جراحی بینی

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی + درمان

بخشی جدا نشدنی از جراحی بینی یا رینوپلاستی مربوط به عوارض جانبی آن همانند ترشحات بینی بعد از عمل بینی است. عوارضی که طبیعی بوده و اغلب آن‌ها در روند بهبودی، روزبه‌روز کمرنگ‌تر خواهند شد تا فرد در نهایت به نتیجه مطلوب خود برسد. این نتایج مطلوب البته در کنار اینکه به مهارت جراح انتخابی شما برمی‌گردد، تا حد زیادی به مراقبت‌های بعد از عمل نیز بستگی دارد و خود شما هم نقش مهمی را در این میان بر عهده دارید.

ترشحات بینی و افزایش آن یکی از عوارض جانبی است که اغلب افراد را نگران می‌کند و به همین دلیل افراد به دنبال کشف دلیل آن و کاهش این نوع ترشحات که اعم از خونابه و خلط می‌شود، هستند. در ادامه به بررسی عوارض رایج جراحی بینی و همچنین ترشحات پس از رینوپلاستی پرداخته شده است.

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

 برخی از رایج ترین عوارض جانبی جراحی بینی

عوارض جانبی، بخش جدایی‌ناپذیر از هر نوع جراحی بوده و اغلب تنها در دوره بهبودی خود را نشان می‌دهند. جراحی بینی هم به همین صورت است و عوارضی دارد که در دوره نقاهت باید با آن کنار بیایید. برخی از این عوارض عبارتند از:

 برخی از رایج ترین عوارض جانبی جراحی بینی

 • درد

این درد خفیف تا متوسط، باید به راحتی با دارو‌های خوراکی کنترل شود. تیلنول با کدئین (یا معادل آن در صورت وجود حساسیت به کدئین) همیشه برای کنترل درد کافی است. ناراحتی و درد باید طی ۷۲ ساعت پس از عمل شروع به کاهش کند. با افزایش قابل توجه درد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 • کبودی و تورم

کبودی و تورم بعد از جراحی بینی، غیر معمول نیست. این علائم اغلب در روز دوم پس از جراحی بینی بدتر می‌شوند و پس از آن به طور پیوسته بهبود می‌یابند. طبیعی است میزان کبودی که رخ می‌دهد در میان افراد متفاوت باشد. بیشتر تورم، در اطراف چشم بروز خواهد کرد اما ممکن است برخی از کبودی‌ها، در ناحیه گونه هم باشد. اگر فقط سپتوم و یا نوک بینی عمل شود ممکن است به میزان بسیار کمتری کبودی اتفاق بیفتد. تورم ناشی از جراحی باعث می‌شود که بینی به طور موقت بزرگ‌تر شود. غالباً متوجه خواهید شد که تورم روی پل بینی شما سریع‌تر از تورم نوک بینی بهبود می‌یابد و این امر طبیعی است.

بخش عمده‌ای از ورم بینی شما در چند هفته اول بعد از عمل بهبودیافته و در نهایت ظرف چند ماه برطرف می‌شود. کسانی که فقط تحت عمل جراحی سپتوم قرار گرفته‌اند، معمولاً هیچگونه تورم قابل توجهی در قسمت خارج بینی ندارند.

 • بی‌حسی

انتظار می‌رود نوک بینی و سقف دهان بعد از جراحی بینی بی‌حس باشند زیرا جراحی بینی به طور معمول باعث اختلال موقتی در برخی از اعصاب منطقه هدف خواهد شد.اما  این حالت به طور کلی طی یک دوره چند هفته و به ندرت چند ماهه برطرف خواهد شد. کاهش حس بویایی و چشایی هم طبیعی است. این تغییرات طی ۱ تا ۲ هفته اول بعد از عمل شروع به بهبود خواهند کرد.

 • ترشحات بینی

انتظار می‌رود ترشحات خونی بینی بعد از عمل جراحی بینی شروع شود که این عارضه نیز مدت زیادی طول نخواهد کشید و با قرار گرفتن در روند بهبودی، کمتر و کمتر خواهد شد.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02179547 در ارتباط باشید. و هچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره 09122502050 تمامی سوالات خود در رابطه با جراحی بینی و سایر خدمات زیبایی را با ما در میان بگذارید.

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی

فراموش نکنید شما یک جراحی بینی انجام داده‌اید که باعث تغییر در ساختار و شکل بینی شما شده است. خونریزی و ترشحات دیگری ممکن است بعد از عمل ایجاد شود. البته این عارضه باید در حدود ۴ تا ۷ روز متوقف شود. یک پانسمان یا گاز کوچک بعد از عمل جراحی، زیر بینی شما قرار خواهد گرفت. در طول ۲۴-۴۸ ساعت اول، این پانسمان جاذب، اغلب نیاز به تعویض دارد و این نکته به خاطر ترشح خون از بینی شما است که امری طبیعی در یک عمل تهاجمی به شمار می‌رود. همچنین اغلب پس از عمل بینی، مخاط بیش از حد در مجرای بینی وجود دارد.

این موضوع به دلیل وجود اسپلیت‌های داخل بینی است. بینی به طور موقت بیش از حد طبیعی مخاط تولید می‌کند. این شرایط پس از برداشتن اسپلینت‌ها (۵ تا ۷ روز پس از عمل) برطرف می‌شود. انتظار داشته باشید که در هفته اول بعد از جراحی، بینی شما مسدود شود. این امر در اثر خون، مخاط و تورم داخل بینی ایجاد خواهد شد. ممکن است این ترشحات بعد از عمل، چند روز در بینی شما وجود داشته باشد که باعث می‌شود نفس کشیدن از راه بینی سخت شود.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش جراحی بینی در ایران

 راه های کاهش ترشحات بینی بعد از رینوپلاستی

 1. شما باید از اسپری‌شور (مثلاً سالینکس) به صورت روزانه و ۴ تا ۶ بار در روز استفاده کنید.
 2. هیچ چیز دیگری جز سواب پنبه‌ای را در بینی خود حتی برای تمیز کردن قرار ندهید.
 3. قسمت بیرونی بینی را با پراکسیدهیدروژن تمیز کنید.
 4. از روز اول بعد از عمل، از وازلین یا پماد آنتی‌بیوتیک (مثلاً پولیتوپی یا باسیتراسین) برای چرب کردن و تمیز کردن داخل بینی خود استفاده کنید. این کار باعث کاهش ترشحات بینی می‌شود و باعث خواهد شد احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 5. برای کاهش خونریزی و دیگر ترشحات در بینی، حداقل تا دو هفته بعد از جراحی بینی، از استعمال دخانیات و سیگار به صورت کامل بپرهیزید. سیگار کشیدن و جویدن تنباکو، گردش خون شما را دچار تغییر می‌کند و می‌تواند نتیجه جراحی شما را به خطر بیاندازد.
 6. ورزش جدی انجام ندهید و از فشار‌های جسمی، بلند کردن اجسام یا خم شدن به مدت حداقل ۳ هفته بعد از عمل خودداری کنید زیرا این فعالیت می‌تواند در بهبود زخم شما اختلال ایجاد کند و باعث خونریزی شود.
 7. ترکیبات ضد التهابی مانند آسپرین را هم مصرف نکنید زیرا خون را رقیق کرده و باعث خونریزی بیش از حد خواهد شد.

مطالب بیشتر: جراحی بینی گوشتی

سخن پایانی درباره ترشحات بینی بعد از عمل رینوپلاستی

اگر به دنبال کاهش شدت عوارض پس از رینوپلاستی هستید و برای شما تحت تأثیر قرار نگرفتن نتایج جراحی بینی به دنبال این عوارض، دارای اهمیت بسیار فراوانی است، بهتر است نکات مراقبتی ذکر شده را به درستی و به صورت کامل رعایت کنید. خود شما بخش مهمی از روند درمان به شمار می‌روید. بهتر است استرس و نگرانی بی‌مورد را کنار بگذارید و تنها دستورالعمل‌هایی که جراح توصیه کرده را به درستی رعایت کنید. برخی از کلی‌ترین دستورالعمل‌ها به شرح زیر است که به شما در دوران نقاهت کمک بسیاری خواهد کرد:

 1. حداقل ۱۲ ماه قرار گرفتن در معرض آفتاب را به حداقل برسانید. همیشه هنگام بیرون رفتن از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.
 2. سعی کنید خم نشوید و هنگام خواب روی بینی دراز نکشید.
 3. به هیچ‌وجه ۲ ماه بعد از عمل عینک آفتابی استفاده نکنید.
 4. دارو‌های تجویز شده را دقیقاً مطابق دستورالعمل مصرف کنید. آسپرین مصرف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید اشکالی ندارد.
 5. از هرگونه فعالیتی که فشار خون یا ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند باعث خونریزی شود.

تمام این نکات در کنار مواردی که برای ترشح بینی اشاره شد به شما کمک می‌کند تا پس از پایان تورم و ظاهر شدن نتایج عمل بینی، از جذابیت ظاهری و زیبایی خود لذت ببرید یا اگر به دلیل مشکلات پزشکی اقدام به عمل بینی کرده‌اید، دیگر شاهد آن‌ها نباشید.

مطالب بیشتر: جراحی بینی استخوانی

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02179547 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *