1. خانه
  2. پوست و مو
  3. جراحی بینی
  4. چگونه مشکلات تنفسی بعد از جراحی را برطرف کنیم؟ اختلالات تنفس بعد از عمل بینی چقدر شایع است؟

چگونه مشکلات تنفسی بعد از جراحی را برطرف کنیم؟ اختلالات تنفس بعد از عمل بینی چقدر شایع است؟

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

جراحی بینی که یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در بین همه اقشار و همه سنین است، اغلب نتایج بسیار ماندگار و خوبی در زمینه زیبایی و سلامت به همراه دارد. بهبود وضعیت تنفس، یکی از این نتایج است به ویژه زمانی که این عمل زیبایی برای رفع سپتوم انحرافی و یا مشکلاتی چون خر و پف به کار می‌رود. با این وجود موارد نادری وجود دارد که خود این عمل زیبایی منجر به مشکلات تنفسی شود. در ادامه به بررسی مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی و دلایل بروز این مشکلات پرداخته‌ایم. البته نکته مهم، نادر بودن این عوارض است و نباید موجب نگرانی شما پیش از انجام رینوپلاستی گردد.

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکلات مربوط به تنفس بعد از جراحی زیبایی بینی

همانگونه که پیش از این اشاره شد، عمل بینی برای رفع بسیاری از مشکلات تنفسی کاربرد درمانی دارد. همچنین کارشناسان می‌گویند که تکنیک‌های جدیدتر برای تغییر شکل بینی، برخی مشکلات تنفسی را به همراه نخواهد داشت. با این وجود چهار دسته از مشکلات زیر ممکن است که در موارد بسیار کمی رخ دهد. این سه مورد عبارتند از:

  • مشکلات تنفسی موقت

به دلیل تورم آستر و ساختار داخل بینی، معمولاً به طور موقت، تنفس از طریق بینی به دنبال جراحی زیبایی بینی سخت می‌شود. خوشبختانه، تکنیک‌های جدیدتری در جراحی زیبایی بینی باب شده است که باعث می‌شود سطح مشکلات تنفسی بینی مانند قبل از جراحی زیبایی بینی، دوباره شکل نگیرد. رینوپلاستی در بیست سال گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است و این نکته باعث عوارض کمتر بعد از انجام جراحی بینی خواهد شد.

  • تراشیدن بیش از حد غضروف بینی

افرادی که سال‌ها پیش رینوپلاستی داشتند، اغلب از بی‌خوابی و سایر مشکلات مجاری هوایی بینی شکایت دارند. احتمالاً این مشکل به این دلیل است که غضروف بیش از حد برداشته شده است. در چنین شرایطی تنفس از طریق بینی می‌تواند به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود. البته این پدیده هم نادر بوده و این روز‌ها با پیشرفت تکنیک‌ها، کمتر شاهد آن هستیم.

  • کوچک شدن دریچه تنفسی

مشکلات مربوط به تنفس بعد از جراحی زیبایی بینی معمولاً به دلیل محدود شدن دریچه بینی به زاویه کوچکتر رخ می‌دهد. اگر این زاویه بعد از عمل کوچکتر شود، می‌تواند تنفس را به شکل قابل توجهی با مشکل مواجه کند. برای آزمایش اینکه دریچه بینی شما باعث ایجاد مشکل شده است یا نه، با دو انگشت دو طرف بینی خود را بگیرید و از نوک بینی به سمت بالا یعنی جایی که ناحیه غضروفی به ناحیه استخوانی می‌رسد، لمس کنید. این قسمت دریچه بینی نام دارد. اگر با کشیدن پوست این ناحیه به سمت بالا حس کنید که دریچه تنفسی بازتر شده و نفس کشیدن بهتر می‌شود، به احتمال زیاد دریچه تنفسی شما حین عمل کوچکتر شده و نیاز به معاینه توسط جراح دارید تا راه‌حل درست برای رفع این مشکل را پیدا کنید.

مطالب بیشتر: عمل بینی استخوانی

  • سوراخ شدن حدفاصل دو سوراخ بینی

گاهی اوقات در صورت سوراخ شدن دیواره که بینی شما را به دو قسمت تقسیم می‌کند، مشکلات تنفسی رخ خواهد داد. به خصوص وقتی عطسه می‌کنید، این بافت خیلی راحت خشک می‌شود و خیلی راحت خونریزی می‌کند. این مورد پیش از این بسیار رخ می‌داد اما این روز‌ها عمل بینی پیشرفت کرده و همچنین مهارت پزشکان نیز مثال زدنی است و از این مشکل جلوگیری خواهد کرد. پس با کمی دقت و تحقیق پیش از عمل می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

راه های پیشگیری از مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

بسیاری از مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی قابل پیشگیری هستند و به راحتی می‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد. بهترین و مهمترین مواردی که باید در این رابطه رعایت کرد شامل موارد زیر است:

  • انتخاب پزشک دارای مهارت

بدون شک پزشک و یا جراح پلاستیکی که دارای تجربه‌های موفق فراوانی در کارنامه خود بوده و علاوه بر این، به جدیدترین متد‌ها را در زمینه رینوپلاستی تسلط دارد، بی‌اندازه در کاهش عوارض و مشکلات بعد از این عمل کمک خواهد کرد.

  • انتخاب مرکز درمانی و کلینیک زیبایی معتبر

فردی که تصمیم خود را برای جراحی بینی گرفته است باید در مورد اعتبار مرکز درمانی، به روز بودن تجهیزات و برخورداری از مجوز‌های لازم و استاندارد‌هایی که برای این نوع جراحی نیاز است، اطمینان حاصل کند. توجه کنید که تبلیغات در این زمینه زیاد است و برخی مراکز به بهانه هزینه کمتر به دنبال جلب نظر افراد هستند. بهتر است فریب این تبلیغات زرد را نخورید و فراموش نکنید با توجه به ماندگاری نتایج، شما یکبار برای جراحی بینی هزینه خواهید کرد و تا مدت زیادی از نتایج آن لذت خواهید برد.

راه های پیشگیری از مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

  • رعایت نکات مراقبتی

بسیاری از افراد تنها یک بعدی به عمل بینی می‌نگرند و وجه مهمتر که مراقبت‌های پس از انجام جراحی بینی است را نادیده می‌گیرند. در واقع پنجاه درصد نتایج به روند عمل، مهارت پزشک و اعتبار مرکز درمانی بستگی دارد. مابقی نتایج و جلوگیری از مشکلات، به روند مراقبتی در دوران بهبودی بستگی دارد. برای جلوگیری از مشکلاتی چون خشک شدن بینی و مواردی از این دست بهتر است در شستشوی بینی، نحوه صحیح خواب، نکات مربوط به سرفه و عطسه و سرماخوردگی پس از جراحی بینی توجه لازم را داشته باشید. بخشی از مشکلات تنفسی تنها در روند بهبودی و به دلیل تغییر ساختار بینی پس از رینوپلاستی ظاهر می‌شوند و به مرور زمان و همچنین با مراقبت درست از بین خواهند رفت. همچنین در این دوران بهتر است از دستکاری بینی و ضربه خوردن به آن نیز برای جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی جلوگیری شود.

مطالب بیشتر: سرماخوردگی در دوران ریکاوری بعد از جراحی بینی

نیاز به جراحی بینی ثانویه پس از بروز مشکلات تنفسی

چنانچه فردی در جریان عمل بینی دچار مشکلات خاصی چون سوراخ شدن دیواره، خونریزی غیر طبیعی و انحراف در سپتوم شود بهتر است با جراح خود مشورت کند. در موارد حاد مشکلات تنفسی، نیاز به جراحی بینی ثانویه است تا غضروف و دیواره بازسازی شود و مشکلات از بین بروند. از آنجایی که عمل بینی ثانویه سخ‌تر از عمل بینی ابتدایی است، به راحتی و با دقت در انتخاب جراح در عمل اول می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد. در صورتی هم که نیاز به جراحی مجدد باشد، باید حتماً به بهترین دکتر جراحی بینی که در این زمینه دارای مهارت لازم است و سابقه انجام چنین جراحی‌هایی را دارد، مراجعه گردد.

سخن پایانی مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

گرچه با توجه به پیشرفتی که در تکنیک‌ها و ابزار جراحی بینی وجود دارد، بروز مشکلات جدی تنفسی و مشکلاتی که ماندگار باشند، بسیار نادر است اما کسانی هستند که بنا به دلایلی دچار این مشکل می‌شوند. برای کسانی که سال‌ها پیش جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند و با مشکلات تنفسی ر‌ها شده‌اند، یک جراحی بینی ثانویه توسط جراح دارای صلاحیت در این زمینه، به رفع مشکل کمک خواهد کرد. در انتها اینکه اگر تصمیم خود را برای عمل بینی گرفته‌اید، اینگونه مشکلات نادر نباید باعث استرس و نگرانی شما شود. در واقع با کمی وسواس و دقت در انتخاب جراح و کلینیک معتبر، به هیچ‌وجه شاهد آن نخواهید بود و بهترین نتایج نصیب شما می‌شود.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed