عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

کار‌های عادی و روتینی مانند تخلیه بینی، عطسه و سرفه بعد از عمل بینی از حساسیت فراوانی برخوردار هستند. در واقع هر کاری مانند عینک زدن، آرایش کردن، آفتاب گرفتن و مواردی از این دست که پیش از عمل بینی عادی به نظر می‌رسید، بعد از انجام رینوپلاستی ممکن است بر روی نتایج و روند بهبودی تأثیر منفی بگذارد به همین دلایل است که رعایت تک تک نکات و دستورالعمل‌های توصیه شده بعد از این جراحی دارای اهمیت ویژه است. در ادامه این مقاله به بررسی عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی پرداخته شده و بهترین راه برای انجام آن‌ها نیز ذکر شده است.

عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

عطسه کردن بعد از عمل بینی

آیا اگر بخواهیم بعد از عمل عطسه کنیم یا بینی خود را تخلیه کنیم، اشکالی ندارد؟ در واقع این سؤال اغلب توسط مراجعین مطرح می‌شود و پرداختن به آن بسیار مهم است. اگر چه کنترل اعمال غیرارادی چون عطسه را می‌توان آزاردهنده توصیف کرد ولی بهتر است در هفته‌های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی کمی ملاحظه کنید تا بهترین نتایج حاصل شود. توجه داشته باشید که هر چند معمولاً نمی‌توان عطسه و سرفه را متوقف کرد اما می‌توان آن‌ها را تا حدی کنترل نمود.

مطالب بیشتر: ضربه به بینی بعد از عمل بینی

عوارض عطسه بعد از عمل بینی

هرگونه فشار در قسمت‌های بینی بلافاصله پس از عمل می‌تواند منجر به خونریزی و تورم بیشتر شود. حدود ۲ هفته یا چند هفته بعد از جراحی بینی باید از اینگونه فشار‌ها خودداری کرد. در کنار اینکه عطسه بعد از رینوپلاستی می‌تواند به کبودی، تورم یا خونریزی بینی تازه عمل شده منجر گردد، بسته به میزان نیروی عطسه، باعث تغییر شکل غضروف یا استخوان شده و ممکن است نتایج رینوپلاستی را مختل کند.

عوارض عطسه بعد از عمل بینی

روش عطسه کردن بعد از عمل بینی

عطسه کردن نیز می‌تواند در طول بهبودی شما بعد از جراحی زیبایی بینی یک چالش باشد. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند حداقل هفته اول بعد از عمل جراحی از عطسه و سرفه کردن خودداری کنید. اگر احساس می‌کنید عطسه در حال به وجود آمدن است، سعی کنید دهان خود را باز کنید تا نیروی وارده روی بینی‌ کم شود. مقابله با عطسه و احساس احتقان می‌تواند بعد از جراحی شما چالش برانگیز باشد اما فقط به یاد داشته باشید که هرگونه ناراحتی، موقتی است. فارغ از این، اگر سؤالی درمورد اینکه چه چیزی بعد از جراحی زیبایی رینوپلاستی می‌توانید انجام دهید و چه چیزی نمی‌توانید انجام دهید دارید، با جراح پلاستیک خود صحبت کنید یا لیستی از سؤالات برای مشاوره اولیه خود تهیه نمایید.

مطالب بیشتر: جراحی بینی استخوانی

محدودیت در عطسه کردن تا چه زمانی است؟

این محدودیت معمولاً بعد از انجام جراحی چند هفته به طول می‌انجامد. هنگامی که مقدار مناسبی از بهبودی حاصل شد، افراد می‌توانند عطسه را به شکل عادی از سر بگیرند. چند هفته بعد از عمل معمولاً زمان کافی برای بهبودی و اعمال برخی از محدودیت‌ها است، البته این زمان با توجه به شرایط افراد متفاوت خواهد بود. پس همیشه تابع دستورالعمل‌های جراح خود بعد از عمل زیبایی بینی باشید تا مشخص کند که چه زمانی برای عطسه کردن به صورت عادی مجاز هستید. در این زمان بهتر است با چند روش، از عطسه کردن بعد از جراحی بینی تا حد ممکن پیشگیری کنید:

  1. از محیط و مواد آلرژی‌زا دوری کنید. اگر جز افرادی هستید که بعد از بوییدن گل، عطر خاص، ادویه‌ها و قرار گرفتن در محیط دارای غبار دچار عطسه می‌شوید، بهتر است بعد از انجام عمل از این موارد دور باشید.
  2. هنگامی که حس عطسه کردن به شما دست می‌دهد با دو انگشت بین دو ابروی خود را بگیرید و فشار دهید تا حالت عطسه برطرف شود.
  3. وقت عطسه دستمالی جلو بینی خود نگیرید و راه آن را مسدود نکنید.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۲۵۰۲۰۵۰ تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

سرفه کردن بعد از عمل بینی

سرفه نیز عملی غیرارادی در شرایطی چون احتقان، آلرژی و یا سرماخوردگی است اما همین عمل غیرارادی بعد از جراحی بینی می‌تواند دردسرساز باشد. بدون شک تلاش هر فرد بعد از رینوپلاستی این است که به سلامت از مرحله نقاهت و بهبودی عبور کند و کمترین آسیب و اثر منفی متوجه نتایج عمل زیبایی بینی شود. به همین دلیل باید توصیه‌های جراح حتی درمورد اعمال غیرارادی چون سرفه را نیز جدی گرفت.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش جراحی بینی

عوارض سرفه بعد از عمل بینی و نحوه صحیح انجام آن

در حالت کلی مکانیسم سرفه کردن بدین شکل است که هوا تمایل دارد با فشار از مجاری تنفسی خارج شود و اگر در این بین جلوی دهان گرفته شود، با فشاری مضاعف از بینی خارج خواهد شد. در حالت عادی این امر اشکالی ندارد اما در صورتی که جراحی زیبایی بینی انجام شده باشد ممکن است منجر به التهاب و حتی خونریزی گردد. برای جلوگیری از این عوارض پیشنهاد می‌شود به هیچ‌وجه جلوی سرفه گرفته نشود تا ریه عملکرد مناسب خود را داشته باشد اما در عین حال بهتر است فرد تا جایی که باعث حرکت زیاد بینی نشود، دهان را باز کند تا فشار هوا راهی بینی نگردد.

مطالب بیشتر: سرماخوردگی در دوران ریکاوری بعد از جراحی بینی

نکاتی برای جلوگیری از سرفه بعد از عمل بینی

  1. بهتر است اگر جراحی خود را در فصول سرد سال انجام می‌دهید، کاملاً بدن خود را تقویت کنید تا سرما نخورید و دچار عطسه و سرفه نشوید.
  2. اگر دود سیگار، عطر‌ها و مواد آلرژی‌زایی که باعث سرفه می‌شوند در نزدیکی شما هستند، بلافاصله از آن‌ها دور شوید.
  3. سعی نکنید جلوی دهان خود را بگیرید و یا دهان خود را ببندید تا سرفه را ضعیف کنید زیرا همانگونه که اشاره شده فشار به مجرای بینی منتقل می‌شود.
  4. چنانچه پیش از عمل دچار سرماخوردگی شوید و سرفه داشته باشید بهتر است با جراح خود مشورت نمایید تا در صورت لزوم؟، زمان عمل را به بعد از بهبودی شما منتقل کند.

نکاتی برای جلوگیری از سرفه بعد از عمل بینی

سخن پایانی درباره عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

دوره بهبودی بعد از هر نوع جراحی پلاستیک صورت، کاملاً به اندازه دوره آماده‌سازی و قبل از آن دارای اهمیت است. در واقع شرط اینکه آمادگی‌های کسب شده قبل و در حین عمل بینی به بار بنشیند و نتایج آن را شاهد باشید این است که دوران بهبودی خود را با رعایت دستورالعمل‌های مختلف توصیه شده توسط پزشک به سلامت پشت سر بگذارید. توصیه‌های مراقبتی بعد از رینوپلاستی، دائمی نیستند و به محض عبور از دوران نقاهت، به روند عادی زندگی خود باز خواهید گشت.

بنابراین جای استرس و نگرانی نیست و قرار هم نیست تعدادی عطسه یا سرفه غیرارادی، تمام نتایج رینوپلاستی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع تمام توصیه‌ها، برای کمک به شما در به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن از عمل بینی خواهد بود. در نهایت اینکه از مشورت با افراد غیر متخصص در این زمینه‌ها پرهیز کنید. جراح شما تنها کسی است که به دلیل مهارت بالا، صلاح شما را بهتر می‌داند. همچنین جراح با توجه به شرایط بدنی، سابقه پزشکی و نوع زندگی و عمل بینی شما، توصیه‌هایی را برای شما خواهد داشت که شاید برای افراد دیگر فاقد اعتبار و کارایی باشد. کافی است چند هفته با دقت تمام دستورالعمل‌های مراقبتی را رعایت کنید تا به نتایج ماندگار رینوپلاستی دست پیدا کنید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۷۹۵۴۷ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed