جراحی بینی

عطسه و سرفه بعد از عمل بینی عوارض به همراه دارد؟

عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

کارهای عادی و روتینی مانند عطسه کردن، سرفه کردن و تخلیه بینی بعد از عمل بینی دارای حساسیت فراوانی است. در واقع هر کاری که پیش از جراحی زیبایی بینی عادی به نظر می رسید مانند عینک آفتابی زدن، آرایش کردن، آفتاب گرفتن و مواردی از این دست، بعد از انجام رینوپلاستی ممکن است بر روی نتایج و روند بهبودی تأثیر منفی بگذارد.

به همین دلایل است که رعایت تک تک نکات و دستورالعمل های توصیه شده بعد از این جراحی دارای اهمیت ویژه است. در ادامه به دو عوارض عطسه و سرفه بعد از عمل بینی پرداخته شده و بهترین راه را برای انجام آنها نیز ذکر شده است.

 

عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

عطسه کردن بعد از عمل بینی

آیا اگر بخواهم بعد از عمل عطسه کنیم یا بینی خود را تخلیه کنیم، اشکالی ندارد؟ در واقع، این سؤال اغلب مطرح می شود و پرداختن به آن بسیار مهم است! اگرچه محدودیت در اعمال غیر ارادی چون عطسه را می توان آزار دهنده توصیف کرد، بهتر است در هفته های بعد از عمل جراحی زیبایی آنها را رعایت کنید تا بهترین نتایج حاصل شود. توجه داشته باشید که گرچه معمولاً نمی توان عطسه و سرفه را متوقف کرد، اما می توان آنها را تا حدی کنترل کرد.

 

عوارض عطسه بعد از عمل بینی

هرگونه فشار در قسمت های بینی بلافاصله پس از عمل می تواند همانطور که قبلاً گفته شد، منجر به خونریزی و تورم بیشتر شود. حدود 2 هفته یا چند هفته بعد از جراحی بینی باید از اینگونه فشارها خودداری کرد. در کنار اینکه عطسه می تواند به کبودی، تورم یا خونریزی بینی تازه عمل شده، منجر شود؛ بسته به میزان نیروی عطسه، باعث تغییر غضروف یا استخوان شده و ممکن است کار جراح پلاستیک صورت را تغییر داده و نتایج رینوپلاستی را مختل کند.

 

عوارض عطسه بعد از عمل بینی

 

روش عطسه کردن بعد از عمل بینی:

عطسه کردن نیز می تواند در طول بهبودی شما بعد از جراحی زیبایی بینی یک چالش باشد. بسیاری از جراحان توصیه می کنند حداقل هفته اول یا بعد از عمل جراحی از عطسه کردن خودداری کنید. اگر احساس می کنید عطسه در حال به وجود آمدن است، سعی کنید دهان خود را باز کنید تا نیروی وارده روی بینی تان کم شود.

مقابله با عطسه و احساس احتقان می تواند بعد از جراحی شما چالش برانگیز باشد، اما فقط به یاد داشته باشید که هرگونه ناراحتی موقتی است. فارغ از این، اگر سوالی دارید در مورد چه چیزی بعد از جراحی زیبایی رینوپلاستی می توانید انجام دهید و نمی توانید انجام دهید، با جراح پلاستیک خود صحبت کنید یا لیستی از سوالات برای مشاوره اولیه خود تهیه کنید.

محدودیت در عطسه کردن تا چه زمانی است؟

این محدودیت معمولاً بعد از انجام جراحی چند هفته به طول می انجامد. هنگامی که مقدار مناسبی از بهبودی حاصل شد، بیماران می توانند عطسه را به شکل عادی از سر بگیرند. چند هفته بعد از عمل معمولاً زمان انتظار کافی برای بهبودی و اعمال برخی از محدودیت ها است، البته این زمان با توجه به شرایط افراد متفاوت خواهد بود. پس همیشه تابع دستورالعمل های جراح پلاستیک خود بعد از عمل زیبایی بینی باشید تا وی توصیه کند که چه زمانی برای عطسه کردن به صورت عادی مجاز هستید.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

در این زمان بهتر است با چند روش از عطسه کردن تا حد ممکن پیشگیری کنید:

  1. از محیط و مواد آلرژی زا دوری کنید، اگر جز افرادی هستید که بعد از بوییدن گل، عطر خاص، ادویه ها و قرار گرفتن در محیط دارای غبار دچار عطسه می شوید بهتر است بعد از انجام عمل از این موارد دور باشید.
  2. هنگامی که حس عطسه کردن به شما دست می دهد با دو انگشت بین دو ابروی خود را بگیرید و فشار دهید تا حالت عطسه برطرف شود.
  3. وقت عطسه دستمالی جلو بینی خود نگیرید و راه آن را مسدود نکنید.

 

سرفه کردن بعد از عمل بینی:

سرفه نیز عملی غیر ارادی در شرایطی چون احتقان، آلرژی و یا سرماخوردگی است؛ اما همین عمل غیر ارادی بعد از جراحی بینی می تواند دردساز باشد. بدون شک تلاش هر فرد بعد از رینوپلاستی این است که به سلامت از مرحله نقاهت و بهبودی عبور کند و کمترین آسیب و اثر منفی متوجه نتایج عمل زیبایی بینی شود. به همین دلیل باید توصیه های جراح حتی در مورد اعمال غیرارادی چون سرفه را نیز جدی گرفت.

 

عوارض سرفه بعد از عمل بینی و نحوه صحیح انجام آن

در حالت کلی مکانیزم سرفه کردن بدین شکل است که هوا تمایل دارد با فشار از مجاری تنفسی خارج شود و اگر در این بین جلوی دهان گرفته شود با فشاری مضاعف از بینی خارج خواهد شد. در حالت عادی این امر اشکالی ندارد اما در صورتی که جراحی زیبایی بینی انجام شده باشد ممکن است منجر به التهاب و حتی خونریزی شود.

برای جلوگیری از این عوارض پیشنهاد می شود به هیچ وجه جلوی سرفه گرفته نشود تا ریه عملکرد مناسب خود را داشته باشد اما در عین حال بهتر است که فرد تا جای مجاز و ممکن که باعث حرکت زیاد بینی نشود دهان را باز کند تا فشار هوا راهی بینی نگردد.

 

نکاتی برای جلوگیری از سرفه بعد از عمل بینی

  1. بهتر است اگر جراحی خود را در فصول سرد سال انجام می دهید، کاملاً بدن خود را تقویت کنید تا سرما نخورید و دچار عطسه و سرفه نشوید.
  2. اگر دود سیگار، عطرها و مواد آلرژی زایی که خود آگاهید باعث سرفه شما می شود در نزدیکی شماست بلافاصله از آنها دور شوید.نکاتی برای جلوگیری از سرفه بعد از عمل بینی
  3. سعی نکنید جلوی دهان خود را بگیرید و یا دهان خود را ببندید تا سرفه را ضعیف کنید زیرا همانگونه که اشاره شده فشار به مجرای بینی منتقل می شود.
  4. چنانچه پیش از عمل دچار سرماخوردگی شوید و سرفه داشته باشید بهتر است با جراح خود مشورت نمایید تا در صورت لزوم زمان عمل را بعد از بهبودی شما منتقل کند.

 

سخن پایانی

دوره بهبودی بعد از هر نوع جراحی پلاستیک صورت کاملاً به اندازه دوره آماده سازی و قبل از آن دارای اهمیت است. در واقع شرط اینکه آمادگی های کسب شده قبل و در حین عمل بینی به بار بنشیند و نتایج آن را شاهد باشید این است که دوران بهبودی خود را با رعایت دستور العمل های مختلف توصیه شده توسط پزشک به سلامت پشت سر بگذارید.

هیچ کدام از کارهایی که جراح بعد از عمل جراحی زیبایی بینی در مورد آنچه باید انجام دهید یا نباید، به شما توصیه می کند دائمی نیست و به محض عبور از دوران نقاهت به روند عادی زندگی خود باز خواهید گشت؛ بنابراین جای استرس و نگرانی نیست و قرار هم نیست تعدادی عطسه یا سرفه غیر ارادی تمام نتایج رینوپلاستی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در واقع تمام توصیه ها برای کمک به شما در بدست آوردن بهترین نتیجه ممکن از عمل بینی خواهد بود.

در نهایت اینکه از مشورت با افراد غیر متخصص در این زمینه ها پرهیز کنید. جراح شما تنها کسی است که به دلیل مهارت و انجام عمل توسط وی صلاح شما را بهتر می داند. همچنین جراح با توجه به شرایط بدنی، سابقه پزشکی و نوع زندگی و عمل بینی شما توصیه هایی را برای شما خواهد داشت که شاید برای افراد دیگر فاقد اعتبار و کارایی باشد.

کافی است چند هفته با دقت تمام دستورالعمل های مراقبتی را رعایت کنید تا به نتایج ماندگار رینوپلاستی تا مدتی طولانی از زیبایی خود لذت ببرید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شود. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان