1. خانه
 2. پوست و مو
 3. تزریق ژل
 4. ۱۸ توصیه مراقبتی بعد از تزریق ژل خط خنده (آپدیت ۱۴۰۱)

۱۸ توصیه مراقبتی بعد از تزریق ژل خط خنده (آپدیت ۱۴۰۱)

اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده

بسیاری از زنان و مردان به دلیل ژنتیک و یا بالا رفتن سن شاهد ایجاد خط خنده در صورت خود می‌شوند. از آنجایی که ایجاد خط خنده باعث زیاد دیده شدن سن افراد می‌شود به دنبال راه حلی برای پیشگیری و برطرف کردن این مشکل می‌گردند. یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها در این زمینه تزریق ژل به خط خنده است. تزریق ژل نوعی عمل زیبایی غیر تهاجمی محسوب شده و نیازی به گذراندن دوره نقاهت سخت و طولانی مدتی ندارد. اما انجام برخی اقدامات پس از تزریق ژل خط خنده برای رسیدن به نتیجه مثبت نهایی و ماندگاری بالای نتایج اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا تمامی افراد مراقبت های بعد از تزریق ژل به خط خنده را جدی بگیرند.

اینفوگرافیک اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده

ما نیز در این مقاله به نوبه خود تلاش کرده‌ایم تا موارد مهم در مورد مراقبت بعد از ژل خط خنده را مورد بررسی و معرفی قرار دهیم. اگر به دنبال کلینیک و پزشکی معتبر و شناخته شده در این زمینه هستید کلینیک تخصصی هلیا با حضور دکتر خراسانی را پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید در مورد جزئیات کار و مراقبت‌های ضروری در این زمینه با مشاوران ما تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده چیست

مهم ترین اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده

بعد از تزریق ژل به خط خنده لازم است که فرد یکسری اقدامات را جهت بهبودی کامل به انجام برساند. در واقع تزریق ژل نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است و فرد باید این توصیه‌های پزشکی را به طور کامل رعایت نماید. در صورتی که مراقبت ‌های لازم پس از تزریق ژل خط خنده جدی گرفته نشود ممکن است که تزریق ژل، شما را به نتیجه‌ی دلخواه نرساند. تمامی توصیه‌های لازم به منظور مراقبت پس از تزریق ژل توسط پزشک و یا پرستار در جلسه‌ مشاوره‌ای که قبل از تزریق ژل خط خنده برگزار می‌شود، به شما گفته می‌شود و لازم است که آن‌ها را یادداشت نمایید تا پس از تزریق ژل به آن‌ها عمل کنید. اما در این مقاله سعی کرده‌ایم برخی از نکات ضروری را که پس از تزریق ژل باید به آن‌ها عمل کنید، بیان کرده و اطلاعاتی مفید در اختیار شما قرار دهیم.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل خط خنده
 1. تا چند ساعت دراز نکشید.
 2. بهتر است تا یک هفته در زمان خوابیدن به پشت بخوابید تا فشاری به محل تزریق وارد نشود.
 3.  همچنین تا یک هفته در زمان خواب سر زاویه ۴۵ درجه با بدن داشته باشد تا ورم برطرف شود.
نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژل تا ۲۴ ساعت صورت خود را نشویید و پس از آن حداقل تا مدت یک هفته از شوینده ملایم و آب ولرم برای شستن صورت استفاده کنید.
آرایش کردن بعد از تزریق فیلر خط خنده با یک هفته از آرایش کردن صورت پرهیز کنید چون از یک سو فشار آوردن به صورت باعث جابجایی ژل شده و از سوی دیگر مواد آرایشی از طریق روزنه ایجاد شده در اثر ورود سوزن، به پوست نفوذ کرده و باعث عفونت می‌شوند.
تغذیه بعد از تزریق فیلر خط خنده
 1. روزانه باید آب کافی بنوشید تا سرعت جذب اسید هیالورونیک در بدن پایین بیاید.
 2.  همچنین میوه و سبزیجات را به مدت یک هفته بیشتر کنید تا سرعت ریکاوری بدن بالا رفته و عوارضی همانند التهاب و ورم برطرف شوند.

اقدامات موثر بعد از تزریق ژل خط خنده

دیگر اقدامات موثر بعد از تزریق ژل خط خنده

پس از تزریق ژل خط خنده ممکن است که قرمزی، تورم، حساسیت و یا خارش در ناحیه‌ تحت درمان وجود داشته باشد که اینگونه عوارض طبیعی هستند و جای نگرانی در مورد آن‌ها نیست.
اینگونه عوارض، عوارضی کوتاه مدت بوده که به طور کلی پس از یک الی دو روز از بین ‌می‌روند و در صورتی که از بین نرفتند لازم است که فرد به کلینیک زیبایی مراجعه کرده و پزشک را در جریان بگذارد. در ضمن تورم اولیه پس از تزریق ممکن است که بیشتر از دو روز طول بکشد و احتمال دارد در برخی افراد تا یک هفته ادامه داشته باشد. این بدین معنی است که پس از تزریق ژل، نتیجه‌ نهایی حاصل نمی‌شود و فرد باید به مدت ۲ الی ۴ هفته صبر کند تا تمامی عوارض جانبی برطرف شده و بتوان نتیجه کار را رویت نمود.برای اینکه دوره نقاهت به خوبی سپری شده و عارضه‌ها تشدید نشوند، لازم است چند نکته را به خاطر داشته باشید:

 1. در برخی موارد به منظور جلوگیری از جابجایی ژل تزریق شده، از یک نوار چسب کاغذی استفاده می‌شود که لازم است فرد به مدت سه روز این نوار کاغذی را بر روی صورت خود نگه داشته و از کندن آن خودداری نماید.
 2. برای روز اول پس از تزریق ژل می‌توانید از کمپرس یخ در ناحیه‌ تحت درمان استفاده کنید و هر دو ساعت یک بار این عمل را به مدت ۲ الی ۱۰ دقیقه تکرار نمایید. پس از آن، روزانه یک الی دو بار این عمل را انجام دهید. تنها به یاد داشته باشید که از وارد کردن فشار زیاد به این ناحیه خودداری کنید مگر انکه پزشک شما دستور این کار را داده باشد.
 3. تیلنول و یا دارو‌های هم گروه آن را می‌توان برای کاهش درد و ناراحتی پس از تزریق استفاده نمود. همچنین قرص آرنیکا و یا کرم‌های آرنیکا را نیز می‌تواند به منظور کاهش تورم و کبودی نیز استفاده کرد. اما لازم است که قبل از مصرف این دارو‌ها حتما پزشک خود را در جریان این امر قرار دهید.
 4. سعی کنید برای خوابیدن از دو بالش استفاده نمایید. حتما به پشت بخوابید تا ژل تزریق شده به صورت شما، حرکت نکرده و جابجا نشود. در ضمن لازم است که از مصرف دارو‌هایی مانند آسپرین خودداری کنید چرا که این دارو سبب خونریزی و کبودی در ناحیه‌ تحت درمان می‌شود.
 5. پس از تزریق ژل، از مصرف الکل و دخانیات به مدت ۱۲۰ ساعت خودداری کنید.
 6. مصرف مایعات و آب زیاد به شما در تسریع روند بهبودی کمک شایانی می‌کند.
 7. از مصرف ویتامین E، زنجبیل، جینکو، جینسینگ و سیر پرهیز نمایید. در ادامه درباره اثر این مواد توضیحات مختصری آورده شده است.
 8. از ایجاد هر گونه فشار، لمس و مالش دادن به مدت ۶ ساعت پس از تزریق ژل به خط لبخند خودداری کرده و تا حد امکان محل درمان شده را دستکاری نکنید.
 9. ممکن است عدم انجام فعالیت‌های روزانه برای بسیاری از افراد پس از انجام هرگونه درمان و یا عمل زیبایی مشکل باشد اما اگرچه تزریق ژل نوعی درمان زیبایی غیر تهاجمی می‌باشد و خطرات زیادی به همراه ندارد، لازم است که به مدت ۳ روز از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری کرده و از آن‌ها به دور باشید.
 10. همانطور که می‌دانید انجام چندین عمل زیبایی به طور همزمان برای بدن مضر بوده و خطراتی را به دنبال دارد. در صورتی که خواستار انجام درمان‌هایی نظیر لیزر، سونوگرافی، لایه‌برداری پوست صورت و یا میکرودرم هستید، باید به مدت ۲ هفته صبر کرده و سپس برای انجام درمان‌های نام برده شده اقدام نمایید.
 11. سعی کنید تا روز بعد از تزریق ژل، از استفاده از مواد آرایشی بر پوست لب و صورت خود خودداری نمایید زیرا ممکن است جوش‌های چرکی در نواحی لب‌ها ایجاد شوند. اگر مجبور به استفاده از لوازم آرایشی هستید، توصیه می‌شود که حتما از لوازمی استفاده نمایید که دارای کیفیت بالا باشند. همچنین می‌توانید از پماد Aquaphor نیز برای ترمیم و آبرسانی به پوست استفاده کنید.
 12. اگر پس از گذشت چند روز همچنان درد، تورم، قرمزی، تاول و یا خارش، ادامه‌دار بودند به پزشک خود مراجعه کرده و جویای علت و درمان باشید.
 13. پیروی از رژیم غذایی سالم نیز به نوبه‌ای می‌تواند بر زیبایی و نتایج نهایی تاثیر‌گذار باشد. مواد مصرفی روزانه تاثیر مستقیم و زیادی بر پوست صورت دارند. بطور مثال استفاده از شیرینی و مواد قندی و یا مصرف غذا‌های فرآوری شده می‌توانند موجب افزایش التهابات و تاثیرگذاری منفی بر پوست شوند.
 14. از دیگر مواردی که موجب تخریب بافت پوست می‌شود، استرس روزانه‌ای است که همگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. تخریب پوست توسط استرس باعث آزاد شدن هورمونی به نام کورتیزول می‌شود که موجب از بین رفتن انعطاف‌پذیری و کشش پوست شده و به روند پیری و ایجاد چین و چروک سرعت می‌بخشد. برای کاهش استرس راه‌های زیادی وجود دارد. تکنیک‌های یوگا و مدیتیشن، استرس و فشار‌های وارده در روز را کاهش داده و به سلامت پوست صورت نیز کمک می‌کنند.

تمامی موارد ذکر شده به نحوی مراقبت از پوست بوده که انجام آن‌ها می‌تواند تاثیرات حاصل از تزریق ژل را افزایش دهند. از آنجایی که فیلرهای صورت بیشتر از نوع اسید هیالورونیک می‌باشند، در نتیجه می‌توان از این خاصیت در جهت هر چه بهتر نمودن پوست صورت استفاده نمود. با مصرف روزانه مقدار زیادی آب و هیدراته کردن بدن، پوست به خوبی مرطوب شده و موجب می‌شود که ناحیه درمان شده به دور از چروک نگه داشته شود. زمانی که اثرات ژل‌های پوستی از بین ‌رفت، می‌توانید طی فواصل کوتاه مدت تزریقات را مجددا تکرار کنید تا بتوانید همواره از نتایج حاصل از این درمان بهره ببرید.

مطالب بیشتر: تزریق ژل لب روسی

برای اطلاع از هزینه تزریق ژل خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با تزریق ژل و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

مهم ترین نکات مراقبتی بعد از تزریق ژل خط خنده

از آنجایی که عمل زیبایی تزریق ژل به خط خنده با تزریق و یا اعمال بی‌حسی همراه است، با از بین رفتن اثرات بی‌حسی ممکن است درد یا عوارضی مانند تورم و کبودی به سراغ افراد بیاید. همین امر موجب می‌شود تا پزشک متخصص، انجام مراقبت ‌های بعد از تزریق فیلر خط لبخند را برای مراجعه‌کنندگان لازم بداند. نکات زیادی پس از تزریق وجود دارد که فرد باید به آن‌ها توجه کند. در ادامه به بررسی این نکات خواهیم پرداخت:

 1. برای مثال ممکن است با تزریق هیالورونیک اسید به خط خنده تغییر رنگی در پوست افراد مشاهده شود که باید با مراجعه به پزشک از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
 2. استفاده از دارو‌هایی نظیر آسپرین و وارفارین از آن جهت که خون شما را رقیق می‌کنند، بهتر است بعد از انجام عمل زیبایی تزریق ژل و طبق نظر پزشک متخصص برای مدت کوتاهی قطع شوند تا عوارضی نظیر کبودی یا خونریزی شدید در ناحیه تزریق فیلر برای شما بروز نکند. به طور کلی توصیه می‌شود که فرد به مدت یک هفته پیش از تزریق ژل به خط خنده تا یک هفته بعد از آن، از مصرف دارو‌هایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین e خودداری کرده و خوراکی‌هایی مانند ماهی، سیر، روغن تخم کتان و امگا ۳ را مصرف نکند. علت این موضوع نیز آن است که این مواد سبب تورم وکبودی شدید پس از تزریق ژل خواهند شد و یا دارویی مانند آسپرین ممکن است که سبب خونریزی در ناحیه‌ای که تزریق ژل صورت گرفته است بشود.
 3. عدم انجام ورزش‌های سنگین نیز بعد از یک عمل زیبایی تزریق ژل به خطوط خنده از عمده مراقبت‌هایی است که افراد باید بعد از تزریق فیلر رعایت کنند تا دچار عوارض جانبی ناشی از آن مانند خونریزی نشوند و طول دوره درمان خود را کاهش دهند.
 4. در ضمن لازم است که فرد مراجعه‌کننده حداقل به مدت ۳ روز پس از تزریق از مصرف دخانیات و الکل خودداری نماید تا در نهایت تزریق ژل با مشکلی مواجه نشود.

مطالب بیشتر: عوارض تزریق ژل

علت وجود اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده چه می تواند باشد

دلایل اهمیت رعایت اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده

هر یک از مراقبت‌ها و نکاتی که در بالا ذکر کردیم دلیل مختص به خود را دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم لازم است که فرد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما پرهیز نماید. علت این موضوع آن است که گرما می‌تواند ساختار فیلر تزریق شده را تغییر دهد و این اتفاق می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را برای فرد ایجاد کند.  به علاوه تابش نور خورشید پس از تزریق ژل می‌تواند موجب تغییر رنگدانه پوست به صورت دائمی شود.
 2. همچنین از دیگر دلایل جلوگیری از ورود به اماکن گرم در زمان نقاهت و بهبودی این است که گرما موجب گشاد شدن رگ‌های خونی شده و خونریزی و تورم بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت.
 3. یکی دیگر از مراقبت ‌های پس از تزریق ژل خط خنده این است که فرد باید از وارد کردن فشار به ناحیه‌ای که تزریق ژل در آن صورت گرفته است خودداری نماید و علت این امر این است که فشار می‌تواند ژل تزریق شده را به حرکت درآورده و در نتیجه ظاهری نامناسب برای شما ایجاد کند. در مواردی ممکن است موجب بروز زخم و یا تحریک و نیز خارش در محل درمان شود.
 4. همانطور که ذکر شد از انجام فعالیت‌های شدید بدنی که موجب تعریق بدن می‌شوند نیز باید پرهیز نمود زیرا با افزایش سوخت و ساز و متابولیسم، دمای بدن افزایش می‌یابد. دبه دنبال افزایش دمای بدن، فشار خون و نبض در ثانیه بیشتر شده و خونریزی و کبودی گسترده‌تری ایجاد خواهد شد.
 5. از دیگر نکات مراقبتی بعد از تزریق فیلر خط لبخند، منع مصرف الکل و دخانیات است. در صورتی از اینگونه مواد استفاده شود، موادی مضر وارد جریان خون شده و می‌تواند برای فردی که به تازگی تزریق ژل را انجام داده است آسیب‌زا باشد.
 6. از مواد منع پس از انتقال ژل به خط لبخند، عدم مصرف موادی مانند سیر، جینسینگ، جینکو، ویتامین E می‌باشد. این مواد اثر مشابهی با یکدیگر داشته و در نتیجه بر نتایج حاصل از درمان نیز تاثیر یکسانی خواهند گذاشت.

در نهایت باید بگوییم که اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده بدین جهت انجام می‌شوند که شما از تزریق ژل نتیجه‌ مورد نظر را کسب کنید. بنابراین عمل کردن به این نکات از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که می‌تواند نتیجه‌ تزریق ژل به خط خنده را تغییر دهد. عمده مراجعه‌کنندگان از تمامی جوانب و تاثیرات فعالیت‌های خود پس از درمان مطلع نمی‌باشند. همین امر موجب می‌شود تا بسیاری از افراد پس از درمان، ناخواسته با انجام و یا عدم انجام کار‌هایی باعث بروز عوارض جانبی گردند.
به همین خاطر عمل به توصیه‌های پزشک مربوطه علاوه بر اینکه نتایج نهایی زیبا و ‌ایده‌آلی را برای مراجعه‌کنندگان به ارمغان خواهد آورد بلکه موجب جلوگیری از گسترش زخم، خونریزی و بروز عوارض جانبی و خطرات نیز خواهد شد.

خطراتی که در صورت عدم انجام اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده را تهدید می کندخطراتی که در صورت عدم انجام اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده را تهدید می کند

لازم است یادآوری کنیم فردی که قصد تزریق ژل به خط خنده را دارد باید به مدت ۷ الی ۱۰ روز قبل از عمل زیبایی تزریق ژل، مصرف  آسپرین، موترین، ایبوپروفن، روغن ماهی، سیر نیاسین، روغن بذر کتان، و امگا۳ را قطع کند چرا که مصرف این مواد ممکن است سبب کبودی پس از تزریق فیلر شود.

 1. همچنین لازم است که فرد پس از تزریق ژل، بهداشت را در ناحیه‌ مورد نظر رعایت کرده و آن را تمیز نگه دارد. این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در صورت عدم رعایت بهداشت ممکن است این ناحیه دچار عفونت شود. در صورتی که عفونت در این ناحیه رخ دهد تزریق با مشکل مواجه شده و برای فرد مراجعه‌کننده خطرناک خواهد بود.
 2. همچنین در صورتی که فرد پس از تزریق ژل در محیط‌های گرمی مانند سونا قرار بگیرد، ممکن است که سبب تغییر در ساختار ژل شده و برای فرد خطر آفرین باشد.
 3. همانطور که می‌دانید فیلرهای مورد استفاده در تزریق به صورت، پس از گذشت مدتی جذب بدن می‌شوند. پس لازم است که فرد قبل از اقدام برای تزریق ژل در مورد فیلر انتخابی تحقیق‌های لازم را به عمل آورد تا این مواد برای او خطرناک نباشد.
 4. از دیگر نکاتی که در تزریق ژلباید به آن توجه شود این است که قبل از تزریق حتما تست حساسیت نسبت به ژل انجام شود و در صورتی که فرد به این مواد آلرژی دارد نباید تزریق را انجام دهد.
 5. علاوه بر این موضوع در صورتی که پس از تزریق ژل علائمی مانند تنگی نفس و احساس سوزش شدید در ناحیه‌ مورد نظر دیده شود لازم است که فرد بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و او را در جریان این مسائل قرار دهد.
 6. در پایان باید بگوییم که علاوه بر همه‌ موارد ذکر شده، مهارت و تجربه‌ پزشک شما بر نتیجه‌ نهایی Filler injection بسیار تاثیرگذار است و در صورتی که متخصص در این زمینه آموزش‌های لازم را ندیده باشد ممکن است به دیگر بافت‌های صورت فرد آسیب‌زده و او را با مشکل مواجه کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و مو هلیا و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق ژل خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

کاشت مو و ابرو در این کلینیک توسط پزشک مطرح کشور دکتر حمیدرضا خراسانی صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code