جراحی بینی

دلایل حالت تهوع و استفراغ بعد از جراحی بینی چیست؟

دلایل حالت تهوع و استفراغ بعد از جراحی بینی

حالت تهوع و استفراغ بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین عمل های زیبایی در دنیا محسوب می شود که در دهه های اخیر مورد توجه افراد بسیار زیادی در دنیا قرار گرفته است. داشتن بینی بد فرم علاوه بر تاثیر گذاری منفی در زیبایی چهره، سبب کاهش اعتماد به نفس شخص نیز می شود.

اما یکی از مهم ترین قسمت های جراحی بینی که برای بسیاری از افراد متقاضی آن سوالات و ابهاماتی وجود دارد، پس از عمل بینی است که باید علاوه بر رعایت نکات مراقبتی در این زمان، عوارض های جانبی ناشی از آن را شناخته و به خوبی مدیریت و کنترل کنند تا مشکلات خاصی برای سلامتی آن ها به وجود نیاید.

 حالت تهوع و استفراغ بعد از جراحی بینی

دلیل حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل زیبایی بینی چیست؟

امروزه بسیاری از جراحی هایی که در دنیا چه در جهت درمان و چه زیبایی انجام می شود دارای برخی عوارض جانبی می باشد که پس از اتمام عمل برای شخص به وجود آمده و باعث بروز شرایط سختی می شود. طبیعتا جراحی بینی نیز از جمله عمل هایی می باشد که پس از انجام آن برای شخص متقاضی عارضه ای به وجود خواهد آمد که نیاز به کنترل و مدیریت آن ها در جهت بهبودی سریع تر می باشد.

لذا یکی از عوارض جانبی که پس از جراحی بینی برای افراد به وجود می آید، بروز حالت تهوع و استفراغ پس از عمل می باشد. عوامل زیادی می توانند احساس تهوع را برای افراد به وجود آورند اما برای افرادی که از این عمل زیبایی استفاده می کنند عمده ترین علت آن استفاده از دارو های بیهوش کننده برای انجام عمل بینی است.

برای جراحی بینی نیاز به بیهوش کردن شخص به منظور جلوگیری از بروز احساس درد و ناراحتی در حین انجام عمل می باشد. لذا با توجه به این که بیهوشی دارای انواع مختلفی است و برای انتخاب آن پزشک متخصص به هدف و نوع متدی که در عمل بینی بکار می برد، شخص را بیهوش می کند.

نکته قابل توجه در این رابطه این است که عارضه تهوع و استفراغ پس از عمل در نوع های مختلف بیهوشی با یکدیگر تفاوت دارد و هر چقدر دوز و تاثیر بیهوشی آن بیشتر باشد، احتمال بروز تهوع و استفراغ بیشتر است.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

تاثیرات استفاده از داروی های بیهوشی موقتی بوده و پس از چند روز به طور کامل از بدن خارج خواهند شد.

همچنین لازم به ذکر است برای افرادی که دچار چاقی مفرط، اضطراب شدید، سن بالای 50 سال و غیر سیگاری هستند احتمال بروز چنین حالت هایی نسبت به داروهای بیهوشی بیشتر از سایر افراد دیگر می باشد.

عامل مهم دیگری که از علل بروز این عارضه محسوب می شود کم آبی بدن می باشد. در واقع پس از عمل، بدن دچار کم آبی شدید می شود و از طرفی معده خالی شخص با توجه به تزریق داروی بیهوشی، حرکاتش بسیار کند تر خواهد شد. لذا در صورت استفاده از دارو ها با معده خالی و عدم رعایت رژیم غذایی مناسب بعد از عمل می تواند زمینه ساز بروز تهوع و استفراغ در شخص شود.

 

راه کارهای پیشگیری از بروز حالت تهوع بعد از جراحی بینی

 • یکی از ساده ترین روش هایی که می توان با استفاده از آن حالت تهوع بعد از عمل را کنترل کرد، استفاده از یک پد اسکوپولامین می باشد. این پد کوچک را پس از انجام عمل بر پشت گوش شخص می چسبانند و باعث کاهش حالت تهوع و همچنین سر گیجه می شود.

 

راه کارهای پیشگیری از بروز حالت تهوع بعد از جراحی بینی

 

 1. روش دیگر استفاده از دستبند های مخصوص است. این دستبند ها در کنترل حالت تهوع افراد پس از جراحی بسیار موثر است و با ایجاد فشار در نقطه خاص سبب کاهش تهوع می شود.
 2. استفاده از برخی گیاهان خوراکی مانند زنجبیل نیز می تواند در کنترل این حالت کارایی داشته باشد. لذا می توان پس از عمل مقداری زنجبیل، آب لیمو تازه و آب جوش را با هم مخلوط کرده و بنوشید.
 3. امروزه داروهایی در دنیا تولید می شود که جهت کاهش حالت تهوع و استفراغ می باشند. لذا می توان با توجه به نظر پزشک از آن ها در دوز های مناسب استفاده کرد.

همان طور که در قسمت فوق به آن اشاره شد راه کار های متعددی برای کاهش این احساس بعد از عمل وجود دارد لذا هیچگونه جای نگرانی برای افراد متقاضی وجود ندارد و می توان به سادگی با استفاده از روش های فوق از بروز آن پیشگیری کرد.

 

عوارض جانبی ناشی از انجام جراحی بینی

طبیعتا علاوه بر وجود حالت تهوع و استفراغ برای افرادی که از جراحی بینی استفاده می کنند، دیگر مواردی وجود دارد که در صورت عدم انجام نکات مراقبتی ممکن است در طول دوران نقاهت شخص به وجود بیاید.

 

عوارض جانبی ناشی از انجام جراحی بینی

 1. از جمله عوارض جانبی شایع در میان متقاضیان جراحی بینی، بروز بی حسی در برخی از نقاط بینی برای چند روز می باشد؛ که البته لازم است حتما پزشک متخصص خود را در اطلاع قرار دهید تا در صورت نیاز اقدامات لازم انجام گیرد.
 2. ممکن است در برخی از افراد پس از عمل خونریزی هایی در این ناحیه به وجود آید که ممکن است خطرناک باشد و باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. از دیگر عوارض جراحی بینی، بروز زخم در داخل آن می باشد که کاملا طبیعی بوده و باید از آن به خوبی مراقبت کرد تا روند بهبودی خود را به سرعت طی کند.
 4. شایع ترین عوارض ناشی از عمل بینی، بروز تورم در آن پس از عمل است. این عارضه تقریبا در تمامی متقاضیان آن به وجود می آید و تا چند روز باقی می ماند.
 5. کبودی در ناحیه بینی نیز در میان مراجعه کنندگان جراحی بینی رایج بوده و بروز یافتن آن کاملا طبیعی می باشد که به همراه تورم پس از چند روز از بین می رود.
 6. بروز عوارض جانبی ممکن است در اثر اشتباهات پزشکی نیز به وجود بیاید که از جمله می توان آسیب رسانی به عصب های موجود در نواحی بینی می باشد. لذا در صورت به وجود آمدن آن ممکن است هیچ گونه حسی در ناحیه بینی نداشته باشید.
 7. درد نیز از شایع ترین موارد ناشی از عمل بینی به شمار می رود. البته درد پس از عمل موقتی بوده و می توان آن را به راحتی با قرص های مسکن رفع کرد.

همان طور که نکات فوق ذکر شد انجام مراقبت ها پس از جراحی بینی اهمیت بسیار زیادی در رفع و پیشگیری از بروز عوارض جانبی دارا می باشد. لذا توصیه می شود علاوه بر رعایت نکات مراقبتی، حتما در انتخاب پزشک متخصص تحقیق و پرس و جو کنید و به سراغ پزشکی متبحر و با دانش در این زمینه مراجعه نمایید.

نکات مراقبتی جهت پیشگیری از عوارض جانبی بعد از جراحی بینی

 1. استراحت کردن شخص پس از عمل بینی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و در کنترل و پیشگیری از بروز عوارض جانبی نقش کلیدی دارد.
 2. تغذیه پس از عمل نیز دارای ضرورت و اهمیت بالایی بوده و لازم است تا برخی نکات در رابطه با آن رعایت شود تا از بروز مشکلات جدید برای شخص پیشگیری شود. لذا توصیه می شود غذا ها و خوراکی های ذکر شده توسط پزشک را استفاده نمایید.
 3. چسب زدن پس از انجام جراحی بینی نیز دارای اهمیت زیادی بوده و در کنترل و رفع برخی از عوارض جانبی از جمله تورم در این ناحیه بسیار تاثیر گذار می باشد.
 4. شستشو پس از این عمل زیبایی برای افراد مهم تلقی می شود زیرا عدم شستشوی به موقع و از بین بردن آلودگی های موجود در این ناحیه می تواند علاوه بر کند شدن روند بهبودی زخم ها سبب بروز عوارضی از جمله عفونت شود.
 5. متقاضیان این عمل زیبایی باید توجه داشته باشند که از خندیدن و حرف زدن بیش از حد خودداری کنند زیرا می تواند سبب بروز خونریزی پس از عمل شوند.
 6. از دست زدن و یا ماساژ این ناحیه و همچنین از ضربه خوردن بینی باید تا حد امکان خودداری کرد زیرا این موارد نیز می تواند باعث خونریزی و شل شدن زخم ها شود.
 7. پس از عمل باید توجه شود که استحمام با آب بسیار گرم به مدت چند هفته انجام نشود زیرا می تواند سبب افزایش میزان تورم و کبودی در آن شود.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان