1. خانه
  2. پوست و مو
  3. کاشت مو
  4. آیا جهت دادن به موهای کاشته شده صحیح است؟

آیا جهت دادن به موهای کاشته شده صحیح است؟

نحوه جهت دادن به موهای کاشته شده

پس از کاشت مو، بسیاری از زیباجویان مشتاقانه می‌خواهند بدانند که چه زمانی و چگونه می‌توانند موهای خود را حالت دهند و در واقع زمان اصلاح مو بعد از کاشت کی است؟ یکی دیگر از سوالاتی که مراجعان عزیز در کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا معمولاً از ما می‌پرسند این است: “چه مدت پس از کاشت مو می‌توانیم جهت دادن به موهای کاشته شده را آغاز نماییم؟”

دکتر خراسانی در پاسخ به این سوالات می‌گویند: اینکه چقدر می‌توانید موهای خود را پس از کاشت مو کوتاه کنید، بستگی زیادی به این دارد که از کدام روش برای کاشت مویتان استفاده شده باشد. بیمارانی که پیوند موی FUE را انجام داده‌اند معمولاً می‌توانند موهای خود را خیلی کوتاه (درجه ۱ یا ۲) کنند. با این حال، افرادی که روش FUT را انجام داده‌اند، ممکن است لازم باشد که موهای خود را با درجه ۴ یا بلندتر بزنند جای اسکار باقی مانده ناشی از این روش پنهان شود. اما در مورد زمان اصلاح سر بعد از کاشت مو چطور؟

اینفو جهت دادن به موهای کاشته شده
اینفو جهت دادن به موهای کاشته شده

پس از کاشت مو، در قسمت گیرنده پوست سر، زخم و تورم ایجاد می‌شود. در ۵ روز اول، گرافت‌های تازه کاشته شده، بسیار شکننده هستند و باید مراقب بود که آن‌ها را لمس نکنید. ما معمولاً به افراد توصیه می‌کنیم قبل از اصلاح مو بعد از پیوند مو، ۸ الی۱۰ روز صبر کنند. بعد از گذشت این مدت، گرافت‌ها ایمن می‌شوند و باید بدون آسیب رساندن به آن‌ها و یا به خطر انداختن روند بهبودی، مو‌ها را اصلاح کرد یا جهت داد. به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر صبر کنید، جای زخم و قرمزی بیشتر بهبود می‌یابد و ضخامت مو‌ها بیشتر می‌شود.

جهت دادن به موهای کاشت شده
آیا جهت دادن به موهای کاشته شده درست است؟

آیا جهت دادن به موهای کاشته شده صحیح است؟

در صنعت مد و زیبایی در جهان، داشتن موهای پرپشت و خوش‌حالت، یک امتیاز ویژه برای افراد محسوب می‌شود. در نتیجه اگر دچار ریزش شدید و یا طاسی سر شده‌اید، بهترین راهکار درمانی، پیوند مو خواهد بود. با وجود روش‌های مختلف ایمپلنت مو، از دست دادن و یا کم‌پشت شدن شدید مو‌ها، دیگر یک نگرانی همیشگی نیست. به طور کلی بشر راه‌حل همه نیاز‌های خود را پیدا می‌کند و برای این مسئله نیز، از چندین دهه قبل کاشت مو به عنوان یک راه‌حل کارساز معرفی گرفته شده است.

یکی از سوالاتی که اغلب مراجعه‌کنندگان از ما می پرسند این است که اصلاح سر بعد از کاشت طبیعی مو چه زمان امکان‌ پذیر است؟ با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیم داریم در این مقاله به تفصیل پیرامون این موضوع صحبت کنیم.

اولین زمان برای اصلاح موی سر باید حداقل ۱۰ روز صبر کنید و بعد اگر متخصص اجازه داد، موها را کوتاه کنید.
اولین زمان شانه زدن موی سر تا یک ماه به هیچ عنوان موی سر را شانه نکنید چون فولیکول‌های پیوندی در ابتدا حساس بوده و با کوچکترین فشار، جابجا شده و از بین می‌روند.
چند نکته برای شانه زدن مو
  1. استفاده از برس یا شانه مناسب
  2. شانه زدن مو حداکثر دو بار در روز
  3. نکشیدن برس یا شانه به پوست سر
استفاده از مواد حالت‌دهنده مو تا چند ماه به سراغ مواد حالت‌دهنده مو نروید زیرا این مواد شیمیایی قطعا به فولیکول‌ها آسیب خواهند زد.

آیا جهت دادن به موهای کاشته شده صحیح است؟

موی کم‌پشت اساسا می‌تواند محدودیت‌هایی برای فرد به وجود بیاورد اما همه این محدودیت‌ها در نهایت رفع‌ شدنی هستند. همیشه پرسش‌ها و ابهام‌های زیادی در مورد مو‌های کاشته شده وجود دارد اما در حال حاضر پدیده کاشت طبیعی مو در جایگاهی قرار گرفته که می‌تواند به راحتی، همه ابهام‌های بزرگ را برطرف کند.

برای اطلاع از هزینه کاشت مو خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با کاشت مو و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

دوام و استحکام موهای کاشته شده چقدر است؟

متد‌های متفاوتی برای انجام ایمپلنت مو در دنیا وجود دارد که هر یک از آن‌ها علاوه بر تفاوت در شیوه و نحوه انجام کار، در نتیجه بدست آمده و مزایا و معایب نیز تفاوت‌هایی دارند که سبب تمایز آن‌ها از یکدیگر می‌شود. اما علی‌رغم این اختلافات، یک عامل مشترک در اکثر روش‌ها به چشم می‌خورد و آن، پیوند مو با استفاده از مو‌های خود شخص است.

دوام و استحکام موهای کاشته شده چقدر است؟

برای انجام کاشت مو طبیعی، پزشک تعدادی از فولیکول‌ها و مو‌های موجود در ناحیه‌ای از سر که دارای مو‌های باکیفیت و مقاوم است را به طور دقیق برداشت می‌کند و آن‌ها را طی فرآیندی و به دقت به ناحیه کم‌پشت سر پیوند می‌کند. اما یکی از مهم‌ترین سوالات که ممکن است به ذهن افراد متقاضی کاشت مو نیز خطور کند این است که آیا مو‌های کاشت شده در عمل ترمیم مو مقاوم و محکم می‌باشند؟ قطعا پاسخ این سوال مثبت است و می‌توان به سادگی با اشاره به دو عامل، آن را برای افراد متقاضی ترمیم مو اثبات کرد:

  1. عامل اول این که پزشک قبل از شروع کاشت مو طبیعی، به طور کامل نواحی مختلف موی سر را بررسی می‌کند تا ناحیه‌ای که دارای مو‌های باکیفیت است را تعیین کند. پس از آن طی فرآیندی، پزشک مو‌ها و فولیکول‌های موجود در این ناحیه را با دقت و حساسیت بالا برداشت کرده و از آن‌ها برای کاشت در ناحیه هدف استفاده می‌کند. به همین علت مو‌های کاشت شده در این ناحیه دارای مقاومت بالایی هستند.
  2. عامل دیگر این است که پس از گذشت چند هفته از کاشت طبیعی مو، مو‌های جدید در جای خود استحکام می‌یابند و خود را با شرایط جدید وفق می‌دهند. پس جای هیچ نگرانی در مورد مقاومت و ماندگاری مو‌های کاشته‌شده نیست و می‌توان با خیال آسوده ترمیم مو را انجام داد.

ریزش مو پس از انجام عمل کاشت، امری کاملا طبیعی است. پس از رشد اولیه مو‌های کاشته‌شده، در پایان ماه اول، درصد زیادی از این مو‌ها ریزش می‌کنند. دوران استراحت مو‌ها حدود سه یا چهار ماه است و سپس، رشد مجدد مو‌ها آغاز می‌شود. در نتیجه، همه افرادی که پیوند مو را تجربه می‌کنند، پس از مدتی دچار ریزش اولیه می‌شوند اما در نهایت دوباره صاحب مو‌هایی خواهند شد که در بسیاری از موارد، ممکن است از مو‌های اولیه نیز مستحکم‌تر و بادوام‌تر باشند.

این روند درست شبیه همان اتفاقی است که برای دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی رخ می‌دهد. سپری کردن دوره ریزش یا همان دوره شوک، در نهایت به یک دوره پایدار و مستحکم ختم خواهد شد. بعد از شروع رشد مجدد موهای پیوندی، اکنون باید از آن‌ها همانند موهای قبلی خود مراقبت کرده و اصلاح موهای پیوند شده نیز آغاز می‌گردد.

آیا می توان موهای کاشته شده را شانه کرد؟

از جمله سوالات متداول و رایج بین افراد متقاضی انجام کاشت طبیعی مو، ‌شانه کردن مو‌ها پس از کاشت مو می‌باشد که دارای اهمیت بالایی بوده و باید حتما نکاتی را در نظر بگیرند. برخلاف باور و عقیده گذشته که‌ شانه کردن و برس کردن مو‌ها سبب افزایش خون‌رسانی به مو‌های سر شده و باعث تقویت و افزایش کیفیت مو‌ها می‌شود، اخیرا پزشکان بر این عقیده هستند که تنها یک الی دو بار برس کردن مو در طول روز برای افزایش خون‌رسانی کافی می‌باشد. اما با توجه به این که پس از ترمیم مو، مو‌های کاشته شده از استحکام و مقاوت کمی برخوردار هستند و هنوز نتوانسته‌اند در بستر جدید خود استحکام یابند، لذا ‌شانه کردن مو‌ها برای مدت حداقل یک ماه ممنوع می‌باشد و پزشک متخصص حتما این نکته مهم را به فرد پس از پیوند مو گوشزد خواهد نمود.

از حدود یک ماه بعد از عمل کاشت طبیعی مو، می‌توان شیوه روتین ‌شانه کردن مو‌ها را در پیش گرفت. بسیار مهم است که پس از عمل پیوند مو، بیشترین مراقبت برای گرفتن بهترین نتیجه صورت بگیرد.
اولین روز‌ها و هفته‌های بعد از ایمپلنت مو، برای مراقبت از تغییرات جدید، حیاتی به نظر می‌رسند. در صورتی که این دوران طلایی و مهم با سهل‌انگاری سپری شوند، ممکن است عمل در نهایت نتیجه خوبی به همراه نداشته باشد. دقت از مراقبت از مو‌ها، درست به اندازه خود عمل کاشت مو، حساس و مهم خواهد بود.

آیا می توان موهای کاشته شده را شانه کرد؟

پس از پیوند طبیعی مو به دلیل این که مو‌های کاشته شده بسیار حساس هستند، معمولا ناحیه را با استفاده از باند به خوبی پانسمان می‌کنند تا فولیکول‌ها دچار آسیب و عفونت نشوند. ‌شانه کردن مو‌ها در این مدت زمان علاوه بر این که سبب جا به جایی فولیکول‌ها می‌شود، ممکن است باعث بروز عفونت در این ناحیه گردد که آثار و مشکلات بدی را برای شخص به وجود می‌آورد.

مطالب بیشتر: ترمیم مو

روش درست شانه کردن و فرم دادن مو بعد از کاشت مو

طبیعتا پس از انجام کاشت مو طبیعی، پزشک متخصص مراقبت‌ها و نکات مهم را به شما تذکر خواهد داد تا با رعایت این نکات، دچار مشکلات خاصی نشوید و بتوانید به نتیجه مثبت و دلخواه خود دست یابید.

کاشت مو، می‌تواند شروعی برای تغییر عادت‌های قدیمی در نگهداری از مو‌ها باشد. در حقیقت اگر پیش از این، فرد روش‌های غلطی در مراقبت از مو‌های خود داشته، حالا با این «شروع دوباره» می‌تواند همه آن عادت‌ها را عوض کند و راه و روش‌های سالم‌تری را برای محافظت از مو‌ها و ‌شانه‌زدن آن‌ها در نظر بگیرد.

روش درست شانه کردن و فرم دادن مو بعد از کاشت مو

کاشت مو، می‌تواند شروعی برای تغییر عادت‌های قدیمی در نگهداری از موها باشد. در حقیقت اگر پیش از این عمل، فرد روش‌های غلطی در مراقبت از موهایش داشته، حالا با این «شروع دوباره» می‌تواند همه آن عادت‌ها را عوض کند و راه و روش‌های سالم‌تری را برای محافظت از موها و شانه‌زدن آن‌ها در نظر بگیرد.

واضح است که کاشت مو، امکان شانه‌زدن موها را از بین نمی‌برد. همه آن‌هایی که این عمل را سپری می‌کنند، در نهایت در زمان درست، شانس شانه‌زدن و تغییر دادن حالت موها بعد از کاشت مو را به دست می‌آوردند. فقط کافی است که کمی صبور باشند و برای رسیدن آن زمان، بیش از حد عجله به خرج ندهند.

هیجان زیاد بعضی‌ از افراد به خاطر تغییرات ناشی از کاشت مو، ممکن است دردسرهایی برای آن‌ها درست کند. چرا که آن‌ها معمولا برای انجام کارهای تازه با موهای جدید، بیش از حد عجله به خرج می‌دهند. آن‌ها باید منتظر بمانند تا کاملا به مرحله درست شانه زدن مو و ایجاد تغییرات جدید در آن برسند.

از آن به بعد، یک زندگی کاملا عادی برای این افراد و موهای‌شان آغاز خواهد شد. این دوران هم درست مثل گذشته، به آن‌ها در مورد موهای‌شان آزادی عمل خواهد داد اما توجه به جزئیات در این دوره زمانی، کمی مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌تر از گذشته است. مثل هر عمل جراحی دیگر، کاشت مو در اولین روزهای بعد از جراحی، زخم‌هایی روی سطح سر باقی می‌گذارد. برای شانه زدن اصولی مو، باید به این زخم‌ها توجه زیادی کرد.

روش درست شانه کردن موها پس گذشت مدت زمان بهبودی نیز از جمله نکات مهم می‌باشد که باید مورد توجه بیمار قرار گیرد. بیمار باید در حین شانه کردن موهای خود جهت شانه را هم جهت با موهای کاشته شده انجام دهد و به هیچ وجه برخلاف جهت شانه نکند. همچنین بیمار نباید در حین شانه کردن فشار زیادی را بر ناحیه کاشت‌شده به وجود آورد تا موهای کاشت‌شده آسیبی از این بابت نبینند.

آیا می توان موهای کاشته شده را جهت داد؟

همانطور که در قسمت بالا نیز ذکر شد، روش شانه کردن پس از انجام پیوند مو جزء نکات و مراقبت‌های مهم برای فرد به شمار می رود. قطعا هر فردی دوست دارد گاهی اوقات موهای خود را در سایر جهت‌ها شانه کرده و فرم مناسبی به آن بدهد. اما برای افرادی که کاشت مو طبیعی را انجام داده‌اند این موضوع کمی متفاوت می‌باشد و افراد باید کمی احتیاط نمایند.

آیا می توان موهای کاشته شده را جهت داد؟

فرد نباید به هیچ ‌وجه تا چند ماه پس از انجام کاشت مو (hair transplantation) و رسیدن به بهبودی کامل، موهای کاشته شده خود را در جهت‌های دیگر فرم بدهد زیرا سبب ریزش و از بین رفتن موها خواهد شد. معمولا پیشنهاد می‌شود که حتما مو‌ها را در جهت کاشت شده فرم دهند اما اگر شخص قصد فرم دادن موهای کاشت شده در جهت دیگر را داشته باشد، می‌تواند به مرور این کار را انجام دهد. البته نباید به یکباره جهت مو‌ها را به مقدار زیاد تغییر داد.

آیا فرم دهی و تغییر استایل مو بعد از کاشت مو خطرناک است؟

پس از انجام پیوند مو و اتمام دوره نقاهت و بهبودی آن که معمولا ۶ ماه به طول می‌انجامد، می‌توان به مرور فرم و حالت مو‌های کاشته شده را نیز تغییر داد و به مدل و فرم دلخواه خود تبدیل کرد. البته لازم به ذکر است که در مدت نقاهت این عمل سبب کند شدن روند بهبودی خواهد شد و حتی ممکن است نتایج و آثار ناخوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد. اما پس اتمام این دوره، شما می‌توانید علاوه بر جهت دادن به موهای کاشته شده، از مواد آرایشی و بهداشتی مانند ژل‌ها و اسپری‌های سالم و بی‌ضرر استفاده کنید و مدل یا فرم مو‌های خود را طبق سلیقه دلخواه خود تنظیم کنید.

آیا فرم دهی و تغییر استایل مو بعد از کاشت مو خطرناک است؟

همچنین ممکن است عده‌ای از افراد قصد تغییر استایل مو‌های خود را داشته باشند که نیاز به کوتاه کردن مو‌ها باشد. در این صورت نیز پس از اتمام دوره نقاهت، هیچ مانعی برای اصلاح موی پیوند شده وجود ندارد و می‌توان با خیال آسوده موی سر را کوتاه کرد.

افرادی که پیوند مو انجام داده‌اند، بهتر است در زمان کوتاه کردن موی کاشت شده در آرایشگاه، این مسئله را با آرایشگر در میان بگذارند. البته این بدان معنا نیست که اطلاع ندادن چنین موضوعی، الزاما خطر آفرین خواهد بود اما دقت و پرهیز از سهل‌انگاری در چنین مواردی، نقش مهمی در وضعیت نهایی مو‌ها خواهد داشت.
چند ماه پس از عمل کاشت مو و در زمان کوتاه کردن مو‌ها، استفاده از ماشین اصلاح همچنان توصیه نمی‌شود و استفاده از قیچی، پیشنهاد بهتری است. حس مرتب کردن مو پس از مدت‌ها، حس بسیار شیرین و دلچسبی است اما رسیدن به آن، تنها با رعایت اصول کلیدی ممکن خواهد شد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا  و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت کاشت مو خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code