جراحی بینی

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

بخشی جدا نشدنی از جراحی بینی یا رینوپلاستی به هر دلیلی که صورت بگیرد، مربوط به عوارض جانبی آن است. عوارضی که طبیعی بوده و اغلب آنها در روند بهبودی روز به روز کمرنگ تر خواهند شد تا فرد در نهایت به نتیجه مطلوب خود برسد.

این نتایج مطلوب البته در کنار اینکه به مهارت جراح انتخابی شما برمی‌گردد تا حد زیادی به مراقبت های بعد از عمل نیز بستگی دارد و خود شما هم نقش مهمی را در این میان بر عهده دارید.

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

 

ترشحات بینی و افزایش آن یکی از عوارض جانبی است که اغلب افراد را نگران می کند و به دنبال کشف دلیل آن و کاهش این نوع ترشحات که اعم از خونابه و خلط می شود، هستند. در ادامه به عوارض رایج جراحی بینی و همچنین ترشحات پس از رینوپلاستی پرداخته شده است.

 برخی از رایج ترین عوارض جانبی جراحی بینی

عوارض جانبی بخش جدایی ناپذیر از هر نوع جراحی است و اغلب تنها در دوره بهبودی خود را نشان می‌ دهد. جراحی بینی هم به همین صورت بوده و عوارضی دارد که در دوره نقاهت باید با آن کنار بیایید. برخی از این عوارض عبارتند از:

 

 برخی از رایج ترین عوارض جانبی جراحی بینی

 

 •  درد

میزان درد و ناراحتی متوسط ​​همراه با جراحی خواهد بود. این امر باید به راحتی با داروهای خوراکی کنترل شود. تیلنول با کدئین (یا معادل آن در صورت وجود حساسیت به کدئین) همیشه برای کنترل درد کافی است. ناراحتی و درد باید طی 72 ساعت پس از عمل شروع به کاهش کند. با افزایش قابل توجه درد  بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 •  کبودی و تورم

کبودی و تورم بعد از  جراحی بینی غیر معمول نیست. این علائم اغلب در روز دوم پس از جراحی بینی بدتر می شوند و پس از آن به طور پیوسته بهبود می یابند. طبیعی است میزان کبودی که رخ می دهد از نظر فردی متفاوت است.

بیشتر تورم در اطراف چشم رخ می دهد، اما ممکن است برخی از کبودی ها در ناحیه گونه هم باشد. اگر فقط سپتوم و یا نوک بینی عمل شود ممکن است به میزان بسیار کمتری کبودی اتفاق بیفتد.

برای شما بسیار مهم است که از این واقعیت آگاه باشید که تورم ناشی از جراحی باعث می شود که بینی به طور موقت بزرگ تر شود. غالباً متوجه خواهید شد که تورم روی پل بینی شما سریعتر از تورم نوک بینی بهبود می یابد و این امر طبیعی است.

بخش عمده از تورم بینی شما در چند هفته اول بعد از عمل بسیار بهبود می یابد. در نهایت ظرف چند ماه برطرف می شود، بیمارانی که فقط تحت عمل جراحی سپتوم قرار گرفته اند، معمولاً هیچ گونه تورم قابل توجهی در قسمت خارج بینی ندارند.

برای اطلاع از هزینه جراحی بینی خود می توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملا رایگان از طریق شماره 02122810089 در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09120687738 تمامی سوالات خود در رابطه با خدمات پوست و مو و زیبایی را با ما در میان بگذارید.

 •  بی حسی

انتظار می رود نوک بینی و سقف دهان بعد از جراحی بینی بی حس باشد زیرا جراحی بینی به طور معمول باعث اختلال موقتی در برخی از اعصاب منطقه می شود. احساس به طور کلی طی یک دوره چند هفته و به ندرت در ماه ها برمی گردد. کاهش حس بویایی و چشایی هم طبیعی است. این تغییرات طی 1 تا 2 هفته اول بعد از عمل شروع به بهبود خواهند کرد

 •  ترشحات بینی

انتظار می رود برخی از ترشحات خونین بینی بعد از هر عمل جراحی بینی شروع شود؛ که این عارضه نیز مدت زیادی طول نخواهد کشید و با قرار گرفتن در روند بهبودی کمتر و کمتر خواهد شد.

 

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی

فراموش نکنید که شما یک جراحی بینی انجام داده اید که باعث تغییر در ساختار و شکل بینی شما شده است. خونریزی و ترشحات دیگری ممکن است بعد از عمل ایجاد شود، البته باید در حدود 4 تا 7 روز متوقف شوند. یک پانسمان یا گاز کوچک بعد از عمل جراحی زیر بینی شما قرار خواهد گرفت.

در طول 24-48 ساعت اول، این پانسمان جاذب اغلب نیاز به تعویض دارد و این نکته به خاطر ترشح خون از بینی شما است که امری طبیعی در یک عمل تهاجمی به شمار می‌ رود.

همچنین مخاط بیش از حد اغلب پس از عمل در گلو و بینی وجود دارد. این موضوع به دلیل وجود اسپلیت های داخل بینی است. بینی به طور موقت بیش از حد طبیعی مخاط تولید می کند. این کار پس از برداشتن اسپلینت ها (5 تا 7 روز پس از عمل) برطرف می شود.

انتظار داشته باشید که در هفته اول بعد از جراحی، بینی شما مسدود شود. این امر در اثر خون، مخاط و تورم داخل بینی ایجاد می شود. ممکن است این ترشحات بعد از عمل چند روز در بینی شما وجود داشته باشد که باعث می شود نفس کشیدن از راه بینی سخت شود.

 راه های کاهش ترشحات بینی بعد از رینوپلاستی

 1. شما باید از اسپری شور (مثلاً سالینکس) به صورت روزانه و 4 تا 6 بار در روز استفاده کنید.
 2. هیچ چیز دیگری جز سواب پنبه‌ای را در بینی خود، حتی برای تمیز کردن قرار ندهید.
 3. قسمت بیرونی بینی را با پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
 4. از وازلین یا پماد آنتی بیوتیک (مثلاً پولیتوپی یا باسیتراسین) برای چرب کردن و تمیز کردن داخل بینی خود، از روز اول بعد از عمل استفاده کنید. این کار باعث کاهش ترشحات بینی می شود و باعث می شود احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 5. برای کاهش خونریزی و دیگر ترشحات در بینی حداقل تا دو هفته بعد از جراحی بینی از استعمال دخانیات و سیگار به صورت کامل بپرهیزید. سیگار کشیدن و جویدن تنباکو گردش خون شما را دچار تغییر می کند و می تواند نتیجه جراحی شما را به خطر بیاندازد.
 6. ورزش جدی انجام ندهید و باید از فشارهای جسمی، بلند کردن اجسام یا خم شدن به مدت حداقل 3 هفته بعد از عمل خودداری کنید، زیرا این فعالیت می تواند در بهبود زخم شما اختلال ایجاد کند و باعث خونریزی شود.
 7. ترکیبات ضد التهابی مانند آسپرین را هم مصرف نکنید زیرا خون را رقیق کرده و باعث خونریزی بیش از حد خواهد شد.

 

سخن پایانی

اگر به دنبال کاهش شدت عوارض پس از رینوپلاستی هستید و برای شما تحت تأثیر قرار نگرفتن نتایج جراحی بینی به دنبال این عوارض، دارای اهمیت بسیار فراوانی است؛ بهتر است نکات مراقبتی ذکر شده را به درستی و به صورت کامل رعایت کنید.

خود شما بخش مهمی از روند درمان به شمار می روید. بهتر است استرس و نگرانی بی مورد را کنار بگذارید و تنها دستورالعمل هایی که جراح توصیه کرده را به درستی رعایت کنید. برخی از کلی ترین دستور العمل‌ ها به شرح زیر است که به شما در دوران نقاهت کمک بسیاری خواهد کرد.

حداقل 12 ماه قرار گرفتن بینی در معرض آفتاب را به حداقل برسانید. همیشه هنگام بیرون رفتن از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید. سعی کنید خم نشوید و هنگام خواب روی بینی دراز نکشید. به هیچ وجه 2 ماه بعد از عمل عینک آفتابی استفاده نکنید.

دارو های تجویز شده را دقیقاً مطابق دستورالعمل مصرف کنید. آسپرین مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید اشکالی ندارد. از هرگونه فعالیتی که فشار خون یا ضربان قلب شما را افزایش می دهد، خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث خونریزی شود.

تمام این نکات در کنار مواردی که برای ترشح بینی اشاره شد به شما کمک می کند تا پس از پایان تورم و ظاهر شدن نتایج عمل بینی از جذابیت ظاهری و زیبایی خود لذت ببرید یا اگر به دلیل مشکلات پزشکی اقدام به عمل بینی کرده اید، دیگر شاهد آنها نباشید.

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک تخصصی پوست و مو و زیبایی هلیا ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو از قیمت جراحی بینی خود مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 02122810089 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت ، از مشاوره آنلاین بهره مند شوید.

دکتر حمیدرضا خراسانی

دکتر حمیدرضا خراسانی مدرس و متخصص کاشت مو و ابرو ، دارای مدرک رسمی از انجمن بین المللی کاشت موی طبیعی در اروپا و آسیا می باشد. تیم پزشکی تحت نظارت ایشان و پیگیری های چند ساله و حضور در دوره های آموزشی و سمینارهای مرتبط با کاشت مو میکروگرافت در کشور آلمان و ترکیه موفق به اخذ گواهی رسمی و مورد تایید به صورت انحصاری برای کلینیک تخصصی پوست و مو هلیا و ورود کاشت مو به روش میکروگرافت به ایران شدند. بیش از 15 هزار نمونه کاشت مو و ابروی موفق یکی از چندین کارنامه کاری موفق ایشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان