آیا رفتن به استخر بعد از تزریق بوتاکس امکان پذیر است

بسیاری از افراد برای خلاص شدن از شر خطوط اخم و چروک‌های روی صورت خود از درمان زیبایی تزریق بوتاکس استفاده می‌کنند. این روش زیباسازی و جوانسازی، سرپایی بوده و بعد از چند روز نتیجه تزریق را به خوبی رویت خواهید کرد. اما تزریق بوتاکس برای موارد دیگری به جز زیبایی هم کاربرد دارند:

 1. دیستونی گردن رحم
 2. انقباضات عضلانی
 3. اختلال عملکرد مثانه
 4. تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست
 5. تنبلی و پیچش چشم

آیا رفتن به استخر بعد از تزریق بوتاکس امکان پذیر است

معمولا برای انجام تزریق بوتاکس پزشکان متخصص زیبایی نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس را به فرد گوشزد می‌کنند تا دوره نقاهت بدون هیچ مشکلی سپرده شود. انجام نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند به شما کمک کند تا نتیجه بهتری از انجام بوتاکس داشته باشید و مدت زمان ماندگاری نتیجه‌ انجام تزریق را افزایش دهید. از تاثیرات مهم دیگر انجام نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس این است که از بروز عوارض خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری می‌کند. در این مقاله درباره رفتن به استخر بعد از تزریق بوتاکس به عنوان یکی از نکات مراقبتی توضیح داده شده است.

آیا می‌توان بعد از تزریق بوتاکس به استخر رفت؟

مطالب بیشتر: اصلاح عدم تفارن صورت

آیا می‌توان بعد از تزریق بوتاکس به استخر رفت؟

همانطور که گفته شد در صورتی که برای انجام درمان زیبایی تزریق بوتاکس به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید، پزشک قبل و پس از انجام بوتاکس، نکاتی را که باید برای مدتی رعایت کند، به شما یادآوری می‌کند تا شما بهترین نتیجه را از تزریق کسب کنید. بوتاکس نوعی سم بوتولینوم A است که در جلوگیری از انتشار موقت استیل‌کولین نقش دارد. بعد از تزریق، عضله شل شده و چین و چروک کاهش می‌یابد. اثرات بوتاکس موقتی خواهد بود. البته بوتاکس فقط جهت رفع چین و چروک استفاده نمی‌شود و در محل‌های مختلف بدن و حتی جهت درمان کاربرد دارد. در ادامه،  برخی از نکات مراقبتی بوتاکس که اکثر پزشکان متخصص زیبایی رعایت آن‌ها را بعد از انجام درمان زیبایی تزریق بوتاکس توصیه می‌کنند ارائه شده است:

 1. هرگز محل تزریق را تا حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق مالش ندهید. بعضی از افراد در صورت احساس درد، تمایل به مالش یا ماساژ ناحیه تحت درمان دارند. این کار می‌تواند باعث حرکت سم و رفتن به سمت عضلات غیر هدف شود. در صورت مالیدن ناحیه مورد نظر، کبودی ناحیه نیز بیشتر خواهد شد. به این دلیل که مالیدن، گردش خون را افزایش می‌دهد.
 2. از رفتن به استخر پس از تزریق بوتاکس تا مدتی خودداری نمایید تا بتوانید از بروز و افزایش عوارض جانبی بوتاکس جلوگیری کنید و بهترین نتیجه را از انجام این درمان زیبایی به دست بیاورید.
 3. به طور کلی توصیه می‌شود که در طول شش ساعت پس از بوتاکس، از کلاه ایمنی و عینک استفاده نکنید و از سونا، حمام بخار و حمام کردن خودداری نمایید.
 4. در زمان خواب، سر باید کمی بالاتر از بدن باشد تا بوتاکس جابجا نشده و از طرفی ورم در محل تزریق تشدید نشود.

برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با بوتاکس و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

آیا می‌توان بعد از تزریق بوتاکس به استخر رفت؟

به چه دلایلی نمی توان بعد از تزریق بوتاکس به استخر رفت؟

تزریق بوتاکس به این صورت عمل می‌کند که سم تزریق شده، پس از گذشت مدتی بر اعصاب محل هدف تاثیر می‌گذارد. در واقع بوتاکس می‌تواند با تاثیر‌گذاری بر اعصاب، آن‌ها را غیر فعال کند. با غیر فعال شدن اعصاب بعد از تزریق بوتاکس، عضلات ناحیه‌ تحت تزریق، فلج خواهد شد.. به این دلیل که اعصاب با فرستادن پیام به عضلات باعث انقباض آن‌ها می‌شود و مشکلاتی مانند گرفتگی عضله، ایجاد چین و چروک بر روی صورت و موارد دیگر را به وجود می‌آورند. بنابراین با تزریق بوتاکس و غیر فعال شدن اعصاب، دیگر پیامی مبنی بر انقباض عضلات ارسال نشده و عضلات منقبض شده از هم باز می‌شوند. اما یکی از خطراتی که تزریق بوتاکس می‌تواند به همراه داشته باشد این است که اگر بوتاکس در ناحیه نادرستی تاثیر بگذارد می‌تواند مشکلاتی مانند نابینایی را سبب شود.

به همین دلیل پزشکان متخصص زیبایی توصیه می‌کنند به هیچ‌وجه پس از انجام تزریق بوتاکس، به ناحیه تحت درمان فشار وارد نشود. به این دلیل که اگر فشاری به ناحیه‌ای که تزریق بوتاکس انجام شده است وارد شود ممکن است باعث حرکت بوتاکس به ناحیه دیگر شود. در این صوت بوتاکس بر اعصاب ناحیه جدید هم تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد مشکلات جدی و خطرناک خواهد شد. ممکن است جابجایی مواد بوتاکس در زیر پوست، باعث افتادگی پلک یا غیر قرینه شدن صورت گردد. اگر چه تاثیرات بوتاکس موقت است و حدود شش ماه دوام دارد اما بهتر است به توصیه‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس توجه کنید تا از هرگونه خطر و عوارضی به دور باشید.

هنگامی که شما بعد از انجام بوتاکس به استخر می‌روید و یا از عینک شنا استفاده می‌کنید، به محل تزریق فشار وارد می‌کنید. این کار ممکن است باعث حرکت بوتاکس و بروز مشکلات جدی گردد. بهتر است حداقل تا شش ساعت از کلاه یا عینک که به محل تزریق فشار وارد می‌کند استفاده نکنید و به توصیه پزشکان، حداقل تا چهار ساعت بعد از تزریق فقط به صورت طاق باز دراز بکشید و هیچ حرکت سنگینی مثل ورزش کردن یا حتی پیاده‌روی طولانی یا رانندگی انجام ندهید. همچنین سعی کنید در محیطی بدون استرس و با ذهنی آرام فقط استراحت کنید.

آیا بعد از تزریق بوتاکس می‌توان به استخر رفت؟توصیه می‌کنیم که به مدت یک هفته از رفتن به استخر پرهیز کنید.
اهمیت نرفتن به استخر در یک هفته اول

 

 1. جلوگیری از تشدید عوارضی همانند ورم، التهاب و کبودی
 2. جلوگیری از عفونت به دلیل نفوذ آب از محل ورود سوزن به پوست
 3. جلوگیری از فشار آمدن به محل تزریق و جابجایی بوتاکس

مطالب بیشتر: عوارض تزریق بوتاکس

مدت زمان پرهیز از رفتن به استخر بعد از تزریق بوتاکس

مدت زمان پرهیز از رفتن به استخر بعد از تزریق بوتاکس

محققان برای اینکه بدانند تا چه زمانی باید از انجام فعالیت‌هایی مانند رفتن به استخر بعد از انجام بوتاکس پرهیز شود، آزمایشی بر روی افراد تحت درمان انجام دادند. با آزمایش و بررسی‌های انجام شده مشخص شد که معمولا بعد از گذشت یک روز بعد از تزریق ، بوتاکس بر روی اعصاب تاثیر می‌گذارد. در واقع مهم‌ترین زمانی که نباید فعالیتی بعد از بوتاکس انجام شود، ۲۴ ساعت اول بعد از انجام تزریق است. بنابراین معمولا پیشنهاد می‌شود که بعد از گذشت ۲۴ ساعت شروع به فعالیت‌هایی مانند حمام کردن و یا استخر رفتن کرده و عضلات ناحیه تحت درمان را به کار بگیرید. در این صورت می‌توانید نتیجه خوبی از انجام بوتاکس داشته باشید بدون اینکه با مشکلی بعد از انجام تزریق بوتاکس مواجه شوید. البته در صورتی می‌توان از موارد گفته شده اطمینان داشت که درمان زیبایی تزریق بوتاکس شما توسط پزشک متخصص زیبایی انجام شود. در غیر این صورت اگر توسط شخص غیر متخصص انجام شود ممکن است بوتاکس را در ناحیه نادرست یا به مقدار نادرست تزریق کند و باعث ایجاد خطرات جدی و غیر قابل درمان بر اثر تزریق بوتاکس شود.

به علاوه ممکن است بعضی افراد دچار سردرد، حالت تهوع یا عوارضی مانند آلرژی شوند.  ممکن است این موارد بلافاصله بعد از تزریق نباشد و شنا کردن و استخر، باعث فشار و تحریک بیشتر بدن به بروز این واکنش‌ها گردد. همچنین امکان عفونت و جابجایی مواد بوتاکس در زیر پوست در هنگام شنا بالا خواهد بود.

آیا شستشو و حمام رفتن نیز در نتایج تزریق بوتاکس تاثیر دارد؟

آیا شستشو و حمام رفتن نیز در نتایج تزریق بوتاکس تاثیر دارد؟

همانطور که گفته شد حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید ناحیه‌ای که بر روی آن تزریق انجام شده است لمس شود و یا مالش داده شود. به همین دلیل معمولا شستن ناحیه تحت درمان تا ۲۴ ساعت به علت لمس نکردن ناحیه مورد نظر توصیه نمی‌شود. در صورتی که ناحیه تزریق بوتاکس لمس شود و یا به آن ناحیه فشاری وارد شود ممکن است بوتاکس تزریق شده حرکت کرده و به نواحی اطراف و بافت‌های اطراف برود و بر آن‌ها تاثیر منفی و غیر قابل جبران بگذارد. حمام کردن در صورتی که با فشار آب زیاد و یا با آب داغ انجام شود اصلا بعد از انجام تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود. گرمای آب داغ باعث افزایش جریان خون در زیر پوست و گشاد شدن رگ‌های زیر پوست می‌گردد. در واقع می‌توان گفت دوش گرفتن پس از بوتاکس کاملا خوب است اما این درجه حرارت آب است که می‌تواند بر نتایج تزریق تأثیر منفی بگذارد. گرما ناشی از آب و بخار آب باعث افزایش جریان خون و تغییر بوتاکس می‌شود که اثرات و عوارض منفی به دنبال خواهد داشت. همچنین دوش گرم، بخار و گرما مانند سونا و جکوزی می‌تواند مواد تزریق شده بوتاکس را در زیر پوست شما جابجا کند و نتایج منفی را به همراه داشته باشد.

به طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند از آفتاب و محیط گرم به دور باشید و سعی کنید در این مدت در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرید. بنابراین شنا کردن در استخر و سپس آفتاب گرفتن ممکن است عوارض زیادی برای شما داشته باشد. بهتر است حداقل تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس به این مورد دقت داشته باشید. همچنین سعی کنید بدن خود را هیدراته نگه دارید و آب زیادی بنوشید. این کار باعث ایجاد عوارضی مانند تورم و کبودی و افزایش آن‌ها بعد از انجام تزریق بوتاکس می‌شود.

اگر بخواهیم به این سوال جواب بدیم که تا چه مدت بهتر است حمام و به ویژه حمام آب گرم را فراموش کنیم؟ جواب این است که حدود ۲۴ ساعت اول بعد از بوتاکس مهمترین زمان می‌باشد. در این مدت، بوتاکس می‌تواند به قسمت دیگری جابجا شود. خوشبختانه این تنها یک روز طول می‌کشد و شما قادر خواهید بود روز بعد از بوتاکس کاملا دوش بگیرید. اگر این سوال برای شما پیش بیاید که بهترین راه برای پاک کردن پوست من چیست؟ باید بگوییم برای جلوگیری از تورم پوست، از فشار به آن خودداری کنید و با ملایمت پوست خود را بشویید. البته این کار فقط باید با آب خنک یا ولرم انجام شود. این کار باعث راحتی شما شده و کمک می‌کند بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس به دست بیاورید. پس از اتمام روز اول، به روال عادی خود به مراقبت از پوست خود برمی‌گردید. به همین دلیل اکثر پزشکان متخصص زیبایی حمام کردن و شستشو را در کنار استخر رفتن بعد از انجام بوتاکس تا ۲۴ ساعت اول منع می‌کنند تا بوتاکس (Botox injection) شما با مشکلی مواجه نشود.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت تزریق بوتاکس خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed