حس بویایی بعد از عمل بینی

در سال‌های اخیر، تقاضا و تمایل به انجام عمل بینی توسط مردم بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است به گونه‌ای که این موضوع باعث افزایش مطالعات شده و اکثر افراد درباره‌ انجام عمل بینی و همچنین عوارض و نتایج مورد انتظار عمل بینی آگاهی خوبی دارند. داشتن اطلاعات مناسب درباره‌ این نکات می‌تواند نقطه‌ای مثبت در روند جراحی بینی فرد باشد به طوری که فرد می‌تواند بدون استرس و نگرانی، نقص بینی خود را رفع کند. در این بین پزشکان نیز اطلاعات ‌امیدوار‌کننده‌ای برای مراجعه‌کنندگان ارائه می‌کنند و سبب می‌شوند روحیه‌ افراد برای انجام عمل زیبایی بینی بالاتر رود.

اما در این بین کسانی هم وجود دارند که به دلیل عدم اطلاعات کافی و همچنین ناآگاهی از عوارض جراحی بینی و همچنین نتایج آن، به مراجعه‌کنندگان اطلاعات غلطی داده و سبب ایجاد ترس و نگرانی در آن‌ها خواهند شد. مراجعه‌کنندگان و متقاضیان جراحی بینی بهتر است راجع به برخی مسائل برای مثال کاهش حس بویایی پس از عمل بینی از متخصصان خبره در این زمینه سوال کنند تا گمراه نشوند. ما در این مقاله در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد که حس بویایی چند وقت بعد از جراحی بینی بازخواهد گشت.

حس بویایی چند وقت بعد از عمل بینی باز میگردد؟

آیا از بین رفتن بویایی بعد از عمل بینی واقعیت دارد؟

یکی از شایعاتی که توسط همین افراد ناآگاه درباره‌ عمل زیبایی بینی به وجود آمده است از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل بینی است. باید بگوییم در صورتی که یک عمل زیبایی سبب از بین رفتن یک حس بسیار مهم در انسان شود، به هیچ عنوان اجازه‌ انجام آن در هیچ کجای جهان داده نخواهد شد. افراد باید با افزایش آگاهی خود، این تفکرات غلط را به صورت کامل از بین ببرند. پس از انجام عمل زیبایی و به صورت کاملاً پیش‌بینی شده، فرد دچار کاهش قدرت حس بویایی می‌شود. این کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی می‌تواند در صورتی سبب وحشت و یا ترس فرد گردد که اطلاعی راجع به آن نداشته باشد اما در صورتی که فرد با آگاهی و اطلاعات قبلی نسبت به انجام عمل بینی اقدام کند، به هیچ عنوان دچار مشکل و همچنین ترس و وحشت نخواهد شد. در صورتی که افراد نگرانی زیادی از این بابت داشته باشند می‌توانند از کسانی که قبلاً سابقه‌ انجام عمل زیبایی بینی را داشته‌اند سؤالاتی راجع به این مشکل و یا عارضه‌ عمل بینی بپرسند. با دریافت پاسخ‌هایی که از افراد به دست می‌آید، می‌توانید تصمیم نهایی خود را درباره‌ انجام عمل بینی و یا عدم انجام آن نهایی کنید.

همچنین لازم است قبل از انجام هر کاری، در یک جلسه‌ مشاوره با متخصص شرکت کنید تا پاسخ تمامی سوالات خود را به دست بیاورید. در این جلسه راجع به مدت زمان کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی گفتگو‌هایی صورت می‌گیرد تا متقاضی پس از رعایت نکات مرتبط، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتواند حس بویایی از دست رفته خود را به دست آورد.

مطالب بیشتر: جراحی بینی استخوانی

آیا از بین رفتن بویایی بعد از عمل بینی واقعیت دارد؟

حس بویایی چند مدت بعد از جراحی زیبایی بینی بر میگردد؟

پیشرفت علم و فناوری به خصوص پیشرفت فناوری در زمینه‌ پزشکی توانسته است بسیاری از عوارض‌ عمل بینی را نیز کاهش داده و یا به طور کلی از بین ببرد. این موضوع شامل بازگشت سریع‌تر حس بویایی پس از انجام عمل بینی نیز خواهد شد. مراجعه‌کنندگان در برخی مواقع سؤالاتی درباره‌ این موضوع دارند که آیا ممکن است حس بویایی به صورت دائمی از بین برود و فرد برای همیشه از داشتن این حس محروم شود؟ پاسخ برای این سؤال می‌تواند به ساده‌ترین شکل ممکن ارائه شود. به طور کلی باید بگوییم احتمال اتفاق افتادن چنین مشکلی بسیار کم بوده و نباید فکر خود را درباره‌ این موضوع بیش از حد مشغول کنید. در اواسط دوران نقاهت، تنها حدوداً پس از گذشت ۳ تا ۶ هفته و پس از این که ورم‌های به وجود آمده از بین رفت، می‌توان شاهد بازگشت حس بویایی خود مانند روز‌های گذشته و قبل از عمل بینی بود. البته این زمان بازگشت کمی دستخوش تغییراتی خواهد شد اما جای نگرانی وجود ندارد و در نتیجه شما حس بویایی خود را به صورت کامل به دست خواهید آورد.

همانطور که ذکر شد درباره‌ این موضوع نگرانی خاصی وجود ندارد. در صورتی که فردی پیش از انجام عمل زیبایی بینی حساسیت و نگرانی خاصی در این باره داشته باشد، بهترین گزینه و تنها راه‌حل، افزایش روحیه این دسته از افراد است. به غیر از این موضوع، باید دستورات ارائه شده توسط پزشک را به صورت تمام و کمال انجام دهید تا بتوانید این مرحله را به طور کامل و بدون مشکل پشت سر بگذارید. در صورتی که بازگشت حس بویایی طبق برنامه پیش نرفت، افراد باید از انجام کار‌های خلاف دستورات پزشک به طور کامل خودداری کرده و در اولین فرصت مراتب را به پزشک متخصص گزارش دهند تا بتوانند به راحتی این مورد پیش‌بینی نشده را نیز پشت سر گذاشته و از نتایج به دست آمده از جراحی بینی لذت ببرند.

مطالب بیشتر: ورزش بعد از عمل بینی

تست تشخیص کاهش بویایی بعد از عمل بینی

اگر فکر می‌کنید شما پس از انجام عمل زیبایی بینی، بویایی خود را به صورت کامل و یا درصدی از دست داده‌اید می‌توانید از پزشک متخصص خود بخواهید با انجام یک تست کاملاً ساده مشخص کند که تا چه درصدی بویایی شما کاهش یافته است. این کار را می‌توانید با بو کردن موادی مانند گلاب در منزل نیز انجام دهید تا متوجه کاهش بویایی بعد از جراحی بینی شوید. فراموش نکنید تست در منزل دقت بالایی نخواهد داشت اما یک پزشک متخصص می‌تواند به خوبی شما را به نتایج دلخواه برساند و در نتیجه به راحتی متوجه شوید که تا چه حدی دچار کاهش بویایی پس از عمل بینی شده‌اید.

اقداماتی برای بازگشت هرچه سریع تر حس بویایی پس از عمل بینی

مراجعه‌کنندگان می‌توانند با انجام برخی اقدامات ساده، به بازگشت سریع‌تر حس بویایی خود پس از عمل بینی کمک کنند. معمولاً دکتر متخصص در زمینه‌ عمل بینی به شما این اقدامات را گوشزد خواهد کرد و شما می‌توانید با رعایت آن‌ها، حس بویایی خود را زودتر از زمان مورد انتظار برگردانید. نکته اینجاست که این اقدامات می‌تواند در مواردی متفاوت باشد و برای هر شخصی ثابت نخواهد بود. شما باید حتماً به نکات ذکر شده توسط پزشک متخصص خود دقت نمایید زیرا پزشک متخصص با توجه به شرایط کنونی بینی شما این نکات را ذکر خواهد کرد و طبیعتا کاملاً با شرایط شما تطبیق داشته و می‌تواند باعث بهبود چشمگیری در روند نقاهت شما شود.

مطالب بیشتر: عمل بینی گوشتی

اقداماتی برای بازگشت هرچه سریع تر حس بویایی پس از عمل بینی

اقدامات عمومی تسریع کردن روند بازگشت بویایی

  1. یکی از اقداماتی که در حالت کلی می‌توانید انجام دهید این است که از کمپرس یخ برای کاهش تورم عمل بینی استفاده کنید. پزشک فارغ از مشکل کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی، انجام این کار را برای کاهش تورم عمل بینی و همچنین تسکین درد ناشی از انجام عمل، توصیه می‌کند. استفاده از کمپرس یخ می‌تواند سبب برگشتن حس بویایی در کم‌ترین زمان ممکن گردد.
  2. در سراسر جهان، پزشکان باتجربه و ماهر پس از انجام عمل بینی، تغذیه را مسأله‌ بسیار مهمی در کاهش دوران نقاهت و همچنین بازگشت حس بویایی می‌دانند. همچنین آن‌ها پس از انجام عمل بینی استفاده از بستنی و در کنار آن نوشیدن آب فراوان را توصیه می‌کنند که سبب از بین رفتن تورم و برگشت حس بویایی می‌شود. بنابراین افراد می‌توانند از این توصیه‌ پزشکان نهایت استفاده را برای گرفتن نتایج کامل‌تر داشته باشند.
  3. علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از آب کرفس نیز بسیار پرکاربرد می‌باشد و می‌تواند تأثیر‌های مثبت زیادی را در روند بهبودی فرد بگذارد.

باید بگوییم قبل از انجام هر کاری بهتر است درباره‌ آن با دکتر خود مشورت‌های لازم را به جای ‌آورید و سپس اقدام به انجام آن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed