملا قابل اطمینان هستند. زیرا وزارت بهداشت به صورت مکرر تمام مواردی که در بالا گفتیم را در کلینیک پیوند مو مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اگر مرکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت تنها یکی از موارد مورد اهمیت وزارت بهداشت را رعایت نکرده باشد از پوشش وزارت بهداشت خارج می‌شود تا اینکه دوباره تمامی موارد را رعایت کند. فراموش نکنید که کاشت مو روشی است که باید جدی گرفته شود. این کار باید در یک محیط بیمارستانی توسط افراد متخصص انجام شود. در این مرحله از رفتن به مراکزی که سلامت شما را نادیده می‌گیرند، خودداری کنید. بنابراین وقتی شما مطمئن هستید که مرکز پیوند مو انتخابی دارای تاییده وزارت بهداشت است، با خیال آسوده از بابت تمام مسائل بهداشتی، ایمنی و کیفیت کار، اقدامات لازم را انجام دهید.

آیا مراکز کاشت مو زیر نظر وزارت بهداشت قابل اطمینان هستند؟

به هر حال این مورد را باید گفت که اگر می‌خواهید تفاوت یک کلینیک کاشت موی قابل اطمینان را با یک کلینیک غیرقابل اطمینان بدانید، باید دقت کنید که در مکان‌های غیرقانونی، معمولا پرستار‌ها، پرسنل نظافت و حتی منشی‌ها هم ممکن است عمل کاشت مو را انجام دهند که موضوع بسیار خطرناکی است و باید در مورد آن دقت لازم را به عمل ‌آورید.

اگر می خواهید بهترین تجربه را در زمینه کاشت مو داشته باشید، شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک پوست و مو هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed